» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


POEZIA

Shko poshtė

POEZIA

Mesazh nga xheladin prej Mon 06 Aug 2007, 13:49

Poezia ėshtė zhanri i veēantė nė letėrsi, ku mesazhi i poetit ėshtė i thėnė pėrmes vargjeve. Kėnga rėndomtė pėrmban figura stilistike, duke pėrfshirė rimėn, metaforėn, krahasime, gradimin, hiperbolėn e tjera. Konsiderohet se poezia ėshtė pjesa mė e vjetėr e letėrsisė. Shembuj tė hershėm janė Sumerse “Miti mbi Gilgameshin” (3000 p.e.s.), pjesė tė Biblės dhe punime tė Homerit.

Tek prezantuesit e kombeve tė ndryshme, gjejmė llojet tė ndryshme tė poezisė. Nė poezinė greke vargjet rrallė herė rimojnė, gjersa tek poezia italiane dhe franceze ėshtė e kundėrta. Nga shikimi gjeneral, nė poezinė britanike dhe gjermane rima ėshtė njėsoj prezentė dhe joprezente. Disa gjuhė i karakterizon afiniteti natyral pėr vargje tė gjata, gjersa tek tė tjerėt ėshtė e theksuar tendenca me vargje tė shkurta. Disa nga kėto karakteristika janė tė kushtėzuara me ndryshime nė leksikografinė dhe gramatikėn e vetė gjuhėve. Disa gjuhė si shembull kanė fondin mė tė madh tė fjalėve tė cilėt rimojnė, ose mė tepėr sinonime nga tė tjerėt.

Poezia gjithashtu ėshtė e kompozuar nė disa lloje tė dramės, si operė.

firma.................................................................................................................................................................................
Mbi varrin tim
Vargjet e mia do tė jenė
Trėndafila mė tė bukur

xheladin

Postime : 71
Kyējet nė forum : 12066
Regjistruar mė : 15/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga xheladin prej Tue 07 Aug 2007, 15:01

Azem Shkreli

Mos u bej poet nėse s'mund tė lindesh,
Me secilin varg, tė lindesh nė secilėn fjalė
Ngrehu mbi vetėn nė do tė rrokesh frerėt e erėrave
Tė shkelėsh shpergajt e mėrisė dhe shtrėngatat e gjakut tėnd
N'se dashurohesh dashurohu n'flakė e n'valė
Jo n'sy tė kaltėr se bėhesh det i ēmendur pendimi
Mos u bej poet nėse s'mund tė vdesėsh pėr secilin varg, tė vdesėsh pėr secilėn fjale.

firma.................................................................................................................................................................................
Mbi varrin tim
Vargjet e mia do tė jenė
Trėndafila mė tė bukur

xheladin

Postime : 71
Kyējet nė forum : 12066
Regjistruar mė : 15/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Kotelja prej Wed 15 Oct 2008, 13:09

PABLO NERUDA (I preferuari im)

HUMBEM EDHE KETE MBREMJE

E humbem edhe kete mbremje
Askush nuk na pa te zene per dore,
kur muzgu i kalter binte mbi bote.

Nga dritarja une pash’
lodrimin e perendimit mbi kodrat e largta.

E pastaj, si nje monedhe,
nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

Te kujtova ty me shpirtin e ndrydhur,
me ate trishtimin qe ti ke njohur tek une.

Ku ishe tin e ate kohe?
Me c’njerez?
Cfare fjalesh u thoshe?
Oh, pse me ndodh keshtu: dashuria shperthen pernjeheresh,
kur jam I trishtuar dhe kur ti je larg?

Libri qe mar rte lexoj mbremjeve, me ra nga duart,
dhe te kembet e mia, si nje qen I plagosur u rrotullua perendia.

Gjithnje, gjithnje sapo vjen mbremja ti iken,
Deri ku muzgu bredh duke tretur statujat.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13833
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

VASHES SE LARGET---ZEF SEREMBE--

Mesazh nga Islami prej Sat 22 Nov 2008, 15:35

love Fati eshte mjaft i forte,
jep lengime e jep mort,
Porsi henes ,porsi diellit
Qe kerkohen me kot qiellit
Fat i zi tej e perze,
Edhe bashke nuk i le
Dhe i ligu mir e di,
Se drita eshte dashuri
Ndaj kur fatin e kujtoj
Lot derdh edhe renkoj
Se ne gji plaga me ther
Qe me bere ti njehere
Dhe as mjeket dhe as bare
Nuk me bejne dobin fare.

Islami

Shteti : It
Postime : 2
Kyējet nė forum : 10497
Regjistruar mė : 18/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Kotelja prej Thu 11 Jun 2009, 13:39


Ismail Kadare

KRISTAL


Ka kohe qe s'shihemi dhe ndiej
Si te harroj un' dalngadal,
Si vdes tek une kujtimi yt
Si vdesin floket dhe gjithcka

Tani kerkoj une posht' e lart
Nje vend ku ty te te leshoj.
Nje strofe a note a nje brilant
Ku te te le, te puth, te shkoj.

Ne s'te pranofte asnje varr
Asnje mermer a morg-kristal.
Mos duhet vall' prap te te mbart
Gjysem te vdekur, gjysme te gjalle?

Ne s'gjetsha hon ku te te hedh
Te gjej nje fushe a nje lulnaje
Ku butesisht porsi polen
Gjithkund, gjithkund te te shperndaj.

Te te mashtroj ndoshta keshtu
Dhe te te puth e t' ik pa kthim
Dhe nuk do te dime as ne, askush
Harrimi ish ky, a s'ish harrim.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13833
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 02 Sep 2009, 16:58

Ku me ike ku humbe ku u tretė
njė plage ne zemėr me mbete
njė zjarr qė kurr nuk shuhet
njė emėr qė perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kėmbė ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke pranė
Kur te dy vetėm rrimė menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti pėr mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes pėr buzėt e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do tė ndodhė me ne te dy
Sikur tė mos jem mė me ty
Sikur kjo ender te ndalet njė ditė
S'e di a do tė shoh me o drite?

S'e di pa ty ēdo bėj o yll
Pa ty kjo botė me duket njė pyll
Pa ty kjo botė s'do kėtė kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do tė duroj
Pa e puthur me atė goje
Pa e prekur me atė dorė
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatė do tė vazhdoje
Por di sa shumė te dėshiroj
E di sa shumė ti me gezon
Kur pak vėmendje me kushton.

E ndjej se shumė do tė te dua
Sa kohe kėto buzė do me puthin mua
Sa kohe qė zemra do t'me punoje
Emrin tėnd do tė kem ne goje.

S'e di sa shumė do tė zgjase kjo jetė
S'di si do shkoje ne te vėrtetė
Por diēka di me siguri :
Ajo qė dua je veē..........
Ti.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga krayzi prej Wed 02 Sep 2009, 20:04

JETA

Kjo eshte ajo.
Qe me meson shumcka
Te refen histori e tregon cfardo

Kjo eshte ajo
Qe te jep njohuri
Te jep mundesi per dituri.

Nuk eshte e leht te jetohet
Por koha e ben te veten
Dhe munde te harohet.

Po e ndjej veten te zbrazet
Si nje ene e thate
Nga cdo ane ndegjoj ehote sikur dicka thone.

Por me duhet te kerkoj jeten
Por , ja ate qe kisha dikure

Nga se ajo ishte e zbrazen, ishte nje humnere.
avatar
krayzi

Shteti : austri
Postime : 1464
Kyējet nė forum : 11308
Regjistruar mė : 11/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga olsaaa prej Wed 02 Sep 2009, 20:14

NE ORA 5 50 ME THE LAMTUMIR ,LAMTUMIR PER JET,PERSE NUK E DI POR DESHIROJ TA DI
,MOS NE ZEMREN TENDE,KA ZA VEND TJETER DASHURI,E PREJ ASAJ DITE FAQET E MIJA ME
LOT,E TE MALLKOJ ,TY O IDIJOT,KU E LE PREMTIMIN,O DJAL QE MA DHE,JE DUKE E SHKEL, AS
PAK SPO E SHE,SE ME DO VEQ MUA ,NE DASHURI U BETOVE,QE I DO TJERAT KURR SME
TREGOVE,ZOTI TE DENOFT ,QE ME LE TE VETMUAR ,POR MUA EDHE ME SHUM ,NJERIUT TE PA BES
QE I KAM BESUAR

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11314
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Lukja prej Thu 03 Sep 2009, 10:11

olsaaa shkruajti:NE ORA 5 50 ME THE LAMTUMIR ,LAMTUMIR PER JET,PERSE NUK E DI POR DESHIROJ TA DI
,MOS NE ZEMREN TENDE,KA ZA VEND TJETER DASHURI,E PREJ ASAJ DITE FAQET E MIJA ME
LOT,E TE MALLKOJ ,TY O IDIJOT,KU E LE PREMTIMIN,O DJAL QE MA DHE,JE DUKE E SHKEL, AS
PAK SPO E SHE,SE ME DO VEQ MUA ,NE DASHURI U BETOVE,QE I DO TJERAT KURR SME
TREGOVE,ZOTI TE DENOFT ,QE ME LE TE VETMUAR ,POR MUA EDHE ME SHUM ,NJERIUT TE PA BES
QE I KAM BESUAR


Olsaaa kujdes me postimet se ketu nuk shifet asnje poezi. Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Njeriu i gezuar eshte si dielli, shendrit atje ku deperton.
avatar
Lukja

Shteti : Prishtine
Postime : 688
Kyējet nė forum : 11053
Regjistruar mė : 05/11/2008
Profesioni : Ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kam deshire

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 17:20

Kam deshir te shof me sy,
qe gjithmon te jam me ty.
Kam deshir ty te takoj,
vetem ty te dashuroj.
Kam deshir prap e jotja t`jam,
se pa ty asgje nuk kam.
Kam deshir dhe nje qellim,
bashk me ty t`jam gjer n`amshim...
Sa yje ka nata nuk mund ti numroi
sa te dua zemer nuk mund ta besosh
ket dashuri mos ja trego as kujt
se zemra ime nuk i takon gjithkujt.
Sikur qelli te ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj
E di Qdo gje Eshte KoT
Por Un Ty SmunD Te HaRoJ "TĖ DUA
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9156
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 17:21

Gjendemi shume larg,
qe as vete s'mund ta mendoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoje.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te te dhuroje
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di un e shkreta
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9156
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Sun 14 Mar 2010, 17:41

kam deshir te jom atje ku kam deshir
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10786
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Jeta Love prej Sat 25 Sep 2010, 01:05

KU JENI O SHQIPETAR ?

Jeni larguar si zogj shtegtar
Zemra e nenes ju therret,
Syri me lot po ju pret.


Iket, shkuat shtet me shtet,
Ju duk bukur
S'e c'ju pret.


O ju djem e vajza
Per ju nje thirrje kam
Mos harroni vendin,
Gjakun e kuq Shqiptar.


Qan syri i nenes
Per djalin qe s'e ka pare,
Qan femija per babane,
Diku te jete vrare.

Ku jeni o bij nenash,
Ku jeni o bijt tane,
Nje ''ALO'' te mjaftueshme e kemi
Me breng ne shpirt mos na lini.

Shume nena enderr e kane
Nje ''ALO'' te shkrete
''ALO''...mami jam mire
Mos u merzit ...jam yt bir.

Dhe keshtu pakez shprese ,
U ndez ne syte e saj,
Qe per ate djale .....
RRuget e shkreta,
Me lot i kish lare.

Ah kurbet kurbet i zi
Qe na ndave me femi,
Na vure zjarr,
Na vure ferr,
Peng na e le ne dere......


KRIJOI....MATILDA (IDA)

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8839
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga engji prej Wed 09 May 2012, 12:33

poezia eshte ndjenje
avatar
engji

Shteti : i pa ditur
Postime : 46
Kyējet nė forum : 6757
Regjistruar mė : 07/05/2012
Profesioni : PIANISTE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga engji prej Wed 09 May 2012, 12:35

poezia shte menyra me e mire per te shprehur ate qe ndjejme
avatar
engji

Shteti : i pa ditur
Postime : 46
Kyējet nė forum : 6757
Regjistruar mė : 07/05/2012
Profesioni : PIANISTE

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jun 2014, 21:30

DREJT EUROPES


Europa hapi njė shteg,
rrugėn,do ta gjėjmė vet ,...
duhet punė, duhet mund,
jo lavdata tė pa fund,


ėndrra jonė sy shqiponjė
nė Europė tė fluturojmė,
tė ndihet shpirti i lirė
kėshtu ishte ėndrra dėshirė


mėmėdhe, gjuha e shpirtit
po ti je vet drita e diellit
toka jonė, qoftė bekuar
drejtė Europės, hapin lėshuar


Shqipėri, o yll, o dritė
shumė tė lodhėn ty dedhitė
hiq e shtyj, si tė babėzitur
eshtrat ty t`i kanė kėrcitur


motra, vllezėr t`kombit tim,
kjo ėshtė rruga pėr integrim
duhet tė kemi shum pjekuri
tė nderojmė nėnėn Shqipėri


politika pjellė djallzore
kurrė nė jetė s`njohu fitore
ēdo meritė e ka ky popull ,
shumė i vuajtur, i pėrlotur.


drejt Europės sė bashkuar
hedhim hapa tė menduar
shqipėria ėshtė njė zonjė
me Ēamri e me Kosovė....

Nga Sonila Sonila

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga epanjohura prej Tue 31 Mar 2015, 13:21

Ti.....

Ti qė s'ke punė tjetėr t'bėsh
dhe gishtin ia drejton botės
Bėn mirė kurajon tė gjesh
atė gisht ti t'ia vėsh kokės.

Kush kujton qė ta ka ngenė
dhe kohė ty tė tė kushtojė?
Nė nivelin tėnd tė bjerė
vetes kush do t'ia lejojė?


-ASTRIT BALLIU-

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5717
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 31 Mar 2015, 13:49

LUANĖT NĖ BEOGRAD
 

Njėmbėdhjetė trima zbritėn nė fushė
Nė pėrballjen pėr histori
Me dinjitet dhe kokėlartė
Pėr Shqipėri!
 

Si luanėt krah pėr krah
Mbrojtėn nderin, me krenari,
Derdhėn djersėn, derdhėn gjakun
Pėr Shqipėri!
 

Ishin vetėm nė atė fushė
S’kishte flamur shqiptarė nė asnje tribine,
Por nga qielli erdhi shqiponja
Pėr Shqipėrinė!
 

Deshėn sėrbėt ta pėrdhosin
Atė flamur kuq e zi,
Taulanti, Andi, Loriku me shokė i dolėn zot
Pėr Shqipėri!
 

Derdhėn djersėn, derdhė gjakun
Me guxim e trimėri,
Luanėt tanė n’mes Beogradit
Pėr Shqiptari!
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 10931
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEZIA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi