» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njė informacion pėr trevat Shqiptare nė Mal tė Zi

Shko poshtė

Njė informacion pėr trevat Shqiptare nė Mal tė Zi

Mesazh nga Naki prej Mon 28 Mar 2011, 05:21

Malėsia e Madhe ėshtė pjesė e trojeve shqiptare dhe shtrihet nė lindje tė Podgoricės(Mal tė Zi)e vazhdon deri nė pjesen veriore tė Liq.Shkodres, duke perfshirė njė pjesė tė mirė tė Qarkut Malėsi e Madhe nė Shqipėri.Ėshtė zonė malore me lartėsi mbidetare midis 800 e 1700 m. Nė tėrė kėtė hapėsirė rrjedh lumi i Cemit, i cili buron nga Alpet Shqiptare (Bjeshkėt e Nemuna) dhe derdhet nė Moraēė.Kjo krahinė shqiptare shtrihet nė pjesėn veri-pėrėndimore tė Shqipėrisė, qė nga Shala deri te Shpella e Berishės nė brigjet e lumit Moraēa.Nė Mesjetė ky regjion njihet si Pulti ose Pulati ne dokumentat Bizantin.Ky regjion ka njė popullsi autoktone shqipetare.Qendra kryesore eshtė Tuzi ne Mal tė Zi kurse Kopliku nė Qarkun Malėsi e Madhe nė Shqipėri.Rrethi Malėsi e Madhe nė Shqipėri pėrbėhet nga Bashkia Koplik dhe nga 5 komuna: Komuna Kelmend, Kastrat, Shkrel, Rrethinat e Koplikut dhe Komuna Gruemirė, tė cilat, nė vitin 2009 numėrojnė rreth 40 015 zgjedhės..Kurse pjesa e M.Madhe ne Mal te Zi kanje popullsi prej 60.000 banoresh kryesisht shqiptar.

Historia e Malsisė
Sipas traditės popullore tė Malsisė,tė parėt e ketyre fiseve shqiptare ishin nga Bosna dhe Hercegovina,te cilet ishin detyruar te shpernguleshin drejt jugut pas invazionit sllav dhe pushtimit osman,dhe ishin vendosur ne keto anė.Pikėrisht Eposet e kreshnikve shqiptar(Cikli i kengevė Muja dhe Halili,nga Lugjet e Verdha (Jutbina) diku ne Kroaci ose Bosnje)e vertetojne me sė miri tezen se Iliro-Shqipetarėt ishin deri vone prezent ne brendesi tė Bosnjes dhe Hercegovinės.Tradicionalisht besohet se nė fillim ishin 12 fise shqiptare te Malsisė;Kelmendi, Hoti, Gruda(Sumasi), Shkreli, Kastrati, Trieshi(Triepshi), Piperi, Kuēi, Vasojeviēi, Krasniqja, Gashi dhe Bytyēi.Sipas Legjendės i pari i tyre qė erdhi ne Malesi quhej KEQ PREKA dhe kishte 5 djem;Lazar Keqi (Hoti), Ban Keqi (Trieshi), Kras Keqi (Krasniqi), Piper Keqi (Piperi), dhe Vaso Keqi (Vasojeviēi).Trieshi ishte vellau i vogėl i Hotit ndersa Piperi dhe Vasojeviēi me kalimin e kohės u sllavizuan plotesisht,sikurse nje pjesė e Kuqit,kurse Krasniqi me ardhjen e turqve u islamizua.Nė veri keto fise kufizoheshin me sllavėt, ne jug me Arberinė dhe ne prendim me Shkodrėn. Nuk eshtė e qartė se cilit fis i perkisnin Rrancat e Malsisė, Kopliku, Grizha, Buza e Ujit, Jubica, Reēi, Lohja e Rrjolli, por ato ishin pjese e Malsisė.Mė vonė erdhen Dukagjinasit(Shala,Shoshi etj) dhe u futen si pyke ne mes tė Malsisė duke e ndare nė dysh;Malesi tė Madhe(Hoti, Gruda, Kelmendi,Koja e Kuēit, Kastrati, Shkreli dhe Triepshi)dhe Malesi tė Vogėl(Krasniqja, Gashi, Bytyēi).
Malėsia e Madhe ndahet nė tri zona: zonat bjeshkore, zonat malore dhe zonat fushore.
Zonat bjeshkore janė: Triepshi, Korita e Hotit, Kelmendi dhe disa zona tė Shkrelit.
Zonat malore janė: Koja, Fudnat, njė pjesė e Grudės, pjesa e madhe e Hotit, njė pjesė e Kastratit dhe e Shkrelit.
Zonat fushore janė: Kopliku, Gruemira, Buz-Uji, njė pjesė e Kastratit dhe e Hotit, si dhe Gruda, e cila ka mė sė shumti fushė: Fusha e Cemit, Dheu i Zi, Fusha e Vllanės, Fusha e Vranės, Fusha e Tuzit, Fusha e Mileshės dhe Fusha e Dinoshės.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19349
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi