» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!

Shko poshtė

Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 07 Sep 2010, 18:34

Nė gjithė kėtė, nė fakt, ka njė truk. Ėshtė e vėrtetė qė meshkujt e kapin mė shpejt tradhėtinė, por sepse janė shumė mė dyshues.

I kemi njohur gjithfarrėllojėsh; Kazanova, Don Zhuanė..., pėr tė cilėt tradhėia ishte njė ves. Por tani zbulojmė se pjesa mė e madhe e meshkujve janė tė obsesionuar nga ideja se mund tė tradhėtohen.

Paranojė, e pashmangshme, apo impuls evolutiv? Vėshtirė ta thuash, por ajo qė dihet me siguri ėshtė fakti qė meshkujt janė shumė mė tė zotė pėe tė zbuluar njė pabesi tė bashkėshorteve ose tė dashurave.

Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė kėrkim i “Virginia Commonėealth University di Richmond” (Usa), cituar nga “Independent” dhe publikuar nė revistėn “Human Nature”. Pas testimit tė 200 ēifteve, meshkuj e femra janė pėrgjigjur nė mėnyrė konfidenciale pėr tradhėtitė e tyre, pa marrė parasysh ato qė mund tė ketė nuhatur ose dyshuar partneri.

Nga tė dhėnat ka dalė qė meshkujt janė mė tė pabesė; 29% e tyre kanė tradhėtuar, nė raport me 18.5% tė femrave. Por ka rėnė nė sy edhe fakti qė ata kanė qenė mė tė aftė pėr tė zbuluar se gratė apo tė dashurat i kanė vėnė brirė.

Ndėrkohė qė gratė arrinin tė kapnin aventurat e partnerėve nė 80% tė rasteve, meshkujt arrinin nė mėnyrė tė rrufeshme deri nė 94% tė rasteve. Qė nė praktikė do tė thotė se nuk u shpėton lehtė njė tradhėti. Dhe gjithēka, falė intuitės sė tyre.

Nė gjithė kėtė, nė fakt, ka njė truk. Ėshtė e vėrtetė qė meshkujt e kapin mė shpejt tradhėtinė, por sepse janė shumė mė dyshues.Sipas studimit, meshkujt, nė fakt, janė shumė mė tė prirur pėr tė hamendėsuar njė pabesi, edhe kur kjo nuk ka ndodhur, nuk ekziston dhe gruaja e tyre ka sy vetėm pėr ata.

Kėrkuesit mendojnė se arsyeja ėshtė e lidhur me ēėshtje evolutive: meshkujt janė mė dyshues, sepse nuk mund tė jenė kurrė tė sigurt. Nė fund, nuk mund tė mos jenė dyshues, duke qenė vetė tė ‘fajshėm’. Nuk mbetet tjetėr, “ēfarė mbjell, do tė korrėsh!”

Carola Frediani/Shekulli

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes, meshkujve nuk u shpėtojnė tradhėtitė!

Mesazh nga Mirlinda prej Tue 07 Sep 2010, 19:32

Citati: Ėshtė e vėrtetė qė meshkujt e kapin mė shpejt tradhėtinė, sepse janė shumė mė dyshues...

Nuk ėshtė e prerė te dyja palėt mund tė tradhėtojnė dhe zbulojnė njėsoj thjesht varet nga inteligjenca e tyre. Ne x raste femra pėr hir tė dashurisė bėhet " e paditura " vetėm ta shpėtoj dashurin ose martesėn nese ajo ėshtė faktike. Ka shumė faktor me njė fjalė, pėr kėtė botės mashkullore ose psikologve qė mirren me kėtė fenomen femra ju duket mė e paaftė nė zbulushmėri.
avatar
Mirlinda

Shteti : Theranda
Postime : 5
Kyējet nė forum : 8533
Regjistruar mė : 07/09/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi