» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Seksi shkaterron edhe miqėsin

Shko poshtė

Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Mon 30 Jul 2007, 20:11

Gjate qendrimit tim ne diaspore kisha nje mike shume te mire. Nuk ishte ajo vajza e endrrave te mija por mikja me e mire e imja. Ne cdo gje pajtoheshim dhe ishim shume te lire. me iniciativen time i filluam edhe mardhenjet seksuale. Dhe mu seksi u be shume shpejt fokus i mardhenjes sone tash jo me miqesore. Tash besoni se ne vend se te afroheshim filluam te largoheshim njeri nga tjetri. Nuk zgjati shume dhe plotesisht u shkaterruam me se kishim njeri tjetrin as mik e as dashnor. Prandaj shpesh them edhe kur jam me miqe dhe diskutojme per tema te ndryshme se seksi shkaterron boten e lere me miqesin.
Ne biologjikisht e dijme se njerzit veprojne ne nivele shume te ndryshme emocionale, mendore, fizike,shpirterore...etj. Une pasi kalova nivelin fizik humba tjerat andaj edhe me erdhi te diskutoja per kete teme.
kete e kam verejtur edhe ne shume mardhenje te tjera te shokeve dhe miqeve te mi andaj e pashe te rruges ta diskutojme.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Vizitor prej Mon 30 Jul 2007, 20:31

Uf ca historie!Atehere duhet te them se ti naki nuk e ke pasur shoqe me kuptimin e plote te fjales,sepse kur dikujt i thua shoqe ashtu mbetet,Ti uleshe bisedoje ,shume biseda dakortoheshit,ndoshta aty ka pas dhe nje terheqje fizike,sepse keto gjera ndodhin kur shpesh ne shoqeri mendimet jane te perbashkta.Sa per shoqeri nuk kishte si te vazhdonte sepse gjithcka u kthye ne nje zhgenjim dhe si te thuash tradheti ne shoqeri.
Aty ky ka shoqeri nuk mund te ket seks, ndersa dashuria lind, madje dhe lulezon .

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Mon 30 Jul 2007, 23:25

Hmmmm, ashtu eshte arla. Gjithecka u kthye ne zhgenjim shume e drejte kjo por nuk ishte tradheti sepse shoqerimi dhe koha shume qe ishim pran njeri tjetrit me shtyri te kerkoja edhe mardhenjen prandaj edhe ajo mezi kishte pritur ta kerkoja kete.
jam dakord se thua aty ku ka shoqeri mund te kete edhe seks. Dashuria vije pastaj sipas aceptimit varet nga individet.
Une besoj se ajo qe ne duam ne te vertet nuk eshte seksi por eshte intimiteti. Mardhenjet nuk ndertohen mbi seksin por mbi perkujdesin dhe besimin e ndersjellet te partnerve ose miqeve te gjinive te kunderta nese ata vertet e deshirojne per nevoja biologjike.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Vizitor prej Tue 31 Jul 2007, 09:31

ME ke keqkuptuar,persa i perket mendimit tim, ku ne shoqeri mund te ket seks.Une kam thene mund te lind nje dashuri, por qe te jete shoqeria per seks kjo s'me duket e drejt.
Madje do te thoja qe shoqeria ne kete rast shihet si nje pike ku te mund te plotesosh nevojat e tua bilologjike.Atehere kjo e humbet emrin shoqeri dhe pasojat gjithmone bien mbi ne me vone.
Para pak vitesh kisha nje shok shume te mire,ushqeja respekt, gjithashtu dhe ai per mua,flisnim hapur dhe diskutonim per cdo gje.Por asnjehere nuk menduam se pas bisedave tona fshihej deshira per seks.Pra rastet jane te shumta ne shoqeri ku ka dhe terheqje fizike,por rendesi ka qe mso te prishesh gjithcka nga instikti i pakontrolluar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga deti prej Tue 31 Jul 2007, 11:00

Seksi dhe miqesia - jane dy gjera qe nuk shkojne se bashku. Kete une e shoh si dy rruge paralele qe cojne secila ne cakun e vet. Po te vije deri te kryqezimi i ketyre dy rrugeve, atehere do perziheshin edhe keto dy koncepte dhe miqesia me nuk do ishte miqesi.
Eshte fare e mundur (varesisht prej individit) qe dikush ta shfrytezoje miqesine edhe per qellime seksi, pra kjo miqesi qysh ne fillim mund te jete nisur me kete tendence, gje qe une nuk do e quaja miqesi te mirefillte.
Seksi e zbehe miqesine, mbase edhe e shkaterron ate sepse aty ku perfundon miqesia ne kete menyre, patjeter se ajo do te transformohet ne dashuri apo ne urrejtje.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13585
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Tue 31 Jul 2007, 13:22

Nje gje po ua them kujtojeni se nuk jemi ne mesjete por ne shekullin 21 njerez.
rasti im ishte nje shembull ku une e mendova se seksi me humbi shoqerin mirpo mikja nuk u pendua fare pse e beri kete ngase edhe ajo ishte dakord per kete. Arsyeja ishte une shume kjarte e ceka ajo nuk ishte vajza e endrrave te mija.
Ajo nga fillimi e dinte se ne do jemi miq sa une te jem ne ate vend dhe nuk vume njeri tjetrit kushte por ja shkonim shume mire sa here pas here edhe pse flinim ne te njejtin apartman sikur te ishte nje vella imi apo mik imi dhe kjo ka zgjatur hiq me pak se 3 vite.
Nuk desha te jap raportin si ndodhi por ndodhi une ne shaka inicova te kemi mardhenje dhe ajo kur mundi te priste kaq gjate per pergjigje ju dashen sa te hyje ne banjo dhe drejt ne shtrat e kjarte tani?

Seksi nuk e zbeh shoqerin por ne zakonet tona normal nuk do koment eshte tragjikja u be qameti. Nje vajze shqiptare nese ka patur seks me mikun sot ka mbetur rrugeve e pamartuar subjekt i bisedave te rrugeve dhe cka eshte me e keqja subjekt mu i atyre miqeve te cilet ndoshta ne sy te saj ishin vetem miq.

Mbase cenkam njeri i veqant por se kam ndermend te ndryshoj nese jam me nje mike dhe jemi kohe bashk e qe besa nuk me vjen marre hiq tja kerkoj edhe shtratin. Ne Jo dhe Po do reagoj njesoj.Nese ajo e shef ofendim dhe humbje te miqesise i qofte rruge e mbare dhe i uroj te gjej miq "te vertet".

Nje tregim:
Nje vajze kishte shume "miq te vertet". Kur miqt e vajzes kuptuan se mikja e tyre po qonte dashuri me nje mik atyre sikur ju ra qielli mbi koke. Per te deshmuar miqesin e tyre ndaj vajzes benin rremuje me skenare dhe me keshilla edhe pse aspak se njihnin kete mikun e mikes Very Happy ...
Nje dite miku i mikes ne nje trueze te miqeve te mikes kupton epshin e miqve qe kishin ndaj mikes. Cuni qendroi i heshtur dhe nuk beri rremuje as qe i tregoi mikes se saj por vazhdonte ta donte ate akoma... vazhdon...

Se di perfundimin Very Happy Very Happy , ndoshta miqt e mikes mund ta ndihmojne mikun e mikes Very Happy Very Happy Very Happy pa seks ok Very Happy Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Vizitor prej Tue 31 Jul 2007, 18:53

Nuk kishte si te evitohej intimiteti ne kete rast.
Personi qe do kete femer,duhet te ndihet krenar,nese kjo femra, nuk ka perfillur epshin e askujt,por i eshte pergjigjur dashurise se tij.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga bovari prej Wed 01 Aug 2007, 13:38

Une mendoj qe jo vetem seksi por edhe propozimi e prish miqesine dhe e them nga ajo qe e kam jetuar vete pasi miqsia jone u ftoh fare.Dhe une vete u habita nga kjo qe ndodhi pasi mund te quhej nje miqesi e vertet po ndodhka.Dhe historia ishte keshtu:
Kur fillova gjimnazin nuk dija gjuhen dhe me kalimin e kohes dhe avancimin e gjuhes u krijua edhe shoqeria qe e mbronim shume njeri tjetrin ne ēdo situate,ne shoqeri te ngushte ishim 7 vete.ēdo remuje qe behej kishim te bemin te gjithe.Morem pjes ne garat e shahut dhe perfaqesonim shkollen ai tavoline e pare une e dyte pasi ishte gjeni,dhe gjithnje me ndihmonte gjat lojes sepse isha pak e shperndare dhe vetem 2 vajza ishim ne 117 nxenes qe perfaqsonim shkollat ne shah.Bile edhe e dashura e tij nuk behej xheloze pasi dihej ēa shoqerie ishim.Po miqesia vazhdoi deri kur hym ne univesitet pasi fituam ne te njejtin universitet e fakultet dhe kur ishim ul ne oborr te fakultetit me beri per here te pare kompliment dhe tha se me shikonte si nje femer qe zgjoja ndjenja tek ai,e mora me shaka se me fillonte mesimi.po kur u takuam me shoqeri qe takohemi kur kemi pushim ose ne festa pasi jan me studime jasht qytetit aty hapur fare shprehu ndjenjat,poshtrimet,ironite dhe ne fund ofendimet qe i bera nuk i ben pershtypje, vetem me tha qe edhe pse po e lendoja nuk i vinte nga brenda te fliste, asgje vetem shikonte.
Qe ate dite miqesi nuk mbeti vetem pyetje dhe pergjigje te shkurtra dhe kaloi ne universitet tjeter(privat).E tani kur takohemi me shoqeri siē e bejm gjithnje, ose ai ose une nuk jemi.
Shkurt miqesia prishet kur hyjn ndjenjat ne mes.pasi kur del fjala nuk ka kthim..
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11934
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Musafir prej Thu 09 Aug 2007, 16:21

Bovari me mire bile qe e paska hjek nga shpirti se kish vdek sy hap i shkreti kish then pse nuk ju hapa ndoshta dhe ajo kish pranu keshtu edhe pse e ka prish miqesin nese vdes vdes sy mbyllur si rrin hap mi mbet merak se nje gje qe te dhemb ne shpirt nese nuk e nxjerr jasht te shprehesh te vlon brenda , ska ber keq ai jo se thjesht sic the ti ai te paska pas shoqe po a i ke dhen shkas atij qe te deshiroj pas nje kohe te ket sex me ty ket spo e kuptoj pse ka ndryshu pas nje kohe ? Naki mir e ke ti se ke ne shqipetaret sexi eshte gje shum e poshter e turpshme edhe pse thon qka ka lezet turp ska po e bejn tragjike shum si thojn hem po ma kana hem spo me le nana , ju pershendes thash ti fus edhe un turit pak se skam shkru hiq ..

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Aug 2007, 11:22

Seksi mund te shkaterroj miqesin por ne jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike. Zakonet e vjetra dhe traditat mbarshqiptare e kane kete ves qe sot veshtire mund te replikohet drejt ne kete teme. Te ishim ne perendim eshte fare normale dhe shoqeria vazhdon edhe nese ka patur seks.
Mirpo e kunderta eshte tek ne. Mbi 80% te mashkujve e done femren virgjine sot( disa nga mendjemadhesia e disa per ti knaqur veset e prinderve) kjo eshte pasoja kur seksi prish miqesin.
Larg jemi ose po mbulohemi me shkrime?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga deti prej Fri 10 Aug 2007, 12:13

Naki, megjithate kemi nje pike qe pajtohemi ketu.

"Seksi mund te shkaterroj miqesin por ne jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike."

Sado qe te jete miqesia e mire, nese futet seksi ne mes, patjeter se miqesia do te transformohet. Nuk do te jete me miqesi e mirefillte (varet se si e kuptoni dhe vleresoni ate) por do te kete nje emer tjeter...!
Te ne ende ekziston bindja se per mikun qe t'a pi kafen ne shtepi dhe anasjelltas, nuk duhet menduar per seks. Seksi perket aty ku e ka vendin dhe nuk duhet kerkuar tek miqesia.
me rrespekt
deti
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13585
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Aug 2007, 15:15

He pra mu kjo eshte deti.
E thashe bota perendimore se ka fare kete problem sa mund te theme se kan problem fare as qiftet qe kane nje bashkeshortesi te lumtur. Thjesht une kam patur rast ne Kanada kur gruaja e merr burrin e saj ne cel dhe ja thote kete "dear I will be tonight with a best friend of mine from Kosova, so don't wait for me let me see the difference in sex within an europian boy..." kjo ishte per mua e pa pranueshme u skuqa sikur qielli me mbuloi sepse une vija nga nje fshat ku zakonet rreth ēeshtjeve seksuale ishin siq e dini shume te rrepta.
Ne boten Shqiptare ka raste te tilla mirpo jane shume te rralla qe nje femer ka guximin ta bej kete dhe mu kjo eshte ajo qe largon shoqerin apo miqesin sido ta quajm.
Bindja per mikun ne shtepi Deti duhet te egzistoj jam shume dakord me ty. Ne kemi kulture me te forte se perendimoret sa i perket moralit kjo eshte e vertet.
Mirpo duhet pranuar se epshet nganjehere te prira nga te dy palet e bejne gabimin dhe ketu fillon ndenja seksuale qe mund ate te miqesise.
Nese ndodhin "gabimet seksuale" disa tipe miqesore i mbulojne dhe e thone "ska ndodhur gje e shkuar e harruar"mirpo nuk harrohet eshte instikti qe te terhjek dhe keshtu je i detyruar ta prishes miqesin sepse te dyja nuk shkojne bashke edhe miqesia edhe dashuria.
Kam zbuluar se vajzat shpesh nuk e kuptojne plotesisht se ē'po ndodh kur vjen puna te seksi. Domethene kendveshtrimi i tyre mbi te gjithe kete ēeshtje eshte shume i ndryshem nga i djemve. Shpesh nje vajze e justifikon seksin duke thene "Por une e dua" edhe nese ajo nuk ka deshire ti hyje kesaj pune. Pse ndodh kjo? Thuhet, "Vajzat perdorin seksin per te marre dashuri djemte perdorin dashurine per te marre seks."

Kjo funksionon keshtu: vajza perfytyron qe do te martohet me djalin nje dite djali perfytyron ēdo gje qe ai do te beje me vajzen perpara sesa te shkoje t'iu tregoje shokeve. Dhe nderkohe qe diēka brenda saj i thote asaj se kjo eshte gjeja e duhur per te bere, diēka brenda djalit i thote atij krejt te kunderten megjithate ai vazhdon. Pse? Per kenaqesine fizike, padyshim epshi,mendoj se eshte nje arsye tjeter e ben ate te ndihet burre. Por ne gjithe kete ka nje ironi te madhe, sepse ē'burreri eshte te mashtrosh nje vajze? Dhe ē'far arrin nje vajze nese genjen ose mashtron partnerein? Nuk shkon gjate dhe ketu vjen end.
Dola ndoshta pak nga tema por sado ka nje lidheshmeri qe jep per temen per te cilen po replikojme ne.
Ju falenderoj shume per kulturen qe po tregoni ne replikat dhe vertet jeni shume tolerant. keshtu i duhen forumeve por te kemi parasysh se shumica e replikave vijne siq replikuesi e ndjen nga vetvetja. Mos ti marrim me shume ters nese dikush eshte me i vrazhde ose me kategorik.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga bovari prej Fri 10 Aug 2007, 20:22

Riki30:Tani nuk me intereson se si do shkonte ai tip ne boten tjeter me sy hap apo mbyll se fundja ne dhe do hy edhe ai edhe ne.Por e dhashe si shembull se miqesia prishet nga veprimet dhe mendimi qe jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike."
Athere po ju them edhe diēka eshte e vetmja gje qe nuk kerkon shume leksione dhe llogjike""nevoja bijologjike"" qe eshte nje instikt i kafshes qe nuk njeh familje se edhe me kelyshin e vete e kryen,do me falni por ne nje miqesi si mund te hy seksi dhe pas te mbetet miq perseri.Ky mendim eshte formuar te une jo si pasoje frike apo respekt i imponuar se ēa do mendojne e ndihen prinderit nga une por duke pare realitetin dhe si rrjedhoje e deges qe jam tani.Me qarte jam e mendimit qe nuk egziston mundesi qe te mbetet miqesi pas nje veprimi te tille siē e keni theksuar te gjithe ""fundja jemi njerez dhe kemi llogjike qe na ndan nga kafshet""
Besoj se kam arit ta shpreh drejt mendimin tim:)
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11934
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Kosovarja prej Tue 14 Aug 2007, 19:19

Naki shkruajti:Seksi mund te shkaterroj miqesin por ne jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike. Zakonet e vjetra dhe traditat mbarshqiptare e kane kete ves qe sot veshtire mund te replikohet drejt ne kete teme. Te ishim ne perendim eshte fare normale dhe shoqeria vazhdon edhe nese ka patur seks.
Mirpo e kunderta eshte tek ne. Mbi 80% te mashkujve e done femren virgjine sot( disa nga mendjemadhesia e disa per ti knaqur veset e prinderve) kjo eshte pasoja kur seksi prish miqesin.
Larg jemi ose po mbulohemi me shkrime?

Naki pse ne jemi njerze dhe kemi logjiken nuk duhet te veprojme si kafshet ,dhe ndjenjat ti kontrollojme ashtu ne menyre qe mos te behemi si ne perendim ku 80%te martesave jane te deshtuara ,nga shkaku se keto gjera jane normale te behet sex me kend te teket .
Ndersa kur thua se 80% e meshkujve e don viregjerin e femres sot ,nuk eshte ajo mendjemadhsi ,as vese i prinderve por eshte tradite e jona e pastert qe besoj se cdo here na ka mbrojtur neve femrave ne rend te pare ,e poashtu edhe familjet tona ,nga shkurorzimet e shumta ,e Naki i nderuar me mire ti mbrojme traditat tona e ta lejm perendimin ,sepse ndoshta kane me shum se ne zhvillim shteti por asnjehere nuk do kene familje me te pasterta se qe eshte familja shqiptare....
Ndersa seksi qe behet thjesht vetem se "ne ti ndegjojme nevojat fiziologjike" prish jo vetem miqesine,por edhe familjen qe eshte thesari me i qmuar,dhe ne fund vie deri tek shkatrimi i vendit,ku shumica e vendeve perendimore thuajse kane filluar ti shofin pasojat......
avatar
Kosovarja

Postime : 240
Kyējet nė forum : 11836
Regjistruar mė : 10/08/2007
Profesioni : Studente

http://www.kosovare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Tue 14 Aug 2007, 19:35

Kosovare,
te falenderoj per repliken dhe me pelqeu shkrimi.
Sa i perket replikimit direkt tek tema ime po te them lexoje edhe njehere cfar kam shkruar sepse replika pak sa eshte e ashper drejtuar mua ( ska gje edhe te tille e pranoj mirpo jam i bindur se je ngutur me leximin e postimit).
Citat: Mirpo e kunderta eshte tek ne. Mbi 80% te mashkujve e done femren virgjine sot( disa nga mendjemadhesia e disa per ti knaqur veset e prinderve) kjo eshte pasoja kur seksi prish miqesin. - analizo pak te lutem fillimi i postimit thote:Seksi mund te shkaterroj miqesin por ne jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike...

Ne replikimin e dyte eshte dhene: Citat:Nese ndodhin "gabimet seksuale" disa tipe miqesore i mbulojne dhe e thone "ska ndodhur gje e shkuar e harruar"mirpo nuk harrohet eshte instikti qe te terhjek dhe keshtu je i detyruar ta prishes miqesin sepse te dyja nuk shkojne bashke edhe miqesia edhe dashuria.

Te falenderoj per repliken

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Kosovarja prej Wed 15 Aug 2007, 18:32

Naki ndoshta nuk e kam kuptuar mire ,pajtohem dhe une se seksi prish miqesine,mirpo ajo qfar une nuk kuptova ishte kjo:
"Seksi mund te shkaterroj miqesin por ne jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike"

Kete nuk arrij te kuptoj dot:silent:
avatar
Kosovarja

Postime : 240
Kyējet nė forum : 11836
Regjistruar mė : 10/08/2007
Profesioni : Studente

http://www.kosovare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Erza prej Wed 15 Aug 2007, 19:23

Naki,
Edhe une pajtohem se seksi shkaterron miqesin dhe ti e ke cekur qysh ne hapjen e vete temes.
Kosovarja ka te drejte. Naki vella ti ndoshta e ke menduar ndryshe por e shkruar eshte pak si konfuzion "Seksi mund te shkaterroj miqesin por ne jemi qenje njerzore jo kafshe te mos i kuptojme edhe nevojat biologjike"
Rasti yt ne Poloni ndoshta te ka shtyre ta thuash kete:D 8)
avatar
Erza

Postime : 59
Kyējet nė forum : 11987
Regjistruar mė : 17/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga majlo prej Wed 17 Oct 2007, 12:01

Ka raste kur seksi prish miqesin, por kisha then se nese te dy palet jane te ngritur nuk kisha thene se mund te prishet miqesia.Se seksi eshte nevoj biologjike por edhe kenaqesi e cila duhet te zhvillohet mes dy personave te gjinive te ndryshme, dhe eshte me mir nese ndodh mes dy personave qe mir njihen.

majlo

Shteti : Tetovė
Postime : 111
Kyējet nė forum : 11835
Regjistruar mė : 07/08/2007
Profesioni : 12112

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga bovari prej Wed 17 Oct 2007, 21:09

Qe eshte me mir nese ndodh mes dy personave qe mire njihen nuk mohoet dhe eshte mese e drejte.
Por une jam e mendimit se miqesia eshte nocion qe nuk duhet ngateruar me dashurine.Nese hy seksi ne mes dy njerezve qe kan qene miq,e them miq se miq me nuk quhen pasi seksi i ka thyer muret dhe rregullat e miqesise dhe ka hedhur themelet e epshit dhe ku i dihet hapat per nje dashuri.Seksi eshte nevoje bijologjike e nese nuk do te ishin rregullat ose kufijte e veprimeve athere do jetonim ne bote me dyshimin se mos perballemi me kushurinjte ahaha
Por nese mendojme se ne njerezit qe jane te ngritur kjo shikohet edhe normale athere kush arin te behet pjese e kesaj kategorie edhe e quan te pranueshme qe miqesia nuk prishet sepse seksi ka nevoje dhe per dashurin por njerez te tille duke ju dedikuar punes nuk kan kohe ti ndajne dashurise dhe si pasoje ngushellojne veten me miq e mike.Sepse sa me shume te ngrihesh aq me i/e ngurte dhe hapsire e vogel i mbetet njeriut,dmth cdo gje ngurtesohet ashtu edhe ndjenjat e kur nuk ke ndjenja ose kur nuk i jep vetes shansh qe ndjenjat te veprojne seksi shikohet thjesht nje veprim qe ne raste te tilla me i/e besueshme eshte mes miqsh.

"Pa harruar nga miqesia ne dashuri kalohet por nga dashuria ne miqesi jo"(eshte rruge me nje kalim)

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11934
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga benita krusha prej Fri 11 Mar 2011, 14:32

shikoni se edhe me ni shoqe kur takohet masdhkulli per here te pare gjeja e pare qe e mendon eshte waa sa e bukur qenka ose uuuff nuk do rrija kurr me kete(ku ta di un) e pastaj pasi te rrine me mir mashkulli e kupton a ka shanca ti kerkoj marredhenje ose qoft takim apo mund ta ket vetem shoqe. sa i perket miqesise se ndertuar per nje kohe te gjat eshte fakt qe seksi e shkaterron ate, por nuk pajtohem me ata qe than me larte dashuria e shkaterron shoqerine sepse nje shoqeri mund te kthehet ne dashuri e dashuria ne shoqeri kurre. seksi eshte nevoj fiziologjike perderisa nuk e ben me nje njeri per te cilin ndjen dashuri po me dike qe thjesht te terheq. prandaj sipas meje pajtohem me mendimin e nakit ne krahasimin e perendimit dhe shqiptarise dhe apsolutisht nuk pajtohem me mentalitetin e fuqishem qe kemi ne disa vende shqipetare, ka ardhur koha qe e tere bota te civilizohet keshtuqe jetojeni jeten siq jua merr mendja se kurr nuk i dihet a do jesh neser a jo. te terheq nje shoqe??? thuaje ne forme humori nese e merr pergjegjen pozitive vazhdoje nese e sheh qe me humor ta kthen negative, harroje vazhdoje jeten se mundesia tjeter te pret, e rinia shkon shum shpejt keshtuqe beje ate qe ta do zemra.

un shembull jam dashuruar me shokun e femirise dhe te njejten ma ka thene ai pas 10 viteve shoqeri ne fillim e morra anomali por ja qe dashuria e mund njeriun. sot jam e fejuar me te dhe ja nje shembull konkret kur shoqeria vellazerore u kthye ne dashuri...

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8723
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Majlinda prej Sat 09 Jun 2012, 19:20

Shoqeria dhe dashuria mes nje mashkulli dhe femre natyrisht se egziston dhe nuk e shof aspak targjike nese pranohet edhe simpatia ndaj njeri tjetrit. Te gjithe e dime se ndjenjat nuk mund te kontrollohen dhe kurr nuk e dime me cilin mashkull do te dashurohemi qoft ai edhe miku juaj me i ngushte. Une mendoj se mund te mbahet nje shoqeri edhe nese ka seks. Cfar te keqe ka ketu nje simpati dhe ndjenje qe nuk e kontrollon.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12192
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga prima_dona prej Sat 09 Jun 2012, 22:12

Njė miqėsi mund tė prishet shumė lehtė apo nė tė kundėrtėn mund tė bėhet edhe mė e fortė nėse atė ia shprehė mikut apo mikes. Ka tė bėj me mentalitetin e personit qė e ke mik apo mike.
avatar
prima_dona

Shteti : Prishtinė
Postime : 122
Kyējet nė forum : 10844
Regjistruar mė : 01/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Majlinda prej Mon 11 Jun 2012, 10:35

Jane te verteta disa nga komentete me larte dhe disa jane te paverteta. Nuk mund te kete miqesi ne mes mashkullit dhe femres largone kete nga mendja. Jane shume te rralla rastet vetem nese femra ne asnje menyre nuk eshte terheqese dhe mashkulli qe shoqerohet me te lutet qe kjo mos ti ofroj nje sherbim seksual.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12192
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Thu 14 Jun 2012, 00:55

Varesisht nga inteligjenca e miqeve amo ne 90% seksi shkaterron miqesin. Pas shtratit ( po flas te miqt mashkull-femer) menjehere krijohen xhelozit dhe deshirat e kontrollit mbi partnerin. Pra me nje fjal nuk ka me aty miqesi.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Katilja prej Sun 07 Jul 2013, 14:15

Njė djalė jep kėshilla tė sinqerta nė lidhje me seksin dhe marrėdhėniet me vajzat.
nga Njė Anonim
I printueshėm nė PDF
Ėshtė njė shprehje qė thotė, “Plani mė i mirė ėshtė tė pėrfitosh nga budallallėku i tė tjerėve.” Pėr kėtė flet ky artikull. Dua tė ndaj me ju disa gjėra qė kam mėsuar – nga pėsimet — nė lidhje me vajzat dhe marrėdhėniet. Mė specifikisht, kam shkruar dhjetė arsye pse tani po pres deri nė martesė pėr seks.
Arsyeja #1:
Tani e di se seksi nuk ėshtė ashtu siē prezantohet.
Kur isha nė universitet, mė kujtohet qė kam pėrjetuar diēka si njė “dhimbje koke nga dashuria.” Pasi kisha qenė me njė vajzė, mėngjesin tjetėr gjithmonė ndjeja njė zbrazėti. Kjo ėshtė diēka qė nuk e shikon nė TV ose nė filma, por ndodh shumė. Ndjeja njė zbrazėti, madje pendim, mė pas.
“Dhimbja e kokės nga dashuria ” ishte njė diēka e ēuditshme pėr mua. Kryesisht sepse kur isha nė universitet, seksi ishte “Perėndia” im. Si mashkull pėr kėtė mendoja mėngjes, drekė, darkė. Prandaj merret me mend se seksi do tė mė pėrmbushte plotėsisht – do tė ishte si arritja mė e lartė nė adhurimin e “Perėndisė tim.” Dhe megjithatė, shpesh kisha njė mungesė pėrmbushjeje mė pas.
A ka qenė edhe pėr ty kėshtu? Ke patur edhe ti ndonjėherė njė ” dhimbje koke nga dashuria”? Nėse po, duhet tė ndalesh dhe tė mendosh, “Pse ndodh kjo? Pse ndodh qė seksi, nėse ėshtė kaq i rėndėsishėm pėr mua, mė lė me njė ndjenjė zbrazėtie?”
Mė kujtohet qė kjo zbrazėti mė ngatėrronte. Atėherė arrita nė pėrfundimin: “Thjesht kam nevojė pėr mė shumė [seks], kjo ėshtė e gjitha.” (Ne shpesh mendojmė kėshtu pėr gjėrat qė shpresojmė se do tė na pėrmbushin, por pastaj nuk na pėrmbushin. Pėr shembull, ne blejmė makinėn e ėndrrave tona, por pas ca kohe nuk na duket mė aq “fantastike”. Nė vend qė ta kuptojmė se njė makinė nuk mund tė na kėnaqė vėrtet, ne zakonisht mendojmė nė mėnyrė tė gabuar, “Epo, ndoshta nuk ishte makina e duhur. Njė tjetėr do tė mė kėnaqė pėrfundimisht.”)
Por zbrazėtia vazhdonte. Kėshtu, mė nė fund, arrita nė pėrfundimin qė seksi paramartesor nuk ishte ashtu siē prezantohej. I bėhet shumė reklamė, po nuk ėshtė ashtu siē del nėpėr filma. Po tė ishte ashtu, do tė ishte plotėsisht pėrmbushės. Nuk do tė ishte ajo “zbrazėti.”
Arsyeja #2:
Tani dua tė tregoj mė shumė respekt ndaj vajzave.
Kam zbuluar se vajzat shpesh nuk e kuptojnė plotėsisht se ē’po ndodh kur vjen puna te seksi. Domethėnė, kėndvėshtrimi i tyre mbi tė gjithė kėtė ēėshtje ėshtė shumė i ndryshėm nga i djemve. Shpesh njė vajzė e justifikon seksin duke thėnė, “Por unė e dua,” edhe nėse ajo nuk ka dėshirė t’i hyjė kėsaj pune. Pse ndodh kjo? Thuhet, “Vajzat pėrdorin seksin pėr tė marrė dashuri; djemtė pėrdorin dashurinė pėr tė marrė seks.”
Kjo funksionon kėshtu: vajza pėrfytyron qė do tė martohet mė djalin njė ditė; djali pėrfytyron ēdo gjė qė ai do tė bėjė me vajzėn pėrpara sesa tė shkojė t’iu tregojė shokėve. Dhe ndėrkohė qė diēka brenda saj i thotė asaj se kjo ėshtė gjėja e duhur pėr tė bėrė, diēka brenda djalit i thotė atij krejt tė kundėrtėn, megjithatė ai vazhdon. Pse? Pėr kėnaqėsinė fizike, padyshim, por gjithashtu, mendoj edhe pėr njė arsye tjetėr: e bėn atė tė ndihet burrė. Por nė gjithė kėtė ka njė ironi tė madhe, sepse ē’burrėri ėshtė tė mashtrosh njė vajzė?
Diēka qė kam zbuluar ėshtė se kur nderon njė vajzė, ti po nderon veten. Pse? Sepse njė ditė do tė pendohesh, dhe pendimi do tė zgjasė shumė mė tepėr se kėnaqėsia. Nė filmin Rob Roi, personazhi kryesor thotė, “Nderi ėshtė njė dhuratė qė njeriu ia jep vetes.” Kur nderon njė vajzė duke bėrė atė qė e di nė zemrėn tėnde se ėshtė e drejtė (dmth, atė qė ėshtė pėr tė mirėn e saj), ti nderon veten dhe sigurohesh qė nuk do tė jetosh me keqardhje dhe pendim pėr njė kohė tė gjatė.
Arsyeja #3:
Ajo ėshtė gruaja e dikujt tjetėr.
Ajo qė dua tė them ėshtė kjo: shumica e vajzave me tė cilat kam qenė, tani janė martuar me burra tė tjerė. Kur e vendos veten nė vend tė atyre burrave, dėshiroj tė mos e kisha bėrė atė qė kam bėrė. Nė fakt, mė vjen ta qėlloj veten me grusht nė fytyrė pėr kėtė.
Dhe kėshtu ėshtė e kuptueshme qė kur tė martohem, nuk do tė mė pėlqejė ideja qė dikush tjetėr ka bėrė ē’ka dashur me gruan time. Po ty? Do tė tė pėlqente ideja qė dikush tjetėr ka qenė me gruan tėnde? Nėse tani ke njė tė dashur dhe ndihesh ashtu, mendo sa mė e fortė do tė jetė kjo ndjenjė pėr gruan tėnde njė ditė.
Mund ta ēosh kėtė edhe njė hap mė tutje. Ajo vajzė ėshtė bija e dikujt. Po sikur ajo tė ishte bija ime? Ose sikur tė ishte motra ime? A do tė doja qė njė djalė tė pėrfitonte nga ajo? Tani i shoh vajzat nga njė kėndvėshtrim tjetėr. Ato janė gratė, bijat, motrat e dikujt tjetėr.
Arsyeja #4:
Seksi ka shkatėrruar miqėsinė time mė tė mirė.
Unė kisha njė shoqe nė universitet, qė ishte vajza e ėndrrave tė mia. Me tė s’kisha asnjė ēast tė mėrzitshėm. Ne pėrputheshim nė ēdo gjė. Pritėm pak, dhe pastaj, me iniciativėn time, filluam marrėdhėniet seksuale.
Seksi shpejt u bė fokusi kryesor i marrėdhėnies sonė. Unė nuk doja ta njihja mė nė ndonjė nivel tjetėr. Dhe kėshtu, nė vend qė tė afroheshim, filluam tė largoheshim. Prandaj them qė seksi mė shkatėrroi miqėsinė mė tė mirė. Njerėzit bashkėveprojnė nė nivele tė ndryshme — emocional, mendor, fizik, shpirtėror. Por kur ne filluam tė bashkėvepronim vetėm nė nivelin fizik, kjo i dogji pjesėt e tjera tė marrėdhėnies sonė. Si rezultat, marrėdhėnia si e tėrė mori tė tatėpjetėn. Ne ndoshta do tė ishim bashkė edhe sot e kėsaj dite po qe se do tė kishim (kisha) pritur.
Kėtė e kam parė tė ndodhė nė shumė marrėdhėnie, jo vetėm tė miat, por edhe tė shumė njerėzve tė tjerė. Dhe mendoj se ka njė arsye pėr kėtė, qė do ta shpjegoj mė poshtė.
Arsyeja #5:
Seksi pėrpara martesės shkatėrron pjesėt e tjera tė marrėdhėnies.
Pėr mua, dy gjėra ndodhnin sapo kryeja seks me njė vajzė. Kur e mendoj tani, mund tė them se kjo ndodhte ēdo herė, megjithėse atėherė nuk isha i vetėdijshėm pėr kėtė. Kėto dy gjėra ishin: 1) e humbisja respektin pėr vajzėn (megjithėse nuk doja); dhe 2) ajo fillonte tė mos kishte besim tek unė (megjithėse nuk donte).
Nuk e di pse ndodhte kėshtu, vetėm e di se kėshtu ndodhte. Ndoshta sepse kėshtu jemi “gatuar”. Por njė gjė ėshtė e sigurt: Unė nuk jam i vetmi. Kėtė e kam parė tė ndodhė shumė herė. Njoh shumė njerėz qė kanė probleme martesore sepse kanė qenė pėrfshirė nė seks paramartesor. Ata hyjnė nė martesė me mungesė respekti dhe mungesė besimi, dy domosdoshmėri absolute pėr shėndetin e ēdo martese.
Njoh njė ēift tė sapomartuar qė kryejnė seks mė pak se njė herė nė muaj pėr kėtė shkak–ai nuk e respekton atė, ajo e di, dhe nuk i beson, kėshtu qė nuk ka dėshirė t’i jepet. Ėshtė pėr tė ardhur keq, po ėshtė njė dukuri mė e pėrhapur sesa mendoni. Megjithatė, askush nuk flet pėr kėtė nė publik. Dhe filmat dhe TV qė portretizojnė ēifte qė kryejnė seks pėrpara martesės nuk e thonė kėtė. Duket sikur askush nuk do ta pranojė qė kjo ėshtė e vėrtetė, megjithėse ėshtė.
Arsyeja #6:
Pritja pėr tė patur seks me gruan time do tė thotė seks mė i mirė nė martesė.
Pse? Sepse unė do tė hyj nė martesė me mė shumė respekt pėr tė dhe ajo me mė shumė besim tek unė. Njė gjė kam mėsuar: nėse njė vajzė nuk i beson njė djali, ajo nuk do t’i jepet plotėsisht atij. Thellė nė veten e saj ajo nuk ka dėshirė tė rrijė me tė.
Kjo funksionon kėshtu. Meqenėse “vajzat pėrdorin seksin pėr tė marrė dashuri, dhe djemtė pėrdorin dashurinė pėr tė marrė seks,” njė ēift kryen marrėdhėnie seksuale pėrpara martesės. Vajza e bėn kėtė pėr tė ruajtur marrėdhėnien. Djali e bėn kėtė sepse ai e do kėtė gjė edhe mė shumė se vetė marrėdhėnien. Pastaj, pas martesės, gruaja e mori atė qė deshi: pėrkushtimin e burrit. Prandaj ajo nuk ka pse tė pėrdorė seksin mė pėr ta marrė atė. Dhe, pėr shkak se ajo mund tė jetė e mėrzitur me tė qė patėn seks pėrpara martesės, seksi pėr tė nuk ėshtė diēka e kėndshme. Dhe djali – i cili nuk ka aq respekt pėr gruan e tij pėr shkak tė seksit pėrpara martesės – ende do seks por jo si njė pėrvojė lidhėse me gruan e tij. Ai thjesht do seks, dhe ajo e kupton. Kėshtu jeta e tyre seksuale nė martesė ėshtė jo e bukur.
Nuk po i sajoj kėto gjėra. Tani qė e kam mbaruar universitetin dhe shumė njerėz rreth e rrotull meje po martohen, po e shoh kėtė gjithnjė e mė shumė. Ilaēi: pritja deri nė martesė pėr tė patur marrėdhėnie seksuale do t’i japė burrit mė shumė respekt pėr gruan dhe gruas mė shumė respekt pėr burrin. Dhe si rrjedhim ata do tė kenė seks mė tė shpeshtė dhe mė tė mirė sepse e duan dhe e respektojnė njėri-tjetrin mė shumė.
Arsyeja #7:
Mospasja e marrėdhėnieve seksuale me gra tė tjera do tė thotė seks mė i mirė nė martesė.
Seksi ėshtė njė gjė misterioze qė shkakton njė lidhje tė thellė midis dy njerėzve, edhe nėse e quajmė “tė rastėsishėm.” Problemi ėshtė ky: sa mė shumė lidhem me vajza tė tjera, aq mė pak do tė mund tė lidhem me gruan time tė ardhshme. Ėshtė si puna e njė cope ngjitėsi – sa mė shumė ta pėrdorėsh nė sipėrfaqe tė ndryshme, aq mė pak do tė ngjitė. Pas ca kohe, nuk ngjit nė asgjė.
Nėse lidhem me vajza tė tjera pėrpara se tė martohem, nuk do tė mund tė lidhem aq mirė me gruan time njė ditė. Nuk do ta ēmoj aq shumė sa mund ta ēmoja, dhe si rrjedhim nuk do ta dua aq shumė sa mund ta doja. Ēdo ditė qė kalon dhe unė i qėndroj besnik gruas sime tė ardhshme do tė sigurojė qė marrėdhėnia me tė do tė jetė mė e mirė.
Ndodh njė gjė qesharake: kultura jonė e dėnon tradhėtinė bashkėshortore, megjithatė e fal shumė lehtė seksin paramartesor, madje edhe me shumė partnerė. Kjo ėshtė ironike. Sepse, nėse heq vetėm elementin kohė nga ekuacioni, seksi paramartesor ėshtė tradhėti bashkėshortore. Mund ta imagjinojmė se sa mund ta dėmtojė tradhėtia bashkėshortore njė marrėdhėnie martesore; ndoshta seksi paramartesor ka afėrsisht tė njėjtin rezultat. Ai dėmton lidhjen e mundshme midis njė burri dhe njė gruaje.
Arsyeja #8:
Nuk kam pse tė fle me njė vajzė pėr tė ditur nėse jemi apo jo
“seksualisht tė pėrputhshėm.”
Seksi ėshtė krijuar me qėllimin pėr ta plotėsuar njė marrėdhėnie, jo pėr tė qenė aspekti mė i rėndėsishėm i saj. Kjo ėshtė ajo qė kam zbuluar. Ai duhet tė jetė kremi mbi tortė kur tė gjitha aspektet e tjera tė marrėdhėnies funksionojnė mirė. Kam kuptuar se seksi do tė jetė i mirė nėse pjesa tjetėr e marrėdhėnies ėshtė e mirė. Prandaj e di qė nuk kam pse tė fle mė pėrpara me gruan time pėr tė ditur a jemi tė pėrputhshėm seksualisht. Nėse shkojmė mirė nė ēdo fushė tjetėr, ana seksuale do tė jetė nė rregull.
Kėtu duhet thėnė edhe diēka. Njė gjė tjetėr qė mendoj se kam “zbuluar” ėshtė kjo: kur e vendos seksin si faktorin vendimtar tė marrėdhėnies, rezultati do tė jetė seks jo i kėnaqshėm. Mendoni pak. Nėse e vendosni marrėdhėnien tuaj seksuale nėn njė mikroskop,duke e vlerėsuar gjithmonė dhe duke vlerėsuar marrėdhėnien nė bazė tė tij, ėshtė e sigurt qė nuk do t’i qėndrojė provės. Ėshtė si tė jesh nė burg. Je mbyllur nė diēka qė duhet tė tė ēlironte jo tė tė kufizonte.
Por, kur fokusohesh nė pjesė tė tjera tė marrėdhėnies, dhe seksi nuk ėshtė fokusi kryesor, atėherė je i ēliruar pėr tė patur njė jetė seksuale mė tė kėnaqshme, pa presionin pėr ta bėrė gjithmonė spektakolar. (Sepse nuk do tė jetė.) Dhe megjithatė, nuk mendoj se kur isha nė moshėn e universitetit isha nė gjendje tė mos fokusohesha nė seks, dmth, kur ishte i pranishėm. Prandaj mendoj se ėshtė mė mirė tė presėsh.
Arsyeja #9:
Kam gjetur diēka mė pėrmbushėse sesa seksi.
E di qė po mendoni: “Po, po.” Por ėshtė e vėrtetė. Dhe nė fakt, nė njė farė mėnyre seksi mė ndihmoi ta zbuloja atė diēka qė ia kalon atij. Dhe ajo diēka nuk ėshtė nė tė vėrtetė diēka, ėshtė njė dikush. Ėshtė Perėndia.
Vetėm mė dėgjoni edhe nė kėtė. E di qė mund tė tingėllojė si e ekzagjeruar, po po ta shohėsh nė tėrėsi, ka kuptim. Perėndia na ka krijuar nė mėnyrė tė tillė qė asgjė pėrveē Atij nuk mund tė na pėrmbushė plotėsisht. Ai e ka ndėrtuar kėtė nė sistemin njerėzor, dhe nė secilin nga sistemet individuale. Siē e tha dikush, “Brenda ēdo personi ėshtė njė vakuum nė formėn e Perėndisė qė vetėm Perėndia mund ta mbushė.”
Kjo ėshtė arsyeja pse njerėzit ndėrrojnė karriera, partnerė, moda, etj — sepse nė kėrkimin tonė pėr pėrmbushje pėrfundimtare, ne mėrzitemi me gjėrat (dhe njerėzit) qė nuk na e japin kėtė. Kėshtu qė ne i flakim ato (ata) dhe kalojmė nė diēka (ose dikė) tjetėr, duke shpresuar se nė to (ta) do tė gjejmė atė pėrmbushje qė po kėrkojmė vėrtet. Por problemi ėshtė se nuk kemi pėr ta gjetur kurrė derisa tė vijmė te Perėndia, sepse kėtė vetėm Ai mund ta japė.
Perėndia na do shumė. Ai do mė tė mirėn pėr ne, dhe kjo ėshtė Vetja e Tij. Askush ose asgjė nuk ėshtė mė e rėndėsishme se Perėndia. E di qė kjo ėshtė e vėrtetė sepse e kam zbuluar vetė. Zbrazėtia qė kisha – pasi blija kėtė e blija atė, pas aventurave seksuale, pas gjithė pėrpjekjeve pėr t’u pėrmbushur nė jetė – mori fund kur e ftova Perėndinė nė jetėn time. Mė specifikisht, kur ftova Jezu Krishtin nė jetėn time. Jezu Krishti tha, “Kush vjen tek unė nuk do tė ketė mė kurrė uri, dhe kush beson nė mua nuk do tė ketė mė kurrė etje.” (Gjoni 6:35). Kėto fjalė u vėrtetuan nė jetėn time. Kur fillova njė marrėdhėnie me Perėndinė, vakuumi me formėn e Perėndisė brenda meje mė nė fund u mbush. Nuk ndihesha mė bosh. Si rrjedhojė, njohja e Perėndisė mė ka dhėnė njė kėnaqėsi mė tė thellė sesa mė ka dhėnė seksi ndonjėherė.
Arsyeja #10:
Perėndia mė ka dhėnė forcėn pėr tė pritur.
U bėn vite qė s’kam marrėdhėnie seksuale. Do tė doja tė thosha se s’kam patur ndonjėherė, por s’mund ta them kėtė. Kam shumė keqardhje (dhe, siē thashė mė pėrpara, ato kanė zgjatur shumė mė tepėr se kėnaqėsitė e momentit). Mė vjen keq pėr mėnyrėn si i kam trajtuar vajzat. Jam i shqetėsuar pėr stabilitetin e martesės sime tė ardhshme (nėse dhe kur tė martohem). Por Perėndia mė ka ndihmuar tė kapėrcej veprimet e mia tė sė shkuarės dhe shqetėsimet pėr tė ardhmen. Ai ėshtė duke mė ndryshuar dhe mė ka ndryshuar shumė qė tani.
Gjithashtu, Perėndia mė ka dhėnė aftėsinė tė pres deri nė martesė pėr tė patur prapė seks. Patjetėr, hera-herės ka qenė e vėshtirė, por Perėndia ka qenė mjaft i madh pėr tė mė ndihmuar nė kėto vėshtirėsi. Me Tė tė gjitha gjėrat janė tė mundura. Dhe ēdo ditė, javė, vit qė kalon unė e di qė do tė kem njė martesė mė tė mirė dhe mė tė fortė dikur sepse kam pritur. Pėrveē kėsaj, sot kam njė marrėdhėnie mė tė fortė me Perėndinė si rezultat i mbėshtetjes tek Ai nė kėtė fushė kyēe tė jetės sime si burrė.
Ku t’ia fillosh
Nėse do tė jesh i sukseshėm nė njė marrėdhėnie tė ardhshme – si bashkėshort dhe baba – vendi mė i mirė pėr tė filluar ėshtė vetja jote. Marifeti nuk ėshtė nė gjetjen e gruas sė duhur, ose pasjen e fėmijėve tė duhur. Ēelėsi ėshtė ta fillosh me veten. Dhe marrėdhėnia mė e rėndėsishme qė mund tė kesh – ajo qė do tė tė bėjė njė bashkėshort dhe baba mė tė mirė — ėshtė marrėdhėnia me Perėndinė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7111
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Naki prej Wed 23 Apr 2014, 15:53

Katilja, seksi nuk gjendet ne gjenitale, por ne kokat tona. Ka nje qender aty qe kontrollon veglat tona prandaj, kur seksi permbahet nuk eshte pune gjenitalesh. Qendra e vertete eshte ne koke, nga ku seksi eshte vetem nje zgjatim. Pasi ne nganjehere nuk kemi asgje ne koke normal qe prishim cdo gje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Seksi shkaterron edhe miqėsin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi