» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Shko poshtė

Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Mon 18 Oct 2010, 18:18

Kjo ishte fraza qe me beri pershtypje sot ne nje diskutim.
Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme. Mendimi i pare qe te vjen nder mend, do te kishte te bente me faktin qe shqiptari pergjithesisht gruan e ka pare si prone, dhe nje prone historikisht ka qene e paprekshme per cdokend, aq me teper per nje shqiptar, ju c'mendim keni?

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10973
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Naki prej Mon 18 Oct 2010, 18:21

E paprekshme ne ckuptim gjimnazistja sepse paprekshmeria ka x faktore... do kishe mundur te ne orientosh me drejte ne teme ?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Mon 18 Oct 2010, 18:27

Po sigurisht, mbase ishte gabimi im, nejse.
Mbase shqiptari e ka pare gruan si prone dhe nje prone gjtihmone eshte e paprekshme, por ajo ku une dua te dal eshte se edhe prona eshte mbrojtur me kanune dhe me ligje, e njejta gje ka ndodhur edhe me gruan, eshte mbrojtur me kanune, edhe pse keto kane sjelle izolim te saj, por cfare deshmon i gjtihe ky perqendrim i kanuneve ne figuren e femres, paprekshmeri, ne nje fare menyre duke e lartesuar figuren e saj, d.m.th kanuni justifikonte hyrjen ne gjak per shkak te femres, apo e gjithe kjo ka qene nje forme izoluese sepse e njejta gje ndodhte edhe me pronat, ku i zoti kishte te drejte te bente cdo gje me te.
A e kemi kuptuar sic duhet fjalen mbrojtje cenimi apo e kemi keqkuptuar dhe kemi kaluar ne izolim?
Shpresoj te kem qene e qarte. Smile

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10973
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Naki prej Mon 18 Oct 2010, 23:15

Gjimnazistja shkruajti:Mbase shqiptari e ka pare gruan si prone dhe nje prone gjtihmone eshte e paprekshme, por ajo ku une dua te dal eshte se edhe prona eshte mbrojtur me kanune dhe me ligje, ...
Gjimnazistja, Nuk jane vetem shqiptaret qe e shofin gruan si prone, por kjo ndodhe kudo ne komunitete te vogla opinioni eshte shume konservator. Kohet ndryshojne po ora nuk ecen njesoj si ne Nju-Jork edhe ne Prishtine apo Tirane mikja ime. Eshte efekti hapesire dhe efekti informacion. Eshte edhe sitemi e okupimi ose me shkurt ishte perkufizimi i lirise. Ne nuk mund te ndryshojme per disa vite me disa shtete qe kan nje demokraci qindra vjeqare.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 19 Oct 2010, 00:13

Ne menyre shum te drejt jo vetem gruan shqiptare po te gjithe gjine femerore nuk preket po varet se si edhe ne cfar menyre nuk duhet prekur femra

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17442
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Arjana prej Tue 19 Oct 2010, 16:12

"Gruaja eshte e paprekshme"...ky eshte nje parim i lashte i shqiptareve dhe vazhdon dhe ditet e sotme,ndonese jo si me pare. :thinking:
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14881
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Prishtinasja_2005 prej Tue 01 Feb 2011, 08:52

Ky ėshtė njė parim i lashtė i shqiptarėve dhe vazhdon edhe ditėt e sotme, ndonėse jo si mė parė. Nė Shqipėri, Kosovė dhe mbarė trevat shqiptare femra ėshtė respektuar dhe rrespektohet pavarėsisht disa zėrave dhe zakoneve tė prapambetura rurale.
avatar
Prishtinasja_2005

Postime : 6
Kyējet nė forum : 11603
Regjistruar mė : 20/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gruaja e shqiptarit eshte e paprekshme?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi