» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse shumė ēifte ndahen

Shko poshtė

Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 25 Sep 2010, 15:27

Njė gjė nė jetėn e secilit ėshtė se ndonjėherė do tė provoni ndarje apo zemėr tė thyer. Pa marrė parasysh se a pėlqejmė ose jo, ndarjet ndodhin, dhe ne, ose i tejkalojmė ato shpejtė, ose ngelim me dhimbjen pėr njė kohė tė gjatė, por ndoshta edhe pėrgjithmonė

Pse ndodh kjo

jepni edhe ju mendimin tuaj

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 25 Sep 2010, 17:08

Mos perputhja e mendimve.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11638
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga stralli prej Wed 29 Sep 2010, 13:31

Ēiftet mund tė ndahen,sepse jeta e shoqėrisė njerėzore nuk ėshtė vetėm njė kopsht me trėndafila ku jetohet me aromėn e tyre,por njė luftė e pėrditshme me pėrpjekje,sfida dhe tė papritura tė shumėta, herė pajtuese herė mospajtuese tė cilat na nxjerrin nė njė moment kontradiktor qė pashmangshėm ēon edhe nė ndarje.
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9227
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Erisa prej Wed 29 Sep 2010, 13:58

Ka shum arsye ku nje cift ndaet.
Mos perputhje karakteresh, tradhtia,
Mungesa mardhenjeve intime.

Sllogan : Mardheniet e mira intime, jetgjatesi ne cift.
avatar
Erisa
Admin

Shteti : Albania
Postime : 300
Kyējet nė forum : 9180
Regjistruar mė : 01/06/2010
Profesioni : Ekonomi / Financ

http://www.hapesira.forumotions.net/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Elhamiu prej Sun 03 Oct 2010, 14:20

pse, ,, tradhtija eshte e vetme
mos kujdesi ndaj dashuris
ne vepron asgje rreth dashuris rrin si hut

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12857
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Google prej Sun 03 Oct 2010, 16:30

PSE MARTOHEN PA MENDU MIR
mandej ndahen per t gjet diq me mir e perfundoin edhe me keq

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
Google

Shteti : prishtina city
Postime : 80
Kyējet nė forum : 8571
Regjistruar mė : 30/09/2010
Profesioni : instruktore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 03 Oct 2010, 17:00

Mosperputhja e karaktereve

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga stralli prej Fri 08 Oct 2010, 16:34

Lodhen nė rrugėn e gjatė dhe me labirinthe tė dashurisė...
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9227
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Jeta Love prej Fri 08 Oct 2010, 23:23

Ne nje qift qe mungon besimi, sinqeritetit, dashurija shpirterore ...
Me mir asht nje ndarje, se sa nje jet me tradhetira...!

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8860
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga albi prej Fri 08 Oct 2010, 23:27

ka shum arsye ama mendoj se 80.% gjelozija
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Jeta Love prej Fri 08 Oct 2010, 23:36

albi shkruajti:ka shum arsye ama mendoj se 80.% gjelozija

Edhe kjo asht e mundur kam pa raste te tilla, ku gjelozija ka shkatrru qifte!

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8860
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Jeta Love prej Fri 08 Oct 2010, 23:38

Erisa nuk pajtohem as pak me komentin tend!

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8860
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Fri 08 Oct 2010, 23:54

Tek ndarja zakonisht vie atu ku mungon besimi, sinqeriteti dhe cka eshte me e rendsishmja dashuria shpirterore. Ka shume qifte ku luajn rolin se kan nje dashuri por ne fakt aty eshte dicka tjeter ose mund te jete perfitimi nga partneri (rregullimi i statusit zakonisht keta qe jane jashte e kan per letra) pastaj varesia nga partneri. Rol dhe ndikim luan dhe perkufizimi i lirive te partnerve.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Leta prej Sat 09 Oct 2010, 01:04

Ka shume faktor qe te qojn drejte Ndarjes , dhe mendoj qe Ndarja eshte zgjidhja me e mire per te mos e mbajt Martesen ne Opnion vetem si Dekor, kur asgje nuk funksjonon . Munges te Mirkuptimit , Munges e dashuris , Mungesa e pergjegjsis ndaj njeri tjetrit Dhe ne shumicen e Rasteve burri sjellet si Mbert dhe te sheh ty si nje Skllave , Aeteher Pergjegja me e duhur eshte Ndarja e ti thuash Stop Abuzimit me mua . Smile
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8856
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 01:15

Bleta, pas luftes kjo dukuri e ndarjeve sikur eshte bere mode. Ashtu eshte siq thua ti dhe faktoret te cilet i ceke me larte. Edhe fjalosjet jane nje nder shkataret me te shumte sot qe po ndikojne ne ndarjet. Ndikim ne ndarje sot po luan dhe nderrimi i sistemit shoqeror mike dhe i vlerave kulturore. Ne akoma pa kapercyer lumin po bejme " Hopa" dhe veq kur po e shofim veten ne lum dmth para kohe po bejme hopa pa dal matan lumit.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Leta prej Sat 09 Oct 2010, 01:35

Pajtohem me ty Naki , qe thuash mbas Luftes eshte bere si lloj Mode ndarjet . po Bejem shume shpejt Hopa . Po me thuaj ti mua Nanki , Kur fillimi i bashkejeteses Fillon me Fjal si do te jete Perfundimi ?? ia vlen te t'a mbajsh martesen vetem per te mos pas Material te flet plaka e Mahlles ? Per ty ! ia Vlen te rrish me nje mashkull i cili pa llogjikuar te Fyen te Ofendon , Dhe mbas gjithe kesaj e Pyet veten Kend e martova une nje Hipokrit ???
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8856
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 01:39

Bleta shkruajti:Pajtohem me ty Naki , qe thuash mbas Luftes eshte bere si lloj Mode ndarjet . po Bejem shume shpejt Hopa . Po me thuaj ti mua Nanki , Kur fillimi i bashkejeteses Fillon me Fjal si do te jete Perfundimi ?? ia vlen te t'a mbajsh martesen vetem per te mos pas Material te flet plaka e Mahlles ? Per ty ! ia Vlen te rrish me nje mashkull i cili pa llogjikuar te Fyen te Ofendon , Dhe mbas gjithe kesaj e Pyet veten Kend e martova une nje Hipokrit ???
Nuk jam ne lekuren tende dhe nuk ta di gjendjen qe te jap ndonje keshille. Thua bashkjeteses !? Ti je ne bashkjetese apo martese ?
Mike qe te jem akoma ne teme dhe mos te ikim nga tema. Sot ndarjet bashkeshortore jane nje “mode e re” apo nje “trend” i ri ne shoqerine tone po flas ne Kosove dhe Shqiperi qe kam pare dhe di x raste. Nderkaq arsyet e ndarjeve bashkeshortore nuk jane vetem mosmarreveshjet ne fillim te marteses se tyre apo mosmarrveshjet qe lindin gjate jetes bashkeshortore ose edhe ne bashkjetese siq thua ti me larte. Ka edhe raste te ndarjeve “me marreveshje” apo ndarje vetem juridike per te krijuar lidhje martesore me letra me ndonje shtetas apo shtetase te huaj. Ne te shumten e rasteve, burri eshte ai qe ndahet nga gruaja, per t’u kurorezuar me ndonje shtetase te huaj evropiane me qellim qe te perfitoje vize te qendrimit e te punes ne ndonje nga shtetet evropiane. Ky lloj kurorezimi “per letra” apo per rregullim te vizes zakonisht paguhet shtrenjte nga ata qe prishin kurore.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Leta prej Sat 09 Oct 2010, 02:45

Ne rregull Naki , Dhe une jam e pajtimit te mos i japim kahje tjeter Temes ...

Po tema eshte ''Pse shume ēiftet ndahen'' Ndersa Forum'istat jan Pergjegje ne teme Nga xhelozia , nga Mosmarrveshjet e ndryshme Trathetia etj etj.. Andaj dhe une u pergjegja me shembuj Konkret ! Une nuk kerkova nga ju nje Keshill , pervec asaj qe te Pyeta a ja vlen t'a mbajsh martesen kur asgje nuk Funksjonon . Une nuk jam ne bashkejetes & Martes me askend . Une i'u Pergjegja temes qe ka shume Faktor Pse ēiftet ndahen...
Ju Naki , qe thoni ka ndarje me Marrveshje qe e keni ceke qe te Perfitojn vize te qendrimit e te punes ne vendet e Eu's Kjo eshte dicka tjeter sepse kjo behet me Marveshje , dhe nuk deshton lidhja e Tyre... nese behet me qellimin e asaj qe te ju Permisohet gjendja ekonomike e ēiftit ! Nese burri kerkone qe te largohet nga Bashkeshortja vetem per te pase Lejen e qendrimit ne nje shtet te Evropes. e Mos te ju kthehet kurr Bashkeshortes Ateher s'ka ndarje me Marrveshje . Ky shembull qe ti e ke ceke Naki, na lene me mendu qe njeri nder Faktoret Pse ēiftet ndahen qenka dhe Ky...
Perderis une nuk kam pas Rast te shohe(degjoje) ne vendin ku une Jetoj dhe veproje qe nje ēifte eshte ndar nga ky Faktor , Pervec atyre faktove qe une i kam Cek...
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8856
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 03:11

Nuk munda te ike te bie pa dhene edhe nje pergjigje ne kete qe sapo solle ti.
Bleta mike, une kuptova qellimin e shkrimit tend dhe qellimisht bera pyetjen qe te hapet debat. Mike nje gje duhet ta dime se dashuria bashkeshortore apo bashkejetesa eshte nje fenomen kompleks dhe i nderlikuar njerezor. Ka qene i dnerlikuar me ardhjen e njeriut ne toke dhe do te vazhdoje kot nuk mund ta ndalim. Perveq faktoreve qe ne cekem me larte une, ti , Arjeta dhe tjeret ketu ne forum. Ndarjet perbehen edhe nga rastesia, frika, kerkimi i marrjes ne mbrojtje (siguria), agresiviteti, mbrojtja, te lidhurit, seksualiteti, te mbijetuarit, mekanizmave te pavetedijshem dhe tentimeve te veterealizimit. Personat me te rendesishem te jetes nuk mund ti zgjedhim sipas deshires sone mikja ime. Ata jane rastesia dhe fati.
Ju Naki , qe thoni ka ndarje me Marrveshje qe e keni ceke qe te Perfitojn vize te qendrimit e te punes ne vendet e Eu's Kjo eshte dicka tjeter sepse kjo behet me Marveshje , dhe nuk deshton lidhja e Tyre... nese behet me qellimin e asaj qe te ju Permisohet gjendja ekonomike e ēiftit ! Nese burri kerkone qe te largohet nga Bashkeshortja vetem per te pase Lejen e qendrimit ne nje shtet te Evropes. e Mos te ju kthehet kurr Bashkeshortes Ateher s'ka ndarje me Marrveshje . Ky shembull qe ti e ke ceke Naki, na lene me mendu qe njeri nder Faktoret Pse ēiftet ndahen qenka dhe Ky...
Perderis une nuk kam pas Rast te shohe(degjoje) ne vendin ku une Jetoj dhe veproje qe nje ēifte eshte ndar nga ky Faktor , Pervec atyre faktove qe une i kam Cek...
E nderuar ti mund te mos pajtohesh me shkrimin “ Martesat per Letra “ tim por fatkeqsisht eshte e vertete dhe puna ime ku punoj me ka dhene te jem pjesmarres ne x raste te tilla ku me vone ka patur edhe telashe dhe besa disa nga keto raste kan kaluar edhe ne dhune dhe me pas ne veper penale.Cka do te thote se ne keto raste ndarja eshte e pashmangshme.Kjo puna e ndarjeve ka tradite te lashte mikja ime. Ne vitet 40 sa kam te degjuar nga pleqt e fshatit tim thonin se atehere ne mode ishin ata qe kishin mullinje me uje. “Epoka e Mullinjeve me uje” kush kishte nje mulli kerkonte nje vajze dhe atij nuk ja refuzonin por aty skishte dashuri dhe ndarjet ishin te pashmangshme.Pastaj vjen epoka e re epoka e vizave kete po e jetojme te gjithe ne. Keto patjeter do kene ndarjet sepse nuk permbushen disa nga ato qe ceke ti me larte.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Leta prej Sat 09 Oct 2010, 03:47

Falminderit Naki , qe e jepe Kontributin tend per kete Teme . Dhe une Bleta si antare e re e keti Forumit , Do t'a jap kontributin time ne Tema te ndryshme qe postohen nga Antaret te cilet-at e kan Respektin time te Sinqert , Lirisht kjo teme le te kalon ne Debat. Une do te pergjegjem me aq sa mundem dhe Di.. cdo here nga Kendveshtrimi ime i te Mendaurit.
Eshte shume e Vertet qe Bashkeshortesia eshte e ndrlikuar , qe nga ardhja e Njeriut ne Toke,,, dhe cdo here ka pas Ndarje , dhe cdo here do te Kete . Po ndarjet e ēifteve qe behen tani sidomos ne dekaden e Fundit jan Faktoret te cilet i kam ceke me Larte . Mos pajtimi ne gjerat e ndryshme , Munges e rrespektimit ndaj njeri tjetrit , Zenkat mes vetes , dhe keto kur jan cdo dite po thuajse , Natyrisht qe dhe dashuria s'ka se si me u Kultivu ne ate Bashkeshortesi dhe pason ndarja .
E Femera para 20 vite a po 30 Ajo ka qene me e Durushme , i ka Duru te gjitha keto qe une i ceka... Kurse nje bashkeshorte ne ditet e Sotit nuk i duron, Bashkeshortja e dites te sotit nuk e lejon veten qe te jete si Skllave para Burrit te saj...
Dhe per ate qe ju Naki , e thoni ''Martes per Letra'' dhe ''Martese per Mullinje'' Kjo po me jepe me mendu qe cdo here paska ekzistu ''Intresi ne Martes''
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8856
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 09 Oct 2010, 12:30

Te vie deri tek ndarja e njė cifti, ka shumė arsye, here te logjikshme e here te pa logjikshme.
Ne koherat qe jetojm, ėshtė be " ne mode" qe te jesh ne lidhje, pa mar parasysh se a pershtatesh me partnerin apo jo, vetem mos thon njerzit qe filani a filanja ska pasur lidhje, e kalon njė kohė, te bezdiset dhe vjen koha ndashe. E nese nisemi nga kjo, ateher nese ndarjet ne cift jan 100, keto rasti i bejn 50, ndarje qefi jane!

Ndersa pėr ndarjet qe ndodhin mes cifteve qe kan njė synim pak me serioz, lidhje me te gjata, qe mbartin histori, jan arsye te ndryshme tek secili rast. Pajtohem me ato qe jane shenuar

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11638
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Arjana prej Sat 09 Oct 2010, 15:08

Kam degjuar shpesh nje shprehje qe e perdorin shumica e njerezve kur duan te ndahen: Je shume i / e mire per mua...prandaj nuk mundem....ndahemi... Si mund ta kuptosh valle kete fjali? puc puc
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14989
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Jeta Love prej Sat 09 Oct 2010, 17:44

Naki shkruajti:
Bleta shkruajti:Pajtohem me ty Naki , qe thuash mbas Luftes eshte bere si lloj Mode ndarjet . po Bejem shume shpejt Hopa . Po me thuaj ti mua Nanki , Kur fillimi i bashkejeteses Fillon me Fjal si do te jete Perfundimi ?? ia vlen te t'a mbajsh martesen vetem per te mos pas Material te flet plaka e Mahlles ? Per ty ! ia Vlen te rrish me nje mashkull i cili pa llogjikuar te Fyen te Ofendon , Dhe mbas gjithe kesaj e Pyet veten Kend e martova une nje Hipokrit ???
Nuk jam ne lekuren tende dhe nuk ta di gjendjen qe te jap ndonje keshille. Thua bashkjeteses !? Ti je ne bashkjetese apo martese ?
Mike qe te jem akoma ne teme dhe mos te ikim nga tema. Sot ndarjet bashkeshortore jane nje “mode e re” apo nje “trend” i ri ne shoqerine tone po flas ne Kosove dhe Shqiperi qe kam pare dhe di x raste. Nderkaq arsyet e ndarjeve bashkeshortore nuk jane vetem mosmarreveshjet ne fillim te marteses se tyre apo mosmarrveshjet qe lindin gjate jetes bashkeshortore ose edhe ne bashkjetese siq thua ti me larte. Ka edhe raste te ndarjeve “me marreveshje” apo ndarje vetem juridike per te krijuar lidhje martesore me letra me ndonje shtetas apo shtetase te huaj. Ne te shumten e rasteve, burri eshte ai qe ndahet nga gruaja, per t’u kurorezuar me ndonje shtetase te huaj evropiane me qellim qe te perfitoje vize te qendrimit e te punes ne ndonje nga shtetet evropiane. Ky lloj kurorezimi “per letra” apo per rregullim te vizes zakonisht paguhet shtrenjte nga ata qe prishin kurore.

Ne qytetin ku jetoj une "shka nuk ndegjon njeri" ka afer 2 muaj jan nda nje qift i ri shqiptar pikerisht per ket pun: vajza ma letra dhe burri ka ber letrat kan provu me jetu se bashku 3 a po 4 vite, dhe nuk kan pas barazi me, jan nda sepse te rinjet qe rriten jasht kan nje mentalitet pak ma ndryshe se ata qe rriten ne kosov, fjala asht si per femer si per mashkull, rastet jan alarmante fatkeqsisht, si paten femi a po nuk paten disa ndahen, disa vazhdojn jeten per hater te familjeve a po te femive siq ka ken edhe per para!

Qka asht ajo qe po ben te rinjet te ndahen? pershembull:
Nje i ri a po e re e rritur ne kosov ka deshir me dal ne korze, me shpenzu e tjera e tjera... asht rritur ne ambient tjeter dhe kur vjen ne gurbet merzitet, qe i riu i rritur jash nuk e kupton dhe asht nje fillim i mos marrveshjeve!
Nje i ri a po e re e rritur jasht ka deshira tjera si persh.: me shku me nje fest a po me shiku filmem... te cilat bashkshorti a po bashkshortja nga kosova nuk e kupton, prap jan mosmarrveshje te vogla qe bejn ndikim te madh; (problemet e tanve nuk i di por ka shum gjeta qe bejn qe tjerti mos te pranoj)! mendej njera nga gjerat e pa evitushme te mos marrveshjes ne shtepi asht kuleta! se kush man parat dhe kush shpenzon? kur aty nuk ka barazi nuk shkon me as gje! (ky problem gjendet ne shumicen e qifteve dhe me ben te mendoj se kriza ekonomoke ka ndikim te madh tek qiftet jo stabile)

Gjdo martes interesi heret a po von ka me pas nje fund te keq, sepse personi qe martohet per interes te parave a po te letrave asht zakonisht shum imagjinativ (mendon se dertev jau ka be bay bay) njeri qe ja ben qejfin vetes!

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8860
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 18:32

Bleta shkruajti:Dhe per ate qe ju Naki , e thoni ''Martes per Letra'' dhe ''Martese per Mullinje'' Kjo po me jepe me mendu qe cdo here paska ekzistu ''Intresi ne Martes''
Po Bleta, interesi eshte edhe tani ne mund te shkruajme sa te duam te bejme qefe dhe ti stilizojme shkrimet sipas shijes por ne realitet eshte se nuk ka asnje dashuri pa interes dhe asnje martese pa interes. Nese ti di me thuaj por argumentoje. Me pare nese femrat kane preferuar njeriun e enderrave te tyre personalitet te forte,kurse gjendja financiare nuk kishte rendesi.Tani gjithcka ka ndryshuar. Per shumicen e femrave,koha e kaloresve mbi kale te bardhe ka kaluar. Per vajzat,princi i endrrave te tyre duhet te jete i bukur, i urte, romantik, mbi te gjitha duhet te jete i pasur. Mos te zgjerohem po bej nje pyetje - do te ishe martuar ti per nje te qale apo sakat i cili jeton ne karroce dhe ti duhesh ta pastrosh, ta vesh ne shtrat ti japesh me ngrene ... ? Do e kishe bere kete per dashurine ? Te verteten.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 18:38

Arjeta shkruajti:Gjdo martes interesi heret a po von ka me pas nje fund te keq, sepse personi qe martohet per interes te parave a po te letrave asht zakonisht shum imagjinativ (mendon se dertev jau ka be bay bay) njeri qe ja ben qejfin vetes!
Po Arjeta eshte shume e vertete cdo martese per interes ka ndarjen ne fund eshte e padiskutueshme kjo heret apo vone do te ndodhe. Ti je deshmitare e rasteve dhe jam i sigurt se i ke pare dhe ti vete pasi je jashte. Kjo dukuri qe po ndodhe eshte jo e mire, por ketu ka ndikim edha papunesia e madhe qe po mbreteron ne Kosove. Nuk po flas per Shqiperin sepse pak di nga andej. Martesat me letra ose per rregullimin e dokumentave jane shume te shpeshta ,por nuk duhet anashkaluar edhe ndarjet apo deshtimet qe behen sipas kesaj.Kjo behet per shkak se nuk e njohin njeri tjetrin, nuk jane te sinqerte me ate qe kane bere,dhe nuk jane te denje ta vazhdojne jeten bashkeshortore ose bashkjetesen. Ndarja eshte e paevituar.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Jeta Love prej Sat 09 Oct 2010, 18:39

Kjo qa thua ti asht e vertet naki por une mendoj se porblemi kryesor asht pse martohen njerzit pa u dasht sinqerisht. duhet ta ndjesh veten te pergaditur ne udhtimin e gjat dhe te mundimshem te jetes martesore dhe jo "ajt po matrona ne me dalt mir, mir, po s me doli mir ndahem!" keshtu nuk ben, sepse ja prish jeten tjetrit!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8860
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 18:44

Po Arjeta sepse ketu lidhet pergjigja me pyetjen me larte qe beri Bleta dhe duhet te vetedisohemi se ska martese pa interes. Askush sot nuk qan koken per jeten e tjetrit por per interesat personale. Besoj se me kuptove.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Jeta Love prej Sat 09 Oct 2010, 18:53

Po po Kuptova Smile

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8860
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 10 Oct 2010, 18:53

Vallai sot po martohen njerezit nga leku nga gjendja ekonomike edhe po morin shumica me mosh te vjeter vetem sepse ka lek apo ka vile apo ka makina kjo eshte gabimi sepse genjehen njerezit nga leku i modh shume ,,po vall lumturia ku ekziston ne kete familje pastaj te besh nje martese duhet te mendohesh tre here se pastaj eshte shum vone ,, ne nje cift nuk ekziston lumturia ekziston interesi edhe nga interesi del dashuria e lekve prandaj shumica ndahen sepse ju pelqen liria ju pelqen shuma e lekve ju pelqen shuma e nje casti

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shumė ēifte ndahen

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi