» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Krismat e Lirise

Shko poshtė

Krismat e Lirise

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 13 Oct 2010, 21:48

Nėpėr shekuj populli ynė ka bėrė luftėra pėr liri. Jeta dhe vdekja e tij
kanė qenė tė lidhura gjithmonė me fatin e atdheut.
Atdheu ka qenė dhe ka mbetur i shenjtė pėr shqiptarėt. Liria e tij ėshtė parė e kėrkuar
vetėm pėrmes pushkės dhe luftės kundėr pushtuesve.
Kujtesa historike ėshtė rifreskuar ēdoherė me beteja, me trimėri tė pashoqe tė bijve e
bijave mė tė mirė tė kėtij trualli.
Epopetė e lavdishme i gjasojnė shpeshėherė njėra- tjetrės, ashtu siē i gjasojnė trimat njėri –tjetrit.
Shumė ngjajshmėri kanė edhe rėniet e tyre heroike.
Ky popull i vogėl, por me zemėr tė madhe ka patur gjithnjė nė gjirin e tij patriotė qė i kanė vazhduar
pėrpjekjet me pendė e me pushkė pėr liri e bashkim kombėtar.
Kur kujtojmė epokat dhe pėrpjekjet e parreshtura tė popullit shqiptar nėpėr luftėra, kujtesa historike
na shpie nė betejat eSkėnderbeut, Isa Boletinit e Sylejman Vokshit, Mic Sokolit e Bajram
Currit, Ēerqiz Topullit e Idriz Seferit, Ademit e Hamzės...e shumė e shumė trimave tė tjerė,
qė jetėrat e tyre ia kushtuan lirisė sė atdheut.
Tė gjitha kėto lavdi dhe heroizma si njė fill i kuq patėn njė rrjedhė tė natyrshme, tė pandalshme qė ēoi
pashmangshėm nė betejen e Prekazit tė paepur dhe nė krismat e pushkėve tė Ademit, Hamzės e tė
Jasharajve tė tjerė kundėr pushtuesit serb. Kėto krisma pushkėsh tė lirisė jehuan fort.
Ato ishin ai kushtrim i madh, se ēlirimi i atdheut do tė ketė vetėm njė rrugė, atė tė luftės sė armatosur.
Pėrkushtimi dhe atdhedashuria iu dhanė zemėr pėrballė tanksave tė armikut. Nė zemrat e
tyre vlonte urrejtja e popullit kundėr pushtuesit.
Nė luftėn e pabarabartė, krismat i shoqėronte kėnga e trimave, kulla nuk jepej sepse
trimat ishin bėrė mburojė e saj.
Armiku tmerrohej nga qėndresa e Prekazit, nga heroizmi i heronjėve brenda kullės.
Pas njė beteje titanike bien trimat nė fushėn e nderit dhe ndalen krismat brenda kullės,
por si rrufe pėrhapen krismat e lirisė nė tėrė Kosovėn.
Luftadhe rėnia e tyre ėshtė vetė madhėshtia. Heroizmi i tyre u bė shqipe nė flamur,
e cila iu priu qindra e mijėra luftėtarėve tė tjerė nėpėr
beteja. [justify]Ata historinė e shkruan me gjak sepse vetėm kėshtu kishte kuptim liria.
Ata e flijuan jetėn pėr lirinė sepse vetėm kėshtu kishte kuptim jeta.
Ata me gjakun e tyre i dhanė ngjyrė flamurit qė tė rrezatojė nė tėrė kombin.
Ata kishin zemėr tė madhe.
Tė tillėt i duhen atdheut. Lufta pėr lirinė e tij kėrkon jetėn e tyre.
Ata ia dhanė qė flaka e luftės ēlirimtare tė pushtojė shpirtrat dhe zemrat tona.
Ata ranė heroikishtė qė populli tė ngritet trimėrishtė.
Ata e pėrqafuan luftėn qė atdheu ta gėzojė lirinė.
Ata sakrifikuan familjen qė tė jetojė kombi.
Madhėshtia e veprės sė tyre nuk do tė pajtohej me “pako” e kufizime
tė lirisė sonė sepse idealet dhe shpirti ityre ishin: liria e plotė, pa kufizime e kushtėzime.
Ata ishin tė vendosur pėr ēlirim e bashkim sepse kishin bėrė njė vetėm njė betim.
Atakishin vetėm njė ideal- Shqipėrinė e lirė dhe tė bashkuar nė terėsinė e saj.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17613
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi