» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Shko poshtė

LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Mesazh nga Arjana prej Sun 26 Sep 2010, 19:18

Pabesnikerine ne nje marredhenie bashkeshortore disa e lidhin me aventure,kurse disa e lidhin me ndjenja. Te tjeret e gjejne tek ajo ose ai ndoshta edhe "dashurine e tyre te madhe",qe tek bashkeshorti apo bashkeshtortja nuk e gjejne nje dashuri te tille.Tradhetia ne cifte ndodhe edhe nga moskujdesja nga partnerit ose partneres me te cilen jeton.
Sidoqofte, tradhetia seksuale sjelle disa ndjenja te fuqishme njerezore edhe positive ne njeren ane,por edhe negative ne anen tjeter,sic jane psh;kenaqesia me partnerin e ri,kujdesi qe tregon partneri i ri ose partnerja etj, por shkakton edhe tek nje pjese vuajtje, xhelozi, deshperim. Shkenca e shehe kete nga nje kendveshtrim me te permbajtur: shtysa qe dergon ne one-night-stand (marredhenie e shkurter seksuale jashte martesore) apo ne kerkim te nje partneri tjeter eshte e trasheguar nga paraardhesit tane te kohes se gurit.
Flitet gjithmone se tradhetia ne cifte ndodhe shkkau i ndjenjave . Nuk eshte vetem burri ai qe tradheton por edhe gruaja. Grate ngjajne te jene te gatshme te dalin pa bashkeshortine e tyre kur u vijne ditet e mbarsjes.Tek ky perfundim kane mbrritur studiuesit e Universitetit te Vjenese,duke bere nje hulumtim neper diskoteka dhe klube te ndryshme. Gjate kohes se revulocionit te vezes, grate nxirrnin jashte me teper pjese te trupit te tyre. Dhe atyre u bene pershtypje burra qe nuk u ngjajne atij qe kan perdite. Grate perdorin nje taktik sipas te ciles ato e mbajne bashkeshortin e tyre, por njekohesisht edhe vazhdojne te kerkojne per nje tjeter,por nje gje te tille e bejne edhe meshkujt,Keshtu , sipas psikologjise revolucionare - grate e ndjekin nje strategji te dyfisht mbi te cilin jane te (pa)vetedijshme. Sipas nje hetimi te kryer viteve te fundit cdo i shtati femije i lindur nje cifti te martuar, ka lindur nga lidhja jashtemartesore .Sipas nje hulumtimi nga nje Universitet amerikan,del se 73% nga njeri prej bashkeshorteve ka tradhetuar bashkeshorten/in njehere me shume here nejete.
Lidhjet dashurore jane sot me te paqendrueshme se kurre ndonjehere.Per ta bere bashkeshorten apo partneren te lumtur ne bashkeshortesi,nuk mjaftojne vetem blerja e gjerave te shtrenjta si psh;stoli ari,veture te shtrenjte etj,por per ta bere te lumtur ndikojne edhe faktor te tjere,kujdesja ndaj saj,marredheniet e shpeshta seksuale etj etj.Por, puna e lodhshme dhe mungesa e kujdesjes per bashkeshorten/in dhe marredheniet jo te shpeshta seksuale si dhe dallimi i moshes mbi 10-15 vite e me shume po ndikojne ne 99% te rasteve qe ndonjeri nga partneret te tradhetoje. Zakonisht kur krijohen cifte, krijohen edhe femije. Burrat apo grate e ndare e me femije kane nje shans me te vogel per te gjetur nje bashkeshort te ri.Njerezit perpiqen tu shmangen marrjes se nje bashkeshorti/bashkeshorte me femije qe rrjedhin gjenetikisht nga dikush tjeter. Keshtu qe te ndaret dhe me femije kane kerkesa me te vogla kur jane ne kerkim te nje bashkeshorti tjeter.
Eshte kryer nje studim permes nje rubrike njohjeje ne gazete nga i cili doli se: njoftimit ku shkruhej se personi qe kerkonte te njihej me dike kishte dy femije te moshave nje dhe tre vjec, iu pergjigjeshin me pak njerez se atij ku shkruhej qe personi qe kerkonte te njihej me dike nuk kishte femije. Gjithekush ka me teper
deshire te kujdeset per femijet e vete - pra gjenet e veta.
Pra si perfundim,tradhetia ne cifte sipas shume hulumtimeve qe jane bere ndodhe shkaku i ndjenjave,moskujdesit ndaj partneres/it dhe dallimit te madhe ne moshe .
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14989
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Mesazh nga Naki prej Sun 26 Sep 2010, 19:27

Komplimente Arjana per temen. Nuk mundemi te bazohemi shume ne mendimet e psikologeve ose sondazheve ne vende te ndryshme. Une po e them nga ana personale pa u kycur shume rreth mendimeve dhe experimenteve te ndryshem nga fusha te ndryshme.
Mashkulli tradheton vetem atehere kur e dashura, gruaja apo shoqeruesja nuk ja ploteson nevojat seksuale ashtu siq duhet dhe keto i gjen tek nje tjeter dhe normal se do te tradhetoj. Nuk di per femrat ca mendim keni por besoj se kjo eshte arsyeja.
Te jemi real sot ka tradheti edhe per qeshtje materiale por ajo/ai pereseri kete do e perseris nese kushti i me larte mungon tek njeri partner.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Mesazh nga Katilja prej Fri 13 Sep 2013, 12:01

Very Happy 
e bukur tema

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7204
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi