» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kemi te drejte te gjykojme prinderit tane ?

Shko poshtė

Kemi te drejte te gjykojme prinderit tane ?

Mesazh nga Arjana prej Mon 25 Oct 2010, 01:17

A e kemi kete te drejte?

Shpesh here ne debate qe i kemi secili me prindrit tane, mund te arrim ti themi "pse nuk me bere ashu" , "pse sme dhe ...." , "pse..."
Edhe gjykimet jan nga me te ndryshmet....

Tani pyetja eshte kemi ne te drejte si femije [ketu mos kuptoni roca poca 5-10 vjece, per prindrin dhe kur te keni 40 vj prap femije do jeni] ti gjykojme prindrit per ca kan bere ne te kaluaren? Ose per menyren se si na kan ritur? Ose per menyren se si jan sjellur?
Kemi te drejte ti kerkojme llogari, ose ti themi qe kan bere pak per ne...qe mund te benin me shume?
Apo mbi te gjitha duhet ti respektojme ata qe na kan dhene jeten dhe pjesa me e madhe e tyre kan kaluar ne per sakrifica per te qen ne me mire!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kemi te drejte te gjykojme prinderit tane ?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 14 Nov 2010, 16:38

Diku ne nje roman mbaj mend qe kam lexuar nje pjese qe thoshte: Kur isha 15 vjec e urreja babane tim per menyren si me kishte rritur, me pas kur u bera 40 vjec, e falenderoja sepse ai qe dikur ue kisha turp prej tij ai me kishte bere burre."
Te gjithe ne momente te vecanta priremi te gjykojme prinderit tane, vecanerisht gjate kohes se adoleshences, mbase sepse jemi ne fazen e formimit te karakterit, gjeja tjeter qe na ben te gjykojme prinderit tane, jane momentet kur vendosim veten ne raport krahasues me moshataret tane dhe sidomos nese keto raporte na dalin te zhdrejta. Gjithesesi per tiu pergjigjur kesaj pyetje do citoja disa fjale te mamit tim, qe mi permend gjithmone ne momentet shperthyese te miat: "Ne ritjen e femijeve, nuk ka receta te gatshme, keshtu qe sido qe ta rrisesh nje femije asnjehere nuk mund te pretendohet se ke bere me te miren e mundeshme per te."
Sido qe te jete mendoj se nje femije nuk mund te gjykoje prinderit, pavaresisht te gjithave, te pakten jo pa kaluar me pare te njejten faze qe kane kaluar edhe prinderit tane, jo pa u bere me pare prind vete.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10994
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kemi te drejte te gjykojme prinderit tane ?

Mesazh nga Bruneta prej Tue 16 Nov 2010, 23:04

Une mendoj se prindi sido te jete dhe cfaredo te ket bere apo mos te kete bere (te ka len mangut) nuk duhet te gjykohet.
Megjithese nuk jane aspak te persosur prinederit kane sakrifikuar shume per ne!

firma.................................................................................................................................................................................
DO TE NDIQJA ME KNAQESI RRUGEN E ZEMRES...NESE DESTINACIONI I SAJ NUK DO ISHTE LENDIMI
avatar
Bruneta

Shteti : Brėnda kapilarėve tė gjakut tėnd
Postime : 2723
Kyējet nė forum : 12871
Regjistruar mė : 07/03/2009
Profesioni : Gjinekologe

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kemi te drejte te gjykojme prinderit tane ?

Mesazh nga Katilja prej Sat 23 Feb 2013, 17:30

Une mendoj se prindi sido te jete dhe cfaredo te ket bere apo mos te kete bere (te ka len mangut) nuk duhet te gjykohet.
Megjithese nuk jane aspak te persosur prinederit kane sakrifikuar shume per ne!
Me kujtohet nje histori qe kam lexuar diku ku djali thoshte. "Nje dite,
gjithcka qe na kishte mbetur per te ngrene ishte vetem nje kuti me
kallinj misri " -tregon ai. "Nena pergatiti per ne femijet, ndersa per
vete nuk futi asgje ne goje. Shkova ne krevat me barkun plot duke pyetur
veten perse nena nuk hengri. Tani qe jam vet baba e kuptoj se ajo
sakrifikonte per ne."

Duhet te kuptojme qe edhe nese shembulli qe prinderit japin nuk eshte me
i miri, kjo nuk do te thote se gjithcka ata thone eshte e gabuar.

(Ne nje studim qe eshte bere eshte zbuluar se per rritjen e nje femije
qe nga lindja deri ne moshen 18 vjec prinderit harxhojne rreth 7-8
milion leke.)

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kemi te drejte te gjykojme prinderit tane ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi