» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Tė dashurin e zgjedh unė apo instinktet e mia

Shko poshtė

Tė dashurin e zgjedh unė apo instinktet e mia

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 13 Sep 2010, 21:47

Duke filluar nga lidhja midis njė burri tė qetė dhe njė gruaje energjike, e deri tek ata qė jo vetėm nuk ngjajnė, por as nuk mendojnė njėsoj, bota ėshtė e mbushur me ēifte, qė duken sikur nuk shkojnė me njėri-tjetrin. Nė fakt, shpesh pyesim veten se si shpjegohet qė A u lidh me B dhe jo me C, D apo E… Nga tė gjithė njerėzit qė na pėlqejnė, ose i pėlqejmė, ēfarė na ēon drejt zgjedhjes finale dhe personit tė preferuar? "Zgjedhja" e njė partneri nuk varet vetėm nga njė faktor, por nga njė numėr faktorėsh, tė cilėt, nė mėnyrė tė ndėrgjegjshme ose jo, influencohen nga memoria e personit, eksperiencat, veēoritė e personalitetit, si dhe ngjarje tė ndryshme. Sigurisht, kjo nuk ėshtė gjithmonė ajo ēka duam tė dėgjojmė, pasi akoma jemi tė varur nga nocioni i dashurisė romantike, e cila ndodh rastėsisht dhe krejt pa e kuptuar. Megjithatė, edhe pse i pranuar nga shumė prej nesh, ky nocion bie ndesh me atė ēka psikologėt kohėt e fundit pohojnė: Tė jesh nė dijeni rreth faktorėve qė na ēojnė drejt zgjedhjes sė partnerit, nuk e pakėson misterin e rėnies nė dashuri, por pėrkundrazi, mund tė na ndihmojė pėr tė bėrė zgjedhje tė zgjuara, ose tė paktėn tė kuptojmė se pse vazhdojmė tė bėjmė zgjedhje tė gabuara.
Ja pse edhe Kupidi, engjėlli i dashurisė, ėshtė i portretizuar si i verbėr, kapriēoz dhe ngandonjėherė i keq. Alegoria e Kupidit shpreh dukshėm idenė qė ne nuk e zgjedhim partnerin, duke u bazuar tek botėkuptimi ynė, por nė marrėveshje me njė logjikė "aliene", e cila nuk e merr fare parasysh lumturinė e dy palėve. Kur pyetėm njė grup vajzash rreth zgjedhjes sė partnerit tė gabuar, pėrgjigjet e tyre pėrmbanin njė galeri meshkujsh dėshtakė dhe manipulues. Shumė prej tyre dukeshin tė predispozuara pėr tė bėrė tė njėjtat gabime, sikur tė ishin tė programuara pėr kėtė. Ja pse, ndonjėherė ne mund tė mendojmė se po kėrkojmė dashurinė, por nė fakt ekzistojnė mekanizma tė tjerė mbrapa zgjedhjes sonė, siē ėshtė nevoja pėr diēka tė jetuar, diēka tė re, diēka ndėshkuese, sepse ne meritojmė tė ndėshkohemi, ose diēka tė sigurt, pasi i frikėsohemi dėshtimit.Pėrshtatja e pavetedijshme

Psikologja, Ann Dicks, nėnkupton me "pėrshtatje tė pandėrgjegjshme" ndjesinė e kompletimit qė ndihet kur je i lidhur me dikė. Siē ajo vete deklaron "Tė gjithė ne mbartim nė vetvete njė "dosje" psikologjike, e cila pėrmban detaje rreth eksperiencave tona dhe gjurmėve qė ato kanė lėnė" dhe ėshtė pikėrisht kjo ajo qė na ēon drejt asaj/atij qė zgjedhim pėr partner. Pėr mė tepėr, kjo "dosje" shpesh ėshtė e mbushur me frikėra tė padeklaruara dhe pasiguri, tė cilat fatkeqėsisht na ēojnė drejt gabimeve. Historia e njė nga vajzave tė pyetura rreth kėsaj teme, Suzana, e konfirmon kėtė argument. Suzana nė fėmijėri ishte rritur me njė baba dhunues, i cili dominonte mamanė e saj tė dobėt. Kur u rrit, ajo u lidh me njė burrė qė nė dukje i jepte siguri dhe qė e vendoste atė gjithmonė nė piedestal. Por edhe pse kjo pėr shumė nga ne ėshtė njė tablo e njė ēifti tė lumtur, Suzana e ndėrpreu lidhjen me partnerin e saj, pasi i dukej sikur po mbytej nga ky version perfekt i jetės sė saj, i cili nuk i lejonte as tė gabonte dhe as tė jepte opinione tė "gabuara"

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė dashurin e zgjedh unė apo instinktet e mia

Mesazh nga stralli prej Fri 08 Oct 2010, 16:28

Tė dashurin e zgjedh unė apo instnktet e mia--Unė dhe instinktet e mia jemi prap unė, por ēėshtja qėndron se si do zgjidhja tė dashurin nė mėnyrė logjike apo instinktive,nė bazė tė arsyes apo emocioneve,nė aspektin shpirtėror apo fizik,unė kam bindjen se njeriu si qenie logjike nganjėherė udhėhiqet edhe nga instinktet, por kjo e keqe e madhe do ishte mirė tė evitohet nga njeriu duke e pėrsosur dhe aplikuar sa mė shumė logjikėn e tij.
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9227
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi