» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


embelsirat e google

Shko poshtė

embelsirat e google

Mesazh nga Google prej Sat 02 Oct 2010, 21:52

sheqerpare trendafila ( nuk di t postoi foto shpresoi te me ndihmoi dikush)

Pėrbėrėsit:1 kg gjalpė tė zbutur,1 kg miell,
12 tė verdha vezėsh dhe 1 e tėrė,
1 lugė ēaji sodė buke,
200 gr arra tė grimcuara,2 kg sheqer.

Gjalpi i zbutur pritet nė pjesė tė vogla me thikė.
Pėrzihet me dorė duke i shtuar vezėt njė nga njė.
Pasi tė bėhet masė e njėllojtė,
hidhet mielli i pėrzier me sodė dhe pėrzihet mirė.
Brumi futet nė frigorifer pėr 2-3 orė ose tėrė natėn.
Nga brumi i pėrgatitur ndahen 45-50 gogla,tė cilat hollohen sa njė pjatė e vogėl.
Brumi i holluar paloset nė katėrsh dhe prapė rritet nė katrorė,nė diametėr 10 centimetra.
Nė mes tė ēdo katrori qiten arra tė grimcuara,
bashkohen skajet dhe sheqerparet radhiten nė tepsi tė lyer me gjalpė.
Furra nxehet nė 200 gradė C dhe, sa tė futet nė furrė,
ulet temperatura nė 160 gradė C dhe piqet dalngadalė gjersa tė marrė ngjyrė tė kuqėrremtė
tė lehtė.
Me tė njėnjtin brumė mund tė pėrgatiten edhe sheqerpare nė formė trėndafili.
Brumi hollohet dhe me anė tė gotės nxirren nga 4 rrumbullakė,
tė cilėt e mbulojnė deri nė gjysmė njėri -tjetrin,
pastaj ndahen pėrgjysmė,hidhen arra nė petėn e parė dhe mbėshtillen trėndafilat.

Edhe sheqerparet e rrumbullakėta klasike,
pėrgaditen me tė njejtin brum.
Kėtyre mund t’u vendoset mbi nga njė thelp arre.
Sherbeti:Sheqeri nė tenxhere duhet tė mbulohet me ujė pėr dy gishta.
Hidhet ½ limon i prerė nė flegra.Pasi tė vlojė dhe tė trashet sikurse
sherbeti i bakllavasė,largohet nga zjarri,i shtohet 1 filxhan i kafes ujė
i ftohtė dhe sheqerparja e ftohur pėrvėlohet me sherbet tė nxehtė.
Nė mėnyrė qė ta pijė mė mirė sherbetin, sherbeti i hidhet me lugė sipėr ēdo sheqerpareje
avatar
Google

Shteti : prishtina city
Postime : 80
Kyējet nė forum : 8571
Regjistruar mė : 30/09/2010
Profesioni : instruktore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: embelsirat e google

Mesazh nga Naki prej Sun 03 Oct 2010, 00:18

Google pershendetje dhe flm per postimin.
Nese nuk di si vehet nje foto Lexo Kėtu

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: embelsirat e google

Mesazh nga Google prej Sun 03 Oct 2010, 16:27

PRINCES KROFNE

Brumi:1 filxhan kafeje vaj,2 filxhan kafeje ujė,1 gotė miell,1/2 qeskė pluhur paste,4 vezė.
Kremi:1 litėr qumėsht,8-10 lugė supe sheqer,8 lugė tė rrafshura miell,2 vezė,2 qeska sheqer vanileje.
Vlohet uji me vaj.Largohet ena nga zjarri dhe duke e pėrzier,hidhet gradualisht mielli i pėrzier me pluhur paste.Ena kthehet nė zjarr pėr t’u fėrguar brumi gjersa tė shkėputet nga ena dhe luga.Brumi ftohet,pastaj hidhen vezėt njė nga njė duke e tundur brumin me mikser ose lugė druri, nė njė masė tė njėllojtė.Me kaush ose lugė tė mesme,nė madhėsi tė njė arre,tė larguara njėra nga tjetra,vendosen topthat nė tepsi tė shtruar me letėr tė yndyrshme.Futen nė furrė tė nxehtė me temperature 200* C pėr t’u pjekur pėr 30-35 min.Nuk ēilet furra edhe 20 min. pas pjekjes.
Pėr pėrgaditjen e krofneve nė formė mjellmash,nga brumi i mbetur,me kaush kuzhine,formohen disa “qafa”mjellmash nė formė tė shkronjės S.Piqen nė furrė me temp.170 grad pėr 8 min,pastaj qėndrojnė nė furrė gjersa tė ftohen.
Tunden me mikser tė verdhat e vezėve,sheqeri,mielli,sheqeri vanilė dhe 1 gotė qumėsht i ftohtė.Masa derdhet nė qumėshtin e nxehtė,duke e pėrzier kremin vazhdimisht me tel kuzhine gjersa t’i marrė disa valė dhe tė trashet.Tė bardhat e vezėve tunden nė shkumė tė qėndrueshme dhe bashkohen me kremin e ftohur duke e pėrzier me lugė gjersa masa tė bėhet homogjene.Krofnet e pjekura priten horizontalisht pėrgjysmė dhe mbushen me kremin e ftohu.Nėse pėrgaditen mjellmat,korja e sipėrme pritet pėrgjysėm,mbushen me krem,e nė mes vendoset qafa nė mėnyrė qė ta marrin formėn e mjellmės.Mbi u hidhet sheqer pluhur.
avatar
Google

Shteti : prishtina city
Postime : 80
Kyējet nė forum : 8571
Regjistruar mė : 30/09/2010
Profesioni : instruktore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: embelsirat e google

Mesazh nga Google prej Sun 03 Oct 2010, 20:25

TULLUMBA

Pėrbėrėsit: 9 filxhan kafeje ujė, 1 filxh.kaf.vaj,njė majė thike kripė,7 filxh.kaf.miell,3 filxh.kaf. niseshte,1 pluhur paste,6 kokrra vezė,1 litėr vaj.
Sherbeti:1 ½ kg.sheqer,7 ½ dcl ujė,1 lėng limoni,1 sheqer vanileje.Sherbeti vlon 7 min.
Uji vlon me njė majė thike kripė dhe 1 lugė vaj.Largohet nga zjarri.Hidhet mielli i pėrzier me niseshte dhe pluhur paste.Pėrzihet mirė dhe prap kthehet nė zjarr qė tė fėrgohet gjersa tė ndahet nga luga dhe ena.Pasi tė ftohet brumi,i hidhen vezėt njė nga njė duke tundur mirė me mikser,gjersa tė fitohet njė brum i njėllojtė.Njė litėr vaj nxehet nė tenxhere.Me brumin e pėrgatitur mbushet kaushi special me formė tė dhėmbėzuar dhe nėpėrmjet tij nxirren tullumbat drejtė nė yndyrė tė nxehtė.Hidhen pjesė pjesė duke i prerė me thikė nė gjatėsi prej afro 8 cm dhe fėrgohen nga tė gjitha anėt gjersa tė zverdhen nė ngjyrė ari.Nėse skuqen shpejtė,ulet pak zjarri.Hiqen nga vaji me lugė tė shpuar dhe futen drejt nė sherbet tė ftohur.Gjersa tė fėrgohen tė dytat,tė parat qėndrojnė nė sherbet,pastaj largohen nga sherbeti,dhe palosen nė njė enė tė thellė,e kėshtu veprohet gjersa tė hargjohet i tėrė brumi.Sherbeti qė mbetet hidhet mbi tullumba ,nė mėnyrė qė ato tė lagen plotėsisht nė sherbet.Shėrbehen me shurup trėndafili,limonadė,bozė etj.
Shije tė veēant kanė nėse shėrbehen 2 pėr person tė vendosura nė misuri mbi tamėloriz
avatar
Google

Shteti : prishtina city
Postime : 80
Kyējet nė forum : 8571
Regjistruar mė : 30/09/2010
Profesioni : instruktore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: embelsirat e google

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 03 Oct 2010, 22:20

Me fute ziline me keto embelsira google

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: embelsirat e google

Mesazh nga ZeQo prej Mon 04 Oct 2010, 00:07

Une po du Tullumba e ti nalt fute zilin ku te duash
avatar
ZeQo

Postime : 12
Kyējet nė forum : 8482
Regjistruar mė : 03/10/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: embelsirat e google

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi