» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Infeksioni me kllamidia

Shko poshtė

Infeksioni me kllamidia

Mesazh nga E Dashuruar prej Wed 13 Oct 2010, 16:57

Infeksioni me kllamidia ėshtė infeksion i cili nuk ka simptome tė lehta apo fare nuk ka. Nėse ky infeksion nuk trajtohet mund tė shkaktojė sėmundje inflamatore tė pelvikut (PID) dhe infertilitet.
Te disa femra shkakton sekret tė shtuar, djegie gjatė urinimit, dhimbje nė fund tė barkut, temperaturė, dhimbje gjatė marrėdhėnies seksuale si dhe gjakderdhje jo normale.
Te meshkujt, shkakton simptome tė cystitit, sekret nga organi gjenital i mashkullit, djegie gjatė urinimit, skuqje si dhe ėnjtje e testisėve, por mund tė mos kenė fare simptome. Shkaktohet nga bakteri i quajtur Chlamydia trachomatis.
Bartja e infeksionit bėhet vetėm me rrugė seksuale. Ky infeksion bartet nga nėna e infektuar te foshnja gjatė lindjes vaginale. Bakteria chlamydia shkakton dy tė tretat e infeksionit te pelviku (PID).
Diagnostikimi bėhet me marrjen e strishos nga cerviksi te meshkujt, nga retra, si dhe bėhet analizė tė gjakut dhe urinės.
Trajtimi bėhet me antibiotikė sa me shpejt qė bėhet diagnostikimi dhe duhet tė trajtohen tė dy partnerėt.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11707
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi