» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Adoptimi ne "Distance"

Shko poshtė

Adoptimi ne "Distance"

Mesazh nga Arjana prej Thu 28 Oct 2010, 20:17

Tani ka dal nje mode e re e quajtur Adoptimi ne "distance".
Mendoj qe do ishte shume mire nqs cdo person ( cift- familje) qe ka mundesi te kujdes per nje femije, te adoptoj...edhe nqs ka femijet e vete... ne kete menyre do ulej shume numri femijeve ne shtepite feminore...
Por kjo gje nuk mund te imponohet, secili e ben kete xhest ne rastet qe jeta nuk i lejon te behen prind me menyra natyrale...
Jan shume pak ciftet qe adoptojne nje femije nqs kan femijet e tyre personal...

Por tani ka dal nje mundesi e re, te adoptosh femine ne distance. Puna qendron keshtu, ti praktikisht behen 1/2 prind sepse nuk e mer 24/24 h dhe 7/7 dite ne jave... por vetem ne fundjave ose ne dite te caktuara, dhe ke si detyrim para atij femije ta kujdesesh ( pra ta maresh ne shtepine tende 1-2 dite), dhe te kujdesesh per te ardhmen e tij nga ana materiale ( edukimi dhe shkollimi).

Problemi qendron qe si ndihet ky femije... 1-2 dite ka prinder ( edhe nqs adoptiv), 5-6 prap eshte jetim..., a nuk eshte nje traume e madhe qe i rikujton kondicionin e tij, te njeriut te abandonuar,... sa here qe kta njerez e lene perseri ne shtepine e femijeve...

Nje psikollog tha: se sa te ri perhere ne jetimore, kjo mund te jet nje shance per nje shprese jete me te mire ( per shkolle), dhe nje cik dashuri...
Por ne moshen e vogel, kur je ne formim ke nevoj per disa modele te jene baza e formimit te karakterit tend si njeri.. Dhe nqs kta prinder hyn dhe dalin ne jeten tende..cfare do kuptoj ky femije...

Se di sakt, nqs kta femije 1/2 te adoptuar, kan mundesi te jen te adoptuar definitivisht nga nje cift qe ka deshire ti ofroj nje familje permanente...sepse nqs skan me te drejte...atehere humbin rastin e reintegrimit ne shoqeri ne nje familje tamam...


Si mendoni, eshte nje gje pozitive qe kta femij te gezojne( edhe pse per pak) per ngrohtesine e nje familje?
Apo eshte me mir te presin ( edhe pse ndonjehere per tere jeten...) te jen te adoptuar?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Adoptimi ne "Distance"

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 28 Oct 2010, 22:14

Eshte gje shum e mire qe mundet te bej nje njeri per te adoptuar nje femi i jep jeten per se dyti edhe keta femi duan nje shans qe te jetojne ne nje familje ku mundet ti japi nje ngrohtesi edhe nje jete te lire

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Adoptimi ne "Distance"

Mesazh nga Katilja prej Sat 23 Feb 2013, 17:42

Une nuk kam asgje kundra adopcionit Bambo, mua do me pelqente sikur cdo
familje qe ka mundesi te adoptonte nje femije edhe nqs do kishte femite e
vete.
Une e shtrova pytejen per adopcion me gjysem norme... e mer femijen 2 dite ne shtepi...e pastaj e con prap ne shtepine e femive?
Mund ti krijosh nje traume akoma me te madhe se sa ka...Mendimi im

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Adoptimi ne "Distance"

Mesazh nga UNE...vlonjati prej Tue 02 Apr 2013, 20:20

Eshte shume pozitive,kemi patur ne familje nje eksperjenc te tille.mamaja ime merte nje vajze ne fundjave ajo lumturohej shume dhe mezi priste te vinte,ata femije kane nevoje per ngrohtesi.
avatar
UNE...vlonjati

Shteti : Vlore
Postime : 11
Kyējet nė forum : 5825
Regjistruar mė : 31/03/2013
Profesioni : jurist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Adoptimi ne "Distance"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi