» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Koha......... ?

Shko poshtė

Koha......... ?

Mesazh nga Arjana prej Thu 21 Oct 2010, 03:27

C`eshte koha per ju?

KOHA ...ka formen e nje oqeani te pa fund ne te cilin zhytemi ne thellesin e
tij per te arritur medalionin e suksesit,dhe keshtu humbasim
ne kaltersin e viteve.DHe kur dalim jemi plakur


Po ju si e shihni kohen?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga deti prej Thu 21 Oct 2010, 11:17

Koha eshte bashkeudhetari i jone gjate jetes. Ajo eshte konstante, nuk ndryshon ne formen e saj. Jemi ne ata qe ndryshojme dhe njekohesisht i bindemi asaj. Ajo na pret qe ne lindje dhe na percjell deri ne vdekje. Distanca ne mes fillimit dhe fundit eshte koha. Mund te jete e mire apo e keqe, e gjate apo e shkurter por sido qe te jete ajo gjithmone personifikohet me vet jeten.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13591
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 21 Oct 2010, 17:35

Koha....dikur e kam pare si njesine matese te jetes,..... por sot e kuptoj qe nuk eshte e tille,.... dikur e kam pare si deshmi e terheqjes zvarre te vetvetes ne perpjekje per te arritur finishin, edhe pse ky finish do te na gjente me rroba te leckosura, me gjunje te pergjakura dhe me endra te copezuara,.... ndersa sot, e shoh si nje lum qe rrjedh me nje shpejtesi te madhe dhe e vetmja menyre per te shmangur mbytjen, per te qendruar ne siperfaqe te ujit, eshte te qendrosh gjithmone ne levizje,.... te notosh gjate gjithe kohes!
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10994
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 21 Oct 2010, 19:27

Koha iken edhe vazhdon avazi i dites si nje dite tjeter

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga donita prej Thu 21 Oct 2010, 21:48

Koha eshte gjeja qe na duhet te gjitheve e qe shumica prej neshh smundemi qe ta shfrytezojm max

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
donita

Shteti : Besjanė
Postime : 691
Kyējet nė forum : 10882
Regjistruar mė : 27/12/2008
Profesioni : studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:13

Cfarė ėshtė Koha, si e perceptojmė atė, si rrjedh, ky ėshtė debat qė kurrė nuk humb, por zbulon risi.

njė studim mė tė fundit theksohet se Koha mbetet njė pengesė pėr tė
unifikuar teoritė kryesore tė viteve 900, qė shpjegojnė fenomenet e
universit. Nėse pėr teorinė e relativitetit koha mund tė zgjerohet ose
tė kontraktohet, pėr mekanikėn kuantike jo relativistike, qė konsideron
botėn mikroskopike, ėshtė ende njė masė absolute e matur nga njė orė
universale qė rendit ngjarjet. Si mund tė vihen dakord kėto dy teori?
Pėr t’i bashkuar ka lindur teoria e grimcave elementare qė e nėnshtron
kohėn ndaj ligjeve tė relativitetit. Njė tjetėr nga shumė hipotezat,
ėshtė tė zhdukėsh elementin kohė dhe t’ia bashkosh hapėsirės, ashtu si
do teoria mė e re e gravitetit kuantik nė loop (nė pėrsėritje).
KOHA NĖ KOHĖ
Nė antikitet, kir shkenca ishte e pandarė nga
filozofia, interpretimet kanė qenė nga mė tė ndryshmet. Sipas Eraklito
koha ishte gjithmonė nė ndryshim dhe rinovim, pėr Platonin njė
karakteristikė e gjėrave “rėnėse”, pėr Aristotelin ishte masa e lėvizjes
ose e qetėsisė tė gjėrave dhe pėr shėn Agustinin jetonte nė shpirtin e
cdo njėrit prej nesh, nė atė pikė qė e ardhmja ėshtė ajo qė shpirti
aspiron, e shkuara ėshtė ajo qė ka kaluar dhe e tashmja ėshtė tensioni
shpirtėror i kalimit nga njeriu i vjetėr tė ai i riu. Njė pikė fikse nė
kėto hulumtime e vendosi Galileu qė ishte i pari qė konsideroi kohėn si
njė sasi e matshme, esenciale pėr tė vendosur rregullin nė aktivitetin e
kozmosit.
LĖVIZ PĖRPARA
Ai qė fshiu idenė qė koha mund tė jetė vetėm njė
iluzion, njė krijim i njeriut pėr tė kuptuar pėrjetėsinė, ishte Njutoni.
Pėr atė koha ėshtė aty, ėshtė i vetmi entitet qė rrjedh njėlloj pėr
kėdo pavarėsisht se si matet. Ėshtė njė masė absolute dhe shigjeta e saj
mund tė shkoj si para edhe mbrapa, tamam si pėrplasja ndėrmjet dy
topave: Nėse filmohet dhe projektohet mbrapa, asnjė nuk do ta kuptonte
ndryshimin. Kjo do tė thotė se ėshtė e mundur tė kthehesh i ri pasi je
plakur, duke anuluar kohėn e kaluar? “Sipas Ludvig Boltzmann, babai i
fizikės statistike, nuk ėshtė e pamundur por ka njė probabilitet
pothuajse zero”. Njė gjė ėshtė tė vėzhgosh filmin pėr sė prapthi tė
pėrplasjes sė dy topave dhe njė tjetėr gjė ėshtė tė vėzhgosh atė tė
pėrplasjes sė 10 topave: Probabiliteti qė kėto tė kthehen nė pikėn
fillestare nuk ėshtė zero por ėshtė shumė afėr zeros. E njėjta gjė
ndodhe edhe me grimcat nė trupin tonė. Ėshtė praktikisht e pamundur ti
vėsh dakord tė gjitha dhe tė koordinosh sjelljen e tyre pėr ti rikthyer
nė gjendjen fillestare: Pėr to shigjeta e kohės ecėn vetėm pėrpara.
RELATIVE
Ai qė liroi kohėn nga tė qenit njė pėrmasė absolute dhe qė e
lidhi me individualitetin ishte Albert Ajnshtajn. Sipas teorisė sė tij,
relativitetit special, ėshtė e lejueshme tė flasėsh pėr kohėn time,
kohėn tėnd apo kohėn e tij. Koha nuk rrjedh njėlloj pėr tė gjithė dhe
vlera e saj varet nga shpejtėsia e vėzhguesit: Ecja e saj e pandalur
ngadalėsohet, pėr shembull pėr atė qė udhėton nė tren, nė krahasim me
atė qė gjendet nė tokė. Pėr Ajnshtajnin koha bėhet njė variabėl dinamike
qė nė hapin e mėtejshėm tė teorisė sė tij, atė tė relativitetit tė
pėrgjithshėm, bashkohet me gravitetin, pra me energjinė, me materien.
“Sipas Ajnshtajnit koha ndalet nė prani tė trupave tė mėdhenj, si nė
vrimat e zeza tė universit tonė”. Kjo tė con nė konkluzionin qė, edhe
pse nė mėnyrė infinitezimale, pėr ata qė jetojnė nė mal koha kalon mė
shpejt se pėr ata qė jetojnė nė fushė.
PENGESAT
Sipas teorisė sė re tė gravitetit kuantik nė loop (nė
pėrsėritje), njė yll qė ekzistonte dje dhe sot nuk ėshtė mė, nė realitet
ekziston akoma sepse fragmentet e tij kanė zėnė hapėsira
infinitezimale. “Njė sintoni ndėrmjet besimeve tė ndryshme ende nuk
ėshtė arritur, edhe duke vėnė nė lojė teorinė e stringave, qė thotė se
materia nuk ėshtė nė formė sferike pėr e shtirė si njė litar”. Pra cfarė
ėshtė pėr kėtė teori tė re koha? Njė variabėl qė rregullon vibracionin e
stringave.

EKZISTON ME TE VERTET?
Tė pyesėsh se cfarė ėshtė
koha nuk ėshtė tamam sikur tė pyesėsh nėse ekziston nė tė vėrtet apo
jo. Tė pranish qė nuk ėshtė njė koncept abstrakt ėshtė si tė thuash se
mund tė ekzistojnė botė tė shumėfishta, udhėtime tė kohė dhe
pavdekshmėria. Vet romanet, trgimet dhe historia nuk do kishin pse tė
ekzistonin nėse nuk do tė mundnim tė numėronim vitet qė kalojnė. Nė njė
univers probabilistik sic ėshtė ky i yni, ku asgjė nuk ėshtė e sigurt
dhe gjithēka ėshtė e mundur, gjenden edhe pyetjet tona. Pra, koha
ekziston? “Po, ekziston dhe ėshtė njė variabėl e rėndėsishme pėr tė
studiuar shumė fenomene”. Ėshtė njė variabėl subjektive dhe jo absolute
qė sic dimė, lė hapėsirė edhe pėr interpretimin ton. Jo pėr cudi, pėr
ata qė janė tė
depresuar koha nuk kalon kurrė, ndėrsa pėr ata qė bėjnė njė punė tė
kėndshme duket sikur koha nuk del kurrė. Pra, ekziston njė kohė e
perceptuar, ajo qė na bėnė tė pėrshkruajmė sipas mėnyrės ton ndryshimin,
njė transformim dhe qė bėnė tė kodifikohet e pandryshueshmja. Ekziston,
sepse ka dicka jashtė nesh qė na lejon krahasimin, qė ėshtė dielli me
lindjen dhe perėndimin e tij.

(d.b/Corriere/BalkanWeb)

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 10 May 2013, 18:03

Koha eshte ajo qe duhet ta jetojme pa e humbure kote.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Eidisi prej Sat 11 May 2013, 08:56

Koha nuk mjafton sot per shum gjera..

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6215
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Geri prej Sat 11 May 2013, 18:07

Koha te le te kuptosh dhe njohesh njerzit sesi jan n te vertete.
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16059
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Naki prej Sat 11 May 2013, 21:31

Geri shkruajti:Koha te le te kuptosh dhe njohesh njerzit sesi jan n te vertete.
No coment cig

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha......... ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi