» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Perla forumore!

Shko poshtė

Perla forumore!

Mesazh nga Arjana prej Sat 23 Oct 2010, 00:17

Nje pjese te cmuar te kohes e kalojme ketu, kush me shume e kush me pak. Kalojme ketej e leme gjurmet tona, …..Ikim, shtegtojme, thithim nektare ne tjera lule dhe ca nuk kthehen, ca kthehen,….. e ca kthehen ne nje apo nje forme tjeter. Ajo/ai qe mbetet ketu dhe qe na pret gjithnje zemerhapur eshte forumi Hapesira e Qiejve Shqiptare, cdo here I fresket, me gjurmet tona qe kemi lene ketej, dhe, gjurmet nuk harrohen kurre, kurren e kurres, ato jane shembelltyre jona qe qofte me prezencen tone apo jo, nuk do harrohen aq lehte. Ca nga to jane te keqija e ca nga to vertete jane perla qe kohe pas kohe ja vlene te kthehemi e ti lexojm, rilexojm e prape ti rilexojm. Anetaret vine, shkojne, treten udhekryqeve te botes por gjurmet ( perlat – ato me te bukurat te shkruara me thjeshtesi apo delikatese ) ato qe une dua ti trajtoje ne keet teme jane margaritaret qe shendritin ketej dhe ju bejne te kujtoheni kohe pas kohe.

Ju ftoje qe ne kete teme te sillen ato shkrime te shkruara nga nje anetar apo ish – anetar i cilin shkrim ka lene tek ju nje mbreslenje te vacant dhe konsideroni si perle forumore. Ju kasha lutur qe te fokusoheni e te sillni vetem shkrimet kur jeni te sigurt qe e ka shkruar anetari.

Une sonte do sjelle nje shkrim nga admin i forumit DETI, Respekte...
Per ate qe e shohim, prekim dhe ndjejme, te mundohemi t'ia gjejme gjenezen. Ne pak caste do te mendosh pozitivisht dhe do te reflektosh pozitivisht. Ashtu eshte edhe me boten tone te brendshme sepse aty kemi: dashurine, lumturine, enderrat, shpresen... REFLEKTO!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14980
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Arjana prej Sat 23 Oct 2010, 16:53

ok po vazhdoj temen une derisa te marr guximin ndonjeri ....Tani po sjell nje poezi te Luan Valikardit kushtuar Pogradecares


Perendimi i Ohrit buze Pogradecit


Perendimi i Ohrit buze Pogradecit
me zbulonte puthjen e saj...
Dallget tregonin dashurine e liqenit
ndersa qyteti bukurine si perralle...

Cdo enderr behej xheloze
per te kapur pamjen e saj...
Perendimi i Ohrit buze Pogradecit
pasqyronte deshiren pa fjale...


(E.J.K) fest
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14980
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:19

Qielli eshte shume i vrenjtur,presim deboren nga nje moment ne tjeter.
Sot i veshur rende,per tu ruajtur nga era e akullt qe hyn nga te gjitha cepat lexova nje gje te bukur.
Jo se ben shume ftohte,por ndihet dimri.
Qe thoni,lexova dicka qe me ngeli ne kujtese.
Pse te presesh dike qe te dhuroje nje tufe me lule kur mund te zbukurosh oborrin e shpirtit tend.
Pak a shume ky ishte kuptimi.
Tani te themi te drejten,ajo tufja me lule eshte mesazhi qe presim nga shume kohe.
Eshte e lehte te thuash zbukuro oborrin tend.Kete mund edhe ta besh duke pritur lulet apo jo.
Sigurisht qe po,por keto lulet spo arrijne,si duket kane humburr rrugen ose kane gjetur nje oborr tjeter.
Ateher eshte e kote te presesh,sepse nuk ja vlen koha e humbur ne pritje,edhe pse lulet ishin shume te bukura.
Pastaj fundi i fundit lule jane,lule ka kedo,mbille nje ne oborrin tend dhe do behet tufe me lule.

Por ajo tufa e vjeter nuk largohet nga mendja,thua te kete zene rrenje.
Heret a vone do largohet,pak me shume kurajo,me pak vuajtje per ate qe sja vlen te presesh.
Akulli nen diell po shkrihet,nje tjeter pranvere jashte portes i sigurte qe lulet kane mbire diku tutje.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:19


firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:20

Njė burrė po i shėrbente me shumė pėrkushtim rrėnjės sė trėndafilit qė
kishte mbjellė ca ditė mė parė. E ujiste ēdo ditė duke pritur ēastin,
kur gonxhja do tė shperthente. Mirėpo njė ditė u mėrzit nga gjembat e
shumtė e tha me vete: “Si mund tė dalė njė lule kaq e bukur nga njė bimė
e mbushur plot me gjemba ?!” Dhe e la pas dore kujdesin ndaj saj,
pikėrisht pak para se ajo tė ēelte.Kėsisoj, rrėnja e trėndafilit u tha.
Fatkeqėsisht,kėshtu ndodh dhe me shumė njerėz. Brenda ēdo shpirti
ekziston njė trėndafil, pavarėsisht fajeve dhe gabimeve. Por shumė nga
ne shohin vetėm gjembat,tė metat dhe nuk e vlerėsojne natyrėn e pastėr
qė Zoti ka mbjellė nė shpirtrat tanė. Kjo ndjenjė dėshpėrimi dhe
vlerėsimi i ulėt pėr veten na bėn qė ta lėmė pa ujitur kėtė mirėsi, e
cila pak e nga pak vdes brenda nesh....!!

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:21

Nje zoteri i moshuar,italian,jetonte i vetmuar ne New Jersey. Sic do
vit, ai duhej te mbillte domatet ne kopeshtin e tij. Por mosha e tij e
renduar nuk ja lejonte te punonte dot token e forte. I shkruan nje leter
djalit te tij te vetem,i cili ndodhej ne burg, e cila thoshte :

" Biri im i dashur, Vincent.
Jam shume i trishtuar qe kete vit nuk mund ti mbjelle dot domatet e mia.
Jam teper i vjeter per te punuar kete toke te forte. Kujtoj me
nostalgji kohet e vjetra kur ti me ndihmoje per ta punuar dhe jam i
sigurt qe do te ishe i lumtur po te kishe mundesi ta beje prape.
Te puth me mall,babai jot !"

Djali,nga burgu i shkruan kete leter si pergjigje :

" Baba, te lutem mos e puno token, aty kam varrosur disa trupa te vdekur! Te perqafoj,Vincent!"

Ne 4.30 te mengjesit forcat speciale te FBI shkojne te shtepia e
zoterise se moshuar dhe germojne cdo cm te oborrit. Mbasi nuk gjeten gje,i kerkojne ndjese zoterise dhe largohen. Zoteria i moshuar merr nje
tjeter leter nga i biri : " I dashur baba
Tani toka eshte punuar,shkriftuar dhe tani mund ti mbjellesh domatet e
tua. Kaq mund te beja per ty duke pare rrethanat qe ndodhem . Te
perqafoj, Vincent !"

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:21

Histori dashurie ... Pa titull........Me e prekura qe kam lexuar[/b]
Vajza 17 vjecare tmerresisht dinte te dashuronte
dhe djali 20 vjecar dinte t'ja vleresonte.
Vajza e donte aq shume sa per te falte gjithcka
dhe djali e donte por vajzes kurre nuk ja tha.
Po djali ne mbante nje sekret
qe nuk ja tha as te dashures se vet.
Vajza ia falte gjithe dashurine
por djali tek droga gjente qetesine.
sekretin e djalit vajza s'e kish zbuluar
qe djali drogohej ajo s'e kish kuptuar.
Dhe ditet iknin,iknin nje nga nje
dhe djali keqesohej,keqesohej gjithmone e me.
por dhe per djalin erdhi nje dite e mallkuar
vajza zbuloi sekretin kur i pa shenjat ne duar.
Ia mohonte djali"-asgje s'eshte e vertete,mos i beso syve,besome mua qe
te
dua dhe do te dua perjete"
vajza me lot ne sy nga djali u largua
ai e ndoqi nga prapa falje per ti kerkuar."-lerme te qete-i tha vajza,-me mos me kerkolerme te qete te lutem,ne verte me do.
-Te lutem mos vrapo,te lutem ti ndalo
Pritme e dashurte te them vec nje fjale."

vajza djalin nuk e degjonte
me lot ne sy ajo vetem vraponte.
"-Kujdes-bertiti djali-kujdes,nje makine!"
Por vjaza se degjoi,nuk e ndaloi shpejtesine.
Frenat shoferi dot nuk i ndaloi,
mbi vajzen shkelen ato dhe ajo ze me s'leshoi.
te gjithe u mblodhen mbi vajzen e shkrete
te gjithe po ulerinin per ate jete,
ate jete qe vdiq nga e shkreta dashuri.

'Ah-tha vajza,-sa e veshtire qenka kjo jete
ta dish sa te kam dashur....,te kam dashur vertete.
Duhet te mesosh problemet pa droge ti kalosh
kam frike te vdes,kam frike s'di ku do te shkoj
te lutem ndihmome se vdekjen se meritoj.
Vajza mbylli syte dhe driten e diellit me se panje lot qe i pikonte ngadale,ne faqe iu tha.

"-Jooooo-thirri djali i mbytur me lot,-
-mos me er se pa ty s'jetoj dot.
Falme te lutem,falme ne te kam genjyer
falme qe ste kam treguar,
ti se meritoje vdekjen,e as ajo ste meritonte
pse te mori ty ,valle mua pse s'me donte?
Une gjysem njeri isha dhe kur isha me ty
po tani ,c'jam valle?Nje cope mishi me dy sy.
Por une s'te le vetem,do vdes per dashurine,
se ty te dua tmerresisht,
dhe ne boten tjeter them te gjej qetesine.
Kujtova se tek droga do te gjeja qetesine,
kujtova se me droge s'do te lendoja dashurine.
Kujtova se droga ishte gjthcka,
por ishte ajo q epa dashurine mua me la.
ti ishe e dashur,viktime e dashurise time,ti ishe e dashur ajo q eme hoqi nje dhimbje.por une s'te le vetem,tek ty do te vij,\
te dy i varrosen ,i varrosen prane qe te mos ndaheshin kurre,
e tani asgje me nuk i ndan.
Dhe mbi varret e tyre u shkruajten keto fjale:
"te vdesesh per dashurine eshte dicka e rralle"
-ja -thoshte dikush-ja cmund te bej nje njeri,
mund te japi dhe jeten
te vdesi per dashuri!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:22

Na ishte seē na ishte. Na ishte njė herė njė ishull nė tė cilin
jetonin ndjenjat dhe vlerat tjera njerėzore: vullneti i mirė, brenga,
dituria... dhe, nė mes tjerash, nė kėtė bashkėsi ishte edhe dashuria.
Njė
ditė, ata kuptojnė se ishulli i tyre do tė fundoset, andaj, pėrgatitėn
barkat dhe mjetet tjera tė lundrimit pėr njė evakuim emergjent nga
ishulli. Nga tė gjithė tė tjerėt, vetėm DASHURIA fillimisht nuk deshi tė
largohet dhe vendosi tė qėndronte deri nė fund aty. Kur ishulli u
rrezikua aq nga zhytja, nė momentin e fundit, DASHURIA vendosi tė kėrkoj
ndihmėn e shpėtimit.
Me barkė nė ikje, afėr saj, sė pari kalon
PASURIA, dhe DASHURIA e lut qė ta merr edhe atė me veti. Por, PASURIA si
gjithnjė krenare nė vete e refuzon me kėto fjalė:
- “Nuk mundem tė
tė marr DASHURI, sepse barka ime ėshtė pėrplot me flori, dhe, nėse do tė
na bashkėngjitėsh edhe ti, nga pesha e tepėrt ekziston rreziku qė tė
tytė sė bashku tė fundosemi nė ujė.”
Pas kėtij refuzimi, pa i humbur
nė tėrėsi shpresat, DASHURIA vendosi ta pyeste KRENARINĖ, e cila, me
barkėn e vetė madhėshtore, po ashtu kaloi atypari.
- “KRENARI, po tė lutem! A mundesh tė mė marrėsh me vete edhe mua?
-
“Nuk mundem tė tė ndihmoj, DASHURI. – pėrgjigjet prerė KRENARIA – “Kėtu
tek unė ėshtė aq pėrsosur, saqė, nėse do tė vish edhe ti, ka mundėsi tė
ma dėmtosh barkėn time dhe luksin personal nė tė.
Mė pas DASHURIA me lutje tė njėjtė, i drejtohet BRENGĖS, e cila nė ikje , po ashtu, me barkėn e vetė kalonte atypari ,
- “Oh, DASHURI,”- i pėrgjigjet BRENGA - “Aq jam i brengosur nė kėto momente, saqė nuk mundem ta kem pranė askėnd ”.
Kur,VULLNETI
I MIRĖ, si i fundit ikanak, kaloi aty pranė, ai ishte aq i lumtur dhe i
tretur nė vete, saqė, as e dėgjoi lutjen e dashurisė.
I humbur nė pashpresė pėr shpėtim, papritmas DASHURIA dėgjon zėrin qė e ftonte nga larg:
- “Eja, DASHURI, unė do tė marrė me vete!”
Ishte
ky njė plak me njė barkė tė vogėl qė furishėm i afrohej pėr ta marrė.
Kur arritėn ne bregdet, DASHURIA zbarkohet aty, ndėrsa plaku shpėtimtar
largohet pa lėnė asnjė gjurmė. Nga preokupimi i frikės pėr shpėtim tė
mundshėm qė e kishte kapluar, DASHURIA harroi fare ta pyeste plakun se
kush ishte. Tek mė vonė, ajo e kuptoi rėndėsinė e shėrbesės sė madhe tė
plakut qė i kishte bėrė dhe nga kureshtja e pyet DITURINĖ:
- “DITURI e dashur! Ti sigurisht duhet ta dish se kush ishte plaku im
shpėtimtar qė mė morri nė momentin e fundit nga ishulli qė fundosej.
- “Ishte KOHA.” – ju pėrgjigj DITURIA.
- “KOHA?! - pyeti i befasuar DASHURIA – “Pse tė mė shpėtoj bash KOHA mua?
Nė kėtė pyetje kureshtare tė DASHURISĖ, DITURIA ju pėrgjigj shkurtė dhe prerė:
- “Sepse, gjithmonė nė kėto raste, vetėm KOHA ėshtė e aftė qė ta kuptoj se sa shumė ėshtė e rėndėsishme DASHURIA nė jetė...”

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:23

-A- E don me
B- Besnik /e esht
C- Bukurosh/e esht
D- Deshiron me fol me ty
DH- Nuk te tradhton
E- Tranohet kur te shef por nuk te tregon
e" Han e pin veq per ty mendon
F -I pelqen sjellja e juaj
G -Te ruan vetem ty
GJ- I pelqejn stili i juaj
H- Ka deshir met ndegju kur fol
I- Mendon me kalu me ty
J- Eshte gjeloz/e
K- Nuk deshiron me kalu pa te njohur
L- Njeri shum i ndershem dhe serioz
M- Qan kur nuk del ne takim
N- Rrin i /e vetmuar dhe mendon per ty
NJ- Seriozisht e ben te lumtur
O -Te lyp por nuk te gjen
P- I pelqejn syt edhe buzet e tua
L- Te thot ste du por tranohet mbas teje
LL- Oren e harron kur del ne takim
Q- Te ndjek mbas
R -Te lyp ne qdo an po ste gjen dot
RR -Seriozisht te don
S- Ka deshir me pas fotogarfin tende
SH -Deshiron met pas ne qetsi
T- Te pelqen trupi i saj /tij
TH- Ty te ben shum te lumtur
U -Ti edon por nuk ja tregon
V -Ne shkoll te ka pa por nuk flet me ty
X -Ty te pelqen te folurit dhe qeshurit e saj / tij
XH- Keni me pas lumturi gjat jetes
Y- Ti me teper e enderron
Z -Gjithmon i interson per ty
ZH- Nuk bes:Lon sa shum te don....

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:23

[b]Nje ditė, nje dijetar Indian , i beri kete pyetje dishepujve te tij:
“Pse personat bertasin kur jane te nervozuar ?”
-“Bertasin sepse humbasin qetesine”u pergjigj njėri prej tyre.
-“Po perse te bertasin, ne nje kohe qe personin tjeter e kanė fare prane?”-tha perseri dijetari.
-“Epo…bertasim, sepse deshirojme qe personi tjeter ten a degjoje”-replikoi nje tjheter dishepull
Dhe mjeshtri iu rikthye me nje tjeter pyetje:
-“Po, nuk eshte e mundur ti flasesh me zė te ulet ?”
U dhanė pergjigje te ndryshme por asnje nuk e bindi dijetarin. Atehere ai tha:
“E dini se perse i bertasim nje tjetri kur jemi te nervozuar?? Fakti
eshte se kur dy persona jane te nervozuar, zemrat e tyre largohen shume.
Per te mbuluar kete distance duhet bertitur per tu degjuar. Nga ana
tjeter, cfare ndodh kur dy persona jane te dashuruar. Ato nuk bertasin,
flasin lehtė. Dhe e dini perse ? Distanca mes tyre eshte e vogel.
Ndonjehere, zemrat e tyre jane aq prane, saqe as nuk flasin, vetem
peshperijne. Dhe kur dashuria behet intensive, nuk eshte mė as nevoja te
peshperitėsh, mjafton te shihesh ne sy. Zemrat e tyre meren vesh.”
Ne fund, dijetari e mbylli duke thene:
“Kur ju diskutoni, mos lejoni qe zemrat tuaja te largohen, mos thoni
fjale qe mund te krijojne te tjera distanca, sepse do vije nje dite qe
kjo distance do jete aq e madhe, sa qė nuk do gjėndet rruga per tu bashkuar serish”.
[/b]

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Vizitor prej Sat 27 Apr 2013, 13:19

Gjithmone eshte ngrohte ne preherin e nenes.

Nga Kotelja.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perla forumore!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi