» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt nuk pinė ujė sa duhet

Shko poshtė

Fėmijėt nuk pinė ujė sa duhet

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 01 Oct 2010, 15:31

“American Journal of Clinical Nutrition” ka publikuar rezultatet e njė hulumtimi tė realizuar nė SHBA, tė cilat tregojnė se njė numėr i madh i fėmijėve pinė mė pak ujė se sasitė e rekomanduara.
Varėsisht nga mosha, ėshtė llogaritur se 40-85% e djemve dhe 46-90% e vajzave pinė mė pak ujė sesa ėshtė e nevojshme.
Shkencėtarėt paralajmėrojnė se dehidrimi i lehtė mund tė ndikojė te njė numėr i madh funksionesh fiziologjike, duke sjellė lodhje, plogėshti dhe kokėdhimbje.
Krahas kėsaj, hidratimi i pamjaftueshėm ėshtė i lidhur edhe me dobėsimin e aftėsive njohėse dhe mendore.
Kėto tė dhėna janė tė bazuara nė njė studim ku kanė marrė pjesė 3.978 participantė tė moshave ndėrmjet 2 dhe 19 vjeē.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11707
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi