» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Shko poshtė

Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Mesazh nga Arjana prej Fri 08 Oct 2010, 01:22

Qe nga kohrat e lashta natyrisht, detyra apo punet e burrit ishte gjuatija dhe me siguru ushqimin ne familje kurse Gruaja u merrte me rritjen e femijeve dhe me pune tjera shtepijake.

Me kalimin e kohes deri ne ditet e sotme gruaja ka marre detyra me te rendesishme derisa te drejtoje edhe nje shtet.

Sot ne jeten moderne, gruaja punon njesoj si mashkulli dhe detyrat automatikisht detyrat ne shtepi duhen bashkandar.

Sot a i takon nje burri:
me la rrobat
me pastru
me fshi-shtupu
me hekuros
me qendis
me u kujdes per femite
me i dhane femis me pi
shkurt... me ba punet e gruas

Sot a i takon nje gruaje:
Me u marr me mirmajtje shtepiake
me nderru vojin makinen
me nderru tjegullat e shtepise
me zhblloku lavamanin
me hap kanal
me qa e me bajt dru
me punu ne kazem
shkurt... me ba punet e burrit

FACT:80% e ndarjeve te cifteve ne shtet e Evropes shkaktohen nga arsyeaja qe burri nuk ben punet e gruas (pastrim, larje, fshirje etj)

A mendoni se gruaja sot kerkon qe burri ti beje punet e saj dhe HARRON se nuk mund te beje punet e burrit as te vetat?

Shekulli 21, 50/50?

Ju si mendoni a eshte realistike?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14899
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Mesazh nga ZeQo prej Fri 08 Oct 2010, 02:42

po po veq edhe me pjell sna ka met qetersen neve burrave dhe me ju knaq juve grave
avatar
ZeQo

Postime : 12
Kyējet nė forum : 8392
Regjistruar mė : 03/10/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Mesazh nga Leta prej Fri 08 Oct 2010, 03:44

Pershendetje Arjana, te Pergezoje per Temen e zgjedhur .

Une nuk mendoj qe nje Grua kerkone qe Burri i saj te ia bene Punet e shtepis , Hekorosjen , me La roba , me Pastru , e Shohe shume te Arsyeshme qe burri te mirret me femijet me jap me pi me henger , Por jo dhe me la rroba , etj etj ...
Mendoj qe dhe nje Burr nuk kerkon nga Gruaj e ti qe ajo te hap kanel , te Punon me kazem , te t'a zhbllokon Lavamanin etj etj..
Nuk me pelqen ndrrimi i Rolit qe burri te behet zonja e Shtepis , se pastaj do te behet shtepia Rremuje .
Ky eshte absulut mendim i ime Personal .
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8766
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Mesazh nga Katilja prej Mon 23 Sep 2013, 18:59

me pa i burr qe bo pun shpie do e quj dat historikee

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7114
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Mesazh nga Naki prej Tue 31 Mar 2015, 18:20

Para 4 ditesh dola me Razen ne supermarket sot eshte dita e 5-te qe jam pa cigare  Evil or Very Mad

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja-Burri, Detyrat ne shtepi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi