» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Meshkujt, perse e gjykojne nje femer per nje te qindten e sekondes

Shko poshtė

Meshkujt, perse e gjykojne nje femer per nje te qindten e sekondes

Mesazh nga Arjana prej Mon 25 Oct 2010, 01:27

Meshkujve u duhet vetem nje fraksion sekonde per te vendosur ne lidhje me nje femer, pra nese terhiqen prej saj apo jo. Por kjo nuk duhet qe te na beje t’i cilesojme siperfaqesore. Ata jane te programuar gjenetikisht per nje gje te tille, te pakten sipas mendimit te disa shkencetareve.


Meshkujt jane shume te shpejte per te dhene nje vleresim te menjehershem ne lidhje me nje femer, per faktin nese ajo mund apo mund te mos jete nje partnere potenciale e tyre. Kete vleresim e japin ne sekondat e para qe hedhin syte mbi nje femer dhe bazuar vetem ne pamjen e jashtme. Kjo, per shkak te preferences se vjeter gjenetike per te terhequr femra dhe me pas per t’u ēiftezuar me to.

Sipas nje studimi te fundit, nje grua me nje fytyre terheqese konsiderohet menjehere nga meshkujt si e afte per te sjelle ne jete femije dhe per te ngritur familje. Kjo duke u nisur nga instinkti i mbijeteses mashkullore. Ne ndryshim nga mashkulli, nje femre i duhet nje kohe me e gjate per te vendosur ne lidhje me nje mashkull, nese ia vlen apo jo ta thelloje me te nje marredhenie.

Kjo, per shkak se femrave u duhet qe te shohin nese ai do te jete apo jo nje partner i dedikuar per te dhe femijet qe mund te vijne nga lidhja me te. Kjo eshte pjese e menyres se si jane programuar femrat per te mbijetuar. Dy profesore te famshem qe merren me studimin e sjelljeve fillestare te te dy gjinive perballe njohjeve te reja kane botuar nje studim me titullin: “Neuroshkenca e njohjes sociale dhe afektive”. Per te arritur konkluzionet e tyre ata kane testuar shume gra dhe kjo permes mjaft provave. Me konkretisht eksperimentet e tyre jane perqendruar tek 20 gra dhe 20 burra, te cilet u vendosen ne pozicione dhe situata te ndryshme emocionale.

Gjate kryerjes se ketyre detyrave emocionale atyre iu be nje regjistrim i aktivitetit te trurit. Nje nga keto eksperimente ishte vendosja para subjekteve meshkuj dhe femra e fotove te ndryshme te perfaqesuesve te seksit te kundert. Ne kete menyre u pa se cilat ishin reagimet e njerezve. Fotografite ishin nga ata te personave te shemtuar e deri tek ata shume terheqes, apo me paraqitje te pelqyeshme.

Ajo qe u vu menjehere re ne kete eksperiment eshte se meshkujt kishin nje reagim te menjehershem ndaj fotove dhe ishin shume me te qarte dhe te prere se femrat ne lidhje me preferencat e tyre. Brenda disa sekondave ata ishin ne gjendje te percaktonin se me cilen nga ato femra do te kishin dashur qe te kishin nje marredhenie me intime dhe me cilat nuk do te donin qe te kishin asnje lloj kontakti. Si perfundim meshkujt kane nje aftesi shume te madhe percaktuese dhe nje shpejtesi veprimesh kur eshte puna per te percaktuar nje partnere te mundshme. Por fakti se ata jane shume te shpejte ne kete percaktim nuk i ben aspak siperfaqesore siē mund te mendojne disa.

Kjo shpejtesi e percaktimit ka te beje me nje fakt shume te lashte gjenetik dhe me vete funksionin e mashkullit. Kjo nuk do te thote se ata jane bosh nga brenda dhe merren vetem me vleresimin e pamjes se jashtme. Zbulimi i fundit nuk eshte se ka permbysur idene mbi shpejtesine e arritjes se meshkujve ne nje perfundim ne lidhje me nje femer qe takojne per here te pare.

E reja ne kete studim ka te beje vetem me faktin se ndryshe nga sa mendohej me pare, shpejtesia e vendimit te meshkujve ne lidhje me femren eshte shume me e madhe, sigurisht behet fjale per fragmente sekonde. Me pak fjale nje mashkull vendos nese nje femer eshte e pershtatshme ose jo brenda nje te qindtes se sekondes. Sipas shkencetareve, kjo eshte diēka antike, shume e vjeter dhe eshte nje nga mjetet qe ka nje mashkull ne dispozicion per te gjetur se cila eshte femra qe do t’i siguronte sjelljen ne jete te femijeve.

Ndersa per femren, per te dale ne nje perfundim te tille duhet nje kohe me e gjate, qe kryesisht kalon neper nje stad njohjeje me te madhe dhe jo vetem te vetive fizike, por mbi te gjitha shpirterore dhe karakteriale te mashkullit. Femrat nuk vendosin duke u nisur nga pamja e jashtme, por nga sjellja. Per te mashkulli me i pershtatshem per te krijuar nje familje eshte ai qe i jep me shume besim dhe siguri. Shqiperia
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14884
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meshkujt, perse e gjykojne nje femer per nje te qindten e sekondes

Mesazh nga Naki prej Mon 25 Oct 2010, 04:24

Keshtu ju duket femrave gje qe nuk eshte e vertete.
Nese e pyet ku ishe asaj ne mendje " pse po me pyet mos po dyshon gje" ....
Femrat nuk vendosin duke u nisur nga pamja e jashtme, por nga sjellja. Per te mashkulli me i pershtatshem per te krijuar nje familje eshte ai qe i jep me shume besim dhe siguri.
Pse mashkujt nuk e mendojne kete e?
Po te mos ishin keto kalkulime dhe perralla psikologet moti do kishin mbetur pa pune oj Arjana. me kujtohet babai im gjithmone thoshe " Guras (femres) dhe Burrit (Mashkullit) kurr mos ja kqyr gunen por punen.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19091
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meshkujt, perse e gjykojne nje femer per nje te qindten e sekondes

Mesazh nga Katilja prej Sat 23 Feb 2013, 17:46

se aq kapacitet e llogjik kan tgjoret per tmenduar e per ta paar femren ne at menyre

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7099
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meshkujt, perse e gjykojne nje femer per nje te qindten e sekondes

Mesazh nga jehonaa prej Sat 23 Feb 2013, 19:41

Kur shikojn qe nuk po mund ta mashtrojn me lojerat mashtrimet e tyre dhe tradhetit.... Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Ne Jet nuk i humbim kurr Miqet,thjesht mesojm kush jan ata te vertetet ...
avatar
jehonaa

Shteti : ....
Postime : 254
Kyējet nė forum : 6929
Regjistruar mė : 13/05/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meshkujt, perse e gjykojne nje femer per nje te qindten e sekondes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi