» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Shko poshtė

A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Jul 2007, 16:44

Kam lexuar ne shume forume por edhe ne shume botime te ndryshme ku zakonisht eshte nje shprehje gati e njejte "Une nuk besoj tek Zoti sepse nuk e kam pare asnjehere", "Une nuk besoj ne dashuri ngase ajo eshte siperfaqesore apo vetem fiksim", "Une nuk besoj ne dashuri e cila eshte larg syve"...etj etj...
Hmmm sdi si me erdhi ideja te hap kete teme por ja ngase personalisht mendoj se syte nuk na tregojen gjithnje te verteten Shume gjera nuk jane ashtu siq duken...dhe mendoj se besim mund te kesh vetem tek llogjika jote.
Ne disa raste nuk pajtohem me ate cfar shof dhe lexoj ngase dashuria ska lidhje me Zotin. Ndoshta dikush me thote se ky njeri cenka i marre apo i krisur por ja keshtu kam nje bindje se eshte keshtu. Mendoj se dashurin nuk e shef ate duhesh ta ndiesh.
Po te mos pelqente nje njeri do e dashuroje? Tash prap bie ne kundershtim me thenjen se dashuria nuk shifet por ndihet?!
Nganjeher them po te mos ishte shkaku njeriu nuk do dashuronte. E zoti nuk varet nga askush por te gjithe e duam. Pse?
Mund te jepni nje arsye te plote jo prralla biblike apo kuranore ju lutem, nje arsye.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue 24 Jul 2007, 20:30, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 24 Jul 2007, 17:25

Dashuria
U ulėn nė breg tė detit vajzat e reja dhe e rrethuan Shqiponjėn pėr ta dėgjuar.
„Po ēfarė ėshtė dashuria? Ēfarė di pėr dashuri?“
„Vajzat e dashura, pse nuk mė bėni ndonjė pyetje mė tė lehtė? Pėr fat tė keq nuk di t’ju tregoj se ēfarė ėshtė dashuria. Vetėm mund t’ju tregoj se ēfarė nuk ėshtė.
Nuk ėshtė dashuri tė rrahėsh dhe tė shash njė fėmijė. Nuk ėshtė dashuri ta detyrosh tė jetojė jetėn tėnde, ta realizojė ėndrrat e tua nė vend qė ta shikosh vullnetin dhe rrugėn e vėrtetė tė asaj krijese, qė ndodhet krejtėsisht nė mėshirėn tėnde.“
Vajzat e shikuan me sy tė rrumbullaktė dhe bėnė „po“ me kokė. Njėra e futi gėrshetin nė gojė dhe e pėrtypi pak, tjetra u shtri nė rėrė mbi barkun, e mbėshteti kokėn nė duart dhe i ngulte sytė Shqiponjės, e cila vazhdoi sė foluri:
„Nuk ėshtė dashuri tė detyrosh dikėnd tė bėjė dashuri, nėse mė kuptoni. As nuk ėshtė dashuri ta kėrcėnosh me braktisje nė qoftė se dėshira jote nuk plotėsohet. Nuk ėshtė dashuri tė bėhet dashuri pa respektuar njėri-tjetrin.“
Njė vajzė bėri grusht, tjetrės i errėsuan sytė. „As nuk ėshtė dashuri tė mashtrosh“, thirri njė vajzė tjetėr.
„Ke tė drejtė shumė“, iu pergjigj Shqiponja. „As nuk ėshtė dashuri tė shkatėrrosh ėndrrat, aspiratat mė tė mėdha, krijimtarinė, idetė e krisura tė dikujt, nė emėr tė dashurisė. As nuk ėshtė dashuri ta pėrdorėsh tjetrin pėr qėllime vetjake. As nuk ėshtė dashuri tė gėnjesh, te bėsh premtime tė kota, tė fshehėsh njė anėn tėnde tė rėndėsishme pėr ta mbajtur dashurinė; sepse kėshtu dashuria burgoset si njė zog nė kafaz ose theret si njė viē nė thertore.
Po, pra, gocat e mia, ju kam dhėnė disa shembuj se ēfarė nuk ėshtė dashuria, por pėr t’ju treguar se ēfarė qenka dashuria kam frikė tė mos jem personi mė i pėrshtatshėm“, tha Shqiponja dalėngadalė, me njė zė tė ngjyrosur prej njėfarė pendimi. Dallgėt vazhdonin tė rrokullisnin mbi plazhin.
„Po ti e do detin!“ thirri befas vajza e ulur pranė Shqiponjės. „Dhe ti na do neve!“
Sytė e Shqiponjės u mjegulluan. E pėrqafoi vajzėn, i tha: „ke tė drejtė, faleminderit, ke tė drejtė shumė“, dhe zuri tė buzėqeshte si rrezet e diellit, i cili ishte i fshehur pėrgjysmė prapa reve nga hidhte vizatime tė veēanta prej hije dhe drite.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Jul 2007, 21:10

Hmmm...nuk e ka pasur keq shqiponja por asaj i kane munguar disa pyetje me gjase vajzat si kane bere ose i kane lene ti bejne me vone.
Po te isha prezent do i beja kete pyetje shqiponjes: Sa ke jetuar ti shqiponje dhe sa ke pare se qfar urrejtjesh lindin ne mes njerzish?
Une njehere degjova nje kenge te nje dallandyshe e cila kendonte "guri i coptuar e njeh pjesen e vete dhe atehere kur midis tyre gjenden miliona gure te tjere"
Shqiponja paska thene se : ''nuk ėshtė dashuri tė gėnjesh, te bėsh premtime tė kota, tė fshehėsh njė anėn tėnde tė rėndėsishme pėr ta mbajtur dashurinė; sepse kėshtu dashuria burgoset si njė zog nė kafaz ose theret si njė viē nė thertore.'' Sa e drejte kjo.
Nje shqiponje njehere njeashtu kishte thene gati te njejten: "rrena te prish moralin, te shtyne te humbesh ne mesin e njerzve per shkak te mendjemadhesise. E ne kete menyre zhduket dhe humbet autoriteti jot. Nuk do te besoje askush kur te flasesh e kur njeriu bie ne kete shkalle atehere jeta behet e pavlefshme.
Edhe femiju i vogel nuk i merr kembet kur fillon te ece por kur fillon te mendoje.
Njehere ariut nje kalimtar i kishte shkaktuar plage me sopaten e tije por ajo duke e lepire kete dhimbje arriti ta sheroj dhe plaga u mbyll. Nuk shkoi shume kohe kalimtari takoi prap ariun dhe kesaj radhe nuk i ra sopat por i tha nje fjale shume te rende i beri nje shpifje dhe kjo shume e kishte munduar ariun. Heren tjeter kur kalimtari takon ariun po pregaditej ti kerkonte falje por ariu e nderpreu dhe e detyroi kalimtarin ti shkaktonte nje plage tjeter ose ai do vdiste nga thonjet e ariut. Kalimtari dashje pa dashje i ra dhe e lendoi ariun. Ariu ja caktoi ta takonte pas disa muajve ne te njetin vend dhe keshtu u be. Kur kalimtari pa ariun plaga ishte sheruar teresisht nga jasht dhe nuk verehej. "po cuditem i tha te shkaktova plage te madhe por nuk verehet"ariu ja ktheu " Jo o njeri jo nuk eshte sheruar dhe nuk sherohet kurre se ajo plage eshte ne zemer dhe ti nuk e shef por shef vetem pamjen time te jashtme"
Njeriu duke menduar shume kohe tha me nje ze te madh por se degjoi kush perveq nje shqiponje qe po fluturonte ne horizont "„As nuk eshte dashuri te lendosh se plaga me e rende eshte vete dashuria“
Keshtu shqiponja edhe ne vapa te medha shperndante mesazhin e dashuris por kurr se tha cili ishte ngase vertet se dinte. Dhe nje dite prej ditesh shqiponja zbriti per te pire pak uje e shuajtur eshtjen e vapes takoi ariun i cili ishte futur ne nje hije peme dhe po shiqonte shqiponjen si shuante eshtjen. Pas pak ariu i tha: " Moj shqiponje akoma se gjete pergjigjen e dashurise te ua komentosh vajzave ne bregdet"? Shqiponja e habitur i tha jo. Une e kam ja ktheu ariu. E pra ma thuaj cila eshte o ari ju drejtua shqiponja?
Ariu i tha: "Kur dashurin e shef me nje zemr si timen qe kam atehere ajo eshte e vertet".
Po cfar zemre ke ti mos e ke te veqant nga gjithe krijesat ti ore ari ju drejtua shqiponja?
Jo eshte e njejte si e juaja dhe nuk eshte e veqant por eshte e coptuar disa here dhe akoma dashuron"! Spo kuptoj tha shqiponja?! Nuk do e kuptosh kurre ja ktheu ariu sepse ti po ju ligjeron per dashurin krijesave te quajtura njeri te cilat nuk kane sy ta shofin e vertete por ate dhe e shofin me sy te tjerve e kjo eshte vete fatkeqesia. Kur shqiponja degjoi kete vendosi te nderpres misionin e saj dhe te ligjeronte me per dashurin.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 24 Jul 2007, 21:21

Njerzit jane qeniet me te cuditshme, sfidojne jeten,dashurine,punen, te ardhmen, vetem per te falur pak dashuri dhe per ta marr ate ne te njejten menyre.E di cfare mendojne kur kuptojne se gjithcka ishte e kote dhe finalizohet me deshtim.Endet rrugeve duke qare fatin e vet dhe duke thene" Sa i marre paskam qene",Pse mua?
Pra te dashurosh eshte ndjenja me e bukur, por te dish ta suportosh ate dhe ta kuposh eshte ideale.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Jul 2007, 22:58

Arla,
Tash ke bere komentin shume origjinal dhe jam 100% dakord me komentin e fundit kurse tek i pari mbase vetem ke komentuar nje fabull te nje shqiponje andaj dhe pasoi replika.
Me pelqeu kur thua te suportosh dhe te kuptosh eshte ideale dhe kjo eshte shume e vertete. Qendroj ne kete mendim 100%.
Dashuria e vertete eshte sikur nje kala e rrethuar me mure dhe ka vetem nje hymje nese arrin te futesh aty mbetesh perjete vetem atehere kur ke lejen te hysh.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jul 2007, 09:03

Shume i qelluar krahasimi i dashurise me nje kala dhe per ta bere te banueshme dhe te pathyeshme une do thoje se ne krye te saj qendron ti, dhe si ushtar te tu besnik jane besimi,dashuria, sinqeriteti,mirekuptimi,mirenjohja,respekti.
Keto jane virytytet me te cilat dashuria ushqehet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga deti prej Wed 25 Jul 2007, 09:09

Njeriu beson ne gjera qe i sheh, por beson edhe ne gjerat qe nuk i sheh. Besimi me i madh dhe me kuptimplote eshte kur njeriu vet i ndjen ato, qofshin te para apo te papara (ndjenjat). Pra, kur vet njeriu eshte ne qender te ngjarjes (veprimit), atehere do e kupton dhe do beson me se shumti. Vetem atehere mund t’i justifikoje sfidat e te tjereve dhe do thote: paska pasur te drjet.

Naki, dua ta plotesoj pak mendimin tend, po e citoj: "E zoti nuk varet nga askush por te gjithe e duam. Pse?

E duam Naki, e duam sepse ne varemi nga Zoti, kuptohet kur kemi besimin tek Ai.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13588
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jul 2007, 09:25

E drejt kjo deti per ta plotesuar une do te thoja qe njeriu beson tek ai/ajo qe do me te vertet,sepse kur do dike besimi eshte apsolut.Shkaku eshte se mendja humb arsyen dhe gjykimin,drejtimin e timonit e merr zemra e cila ka vetem nje destinacion.
Megjithate jeta te ve para disa pozitave qe ndonjehere dhe ndjek instiktin, sidoqofte jo gjithmone dashuria eshte e para ne jete,une do thoja nje nga ato qe jane kryesore per te ndier se egziston dhe se ke rendesi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Naki prej Wed 25 Jul 2007, 09:48

Arla, Deti,
Rastesisht lexova ca shkrime rreth dashurise dhe vereja se ne te gjitha skjarimet ose replikat ishin te ndryshme pergjigjet dhe vertet ashtu jane dhe do jene te ndryshme edhe sikur 111 anetaret te replikonin eshte normale se nuk do ishte nje pergjigje e njejte secili ne menyren e vete do e bente apo ashtu si ai/ajo e ndjen.
Une nuk jam i sigurt se ndonjehere ndokush ka rritur te jep nje pergjigje te sakte mbi dashurin dhe se besoj se do gjindet ngase ajo ndjehet dhe ushqehet me ndjenjen dhe ne kete rast me sy nuk shifet pra.

Deti, e vertet eshte se Zotin se shofim por i besojme dhe e duam mirpo ne te shumten e rasteve Zotin e permendim vetem kur kemi nevoj per te.

Arla, eshte shume e vertet kur do dike ke besim ne te dhe mbaje kete qe thua se ashtu eshte. Kurse mos i lejo jetes te te udheheq instikti se mu atehere ke bere gabimin me trashanik sepse instikti eshte ves i qenjes jonjeri i kafshes pra.
Dy gjera njeriu ka trashiguar nga kafshet qe ato nuk sherohen dot sepse vete Zoti e mallkoi kur ai trashegoi keto dy gjera e ato jane Instikti dhe Ironia. Meqense djalli e mundi Zotin ne mendjen e njeriut ateher Zoti si denim i dha edhe dy vese shtese shume te keqija : Xhelozin dhe Mosbesimin.
Njeriut ju duken se keto jane nje lloje ndeshkimi sikur kur ben nje kundervajtje dhe te denon gjykatesi me pak leke por vone e ka kuptuar se keto 4 veti tash qe ka qenja e quajtur njeri jane ato qe po shkaterrojne boten , po behen lufterat, bonjaket po shetisin me bark te uritur, varreve po ju mungojne trupat..... e trupit te te gjallit po i mungon besimi sepse ka keto 4 vese dhe nuk e lene te perparoj kurren e kurres.
Dashuro ashtu siq dashuron dhe dashuron shiqoje me sy te ty edhe nese miliona sy te tjere te kundershtojne dhe te thone se syte e ty spo shofin drite.

Po marr nje shmebull shume te thjeshte
Ja shembulli: Nje vajze dashuron marrezisht nje djale dhe anasjelltas vajza djalin...rrethi ja trubullon te pamurit vajzes dhe cunit i trubullohen njeashtu nga lotet te dy tash nuk shohin me syte e tyre por me syte e botes.
Vajza vendosi ta takoj boten dhe ti pyes cili nga ata do e pranonte ne jeten e tyre dhe dashurin e saj perjete ngase vajza po e humbaste ate qe donte....? Kaluan dite, muaj dhe askush nuk e pranoi vajzen te jete ne dashuri ne perjetesi me te te gjithe i thonin "je motra ime", "te kam mike me te mire", "ti meriton nje engjull" .... mbeti vajza duke kerkuar nga ata te cilet ja verbuan driten e syve dhe ne fund te gjithe e lene. Era i dergoi keto dhimbje qe dolen nga thellesia e zemres se vajzes dhe cuni i cili derdhte lotet ishte i vetmi qe degjoi kete dhimbje. Ashtu me lote ne sy me zemer te thyer i tha TE DUA... dhe vazhdoi ta donte...
Tash eshte pyetja kemi ne te drejte ti verbojme prap kete qift?


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu 26 Jul 2007, 15:27, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 26 Jul 2007, 14:43

Naki per sa kohe egziston dhe do egzistoj njeriu mbi kete bote,do egzistoj dhe xhelozia,zilia
Nuk e di per cfare lloj xhelozish e ke fjalen,sepse egzistojne disa lloj xhelozish.Eshte xhelozia ndaj personit/persones qe do, e cila nuk mendoj se eshte shume e rrezikshme,Nese dikush xhelozon perf te dashurin/dashuren deri ne ate pike ku nuk shkaterron gjithcka,atehere do te thoja qe eshte ok-ej.
Por ka dhe xhelozi mes miqsh,koleg,fqinj.
Mos kerko arsyen "Pse ka xhelozi",por ti shif interesat e tua pa u kushtuar vemendje xhelozive, madje kur dikush behet xheloz per dike, ky i fundit duhet te kuptoj qe dicka vlen dhe ndjen, ky dikushi per te.Ndaj mos ti kthehet me inate dhe moskokecarje,por te shofi ate qe zemra s'yte s'jane ne gjendje te shofin.T'ia ndjej rrahjet e zemres dhe shqetesmin qe e kaplon.
Me respekt arla.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Naki prej Thu 26 Jul 2007, 22:49

Arla,
Viktor Hugo ne nje veper te tij thote:
Ne xhelozi ka me shume dashuri per veten se per te tjeret.
Kjo thenje e tije me beri te mendoj sepse eshte nje e vertete e trishte. Eshte e vertete sepse ne te voglen tone te gjithe jemi xheloz vetem se duke mos e arsyetuar keshtu.
atehere lind pyetja:
Xhelozia eshte dashuri per te tjeret apo per veten? Dashuri pa xhelozi nuk ka jane miliona shkrime, nuk ka njeri ne bote qe nuk eshte xheloz pasojne tjerat shkrime... po mire eshte mos me e teprua se vetem te shkaterron jeten si tenden dhe te partnerit ose partneres.Te jesh gjeloz pak nuk eshte keq, biles eshte mire pasi e jep nxitje lidhjes dhe e mban te gjalle, por kur kalon nje cak mandej fillon e behet e merzitshme. Nuk eshte e drejte per partneret kjo gje pasi ne rradhe te pare e shkaterron nevrash dhe mandej gjelozia e tepert fshin dashurine nga zemra!
Problemet ne mes partnerve duhet diskutohen mirpo duhet te jene jo te skenuar por reale siq paraqiten ateher kur keto thuhen me te paren mendoj se nuk i lihet vend xhelozis.

Njeher nje person qe nuk me kujtohet emri ne Nigeri me tha kete:provokimet ne dashuri behen nga te dy partneret per te vertetuar se sa shume duhen me njeri tjetrin.
Personalisht e them per veten time dhe cendroj pran kesaj. Une i urrej provokimet, te te gjitha llojeve.
Provokimet? Une i shoh si nje paaftesi e partnerit per tu perballur, dhe nje shprehi mosbesimi. Ndershmeria eshte menyra me emire qe duhej partneret ta perdorin per ta mundur xhelozin. Prandaj ju them partnerve qe kane dashuri keni kujdes se xhelozia eshte si tigani apo tenxherja kur perzihen te gjitha ndjenjat pasioni i tepert jep me shume zjarr dhe ne fund digjen te terat.
Nese jam gabim me korrigjoni.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Jul 2007, 09:07

Xhelozine e shkaktojne ndjenjat e forta, eshte ne fakt nje shenje qe tregon se ti ende nuk ke shume besim tek partneri/ja yt/jote dhe besoni se ai/ajo po e shperdoron besimin tend. Kjo mungese besimi mund te jete pjese e njerit prej kater faktoreve.

Ti nuk ndihesh i sigurt brenda vetes ne radhe te pare. Ne kete rast, ajo qe te ben te jesh mosbesues ose disa pjese ne veten tende bejne ta besoni nje gje te tille, eshte se ti nuk ndihesh fort i sigurt. Sepse nese ti nuk beson se te tjeret te duan ty, ti vazhdon te jetosh me idene se partneri/ja nuk te ndjen ty plotesisht dhe ti ke frike se mos largohet prej teje.

Ti dhe partneri/ja yt/jote nuk e keni patur nje gje te tille me pare. Kjo tregon se marrdhenia juaj ka qene vertet e kenaqshme. Te kesh nje ndjenje te tille duket sikur te kesh rreth dashurise tende nje dicka jo te mire qe te rrethon dhe sikur te tjeret po shohin mundesine qe te perfitojne nga dashuria jote. Ti nuk e di cfare do te thote pergjegjesi ne nje lidhje dhe cfare jo, ti e sheh vetem per veten tende. Shoqeria juaj po triunfon ndaj jush. Triumfi nuk duhet te permbyllet ne nje sens, duke ripare shpesh te besh lidhjen me te tjeret jashte raportit tend personal. Nese vetja jote po risheh gjerat qe per jeten tende jane gjera qe nuk duhet t'i marrin vesh te tjeret, vidh nje moment te kesaj ndjenje dhe lere jashte pergjegjesise qe mban.

Te njohesh faktoret te cilet ndikojne mbi xhelozine eshte pika e pare e rendesishme per t'i mbajtur gjerat nen kontroll. Mbaje zjarrin e zemres tende mbi besimin qe nderohet tek ti. Keto ndjenja vertet ndikojne nje rritjen e marrdhenies tende me partnerin/en. Ti duhet te mesosh te kesh nen kontroll ndjenjat tende ne lidhje me raportin. Kjo tregon se duhet te kesh respekt ne besimin qe te jep partneri/ja yt/jote, pa kaluar kufirin e raportit te jashtem te meparshem. Me kohe me paraqitjen e jashtme te besimit, ti dhe partneri/ja yt/jote mundohuni te rinisni te diskutoni se cfare e ben te besueshem raportin tuaj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Naki prej Fri 27 Jul 2007, 11:48

Nuk kam me replika une Very Happy po mbaj zjarrin e zemres qe ka brenda se po doli ne kete vape do digjet bota.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 28 Jul 2007, 13:28

Ne rregull,por zjarrin e zemres e shuam vetem dashuria.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga bovari prej Sat 28 Jul 2007, 16:12

Naki vella: Drejt e ke qe e ke hap kete teme pasi ja vle.Une jam e nje mendimi me ty dashuria ndjehet dhe nuk ka nevoj ta vertetosh prova objektive.
Persa i perket zotit,ne ate e duam pasi ai nuk na ngaterohet dhe qorton ne veprime te drejta apo te gabuara me shkurt nuk i fut hundet ne punet tona,per kete arsye e duam ate...
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11937
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 16 Jun 2010, 14:51

Naki™ shkruajti:Kam lexuar ne shume forume por edhe ne shume botime te ndryshme ku zakonisht eshte nje shprehje gati e njejte "Une nuk besoj tek Zoti sepse nuk e kam pare asnjehere", "Une nuk besoj ne dashuri ngase ajo eshte siperfaqesore apo vetem fiksim", "Une nuk besoj ne dashuri e cila eshte larg syve"...etj etj...
Hmmm sdi si me erdhi ideja te hap kete teme por ja ngase personalisht mendoj se syte nuk na tregojen gjithnje te verteten Shume gjera nuk jane ashtu siq duken...dhe mendoj se besim mund te kesh vetem tek llogjika jote.
Ne disa raste nuk pajtohem me ate cfar shof dhe lexoj ngase dashuria ska lidhje me Zotin. Ndoshta dikush me thote se ky njeri cenka i marre apo i krisur por ja keshtu kam nje bindje se eshte keshtu. Mendoj se dashurin nuk e shef ate duhesh ta ndiesh.
Po te mos pelqente nje njeri do e dashuroje? Tash prap bie ne kundershtim me thenjen se dashuria nuk shifet por ndihet?!
Nganjeher them po te mos ishte shkaku njeriu nuk do dashuronte. E zoti nuk varet nga askush por te gjithe e duam. Pse?
Mund te jepni nje arsye te plote jo prralla biblike apo kuranore ju lutem, nje arsye.


Jan bere disa gjera qe dhe besim te humbet ,por dhe tjetra sikur larg sikur afer ta kesh kur ske besim tek ai person eshte e kot te vazhdosh,largesia eshte nje faktor i demshem per dashurin por dhe ka te jet rezultat i mir per ne, tashi ne kete koh qe po jetojm i ka humb vlera besimit ,sepse ka shume genjeshtra ne kete periudh qe po e kalojm, perpara ka qen besimi nje gur i rend dhe i fort i pa levizur ,ndersa sot e levizin aty ku te ju pelqej dhe ky eshte realiteti i vleres besim,perpara ka qen besa bes qe e kan mbajt kete fjal per gjithmon ,ndesa sot jan ata te paktet qe e mbajn fjalen bes ose ki besim tek mua,sepse sa ta kthen shpinen harron besen qe e ka dhan ky eshte mendimi im ndoshta mund te jem dhe gabim.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga E Dashuruar prej Wed 16 Jun 2010, 18:48

Dashuria ndaj Zotit.

Kush me ofrohet nje pellembe i ofrohem me nje krah.

Zoti im!Ti me ke dhene pushtet dhe me mesove komentin e enderrave.O krijuesi i qiejve dhe i tokes,Ti je kujdestari im ne kete bote dhe boten tjeter.Me bej te vdes muslimane me bashko me te miret.

Dashuria eshte thjesht per tu kuptuar,e bindur ne rrugen e saj,e ditur per ate qe ndjen,ecen vet pa paterica pa ndihme dhe s'forco,prandaj eshte ndjenja me e paster,pa kushte e sforco.Nuk mund ta kushtezosh zgjatjen e saj.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11548
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet patjeter te shohesh qe te besosh?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi