» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sjellja e keqe e fėmijės, pjesė pėrbėrėse e rritjes sė tij

Shko poshtė

Sjellja e keqe e fėmijės, pjesė pėrbėrėse e rritjes sė tij

Mesazh nga Naki prej Wed 25 May 2011, 22:55

Sjellja e keqe e fėmijės, pjesė pėrbėrėse e rritjes sė tij Fėmija shpesh sillet “keq” dhe kjo mund tė mos jetė pasojė e edukimit qė ju i keni dhėnė, por vetėm njė pjesė pėrbėrėse e rritjes sė tij. Prindėrit shpesh harrojnė qė ekzistojnė dallime tė mėdha midis asaj se ēfarė bėn fėmija dhe se si ėshtė ai vetė pėr nga natyra. Ndaj fėmijėve ndonjėherė jemi nė mėnyrė tė padrejtė tė rreptė, sepse gabimet e tyre menjėherė i shohim si pjesė e karakterit. Tė gjithė do tė ndiheshin tė fyer nėse dikush do t’i etiketonte si persona sipėrfaqėsorė, egoistė, egocentrikė, vetėm nė bazė tė njė gabimi tė cilin mund ta kenė bėrė krejt rastėsisht. Megjithatė ndaj fėmijėve zbatojmė kritere tjera. Ndaj tyre jemi padrejtėsisht mė tė ashpėr, ndėrsa gabimet e tyre i shohim si tė ishin pjesė tė karakterit. Gabimet e fėmijėve pėrjetohen si personale nga prindėrit. Ata e dinė qė nė zhvillimin e fėmijėve ndikojnė shumė faktorė. Pėrveē prindėrve, tek fėmijėt do tė ndikojnė edhe anėtarėt tjerė tė familjes, si dhe moshatarėt e tyre (sa mė i madh tė jetė fėmija, ndikimi i tyre do tė jetė mė i theksuar), pėrmbajtjet nga mjedisi (TV, kompjuteri...). Megjithatė, prindėrit janė tė vetėdijshėm pėr faktin se gjatė fazės parashkollore, ata kanė ndikimin mė tė madh. Po ashtu, ata besojnė se fėmijėve u ofrojnė maksimumin e njohurive, kohės dhe dashurisė sė tyre. Kėshtu qė ēdo sjellje tė pahijshme tė fėmijės e shohin si pasqyrim tė gabimeve tė tyre, si lėshime personale nė edukim tė fėmijės. Fėmija mė sė shpeshti sillet “keq” dhe kjo nuk ėshtė pasojė e edukimit tė keq, por pjesė pėrbėrėse e rritjes. Autorė tė ndryshėm “pėrcaktojnė ” faza tė ndryshme tė rritjes. Megjithatė, tė gjithė pajtohen qė kėto faza janė tė bujshme, qė shkrihen nė njėra-tjetrėn, dhe qė i kanė disa karakteristika tė pėrbashkėta. Pėr ēdo fazė mund tė prisni sjellje tė caktuara tė papranueshme. Duke testuar limitet e durimit tuaj, fėmija mėson si duhet tė sillet me ju, sa do tė mundet tė manipulojė, sa do t′i duhet tė jetė i sinqertė ... Ai rritet dhe fiton pėrvojat e veta. Pėrveē kėsaj, pėrveē testimit tė kufirit tė durimit tuaj, ka mundėsi qė fėmija me sjelljen e vet tė papranueshme ėshtė duke kėrkuar mė shumė vėmendje. Burimi /Albeu.com/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi