» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pėrdorimi i drejtė i aspirinės

Shko poshtė

Pėrdorimi i drejtė i aspirinės

Mesazh nga E Dashuruar prej Thu 07 Oct 2010, 15:40

Acidi acetilsalicilik (aspirina) shfrytėzohet si analgjetik, antipiretik, antiflogjistik (efekt kundėr inflamacionit), si edhe pėr parandalimin e sulmit nė tru dhe infarktit tė zemrės- nė bazė tė aftėsisė pėr pengimin e grumbullimit tė trombociteve, me fjalė tjera pengimin e formimit tė trombit.
Aspirina, nėse merret gjatė ngrėnies, ngadalėsohet thithja, dhe kėshtu dobėsohet edhe veprimi i barit. Po ashtu, bllokon edhe enzimėn e lukthit- alkool dehidrogjenaza- dhe nė rast tė marrjes sė njėkohshme me alkool, mund tė forcojė efektin negativ tė alkoolit nė kuptimin e dėmtimit tė mukozės s lukthit.
Pėr tė arritur efektin mė tė shpejtė, duhet qė acidi acetilsalicilik tė merret njė orė para ngrėnies ose dy-tri orė pas ngrėnies. Kjo ėshtė sidomos e nevojshme te sėmundjet akute. Nuk rekomandohet marrja e kėtij bari nė lukth tė zbrazėt, ndėrsa personat tė cilėt kanė probleme me lukth, duhet qė (pėrkundėr efektit mė tė vonshėm) barin ta marrin sė bashku me ushqim.
Marrja e barit duhet tė bėhet me sasi tė mjaftueshme tė lėngut (gjysmė gote ose njė gotė ujė).

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11530
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrdorimi i drejtė i aspirinės

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Apr 2013, 16:20

hmmm kta aspirinnat me zor i pija kur isha e vogel jo mo tashi qe as nuk i shoh dot

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7096
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi