» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sigurinė nė jetė na e ofron vetėm burri

Shko poshtė

Sigurinė nė jetė na e ofron vetėm burri

Mesazh nga Arjana prej Sun 24 Oct 2010, 00:29

Kur arrijnė nė moshėn e pjekurisė, femrat kėrkojnė mė shumė mbėshtetje dhe siguri, qė sipas njė psikologu mund t‘ua ofrojė vetėm shoku i jetės

Sot, mė shumė se kurrė, bashkėshortėt dhe shokėt janė bėrė mė tė rėndėsishėm se asnjėherė tjetėr. Vetėm pak muaj mė parė, pyetjes "se pėr ēfarė na shėrbejnė burrat", disa femra i pėrgjigjeshin duke kthyer sytė nga qielli, qė ndryshe pėrkthehet: "Njė Zot e di". Sot burri ėshtė njė send i ēmuar, i cili duhet ruajtur me shumė kujdes. Femrat qė i lėnė vetėm, do tė gjejnė belanė, ose nė tė kundėrt do tė jenė mishėrimi i asaj qė thotė njė psikolog i njohur: "Tabuja e fundit? Njė grua e vetmuar ėshtė mė keq se njė fėmijė. Ēdo mashkull do tė dėshironte tė arratisej prej saj".

Pra kjo ėshtė edhe njė nga arsyet qė femrat nxijnė nga inati. "Vetėm 8 pėr qind e tyre i braktisin bashkėshortėt pas tė 40-ve. Mė shumė se gjysma e tė intervistuarave thonė se nga mashkulli kėrkojnė njė gjė tė vetme: sigurinė. Si nė moshėn 27-vjeēare, ashtu edhe nė atė 37-vjeēare, femrat kanė gjithmonė nevojė pėr njė shok. Sigurisht do tė ishte mirė tė zgjidhnin njė tip tė qeshur, qė t‘u bėnte gjithnjė shoqėri dhe tė jetė njė ‘bastun‘ pėr pleqėrinė. Nėse femrat duan perfeksion, zgjedhja mė e mirė pėr to do tė ishte njė bashkėshort homoseksual, i cili "vdes" pėr tė bėrė pazar dhe e adhuron femrėn. Nė Britaninė e Madhe kjo funksionon pėr mrekulli, por nė disa vende tė tjera tė Europės ka ende paragjykime", thotė psikologu.

Diēka ėshtė e qartė: femrat nuk kėrkojnė mė mashkullin e duhur, "princin e kaltėr", por atė qė ėshtė pjesėrisht i duhuri. "Femra duhet tė dijė tė kėnaqet. Nėse dėshironi njė bashkėshort tė pasur, tė zgjuar, i cili di tė kėrcejė tango dhe ėshtė shumė pasionant nė shtrat, tė jeni tė sigurta se nuk ekziston", thotė njė profesoreshė amerikane. Nė kėtė pikė edhe psikologu ėshtė dakord: "Nėse nuk dėshironi qė tė mbeteni vetėm, zgjidhni njė shok qė qėndron mė poshtė jush, tė paktėn nė njė drejtim. Mund tė ndiqni shembullin e Hilari Klinton, e cila nuk u nda nga Billi".

Nė fund tė fundit, meshkujt duhen edukuar. Nė njė libėr tė publikuar kohėt e fundit, profesoresha amerikane shpjegon se si shokėt tanė mund t‘i trajtojmė nė njė mėnyrė mė tė thjeshtė. Ky libėr ka qenė njė sukses i vėrtetė, madje mbi kėtė temė do tė prodhohet edhe njė film, nga i cili femrat mund tė nxjerrin shumė mėsime: "Injorojini sjelljet negative tė mashkullit: pėr shembull kur ju po lani pjatat dhe ai kėrkon si i ēmendur ēelėsat e makinės, mos i thoni ‘Zemėr, do tė dalin vetė‘; mos i ofroni ndihmė, por vazhdoni punėn tuaj qė keni nė dorė", shkruan profesoresha. Kur njė burrė kujdeset pėr gruan, veten dhe punėt e shtėpisė, atėherė ai duhet admiruar dhe komplimentuar.

Duket njė rrugė e gjatė, e vėshtirė dhe aspak romantike, por ėshtė gjithmonė e udhės qė femra mė mirė tė bėhet njė administruese e mirėfilltė e bashkėshortit, se sa nė moshėn 35-vjeēare tė jetė e vetme, e veshur kokė e kėmbė me tė zeza, me njė cigare nė dorė, me barkun bosh dhe qė orėt e mbrėmjes i kalon me tri mikeshat e saj beqare nė tė njėjtin bar. Kėtė fakt tė rinjtė e kanė kuptuar dhe martohen sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.

"Faktikisht martesa ėshtė njė zgjedhje e vetėdijshme, pikėnisja e njė historie tė re. Sot gjėrat kanė ndryshuar dhe gjithashtu vlerat e saj janė venitur paksa", pohon njė 24-vjeēare, e cila pas pak ditėsh do tė vėrė kurorė me njeriun qė dashuron.

"Mendoj se ėshtė njė kthim nė origjinė, njėsoj sikur brezi im dėshiron t‘i harrojė vitet ‘70. Fėmijėt e prindėrve tė divorcuar dhe tė rimartuar e marrin shumė seriozisht martesėn. Unė besoj nė tė dhe mė saktėsisht dua t‘i jap emrin e duhur njė marrėdhėnieje bashkėjetese, qė faktikisht mban emrin martesė. Moshat qė e preferojnė mė shumė martesėn janė nga 25 deri nė 35 vjeē. Nė dhjetė vitet e fundit martesat janė ulur rreth 8 pėr qind, edhe pse 62 pėr qind nuk arrijnė nė vitin e tretė. Shumė tė tjerė e shohin si njė master, njė eksperiencė mė shumė pėr t‘u shtuar nė kurrikulum", shkruan njė shkrimtare 33-vjeēare, qė pas njė bashkėjetese tė gjatė ka vendosur tė martohet.

"Njė burrė i nevojitet ēdo gruaje. Mė parė do tė hiqja dorė nga karriera, se sa nga martesa. Femrat mendojnė se mund t‘ia dalin mbanė vetė, tė jenė tė pavarura, por unė mendoj se ėshtė shumė e gabuar. Gjithmonė problemet mund tė pėrballohen mė me lehtėsi kur ēifti ėshtė i bashkuar", pohon njė drejtuese televizioni.

Sipas profesoreshės, zgjidhja pėr tė gjetur shpirtin binjak ėshtė njė e vetme, madje shumė "borgjeze dhe konservatore": "Duhet t‘u kthehemi martesave me shkuesi, ato qė kanė dominuar prej shekujsh, kur prindėrit zgjidhnin njė person tė sė njėjtės shtresė shoqėrore, me tė njėjtat shije, tė njėjtin shkollim dhe edukim. Po nė qoftė se nuk e dashuron? Dalėngadalė do tė mėsohesh ta duash.

(marre nga gazeta-shqip)

Me rrespekt nga ana ime, kerkoj komente nga ana juaj. Dhe mos harroni, ēdo shkrim do te rrespektohet, por asnje kundershtim nuk do te pranohet
Cool
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sigurinė nė jetė na e ofron vetėm burri

Mesazh nga Dardania prej Fri 12 Nov 2010, 15:38

Sigurin ne Jet e ben njeriu vet pa ndihmen e askujt une do e thosha nje te kunderten po ata burra te cilet i kan te gjitha te kryera nga gruaja ?
vetedija e ben sigurimin e Jetes pa ndihmen e askujt me fal Arjana qe jam kundrejt ketij postimi por e them se cfar esht realiteti
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sigurinė nė jetė na e ofron vetėm burri

Mesazh nga Katilja prej Sat 23 Feb 2013, 17:34

Sa larte ngre burrin ky shkrim ,femra prap nuk mund te quhet e humbur pa
mashkullin ,madje shumica e femrave ne perendim nuk e preferojne
martesen ,ato vendosin te rrine beqare pa u martuar per shkak te
pavarsise qe kerkojne.
Nejse kjo nga njera ane nuk eshte pozitive sepse vet jeta te sjell
nevojen e nje familje ,por ajo qe s'me pelqeu ne kete shkrim ,do ta
kritikoja vetem per ate qe mashkulli eshte shtylla e jetes se femres
,kjo eshte gabim...sepse dhe femra eshte shtyll per mashkullin ...cdo
gje eshte reciproke si burri dhe gruaja plotesojne njeri tjetrin dhe te
dy e ndjejne nevojen e nj tj.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sigurinė nė jetė na e ofron vetėm burri

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi