» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kush e “cau” Detin e Kuq, Moisiu apo era?

Shko poshtė

Kush e “cau” Detin e Kuq, Moisiu apo era?

Mesazh nga Arjana prej Thu 21 Oct 2010, 22:19

Njė studim i simuluar nė kompjuter nga “Us National Centre for Atmosphere Research” paraqet 14 variante ku era me shpejtėsi 100 km/h qė pushtoi kėtė zonė pėr 12 orė, krijoi njė “urė” 5 km tė gjatė pėr rreth 4 orė.

Ishte Moisiu qė udhėhoqi popullin hebre nga Egjipti pėr nė tokat e tyre duke “carė” detin?Legjenda thotė kėshtu por sipas njė hipoteze tė fundit, ishin erėrat e fuqishme ato qė i hapėn rrugėn popullit hebre tė kalonte Detin e Kuq dhe rėnia e intensitetit tė erėrave bėri qė ushtria e faraonit, e cilia ishte vėnė nė ndjekje tė tyre, tė mbytej.Njė studim i simuluar nė kompjuter nga “Us National Centre for Atmosphere Research” paraqet 14 variante ku era me shpejtėsi 100 km/h qė pushtoi kėtė zonė pėr 12 orė, krijoi njė “urė” 5 km tė gjatė pėr rreth 4 orė. Kjo gjatėsi ishte mėse e mjaftueshme qė Moisiu dhe populli i tij tė kalonin nė anėn tjetėr pėr nė Tokėn e Premtuar drejt Izraelit
.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14974
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e “cau” Detin e Kuq, Moisiu apo era?

Mesazh nga Interesant prej Fri 22 Oct 2010, 09:07

Shume interesante, por e shpejguar ne menyren perrallore. Sido qe te jete, kjo eshte e njejta gje , mund te thuash se mrekullit profetike te Moisiut ( Muses ) e hapen detin, por mund te thuash edhe era qe fryente e ka hapur, po nese pyesim se era nga kush dirigjohet ? - Eshte e thjeshte pergjigjja : Nga i Zoti i saj ! - Po Moisiu nga kush dirigjohej? - E njejta pergjigje : Nga Zoti i tij. Nga kjo pjese shume e let eshte te japet pergjigjja sepse edhe po deshen te nxjerrin dicka me shume, do verrejme se po kerkojme te nxjerrim dhjam nga pleshti. Por ajo qe me shume na intereson eshte pjesa e fundit qe ka permend arjana ne shkrim , duke e cituar zbulimin shkencor, se si shkenca aq e perparuar i mbeshtet te arriturat e tyre ne dicka jo reale.
Perse era nuk u ndal qe te permbyt Moisiun dhe popullin e tij, por era ishte ne pritje derisa ata te kalonin e pastaj te ndalet era e ta permbyt Faraonin dhe ushtrin e Faraonit ! - Era ne cilen ane anonte kah Moisiu apo Faraoni ? - I gjithe ky "zbulim" bie ne uje, i gjithe ky mund e ka vetem nje pergjigje : Zoti i ka jap mrekulli cdo Profeti, ku ata me ato mrekulli kan ndihmuar popullin e tyre , e kan nxjerre nga erresira ne drite, dhe ketu qendron e gjithe urtesia se ndarja e detit qe te kalonte Moisiu me popullin e tij nuk ishte e rastesishme, apo me mire te themi , nuk ishte vetem nje ere e cila ka ardhe rastetisht ne at moment ne at vend, sepse edhe para Moisiut edhe pas Moisiut deri me tani nuk ka ndodh nje gje e tille qe deti te ndahet ne dy pjese , dmth kjo ka ndodhur vetem nje here deri me tani , dmth vetem ne rastin e Moisiut.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13802
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e “cau” Detin e Kuq, Moisiu apo era?

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 22 Oct 2010, 12:19

Te gjithe profetet kishin mrekullira qe Zoti ua kishte dhene atyre per t'i bindur popullin se ishin te derguar nga Zoti.Mrekullirat kane dallim shume me magjite qe i benin njerezit gjate asaj kohe.Nder mrekullite e Profetit Musa/Moisiu a.s. ishte edhe shkopi i tij.Me urdherin e Zotit qe ti bie detit me ate shkop,dhe eshte hapur rruga ne deti.Normalisht,me ndihmen e Zotit.Nese themi se Zoti eshte i Plotfuqishem,atehere Ai eshte edhe Zoti i qiejve dhe i tokes,dhe se cdo gje i bindet urdherit te Tij.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11623
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e “cau” Detin e Kuq, Moisiu apo era?

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:15

skam qthem x ktee

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7189
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e “cau” Detin e Kuq, Moisiu apo era?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi