» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Situatat e jetės (Burrave dhe grave)

Shko poshtė

Situatat e jetės (Burrave dhe grave)

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 19 Nov 2010, 23:17

Ėshtė e qartė se burrat dhe gratė ndryshojnė nga pikėpamja fizike dhe kjo paraqet edhe disa ndryshime nė fushėn emotive. Por nė themel ata janė tė njėjtė nė mėnyrėn e tė menduarit, nė ndijimet dhe nė tė gjitha aspektet e tjera tė personit tė tyre.

Burrat janė mė tė pėrshtatshėm pėr tė bėrė punė tė lodhshme; gratė duken mė tė zonjat nė detyrat qė kėrkojnė kthjelltėsi dhe aftėsi pėr tė menduar me shpejtėsi.

Pėr mė tepėr burrat dhe gratė janė nė njė nivel tė barabartė nė sferat ku mendimi zė njė rol tė rėndėsishėm. Meqė ndėrmjet tyre nuk ekzistojnė ndryshime domethėnėse, vetėkuptohet se ata kanė tė njėjtat tė drejta dhe se ēfarėdolloj diskriminimi ėshtė i pajustifikuar. Veē kėsaj, burrat kanė nevojė pėr gratė po aq sa gratė pėr burrat.
Kur tė drejtat e grave shkelen, ato duhet ti mbrojmė dhe burrat duhet tė mbėshtesin luftėn e tyre. Unė vetė luftoj nė Indi qė prej njėzet vjetėsh qė gratė, veē tė tjerave, tė mund tė ndjekin studimet dhe tė zėnė vende me pėrgjegjėsi nė tė gjitha nivelet shoqėrore, me tė njėjtėn tė drejtė si burrat.


Sipas budizmit, burrat dhe gratė zotėrojnė, pa asnjė ndryshim, atė qė quhet natyra e Budės, ose potencialin pėr Rizgjimin. Pra, nė thelb, ata janė pėrsosmėrish tė njėjtė, Ėshtė e vėrtetė se nė disa tradita ka ekzistuar gjithmonė izolimi. Por ai kishte shkaqe dhe mbi tė gjitha tė karakterit shoqėror dhe kulturor. Nāgārjuna, te Ratnāvali i tij ose “Kurorė e ēmuar” dhe Sāntideva tek Bodhicaryāvatara ose “Udhėzues pėr stilin e jetės sė bodhisattva-s, flasin pėr “defektet e trupit tė grave”.

Por me kėtė nuk synojnė tė tregojnė se gratė janė inferiore. Pjesa mė e madhe e atyre qė kishin shqiptuar ndjetin e manastirit ishin burra dhe pėrshkrimi i defekteve kishte si qėllim tė vetė, tė ndihmonte burra tė tillė qė ta mposhtnin dėshirėn pėr trupin femėror. Sigurisht njė murgeshė duhet tė bėjė njė analizė tė ngjashme pėr trupin mashkullor.
Nė praktikat mė tė larta tė Vajrayāna-s jo vetėm nuk bėhet asnjė veēim midis burrave dhe grave, por elementi femėror luan njė rol themelor, deri nė atė pikė sa pėrbuzja ndaj grave konsiderohet njė shkelje ndaj doktrinės.

- Vajrayāna, ose rruga e diamantit, quhet kėshtu sepse pėrshkruan natyrėn e vėrtetė tė qenieve e tė gjėrave, tė pashkatėrrueshme dhe tė pandryshueshme, tė krahasuara me diamantin Ndėrmjet tė tjerave, karakterizohet nga njė larmi zhvillimesh qė lejojnė tė ndjekėsh Rizgjimin me shpejtėsi.

-Sāntideva, mėsues i madh budist, poet dhe filozof indian i shekullit tė tetė, te vepra e shquar Bodhicaryāvatara, paraqiti se si duhet tė jetė sjellja e bodhisattva-s, e atij qė dėshiron tė ndjekė Rizgjimin pėr t'i ēliruar tė gjitha qeniet nga vuajtja.

- Nāgārjuna, shekulli i dytė, njė nga ekzegjetėt kryesorė tė mendimit tė Budės, ishte iniciatori i Mādhyamaka-s, ose Rruga e mesme, njė nga rrymat e mėdha tė mendimit tė Mahāyāna-s.

Shkėputur nga libri "Kėshillat e zemrės"

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11629
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi