» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si tė trajtojmė erėn e keqe tė gojės

Shko poshtė

Si tė trajtojmė erėn e keqe tė gojės

Mesazh nga Arjana prej Fri 24 Sep 2010, 01:51

Aroma e keqe ėshtė njė problem qė ndodh nė shumė njerėz. Njė erė e keqe dhe aspak e kėnaqshme, clirohet nga goja jonė gjatė frymarrjes, prej disa arsyeve tė ndryshme.
Era e keqe mund tė ndodhė prej arsyeve tė ndryshme, si larje dhmbėsh e gabuar, mungesė larje dhėmbėsh, pjesė ushqimesh qė mbesin midis dhėmbėve dhe fillojnė kalben, dhe problem me kavitetetet dhe mishrat.
Bakteriet tė cilat formohen nė dhėmbė lėshojnė gazra me erė, tė cilat kontribuojnė nė erė tė keqe. Gojė e thatė, infeksione nė grykė, hundė, mushkėri, mėlci dhe veshka, mund tė jenė shkaqe tė erės sė keqe.
Aroma e pėrkohshme e keqe e gojės mund tė shkaktohet dhe nga disa ushqime tė ndryshme qė konsumojmė si qepė, hudhra, tė cilat njihen pėr erėn e tyre tė fuqishme, duhani dhe konsumimi I alkolit.Nė mėnyrė qė tė shmangni ose tė trajtoni erėn e keqe ose “halitosis” ju duhet qė tė:
Lani dhėmbėt pas cdo vakti ose tė paktėn dy herė nė ditė.
Lani gjuhėn dhe zonėn e faqeve brėnda gojės sepse dhe ato mund tė jenė tė mbuluara nga bakterie tė cilat ju shkaktojnė erėn e keqe.
Shkoni pėr vizita tė rregullta tė dentisti qė tė siguroheni qė cdo gjė shkon nė rregull me dhėmbėt dhe mishrat tuaj.
Pėrdorni fill dhėmbėsh, qė tė pastroni midis dhėmbėve tuaj. Zakonisht furca nuk mund tė depėrtojė nė hapėsirėn e vogėl midis dhėmbėve dhe bakteriet mund tė qėndrojnė aty qė t’ju shkaktojnė erė tė keqe dhe kavitete.
Pini shumė ujė. Njė gojė e thatė mund tė jetė mjedisi perfekt pėr bakteriet.


Nėse era juaj e keqe vazhdon shkoni tek njė doktor sepse mund tė keni ndonjė infeksion nė grykė ose dicka tjetėr qė ju shkakton erėn e keqe.
Pini njė gotė caji mente ose kamomili pėr tė shkatarruar bakteriet nė gojė, pasi mentja lė shije tė freskėt dhe kamomili ka veti anti bakteriale.
Hani njė mollė, sepse molla ju ndihmon tė hiqni disa nga bakteriet nė gojėn tuaj
Pėrdorni larjen e gojės , por mos harroni se larja e gojės ėshtė thjesht njė maskė e pėrkohshme e erės sė keqe.

Ta pasurit erė tė keqe ėshtė njė situatė e pakėndshme pėr personin qė ka erė tė keqe dhe pėr atė qė e nuhat. Mund tė trajtohet, ajo cfare ju duhet tė bėni ėshtė tė kujdeseni pėr dhmėbėt dhe gojėn,dhe tė takoni njė dokotr nėse mendoni se era e keqe shkaktohet nga dicka tjetėr.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi