» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Temperatura

Shko poshtė

Temperatura

Mesazh nga Jeta Love prej Wed 13 Oct 2010, 00:20

Temperatura normale tek njeriu
Temperatura trupit sillet rreth 36.5°C, 1°C me shum ose me pak asht prap ne normalen, krejt mvaret nga njeri.
Temperatura asht me e ult ne mengjes, pas nje mundimi/pune asht me e lart, dhe gjat menstracioneve ka nje ndryshim (tek femra) ne te shumten e rasteve, asht me e lart.


TERMOREGULATION/Termorregullimi asht regullator i temperatures trupit

I gjith procesi i mbajtjes temperatures se trupit ne nivel te duhur quhet Homéothermie. Homéothermia mban nje ekuiliber ne baz te ngrohjes dhe ftohjes.
Nxetesija trupit prodhohet nga djegja e ushqimit. Nje pjes e ushqimit ka nje temperatur te madhe te djegjes sa qe krijon nxehtesi. Ato jan ushqimet qe sygjerohen ne rast DIETE. Djegja e ushqimit behet veqanerisht ne melēi dhe ne muskuj.


Hypothermie asht kur trupi humb nxehtesin dhe tempertatura asht nen 35.5°C

Trupi humb nxehtesin ne nje mjedis te ftoht, aq me i ftohet asht vendi ku rrin aq me shum e humbas temperaturen e trupit.
Disa nga pjeset e trupit e humbasin temperaturen me shpejt se disa te tjera , persh.: qafa, koka, kembet, duart.
Vetem tesha te izoluara mir mund te mbrojn nga humbja e temperatures.

Temperatura trupit humbet edhe kur prek diqka te ftoht si pershembull: ecen zbathur/dathun, ...
Tempertaura e trupit humbet si avullim dhe lageshti ne lekuren e trupit (ndjersitje) dhe asht shum e rendecishme mos me mbajt tesha te ndjersne veshur.
Kjo hypotermia qe e tregova deri tani mund te ngritet ne normalen shum shpejt. Por ka raste tjera ku hypotermija asht shum e rrezikshme:
- Nese tempertaura bien nen 30°C personi bjen ne Koma
- Nese tempertaura bjen nen 24°C asht vdekja


TEMPERATURA LART => HYPERTERMIE

Shum smundje shoqerohen me temperatur; shpesh her temperatura asht simptomi i vetem per disa muaj i nje smundje qe fshehet pas.
Temperatura si shkak i infekcioneve virale ose mikrobiale: kancerit, tromboses, tuberkulloz, tumore ...
Temperatura e lart asht nje qrregullim i thermorégulation cérébral/ termorregullimit cerebral (ne tru).
Dhe ky qrregullim shkaktohet nga shkatrrimi i qelizave te cilat lirojn nje produkt toksik.
SHPJEGIM: Gjdo infekcion, gjdo proces neoplastique (tumor, mish i eger...), thromboses/tromboza, mjafton shkatrrimi i 1 a po me shum qelizave te trupit per me u ngrit temperatura. Qelizat qe vdesin lirojn disa mbeturina dhe disa nga ato mbeturina kan substanca Pyrogénes/ qe shkatojn temperaturen.
Pershembull nje Bronkit i rend qe shkaterron shum qeliza ne Bronke (qka tregohet edhe permes kollitjes) te jap shum shpejst nje temperatur shum te lart e cila zbret ate her kur perfundon procesi i shkarerrimir qelizave (afersisht 10 ore pas perdorjes antibiotikut).
Ndersa kanceri i cili shkaterron me ngadal organizmin te jep me pak temperatur por ajo asht temperatur kronike.
Kur tempertaura nuk heket me barna dhe zgjat duhet pa tjeter me be egzaminime te thella.

Me ken tempetarura asht i vetmi simptom, i semuri nuk kish me shku kurr te mjeku, por shepesh her temperaturen e shoqerojn shum shenja klinike te pa kendshme. Edhe me te pa kendshme jan ateher kur tempertatura shkon shum lart. Ne rastin e infekcioneve tempertaura vjen shum shpejt dhe shkon shum lart, Nje temperatur qe vjen shpejt e shkon lart e ka rrezikun me te vogel se nje temperatur e vazhdushme dhe e me e ult.
Duhet me pas kujdes se nga nje her temperatura shon pak nalt, a po rrin ashtu sa me te be merak.


Qka e shoqeron temperaturen?

Ne raste rrumatizmi: Pjest e trupit te ndjeshme behen edhe me te ndjeshme me temperatur.
Vapa
Nxitohet ritmi i frymarrjes
Nxitohet ritmi i zemres
Ethet
Ndjersitjet
Dhimbje koke
Photophobie (nuk deshiron me nejt ne drit sepse i krijon dhimbje)
Puqrra temperatures


Trajtimi temperatures

Ne gjdo rast kur pacienti asht semur asht mir me shku te mjeku sa me par qe mos te grombullohen te kqijat,
Kur keni temperatur duhet pi ujė aq sa mundi (jo me zort) si te mdhenjet si te vegjlit, nuk duhet me u vesh trash por sa me leht, me ajros dhomen ku rrini, me be tush me uj 3 deri 4°C me pak se temperaturen qe keni, sidomos per femit!!! Dhe sa me par me shku te mjeku!

Goditje nxehtesije si ne plazh pershembull, duhet shum kujdes sepse mekanizmi i trurit qe kontrollon nxehtesin e trupit (bjen ne deshtim) dhe nuk mundet me nal ngrohjen e trupit as nuk jep ndjersitje per mes te cilave do dal nxehtesija( temperatura ngritet por nuk ulet ne ket rast).


Lexim te kendshem, dhe ju kerkoj falje nese kam be ndonje gabim ne letersi.

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8932
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi