» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hysen Tėrpeza

Shko poshtė

Hysen Tėrpeza

Mesazh nga Naki prej Fri 25 Feb 2011, 03:46

Hysen Tėrpeza lindi mė 10 qershor tė vitit 1910 dhe vdiq mė 23 qershor, 2002, ishte aktivist ushtarak shqiptar gjatė viteve 1941-1945. Tėrpeza gjatė luftės sė dytė botėrore ishte nė anėn anti-komuniste.Nga fundi i luftės sė bashku me grupin e tij kalon nga Kosova nė Maqedoni ku hasin nė disa prita tė komunistėve dhe humbin 4 anėtarė tė grpit. Pas shpėrthimit tė kėtyre pritave kaloin nė Greqi ku gjenė strehim pėr njė kohė tė shkurtė si aleatė tė Greqisė. Pas njė kohe tė shkurt shtėpia ku grupi i tyre ishte i strehuar sulmohet (supozohet qė ishin forca tė qeveris greke) dhe digjet sė bashku me 4-5 anėtarė tė grupit. Qeveria greke pastaj i ofronė njė vend strehim tjeter dhe na ky vend strehim ky grup kėrkon ndihmė dhe kėshilla nga Mid'hat Frashėri. Nga ky marrin kėshillė qė tė prisnin zhvillimin e situatės dhe si t'u ipej rasti tė merrnin rrugėn e mėrgimit siq kishin bėrė grupet tjera tė Ballit Kombėtarė pasi qė forcat komuniste sundonin pjesen mė tė madhe tė Ballkanit.Tėrpeza bie nė kontakt me ambasadorin e atėhershėm tė Turqisė nė Greqi.
Pasi qė Tėrpeza nuk e zotronte gjuhėn turke dhe e ēallonte nė tė madhe kėtė gjuhė, ambasadori i Turqisė i drejtohet nė gjuhėn shqipe me kėto fjalė: Zotni Tėrpeza, folė shqip,se un jam nga gjaku i shqiptarve dhe e kam rujtur gjuhen time amtare. E kam rujtur per ket dite.
Pas kufizimit tė hapėsirės sė tij nė turqi, Tėrpreza migron nė Gjermani ku po ashtu ndiqej nga spiunėt e Jugosllavisė. Nga Gjermania shkonė pėr t'u strehuara nė Bruksel. Gjatė qėndrimit nė Bruksel, ai vendosė qė tė i bėjnė njė vizitė Mbretėreshės Gjeraldinė, tė cilės i kėrkon ndihmė dhe mbėshtetje tė aktiviteteve tė tija. Mbretėresha e dobėsuar nė veprime tė tilla dhe nuk ishte nė gjendje tė i ndihmonte nė ato momene. Pas kėsaj vizite dyditėshe, Tėrpeza vendoset nė Gjermani ku priste ndihmėn e cila siē duket uk vinte edhe pas etrės sė dytė tė drejtuar Mbretėreshės.Pas lerės sė dytė tė mbetur pa pėrgjegje merr rrugė pėr nė ShBA. Aty aktivizohet dhe merr pjesė nė lidhjen e III tė Prizrenit. Nė mbledhjen e lidhjes, merr fjalėn dhe prezenton pikėpamjet e tija mbi situaten e pėrgjithėshme polotiko-shqėrore tė shqiptarėve. Gjatė fjalimit tė tij vije deri tek polemnika me disa anėtarė tė mbledhjes. Ndėr kėto replika dallohen fjalėt e tij drejtuar mendimeve pėr grushtetė tė armatosur. Neve na duhet t'a ruajmė atė grim Shqipni, kryetarėt e kryeministrat shkojnė e vijnė, qeverit shkojnė e vijnė, ne duhet t'a duam Shqipnin, strumullar tė shqiptaris. Nė kėtė mbledhje ai demonsron me ndjenja protesten e tij ndaj ndrimeve me dhunė fizike pėr tė cilat mendonte se gjithnjė nė histori kanė ardhur nga veriu, kosova apo lindja, ndėrsa i lartėsonte ndrimet politike tė pa dhunė qė sipas tij ato vinin mė sė shumti nga jugu. Paraqitjes sė till ju kundėrvyen anėtarė tė shumtė me pėrshėndetjen komuniste (grushtin pranė kokės) me tė cilėn dėshironin Tėrpezėn ta vulosnin si komunist. Pas kėtij reaksioni ignorues, i dėshpruar pėr keqpėrdorimin e mendimit tė tij pėr qėllime afatėshkurta, Tėrpeza pa folur e lėshon foltoren dhe ulet pranė Athanas Athanasit i cili i drejtohet me fjalėt: Mbaju burr si gjithėherė. Pas kėsaj nė foltore del Athanasi dhe i kundervihet atye qė e ignoruan mendimin e Tėrpezės duke e etiketosur si Enverist. Kundėrvenja e tij ishte pėrshkrimi i veprimtaris sė Hysen Tėrpezės gjatė luftės sė II botėrore dhe nė mėrgim.Pas kėsaj Tėrpeza viziton nė Turqi, Shqipėri dhe kthehet nė vendlindje ku i shtrin dorėn e pajtimit Fadil Hoxhės nė shenjė tė motos sė jetės sė tij: "Kam ditė dhe die tė luaj qarkun, por asnjėher politiken". Me Fadil Hoxhėn, Tėrpeza ishte kundėrshtarė pėrshkakė se pėrderi sa Tėrpeza ishte anėtarė i Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit, Fadil Hoxha ishte anėtarė i Konferencės sė Bujanit. Dy rryma me kahje tė kundėrta e me njė qėllim, bashkimin e trojeve shqiptare.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19259
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi