» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mjeksi popullore(manaferrat )

Shko poshtė

Mjeksi popullore(manaferrat )

Mesazh nga Google prej Sat 02 Oct 2010, 21:46

MANAFERRA

Nė mjekėsinė popullore pėrdoren frutat,
gjethet, lastarėt e njomė dhe rrėnjėt.
Gjethet e reja mblidhen nė qershor- korrik dhe thahen nė hije nė shtresa tė holla.

Vetitė dietike dhe fitofarmacautike
Frutat e manaferrės konsumohen tė freskėta pasi piqen mire; me to pėrgatitet
reēeli cilėsisė sė mire. Me frutat e manaferrės bėhet verė, uthull dhe raki.
Vera ka vlera tė mira mjekėsore.
Frutat e manaferrės pėrmbajnė sheqerna, vitaminė C, karotinė, Vitaminė E,
acide organike, pektinė etj. Po ashtu edhe gjethet e saj janė tė pasura me vitaminė C,
acide organike, lėndė tonike dhe aromatike. Nė fara ndodhet vaji yndyror nė masėn deri 12%.
Tė gjitha pjesėt e bimės kanė veti mjek sore shumė tė mire. Qysh nė lashtėsi janė pėrdorur
nga njeriu pjesėt e bimės,
si gjethet e majat, pėr tė brė ēajra kundėr sėmundjeve tė aparatit tretės,
si dhe nė formė kompresash (leckash) me pėrdorim tė jashtėm.
Gjethet e manaferrės kanė veti rrudhėse, djersitėse dhe qetėsuese,
Ato ndikojnė edhe nė uljen e temperatures. Nė kėto raste pėrdoret infuzi,
i cili pėrgatitet si vijon:

* Merren 6-10 gram gjethe dhe zhyten nė njė gotė me ujė tė valuar,
duke i lėnė aty pėr 10 minuta. Gjatė ditės pihen 1-2 gota tė tilla,
nė gjendje tė vakėt.

Ky infuz (ose i pėrgatitur nė formė ēaji)
rekomandohet tė pihet nė rastet kur personi ndien
djegje nė stomak e nė zorrė, nė raste thartirash, diarresh,
si dhe nė formė gargarash (shpėrlarje e gojės dhe e grykės),
kur ka djegie nė gojė, nė dykė, nė mishrat e dhėmbėve. Ky
ēaj ėshtė shumė rezultativ dhe kundėr hemorroideve (majasėllit)
dhe nė sėmundjen e sheqerit. Pėr tė ndaluar hemorragjinė e hemorroideve,
zbatohet kėshilla:


* Merren 100 gram gjethe manaferrash dhe hidhen nė njė liter ujė. Kėto zihen
jo mė shumė se 10 minuta. Nga ēaji i pėrgatitur, pihen tri gota nė ditė,
pėr tri ditė rresht.


Ēaji i gjetheve, i sythave dhe i lastarėve pėrdoret me efekt edhe nga kardiakėt
(ata qė vuajnė nga zemra), ata me sėmundje tė stomakut bile pėr ēdo njeri, qoftė
edhe i shėndoshė, ēaji i pėrmendur jo vetėm qė ėshtė i parrezikshėm, por,
pėrkundrazi, ėshtė shumė i dobishėm pėr organizmin e tij.
Gjethet e thara tė manaferrės janė pėrdorur nė sėmundjet e mushėrive pėr ndalimin
e gjakut. Kėto pėrdoren nė formė dekokti, duke i dhėnė tė sėmurit nga 4-5 gota nė ditė,
me mjaltė ose me sheqer.
Kundėr sėmundjes sė sheqerit pėrdoret kėshilla:

* Merren dy duar me gjethe e maja manaferre, pastrohen, s
htypen dhe vihen tė zihen nė njė liter ujė. Nga lėngu i kulluar,
i sėmuri merr tri here nė ditė nga njė filxhan para buke.

Pėrfundime tė mira japin edhe frutat e manaferrės, tė cilat mund tė konsumohen
tė freskėta, si dhe nė formė ēaji me verė:

* Merren 150-200 gram fruta manaferre, zihen nė njė gotė tė mbushur me verė.
Nga lėngu i prodhuar merren ēdo ditė 1-2 gota tė vogla, nė gjendje tė ngrohtė.

Frutat e manaferrės shuajnė etjen, pėrdoren nga tė sėmurėt me diarre kronike,
me dhimbje nė kyēe, me infeksione nė veshka e nė fshikėzėn e urines, me kollė etj.
Kundėr dizenterisė pėrdoret kjo kėshill praktike:

* Merren rreth njė kg fruta manaferre dhe pasi shtypen,
vihen tė zihen pėr gjysmė ore nė njė enė ku ėshtė hedhur njė gotė me ujė.
Nga lėngu i fituar, pasi kullohet, merren 3-4 lugė gjelle nė ditė.

Kundėr astmės pėrdoret kjo kėshillė:

* Merren njė sasi frutash manaferre dhe thahen. Pastaj, bluhen nė mullirin e kafesė.
Nga pluhuri i pėrfituar merren 2 lugė kafeje, esėll duke pėrcjellė me qumėsht ose me ujė.

Pluhuri i formuar nga bluarja e manaferrave tė thara pėrdoret edhe kundėr hemorroideve:

* Merren tri here nė ditė, para buke, nga njė lugė kafeje nga ky pluhur.

Edhe reēeli me frutat e manaferrės ka veti tė mira mjekėsore, ai tretet
mire nė stomak dhe shėrben pėr pastrimin e gjakut, pėr ndalimin e tij nė
hemorragjitė e aparatit tretės dhe sidomos tė hemorroideve.
Ēaji i pėrgatitur me rrėnjėt e manaferrės ka veti rrudhėse, antiartrike,
diuretike, gjithashtu ndikon nė uljen e tensionit tė gjakut. Ēaji me rrėnjėt
e manaferrės ėshtė shumė i dobishėm pėr kurimin e diabetit. Nė kėtė rast zbatohen
kėshilla:

* 30 gram rrėnjė manaferre zihen pėr gjysmė ore nė 500 ml ujė. Ēdo mėngjes para
buke, pihet njė filxhan nga ky ēaj, i vakėt ose i ngrohtė.

Nė rastet e hemorragjisė a tė tretjes me vėshtirėsi tė ushqimeve, rekomandohet
tė pėrdoret kėshilla qė vijon:

* 100 gram rrėnjė zihen nė 500 ml ujė derisa tė avollohet gjysma e tij. Lėngu i pėrfituar,
pasi filtrohet, pėrzihet me njė sasi tė barabartė vere tė kuqe tė vjetėr.
Merren 1-2 gota nė ditė.

Nė rastet e gingivitit (sėmundje e mishėrave tė dhėmbėve),
pėrdoret kėshilla:

* Nė gjysmė litri ujė hidhen 100 ml. uthull. Nė pėrzierjen uthull-ujė zihen
pėr gjysmė ore 50-60 gram rrėnjė manaferre. Me lėngun e fituar bėhen shpėrlarje
ulėzimit tė bimės, pėrdoren nė rastet e helmimeve ushqimore, nė ulēerėn e stomakut
dhe tė dymbėdhjethėgishtėzės. Nė rastet e diarresė prdoret kėshilla praktike:

* Merren maja manaferrash, filiza tė njomė dhe pasi pastrohen, futen nė gojė dhe
pėrtypen, duke nxjerrė jashtė bėrsitė dhe duke pėrcjellė lėngun.

Nė rastin e fėmijėve:

* Maja dhe filizat shtypen, shtrydhen dhe lėngu i fituar u jepet me nga njė
lugė kafeje nė ēdo dy orė.

Pėr mjekimin e zorrės sė verbėr kėshillohet:

* Merren 500 gram maja manaferre dhe zihen nė 2 litra ujė. Nga lėngu i fituar ,
i sėmuri merr gjysmė gote ēdo mėngjes duke qenė esėll, pėr njė muaj rresht.

Me pėrdorim tė jashtėm kanė vlerė tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, lastarėt,
gjethet e freskėta, tė cilat nė formė kompresash (leckash) ndikojnė nė pėrtharjen
dhe shėrimin e plagėve.
avatar
Google

Shteti : prishtina city
Postime : 80
Kyējet nė forum : 8646
Regjistruar mė : 30/09/2010
Profesioni : instruktore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi