» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Xhelozia tek fėmija i parė pas lindjes sė fėmijės tjetėr

Shko poshtė

Xhelozia tek fėmija i parė pas lindjes sė fėmijės tjetėr

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 25 Apr 2011, 23:40


Sic e dimė fėmija fiton shprehi e zakone pozitive dhe negative nga veprimet e prindėrve dhe te afėrmve tė tij. Prindėrit duhet ta dine se shtimi i disa zakoneve tė reja e tė dobishme, mbi disa zakone trashėgimtare formojnė, gradualisht, personalitetein e fėmijės e cila fillon qė nga koha e lindjes e deri ne moshėn e pjekurisė.
Pėr xhelozinė tek fėmijėt flet doktor Amir Harithi, i cili thotė: "Xhelozia ėshtė dicka e natyrshme, e cila shfaqet tek tė gjithė fėmijėt dhe nė mėnyra te ndryshme si p.sh. urinimi me dėshire ne gjumė, mbyllja e syve nė mėnyrė nervoze, goditja e tokės me kėmbė, dėshira pėr tė urinuar shpesh, kėrkimi prej nėnės se tij qė ta mbajė nė krah apo t'i japė tė hajė me dorėn e saj, dėshira pėr t'iu kthyer biberonit pėrsėri, tė folurit sikur fėmijėt e vegjėl, negativiteti, refuzimi i ushqimit, shndėrrimi nė fėmije me naze dhe prishės i lodrave te tij. Kėshillohet qė nėna tė tregohet e kujdesshme nė vėnien re tė kėtyre sjelljeve dhe nė eleminimin e tyre."
Doktor Harithi shton: "Qė tė trajtojmė xhelozinė, na duhet fillimisht tė dimė se si vjen ajo, dhe tė mundohemi ta parandalojmė atė. Ja si fillon e shfaqet xhelozia tek fėmijėt. Ne momentin e afrimit tė kohės sė lindjes sė fėmijės sė dytė e largojmė femijen e pare pėr disa ditė nga nėna e tij derisa ajo tė dalė nga spitali Kur del nga spitali ajo ėshtė akoma e lodhur dhe ka nevoje tė pushojė.Fėmija mundohet tė afrohet pranė nėnės sė tij pas mungesės sė gjatė qė ndodhi mes tyre, por nuk e gjen ashtu siē do ai. Pasi nėna stabilizohet, fillon tė interesohet pėr beben e posalindur, duke i kushtuar gjithnjė e mė pak kohė fėmijės sė parė. Mė pas fillojnė vizitat nga familja dhe tė afėrmit pėr tė uruar ardhjen e foshnjės sė vogėl, tė cilėt flasin pėrgjithėsisht pėr beben e vogėl, duke theksuar tek fėmija i parė daljen nga fokusi i vėmendjes.
Gradualisht fėmija i parė fillon tė besojė se prindėrit nuk e duan mė, ose e duan pak. Me rritjen e moshės, fėmija i parė ndihet keq dhe bėhet xheloz edhe kur qortohet apo dėnohet nga prindėrit pėr gjėra tė cilat i lejohen mė tė voglit.
Xhelozia tek fėmija i vogėl fillon atėherė kur i madhi shkon nė shkollė, dhe e gjithė familja interesohet pėr tė, ku njėri prej prindėrve e merr pėr dore e dhe me gėzim e percjell pėr nė shkollė.
Doktor Harithe shton gjithashtu se "Eshtė shumė e vėshtirė ta pranohet nga fėmija dy-vjecar ardhja nė familje e fėmijės sė dytė. Zgjidhja mė e pėrshtatshme pėr kėtė problem ėshtė mos ndryshimi i orarit tė pėrditshėm tė fėmijės sė madh mbas ardhjes sė fėmijės sė dytė, si dhe eleminimin e shkaqeve tė xhelozizė, dhe korrigjimi i situatave qė shkaktojnė keqkuptimin apo hatėrmbetjen e fėmijės.
Fėmija xheloz nė pėrgjithėsi ėshtė fėmijė jo i lumtur, dhe duhet qė nėna tė bėjė cėshtė e mundur qė ta lumturojė atė me kujdesje, vėmendje, siguri, dhurata, lėvdata, etj.
Duhet qė nėna tė minimizojė qortimin apo dėnimin e fėmijės sė madh, edhe sikur ai tė dėmtojė fėmijėn e vogėl. Eshte e rėndėsishme qė tė stimulohet tek fėmija i madh ndjesia e "partnerit" pėr fėmijėn pasardhės, pėrkundėr asaj tė "rivalit.
Ndėr sjelljet e xhelozizė, gjithashtu janė edhe thithja e gishtit, urinimi me dėshirė dhe dėshira pėr prishjen e gjithckaje. Duhet tė verifikojmė shkaqet qė e kanė bėrė fėmijėn tė ndiejė pasiguri, armiqėsi, brengosje. Shkaqeve duhet tu kushtojme vėmendje dhe ti konsiderojmė me kujdes dhe maturi pa anashkaluar asnjė detaj, nė mėnyrė qė trajtimi i tyre tė jetė sa mė i plotė dhe efikas, dhe kjo fazė kalimtare tė shmanget apo amortizohet, pa lėnė pasoja nė personalitetin e fėmijės.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17538
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi