» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria dhe Intimiteti

Shko poshtė

Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Jul 2007, 12:10

Po hap edhe nje teme ku mund te diskutojme rreth keti sindromi te quajtur "dashuri"dhe shoqeruesit te tije te pandare qe quhet 'Intimitet".
Me kujtohet gjate studimeve te mia ne lenden e Biologjise se kam lexuar nje artikull e qe nuk me kujtohet Titulli apo libri i Dr.Henry Brand-it ku akoma me sillet ne koke thenja: " tek nje qift i dashuruar seksi ne fillim eshte shume i kendshem. Pas kesaj fillon brenga se si ndihemi ne lidhje me partneren/ partnerin qe e duam. Ne fund vjen ndarja. Tani nuk jemi te dashuruar por jemi armiq"!?
Vertet shume e komplikuar amo ne realen e sotme doli ne perqindje te madhe se Dr. Henry kishte te drejte.
Mire une personalisht mendoj se elementet e dashurise dhe intimitetit te vrtete nuk mund te arrihen menjehere apo shpejt ngase gjendemi ne nje gjendje te paekuilibruar akoma duke kerkuar nje harmoni.

Ju faleminderit


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon 30 Jul 2007, 19:37, edituar 7 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga bovari prej Sun 29 Jul 2007, 14:39

Naki:Drejt edhe mua me eshte dhene rasti te lexoj mbi kerkimet e bera mbi kete teme po sigurisht anen bijologjike jam fokusuar sepse si teme i perket psikologjise.
Mbi Dr.Henry Brand kam degjuar por vete nuk e kam lexuar dhe thenia qe te ka terheq vemendjen ty eshte vertet interesante dhe jan bere kerkime mbi pikpyetjen e kesaj fraze.Ku jan gjetur rruget per te evituar ndarjen te cilat nuk jane standarte por nga karakteri dhe menyra e te kuptuarit ndryshon.Kerkimet per here te pare mbi sendromen e dashurise kan filluar ne 1970 por eshte pare se njerezit sipas nivelit qe kane i japin perkufizimin e dashurise.Si perfundim nuk eshte aritur nje rezultat por eshte bere e mundur klasifikimi i llojeve te dashurise.
Dashuria dhe intimiteti arihet edhe menjehere pasi ka te bej me DNA(deoksiribo nukleik asit) te personave.Dhe mund te them qe kur dashurohemi jemi me plot kuptimin e fjales ne meshiren e bijokimise sone!
apo jo vella Smile
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11940
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga Enya prej Sun 29 Jul 2007, 20:17

Naki te me falesh por nuk e kam kuptuar shume mire thelbin e temes dhe nese e kam kuptuar gabim te lutem me korrigjo.

Pra sipas ketij studiuesi ne fillim te nje lidhje sentimentale intimiteti (seksi) eshte kulminant por me kalimin e kohes kjo gje zbehet? Ne shumicen e rasteve mendoj se kjo gje ndodh, dhe kjo per arsyen e thjeshte sepse e njeh gjithnje e me mire personin me te cilin ke kete intimitet. Fillimi eshte gjithnje me eksitues me terheqes sepse zbulon ne ēdo moment ndjeshmerine e personit qe ke perballe.

Nuk jam kundra studimit qe ka bere ky studiues qe ke marre ne shembull, por do te shtoja qe per nje ēift rutina eshte rreziku numer nje si ne dashuri ashtu dhe ne intimitet. Duhet ti japesh idene partenerit se po zbulon diēka te re tek ty. Por nga ana tjeter mendoj se pikerisht kur ēifti e njeh aq mire njeri tjetrin ne intimitet edhe marredheniet jane me te fuqishme sepse pikerisht njeh pikat e ndjeshme te tjetrit.

Te me falni se mbase jam komplet jashte teme SmileRazz por une keshtu e kuptova sensin e temes.

Ju pershendes.
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 12030
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Jul 2007, 22:47

Moter rrofte smundja e dashurise:D eshte tashme edhe e dokumentuar shkencerisht Very Happy . "Molekula e dashurise"...ai kombinim i bekuar i DNA-se i cili i ben njerezit te bien koke e kembe Very Happy Very Happy Very Happy .
Eshte vertetuar se "xixen e dashurise" e ndez adrenalina, .... them une jo. ne shkalle macro ne biologji cdo eksperience e juaja transmetohet nepermjet DNA.Very Happy Very Happy Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga bovari prej Mon 30 Jul 2007, 01:51

Dashuria ne 1980 eshte vene ne diskutim per tu vertetuar si fenomen nga Hatfield, Rubin,1988), Clark ve Reis, 1988) etj.
Ja dhe dashuria ne sy te shkences ne ditet e sotme,po e shkruaj po kjo si teme i perket psikologjise dhe bijologjise e une po jua shfaq me theksuar ne gjuhen e bijologjise:
Kur ne biem ne dashuri aktiviteti i trurit nuk ka shume dallim nga aktiviteti i trurit te nje njeriu qe ka probleme psiqike.Kur ne fillojme ti perkushtohemi nje personi ne te vertet ne mund te jemi perkushtuar geneve te tij/saj.dhe fillimi i dashurise ose xixa eshte era.Dashuria perbehet nga 3 faza ku ne 3 fazat hormonet qe veprojne jane te ndryeshem.
Pa kaluar tek fazat te them qe shkenca arin ta vertetoje ose percaktoje jetegjatesine e nje lidhjeje.
Sipas nje kerkimi te bere kane dale keto rezultate.
Nese duart djersiten,ritet shpejtesia e rahjeve te zemres dhe mollezat skuqen athere neve kemi rene ne dashuri.
1 FAZA E PARE
testosteron dhe ostorogjen krijojne deshiren dhe po keto hormone japin urdher personit “dil dhe gjej dike”
2 FAZA E DYTE
Terheqja.Ne kete faze fillon dashuria.Dhe njerezit vine ne gjendje qe nuk mendojne gje tjeter veē personit qe kan te bejne,u humb oreksi,kalojne ne pagjumesi ,nje pjese te madhe te dites e kalojne bosh duke menduar dhe thurur enderime ne lidhje me personin qe dashurojne.Ne kete faze luajne rol nje grup qelizash truri””nörotransmitter” te cilat marin emrin 'monoamines'..
Dopamine:ne te njejten kohe aktivizohet edhe me marjen e kokaines dhe nikotines.
Norepinepherine:emri tjeter i saj eshte adrealin qe luan rol ne ritjen e rahjeve te zemres dhe te djersitjes.
Seratonin:nje nga lendet kimike me te rendesishme te dashurise dhe kur eshte e tepruar njeriun mund ta fusi ne ēmenduri per nje kohe afatshkurter.
3 FAZA E TRETE
Lidhja:kjo faze ndodh si sukses i fazes se dyte.Lidhja e individeve me njeri tjetrin nuk mund te zgjasi shume por nese arin suksesin e saj si faze kalon ne nje lidhje familjare.Ne kete faze ka dy hormon te rendesishme qe aktivizohen nga sistemi nervor.
Oxytocin:eshte nje hormon qe aktivizohet ne momentin e lindjes nga Hipotalamus,qe luan rol ne perberjen e qumeshtit ne gjoks.
Dhe eshte hormoni qe krijon lidhjen e fuqishme mes nenes dhe femijes.Ne te njejten kohe Oxytocin aktivizohet ne momentin kur te dy personat jane ne fazen e orgazm gjate aktit seksual dhe rit e forcon lidhjen mes ēiftit.
Vesopressin:po ne kete faze aktivizohet dhe mer nen kontroll veshkat.

Ja pra dashuria ne syrin e shkences.Eshte shume e shenjte dhe kaq e shtrenjte gjithnje per boten e gjalle dhe klasen e njerezve.
E rendesishme eshte qe te arijm lidhjen me njeri tjetrin dhe jo ta shohim si objekt personin qe kemi perballe, veēanerisht tani ne kete shekull ku ndjenjat sa vijne e po ngurtesohen sepse dikush i ngurteson nga mos kompletimi,dikush nga telashi per te aritur kohen dhe dikush per tu mbrojtur nga deshtimi ne dashuri.
Nuk dihet valle a jane ne dijeni qe evolimi teknologjike me at ete botes shpirterore nuk kane lidhje qe te pengojne njera tjetren por jane stabilizim dhe lehtesim per njeriun.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11940
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga Vizitor prej Mon 30 Jul 2007, 13:31

Jam e nje mendje me postimin e Enyas gjithashtu dhe te Nakit.Dashuria lind nga nje shikim, njofje pas nje kohe, etj.
Fillimisht dy persona kane thjesht simpati per njeri-tjetrin,me pas lind pasioni, dashuria dhe intimiteti,nderkohe qe ky i fundit fillon dhe zbehet nga kalimi i kohes.Nderkohe qe cifti ka ndjenja per njeri tjterin, nuk do te thote qe lidhja ka marr fund,sepse une mendoj se respekti,eshte me i rendesishem.
Fundja intimetet mund te gjesh kudo.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Apr 2013, 19:28

Sipas psikoterapistes nė ēift partnerėt ankohen nė veēanti
mbi vėshtirėsinė e krijimit tė njė dialogu tė thellė sentimental me
partnerėt e tyre. Por nuk ėshtė i gjithė faji i meshkujve nėse
komunikimi nuk funksionon.

Shumė gra pretendojnė qė i dashuri apo burri i tyre ta marrė me mend
ēka ato provojnė dhe pėr ēfarė kanė nevojė. Shumė mendojnė se dallimet
mes sekseve janė zhdukur, por ēiftet qė arrijnė tė krijojnė njė sintoni
perfekte qė nga takimi i parė janė tė rrallė.

Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve duhet mėsuar tė kuptohesh dhe tė
flasėsh tė njėjtėn gjuhė, pėr ndryshe pėrfundon nė ndjenjėn e tė qėnurit
vetėm. – shprehen specialistėt.
Nė pėrgjithėsi shpėrthimet emocionale tė grave pėrjetohen nga
meshkujt si njė furtunė e ēastit dhe pikėrisht nė momentin kur njė femėr
qan, ai mundohet ta kalojė situatėn. Kjo ėshtė gjėja e parė qė atyre iu
shkon ndėr mend dhe kjo nuk duhet interpretuar negativisht.Aroma e
ēliruar nga trupi, aromė unike dhe ekskluzive e ēdo njeriu. Ajo ėshtė
njė nga elementėt mė tė fortė tė tėrheqjes ose refuzimit seksual.

Mund tė shkaktojė njė dėshirė tė shfrenuar, ose tė bllokojė
pakthyeshėm ngarkesėn erotike. Nga ana tjetėr, nuhatja, bashkė me
shijen, ėshtė njė “shqisė kimike” nė kuptimin e ngushtė, sepse pėrdor si
informatorė substanca kimike tė veēanta, sipas njė mekanizmi shumė tė
ndėrlikuar. Nė indet e nuhatjes ka shumė centralin, receptorė qelizorė,
tė ndjeshėm ndaj nxitjeve tė caktuara kimike.

Kur vjen njė nga kėto nxitje, centralina aktivizohet dhe pėrcjell
mesazhin te sistemi nervor qendror, i cili, nga ana e vet, i pėrgjigjet
me njė ujėvarė reaksionesh organike, emocionale dhe sjelljesh. Shembulli
i kujtimit nuhatės ėshtė emblematik. Njė aromė mund tė risjellė
rrethana tė ndėrlikuara tė sė kaluarės, duke nxitur lidhje emocionale
dhe afektive tė menjėhershme, si pasojė e lidhjes sė ngushtė mes
strukturave nuhatėse dhe sistemit limbik, zonės sė trurit nėpėrmjet tė
cilės kalojnė emocionet tona.

Jeta nė ēift mund tė shkojė mirė vetėm kur dy njerėz janė tė dashuruar
dhe arrijnė tė krijojnė intimitetin e tyre. Por rreziku i parė qė i
kanoset ėshtė rėnia nė rutinė. Pikėrisht pėr kėtė problem kaq serioz nuk
ka ditė qė gazetat dhe revistat tė mos kenė tė publikuar njė artikull,
qė tė mos flitet nė radio apo nė televizor, qė tė mos i kėrkohet njė
kėshillė njė miku apo mikeje tė zemrės apo edhe njė eksperti.

Nė kohėt e sotme kur stresi ėshtė bėrė pjesė e pandashme e ditėve
tona, tė dėgjosh qė njė ēift ka njė marrėdhėnie perfekte ėshtė gati e
pamundur. Gjithmonė do tė ketė njė arsye pėr tė prishur atė qė tė gjithė
e kėrkojnė, perfeksionin, pasi patjetėr do tė dalė diēka qė nuk do tė
funksionojė si duhet. Megjithatė qenia njerėzore e rritur ėshtė nė
gjendje tė krijojė njė raport intim me njė individ tė seksit tjetėr me
qėllim qė ky raport tė jetė i fortė dhe i gjatė nė kohė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe Intimiteti

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi