» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Rėndėsia e pushimit pėr shėndetin

Shko poshtė

Rėndėsia e pushimit pėr shėndetin

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 24 Sep 2010, 16:12

Ekspertėt e gjumit thonė se pushimi ėshtė njėri nga elementet themelore, i cili njeriut i siguron jetė tė gjatė dhe tė lumtur.
Qe njė kohė tė gjatė, shkencėtarėt paralajmėrojnė qė t’i kushtohet kujdes gjumit, mungesa e tė cilit shkakton njė serė problemesh shėndetėsore.
Tash ėshtė zbuluar se kėtė situatė (mungesėn e gjumit) mund ta shpėtojė pushimi kualitativ.
Eksperti amerikan i gjumit, dr. Matthew Edlund, nė librin e tij thotė se njerėzit tė cilėt nuk mund tė flenė, duhet tė shfrytėzojnė efektet pozitive tė pushimit.
Sipas dr. Edlund, pushimi ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut, duke qenė se pushimi ripėrtėrin trupin, por edhe mundėson gjumė kualitativ qė ėshtė faktor thelbėsor pėr shėndet tė mirė.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11713
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi