» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shtepite e lashta dhe qyteterimi ne Mesa Verde .

Shko poshtė

Shtepite e lashta dhe qyteterimi ne Mesa Verde .

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 09 Feb 2011, 13:21

Tavolina e Gjelbert''


ose ''Mesa Verde ''Mesa Verde eshte , nje banim i hershem i te pareve te Amerikes ..Karakteristike e ketyre banimeve ashte se jane ndertuar ne nje shpelle , dhe vend shpellor , ne nje pllaje . Aresyet se perse , u ndertuan dhe perse u braktisen keto vend banime , jane akoma mister per shkencen e Arkeologjise .

Territori Mesa Verde, qė spanjisht do tė thotė ''Tavolina e Gjelbėr'',ka ofruar njė jetė magjike per banorėt pueblo, tė cilėt jetuan kėtu pėr mbi 700 vjet, nga viti 600 i erės sė re deri nė vitin 1300.
Sot ky territor ėshtė streha mbrojtėse e mbi 4000 objekteve tė njohura arkeologjike, pėrfshirė 600 ndėrtime nė faqet e maleve. Kėto janė disa nga zbulimet mė tė shėnuara arkeologjike dhe mė tė mbrojtura nė Shtetet e Bashkuara.

Mesa Verde shtrihet nė skajin jugperėndimor tė Kolorados,dhe eshte njė nga pasuritė mė tė mėdha arkeologjike tė Shteteve tė Bashkuara dhe njė nga zonat me misteret mė tė vjetra.

Kėto qytete nė shpatet e maleve u ndėrtuar nga banorėt periudhės parahistorike tė gurit. Navahot i quajtėn ata njerėz antikė, anasazė. Kėto struktura tė famshme janė vetėm njė pjesė e historisė sė Mesa Verdes.

Anasazėt u vendosėn kėtu 600 vjet pas lindjes sė Krishtit dhe qendruan nė Mesa pėr mė shumė se 700 vjet, por pastaj u zhdukėn. Shekuj mė parė paraardhėsit e tyre bėnė transformime tė mėdha, nga gjuetarė nė fermerė qė punon me mjete tė thjeshta. Ata kultivuan kungullin, fasulet dhe misrin nė tokėn e shkretėtirės.

Fillimisht ata ndėrtuan kasolle prej balte. Mė pas pueblot qė u ngjajnė atyre qė pėrdorin indianėt Hopi tė Arizonės. Ata ndėrtuan kėto struktura fantastike nga fundi i periudhės sė banimit tė tyre kėtu, pallatet e shkrepave me mė shumė se 200 dhoma.

Qė nga zbulimi i tyre, pallatat e shkrepave i kanė bėrė arkeologėt tė ngrenė vazhdimisht pyetjen, pse ndodhi kėshtu? Pse banorėt lanė pueblot dhe ndėrtuan banesat e tyre nėpėr shkrepa? Ku shkuan ata? A u larguan ata nga thatėsira apo nga luftėrat?

Ushqimi i magazinuar kėtu dhe enėt qė lanė pas, tregojnė se ata kishin nė plan tė vinin pėrsėri, por historia tregon se nuk u kthyen kurrė mė . Sot, kėto rėnoja qendrojnė si monument i tė kaluar tė tyre.exuniv

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi