» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Edhe tė vegjlit kanė nevojė pėr hekur

Shko poshtė

Edhe tė vegjlit kanė nevojė pėr hekur

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 01 Oct 2010, 15:29

Shkencėtarėt suedezė nga Universiteti Umea dhe Instituti Karolinska janė tė mendimit se duhet tė ndryshohen rekomandimet mbi sasinė e nevojshme tė hekurit te tė porsalindurit.
Njė studim i ri ka treguar se fėmijėt tė cilėt lindin me peshė tė vogėl janė mė tė rrezikuar qė gjatė jetės tė zhvillojnė deficiencė tė hekurit dhe anemi, nėse nuk u jepet ky mikroelement thelbėsor qė pas lindjes dhe nė kohėn sa pinė gji.
Rezultatet e botuara nė revistėn Pediatrics kanė treguar se fėmijėt tė cilėt kishin marrė hekur shtesė (2 mg pėr kg) nga mosha gjashtėjavore deri nė atė gjashtėmuajshe, nuk kishin qenė tė prirė qė nė jetėn e mėvonshme tė zhvillojnė anemi, ndėrsa deficiti i hekurit ėshtė regjistruar vetėm te 4% e tyre.
Pėr dallim prej tyre, 36% e fėmijėve tė cilėt nuk kanė marrė hekur kishin zhvilluar deficiencė, ndėrsa 10% e tyre anemi.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11707
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi