» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria Ideale

Shko poshtė

Dashuria Ideale

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Jul 2007, 09:39

Eshte nje utopi per te cilen nuk eshte mire te harxhojme shume fjale.Po e permend vetem per te treguar se eshte nje enderr.Cfare eshte dashuria ideale?Cdo e dashuruar e kesaj toke do te pergjigjej:eshte dashuria qe nuk te ben te vuash,qe nuk krijon shkaqe xhelozie,hidherimi e zemerimi;eshte dashuria qe i pergjigjet njesoj te dy aneve.Si djali edhe vajza do t`i jepnjin ketij pasioni kontribut plotesisht te barabarte reciprociteti i ndjenjes do te ishte i pandryshushem,ekuilibri i persosur.E treguar ne shprehje matematikore.psh dashuria ka 10 njesi sentimentale 5 te femres(f).do kete nje formule dashuria ideale M5+F5=dashuria .Mirepo,kjo formule eshte e vetmja qe nuk realizohet kurre,o nese realizohet,nuk ka vec nje zgjatje provizore,momentale.Nuk egzistojne pasione te ndara me mase te barabarte nga ta dyja pjeset.Po te realizohet ky fakt si mashkulli,edhe femrat do te dashuronin ne perjetime fare te njejta,e dashuria do te humbte cdo vlere e cdo force terheqese.Sepse dashuria eshte anatagonizem,opozicion e kontrast i interesave sentimentale.Si ne fizike dy forca te barabarta e te kunderta terhiqen,po keshtu ne dashuri dy pasione me intenzitet te barabarte prodhojne inerci,qetesi,mungese shqetesimi e turbullimi.Ndersa dashuria eshte shqetesim,furi,vuajtje.Ku nuk ka lufte,dashuria vdes e mbytur nga indiferenca reciproke.E ashtuquajtura "dashuria ideale" nuk ekziston,sepse nuk ka arsye te ekzistoje.Duke u lidhur me formulen do te kemi pra dashuri M6+F4,M7+F3..ose e kunderta dy seri rastesh.Ne te paren mashkulli do te doje me shume e femra me pak;ne te dyten do te jete pasioni i femres do te jete me i madh se ai i mashkullit.Ne ato raste kur dy pasionet paraqesin nje diference te vogel,dashuria do te jete relativisht e qete ,e embel,e qendrushme.Ne rastet kur ndermjet dy pasioneve ekziston nje diference e theksuar persa i perket intensitetit te tyre,do te kemi nje dashuri te stuhishme,te rrembyer,plot xhelozira,kontraste,terbime:dashuri tragjike!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga deti prej Fri 27 Jul 2007, 12:19

Dashuria eshte nje enderr shume e bukur. Dashuria eshe edhe makth qe te prishe gjumin dhe nuk te le te enderrosh.
C'eshte vertete dashuria?
Dashuria eshte nje realitet, me apo pa formulen e saj qe kurre nuk ka nje zgjidhje konstante.
Nese jeta eshte nje karroce me 4 rrota, njera nga keto eshte dashuria. Tri rrotat tjera mbase mund te zevendesohen por kjo e dashurise nuk zevendesohet dot. Dhe nese kjo karroce humbe po kete rrote, patjeter se do e caloje ate.
Dashuria ideale mbase eshte karroce prej ari, si ajo ne perrallen e Borebardhes, dhe ne kenaqemi kur e shohim apo degjojme per te, ama ne vet kurre nuk e perjetojme. E cuditshme apo jo?
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Jul 2007, 12:40

Deti,dashuria ideale,eshte imagjinare thua ti?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Fri 27 Jul 2007, 14:38

E ashtuquajtura Dashuri Ideale nuk ekziston sepse as nuk ka arsye te ekzistoje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga deti prej Fri 27 Jul 2007, 14:42

Si mund te perkufizohet idealja?
A duhet te jete nje mashkull ideal dhe nje femer ideale qe te kene nje dashuri ideale?
Sa mund te zgjase dashuria ideale, a mund te jete ajo e perjetshme?
Cilat jane sakrificat qe kerkon dashuria ideale?
Arla, sado qe mendoj se mund te kete dashuri ideale sot, aq me larget me duket ajo.
Nuk them se nuk ka dashuri ideale, mund te jete realitet, por ama me e bukur duket kur ti e imagjinon ate se sa ta perjetosh vet. E them kete sepse njeriu nuk e di se sa dashuria ideale mund te jete ideale. Pra, eshte ceshtje e percaktimit te kufirit ne mes te reales dhe ideales.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Vizitor prej Sat 28 Jul 2007, 08:55

E pra ashtu sic e kam theksuar dhe me lart dashuri ideale=0
Dashuri te shume tipeve te ndryshme kemi dhe besoj qe qe te gjithe ne i dime.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Sat 28 Jul 2007, 12:20

Normal se eshte = 0 sepse eshte kontrasti i interesave qe jep kete rezultat.
Ne te gjitha ligjet e natyres lufta shkaterron, djeg, ka vdekje e vetmja dashuria vdes nese nuk ka lufte ajo ne lufte eshte e gjalle paqja per dashurin eshte vdekja. Shpresoj me kuptoni.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga bovari prej Sat 28 Jul 2007, 16:39

Epo shyqyr qe mu dha rasti te bej dhe shaka.
Dashuria ideale shume bukur deti e krahasoi me karocen me 4 rota po cila eshte dashuria,nga ta rrotullosh kete fjali ka nji difekt se karoca ecen edhe me 3 rota ne asfalt e kam fjalen,Po ka dhe diēka kur karoca nuk ecen ka nje rrugdalje,"hypi kalit ene ik"ahahahah
Dhe nese ri duke menduar se a eshte imagjinare dashuria ideale nuk kemi dallim nga nastradini qe e shihte bakllavane ne ender dhe pertypej.

Dashuria ideale nuk diskutohet por jetohet...

Deti qe vetem pak shaka dhe jo me tendence shkrimi im ne paragrafin e pare.
pershendetje
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Sat 28 Jul 2007, 18:29

Bovari,
Nje mashkull te do o nuk te do dhe ansjelltas nje femer te do o nuk te do ketu nuk ka vend per supozim te trete moter.
Nese nuk intreseohet fare per ty ose nuk do te jete e interesuar per te e treta nuk ka vend ne dashuri dhe ska te bej me dashurin ideale.
Cila eshte e treta?
Nje paraqitje te shof bota se po dashuron.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga bovari prej Sat 28 Jul 2007, 19:11

Naki:Qe nje shaka e imja ajo e karoces po meqe me dole ne shteg te them keshtu: dashuria ideale nuk gjehet dhe fitohet ne jete duke e diskutuar por duke e jetuar.
Persa i perket asaj qe the ti qe nje mashkull o te do o nuk te do po edhe per femren e njejta gje epo une po te them edhe diēka.
Sot me keta njerez qe jan ne telash te arijne edhe kohen qe jetojme edhe komletimin e duhur nuk mund te presish dashuri ideale pasi eshte nje numer i vogel i njerezve qe i japin vlere qetesise shpirterore dhe botes se ndjenjave.
Dhe kete vella mbaje mend,se ne jete ndodhin dhe perplasje te gabuara ne lidhje qe shumica i jeton por ka edhe njerez qe arijn ta gjejne dhe nuk jan te paket.eshte ligji i rezonances vella dhe bagazhi intelektual qe te ndihmojne te gjesh njeriun e pershtatshem dhe te jetosh ne nje bote me te.
Dhe dashuria qe jetohet per tua treguar apo bojatisur syte njerezve eshte nje sjellje e moderneve pirate dhe njerezve te dobet..

dhe ne kohen e sotme te quhesh idealist nga njerez qe e shohin njeri tjetrin si objek seksi dhe nje ene boshe nuk eshte humbje e madhe..
perkundrazi eshte per tu adhuruar pasi tregon se akoma ke diēka te tenden qe nuk e flijove per hir te mendjelehtesise.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Enya prej Sat 28 Jul 2007, 20:28

Nuk e kuptoj perkufizimin qe po i jepni "dashurise ideale" ??? Per mua te idealizosh eshte ne nje fare menyre te enderrosh dhe kur enderron dmth nuk jeton por shpreson qe nje dite te jetosh endrren qe po shikon.

Ne dashuri nuk duhet te kete idealizim ... ashtu si dhe ne pika te tjera te jetes sepse nese ideali/endrra nuk realizohet atehere zhgenjimi eshte shume i thelle.

Dashuria jetohet e jo imagjinohet, dashuria te jep hov e te jep kurajon per te perballuar problemet qe has ne jete e te ben te shijosh akoma me teper momentet e bukura te jetes ... kush ka dashuruar apo dashuron e kupton se ēdo te thote te ngelesh pa dashuri .
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 12114
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Jul 2007, 12:31

Ashtu mendoj ne nje pjese si ti Enya. Ne dashuri nuk duhet te kete idealizim dhe ke shume te drejte kur thua se dashuria jetohet e jo imagjinohet.
Sot nuk ka as mashkuj e as femra ideal dhe per kete edhe dashuria nuk mund te jete ideale mund te imagjinohet por kurre ideale.Nje femer apo nje mashkull nuk mund te jete objekt, eshte nje person dhe si e/i tille ka boten e vet qe eshte pa limit. Per mendimin tim , ekzistojne femra fantastike, sigurisht dhe mashkuj fantastik dhe dashuria mund te quhej keshtu eshte fantastike por jo ideale.

Ju pershendes shume


firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga bovari prej Sun 29 Jul 2007, 13:17

Tani ē'do kush e jep mendimin sipas perkufizimit qe i jep "dashurise ideal" ne vetvete.
Kur njeri nga partneret kalon nje periudhe pak te veshtire dhe mund te pasqyroje ne lidhje problemet ,po nese partneri eshte i kuptueshem din ta tejkaloje e nese jo athere ka edhe perplasje,por nuk mund te thuash se nuk eshte dashuri ideale kur kan perplasje dhe se nuk eshte partneri ideal ,sepse behet fjale per dashurine,ndjenjen e 2 personave.Dashuria ideale krijohet kur dy personat nuk mjaftohen me dashurine fizike por duan edhe ate shpirterore qe krijohet duke krijuar empati.
Ajo qe ne e quajme dashuri ideale dhe qe kemi frike ta pranojme se ne opinion quhesh njeri qe shiko endera egziston dhe se eshte themeli i jetgjatesise se nje nje lidhjeje.
Vella nese e marim dashurine standarte "fantastike " dua te te them se dashuria ideale egziston ne librat e "Dostojevskit" dhe ne skena dhe kjo e fundit eshte mendimi i njerezve qe kane frike te pranojne egzistencen e saj,ose e atyre qe kan pesuar zhgenjime.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Jul 2007, 13:55

Moter,
E sakte kur pesohet zhgenjime eshte veshtire edhe te besohet ne ekzistencen e saj. Gjuha e perbashket rregullon nje ose dy renje por nese ato vazhdimisht perseriten atehere zhgenjimi arrin kulminacionin dhe pelcet ndoshta edhe pa deshiren se eshte nje fjale e urte ku thote "nese e mbeshtet njeriun per muri ska ku te shkoj me".
Kur njeriu vertet bie ne dashuri perjeton ndjenja qe vertet nuk pershkruhen dot me fjale. E gjithe bota behet e tije dhe sikur fluturon, pushton cdo gje. Po ku mund njeriu te perballoj pastaj zhgenjimin mu nga ai/ajo qe me pare e bente te fluturonte nga dashuria?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga bovari prej Sun 29 Jul 2007, 15:05

Naki sot njerezit jan shume te rezervuar nga frika e zhgenjimit dhe si arsye e humbin edhe ate qe ju beson dhe dashuron sinqerisht pasi me dyshimet e veta krijojne edhe dyshime tek partneri dhe si pasoj dhimbjen e zhgenjimit ja percjellin edhe partnerit.Epo kjo eshte vrasje e dashurise.Ka shume njerez qe nuk u pelqen te vihen ne teste kur ata dashurojne po nuk ke ē'fare te besh pasi realiteti flet vete dhe nje i zhgenjyer eshte e pa mundur te besoj tek dashuria e sinqert qe mund te ket partneri pa dashje e ofendon partnerin duke e kaluar ne teste dhe sigurisht e vret ne ndjenja e pas dalin e thone qe nuk eshte personi ideal per mua.Personi ideal gjehet duke qene i vemendshem dhe duke e testuar ne nje menyre qe te mos luash me krenarine dhe personalitetin e tij personal. Dhe me e dhimbshme shume persona pas zhgenjimeve e tregojne veten viktime qe eshte gabim pasi ne lidhje ka edhe mosmarveshje po kur nuk perdor komunikimin e qete ajo lidhje mer fund pa filluar. Une nuk besoj tek surprizat e zhgenjimeve ne dashuri pasi qe te del tym duhet zjarr me qarte diktohet qe diēka nuk shkon ne nje lidhje.
Me qarte te lejm menjeane keto terma "u zhgenjeva nga nje tjeter" pasi edhe ne kemi gabime dhe mendoj se eshte gabim te fajsojme partnerin menjehere pa e situr pak edhe veten tone.
Dhe une pervete jam e sigurte qe e kam gjet dashurine ideale pasi jam une ajo qe hedh hapin e pare per ta bere ideale dhe te persosur lidhjen dhe nese them qe jam ne nje lidhje ideal do te thot se te njejten gje ben edhe partneri.Me qarte kur nga te dy palet ka mundim per te bere nje lidhje te persosur athere ka dhe rezultat,e nese eshte e njeaneshme athere vihet re dhe pritet nje fund dmth zhgenjim nnuk ka po ka nje zgjedhje gabim.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Vizitor prej Mon 30 Jul 2007, 13:22

Shume intresante opinionet qe keni shkruar mbi dashurine,por po ve re qe ju po flisni shume, mbi ate qe e shkaterron dashurine.Shpesh dashurine e duam pa zhgenjime,debate,hidherime,xhelozi,dhe eshte e drejte,te mendohet keshtu,por ja qe nuk mund te jete ne realitet e tille.Dashuria eshte perkufizimi i njue lidhje ose si mund te quhet ndryshe:dashuria per nje person te dyte.Por qe ta mbajme kete dashuri te paperlyer nga te gjitha veset qe permenda pak mje lart eshte e pamundur, sepse kur lind dashuria, lindin dhe keto.Nuk ndodh se duam ne,por eshte dicka e natyrshme dhe origjinale, te merzitesh nga personi qe do ose te jesh zheloz/e.Rol te rendesishem per shmangjen e ketyre veseve qe mund te cojne dashurine ne shkaterrim luan komunikimi dhe mirekuptimi.Shkurt, dashuroni por gjeni gjuhen e komunikimit dhe arsyetoni.
Celsi eshte dashuria per te hapur deren, por brenda do hasesh ne shume veshtiresi qe te duhet ti kapercesh me guxim dhe komunikim per te krijuar nje atmosfere te kendshme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Anna prej Fri 24 Aug 2007, 19:42

Dashuri ideale as nuk ka e as nuk ka pasun ndonjiher me shum nuk po shkruj se te gjithe keni then mendimin e juaj rreth kesaj teme .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 11949
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Aug 2007, 19:50

Nese do te flisnim per nje femer apo per nje mashkull me dashuri ideale, do te thoshte qe te vinim kufij, duke treguar pika te caktuara. Por nje femer apo nje mashkull nuk eshte objekt, eshte nje person dhe si e/i tille ka boten e vet qe eshte pa limit. Nje femer ideale nuk ekziston, sic nuk ekziston as mashkulli ideal.Prandaj pelqej me mendimit e anna se nuk ka dashuri ideale.Te gjithe neve kemi mangesite tona.Eshte e vertete qe ne kete bote me mbi 6 bilion njerez mund te gjesh njeriun tend ideal.

Arla, mos harro se xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te... Dashuria eshte nje keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, andaj cte duhet celsi pra?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Aug 2007, 21:13

Celsi!?
Egziston sepse dere pa celes nuk ka dhe nuk eshte fjala per celesin qe e perdorim per dalje hyrje, por celsi per te hyre ne zemren e nje njeriu.
Faleminderit!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Aug 2007, 21:17

Very Happy Very Happy Very Happy e pra ku e humbe celsin ti he?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Aug 2007, 21:32

S'e di!Jam pak e hutuar ne jeten e perditshme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Anna prej Sat 25 Aug 2007, 10:44

Dashuri ideale nuk ka dhe nuk ka pasun ndonji here sod lidhen ne shumicen e rasteve njrzit ne baza materiale dhe interesi .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 11949
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Apr 2013, 19:32

[size=9]Ketu eshte nje pjese e vepres sime qe ia kam kushtuar dashurise sime se pare si dhe shoqerise sime.


Ā·
Te dashurosh eshte te japish trup e shpirt,o per te thene ma mire,eshte
te bejshe dy qenje ne nje te vetmen,dashuria eshte besimi,eshte kulmi i
lumturise,eshte nje trekendesh i ndricuar,i vendosur ne nje kupe e atij
tempulli qe quhet shoqeri.....
Nuk ka rendesi se ku je......por ka rendesi me cilen jeee...
Shoqeria,mjek i shpirtit dhe trupit....

Shoqerojuni qe te jeni te shendetshem..
Shoqerija mundet shume te luaje rol ne shendetin tuaj dhe te jete ne nje shkalle te larter qe te jeni shume te shendoshe.....
1. Largim i pengesave-shoket mire te lidhur ndermjet veti,shkaktojne
zvoglimin e tretjes te disa lidhjeve kimike te stresit.Njerezit te
perkrahur nga shoqerija kane nivel me te vogel te hormoneve te cilet i
ngushtojne enet e gjakut,tensionin e gjakut e kane te stabilizuar dhe
kane cirkullim te mire te gjakut.Dhe per kete shkak jane me te forte
kundra semundjeve te zemres.
2. I largojne semundjet-mbeshtetja me shoqerine i largon streset me te
medhaja,e forcon imunitetin,dhe keshtu jeni te forte kundra semundjeve
te shumta si prej gripit te thjesht dhe deri te kanceri.
3. Ju qeteson,po te jeni me depresion dhe te humbur,shoqerite munden tju
terheqin nga kjo situate.Kjo eshte vertetuar tek personat qe kane pas
(ndeshje)dhe kane qene ne
[/size]
[size=9]shokdhoma,
e tregon perkrahja e shoqerise e zvogelon ritmin e zemres dhe ndihmon
per stabilizim ne situaten e zakonshme.Edhe prinderit jane qetesuesit e
lodhjes se perditshme dhe stresit te punes etj...
4. Ju mbajne ne rugen e vertete njerezit te cilet duan te mesohen qe mos
perdorin cigaret dhe mos hane si teper me leht do ja arine qellimit po
te kene perkrahje prej shoqerise. Me thene kenaqesija e forcon
vullnetin...
5. Ndikon sherueshem (si terapi),po shoqeria reagon si aerobik.per
shembull e te qeshura,nje nder themelet e shoqerise,e cila luan rol ne
enet e gjakut.njeqin buzeqeshje eshte nje soj si dhjete minuta
ushtrime.Ndersa po te mundeni me shoqerine te qesheni,te argetoheni duke
ushtruar,me te vertete do te jeni ne top-forme.
[/size]
[size=9]Jeta,dhe te tjerat qe bejne pjese ne te,ne shumicen e rasteve te pakuptushme......

"Ne qofte se do ta kuptosh jeten,ja parimi qe duhet te vendosesh ne baze
te tere strukturestende mendore e morale :Ti nuk ke te drejte per
asgje,e askush nuk te detyrohet per ndonje gje,as shoqeria,as natyra
.Nese ti u kerkon atyre lumturine,do te thote se je nje budalla;nese ti
beson se je trajtuar padrejtesisht meqe nuk ta japin,je akoma me
budalla.Do te te pelqente te ishe i rethuar me nderim;por nuk eshte nje
motiv i mjaftushem qe te tjeret te te nderonin.Vuan nga te ftohti:por
nuk eshte nje motiv i mjaftushem qe nje veshje e ngrohte dhe e rehatshme
te vije e te vendoset mbi gjymtyret e tua.Je e dashuruar:por nuk eshte
motiv i mjaftushem qe nje djale te te doje (pa edhe e
kunderta).Ekzistojne ligje te pandryshueshme,qe rregullojne si zoterimin
e lavdise ,edhe fitoren e dashurise,po ashtu edhe fitoren e
dashurise,po ashtu edhe aritjen e lumturise.Keto ligje te rrethojne e te
dominojne,si ajri i qelbur o i pater ne te cilin je zhytur,si stinet
qe,pa perfillur protestat e tua,here te ngrijne,here te thekin..."

Miqesia ndermjet gjinive....
E ketu dua te ve re kunder njeres rrugedalje te
panatyrshme:miqesise.Ndermjet djalit dhe vajzes,cilido qofte
temperamenti,edukata,niveli,moral e kushti shoqeror i secilit,cilido
qofte ambienti ne te cilin takohen,cilado qofte marreveshja e tyre e
heshtur o e shfaqur,nuk mund te ekzistoje miqesi.Do te ekzistoje
indiference o do te ekzistoje dashuria:por miqesia eshte e
veshtire.Miqesia paraqet gjithmone,ndermjet individeve te te njejtit
seks,nje forme kompromisi e genjeshtre shoqerore,qe i bindet qellimit te
[/size]
[size=9]interesave
praktike o te bashkejeteses.Ndermjet personave me seks te ndryshem mund
te paraqiste nje forme banale te hipokrizise,ne te cilen shija e keqe
perputhet me topitjen e ndjenjave e te instiktit,e do te shkaktonte nje
fenomen te panatyrshem e grotesk.O nje mashkull nuk te do,o te do...ose
edhe e kunderta..nuk ka vend per supozim te trete.Ne rastin e pare nuk
do te interesohet fare per ty,ne te dytin nuk do te jete e interesuar
per gje tjeter,vec do te te perpiqet te beje qe ta
dashurojne.Edukimi,ambienti,paragjykimet,nuk munde te bejne as gje
kunder kesaj prirje te parezistushme,qe do ta shtyje me force nder
krahet e tua.Sepse eshte kjo,nje prirje...qe as evolucioni,as qyteterimi
nuk kane arritur kurre e nuk do te arrijne kurre ta zhdukin o ta
pakesojne.Ne as nje rrethane tjeter te jetes te djali eshte kaq e
paparagjykuar,kaq e vetedijshme,kaq e lire moralisht ,sa kur eshte i
dashuruar.Ne momentin kur digjet ne shpirtin e tij flaka e pasionit,ai
pushon me qene si me magji ajo qe te teret,rregullat e
miresjelljes,"parimet e mira",e detyrojne te jete,duke pertrire pa
pritur vetveten,me tere sinqeritetin e shkelqyer te natyres se saj e me
tere gjeresine e thellesine e instiktit e shkelqyer te natyres se saj e
me tere gjeresine e thellesine e instiktit te tij mashkullor.Ne kete
kuptim,djali i dashuruar eshte shume i bukur
[/size]
[size=9]estetikisht e moraliasht.


Puthja,aktore kryesore ne dashuri.....dhe ne jeten e njeriut....

Puthja si shenje dashurie,puthja eshte shenje e rendesishme e te
shprehurit te dashurise,kur mungon atehere behet fjale per krize.Te
puthurit nuk konsiderohen shpesh,si natyrale,por ajo eshte nje art i
cili mesohet si te berit dashuri per shembull.Nese nuk kemi besim te ajo
me te cilin puthemi,puthja do jete e lehte dhe e brythte.Ne dashuri
asnjehere nuk duhet te kenaqeni me pak,por gjithmone duhet te jeni
kerkues per me mire dhe per me shume. Do te ishte ideale nese per
kerkesat do te punojne te dy partneret,megjithate edhe sikur kjo te
mbese vetem ne njeren nuk do ishte keq.Por cfare ndodh nese nuk
perputheni ne deshira.Cfare nese asaj i pelqen"French Kiss" e juve me
shume te puthura!?Zgjidhja eshte kompromisi. Cliroheni nga trupi juaj
kurse partneri duhet te mbisundohet nga epshet.Ne fund te kesaj
gjendjeje puthja me gjuhe mund te dale e jashtezakonshme.Kjo vlen per te
zhdukni paragjykimet dhe ndihuni te lire gjate puthjeve......
Nuk i di as kush,
vargjet qe pervete per vete shkroi
drita kaq te zbeht fytyren ndricoj
e krejt i vetem kam provuar te triumfoja te triumfoja
permbi vite te pas stine e qe sdo me plakin dot.....
Nuk i di as kush ato nete mbrenda meje ato fjal qe s'perseriten tjeter here ne jete......

Neper ruget e dashurise
enden kenget dhe legjendat
neper vargjet e poetit
[/size]
[size=9]zemren.......nga ajo
dhe ne vija pentagramesh
derdhet shpirti i nje artisti
por dicka pa thene ka mbetur
le te tjeret ta tregojne...FEMRAT TE FSHETA EDHE PAS VDEKJES......

Nje pjes e mire e femrave qe takohen nuk shprehin asgje:Ato pak qe duken
se premtojne dicka nje dite te bukur na zhgenjejne.Faji jone.Nuk eshte
femra qe ka rendesi ne dashuri,pormashkulli ne duart e nje joshesi te
vertete,edhe femra me e shpelare e me e trashe e botes nga mendja mund
te behet nje e dashur ideale.Nuk egzistojne femra te
pakuptueshme.Ekzistojne thjesht,femrara pak a shume te bukura,por te
gjitha njesoj te pershtatshme per t`i transformuar ne krijesa te
zjarrta,te rafinuara,sensuale,o te mbeten perjetesisht ato qe jane,sipas
fatit qe kane,apo jo,te gjejne nje tip qe te dije t`i beje te
dashurojne me sinqeritet e pasion.....
[/size]
[size=9]Aritje
Prej vetes kuptoj do gjera
qe nuk mund ti shpreh
me duket vetja se jam nis
ne nje shpejtsi per aritje
dhe tash me duket
se mungon perfundimi
i cili ka pesh ma te madhe
por me sa duket perfundimi
do jete perfundim........
te pakten te mbeten kujtesa te mira

[/size]

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria Ideale

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi