» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjuha e Mikenės – ėshtė pellazgoshqipe

Shko poshtė

Gjuha e Mikenės – ėshtė pellazgoshqipe

Mesazh nga Majlinda prej Sat 28 May 2011, 19:05

“Dritė e re mbi pellazgėt dhe gjuhėn e tyre” , ėshtė libėr i autorėve Luftulla H. Peza dhe Liljana Peza, tė botuar nė Tiranė (2009), libėr qė u pėrurua dje nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės. Ky ėshtė konsideruar kontribut i rėndėsishėm, siē tha referuesi i kėtij pėrurimi Rexhep Doēi, pėr tė parėt tanė - pellazgėt...
Libri ėshtė i organizuar nė dy pjesė: Shkrimi i “Linearit B tė Mikenės” ėshtė nė gjuhėn pellazgo-shqipe, Iliada, njė vėshtrim i shkurtėr historik.
Problemi shumė i vėshtirė pėr historinė, gjuhėn dhe shtrirjen e pellazgėve paraantikė, sipas Rexhep Doēit, ėshtė shqyrtuar nė kėtė libėr tė autorėve Peza me disa mendime tė reja, tė shfaqura nė bazė tė gjetjeve arkeologjike tė arkeologėve tė mirėnjohur H. Shliman dhe A. Evans, dhe tė tė dhėnave tė dijetarėve angleze, Michael Ventris e Xhon Kaduik. Me disa mendime te kėtyre dijetareve gjermanė e angleze, kur ėshtė fjala pėr gjuhėn greke dhe shqipe, bashkautorėt e librit nė shqyrtim kujtoj se me tė drejtė nuk pajtohen.
Libri hapet me sqarimin e njė mbishkrimi tė shekullit tė 14 p. e. s., qė emėrtohet si mbishkrim i Linearit B i Mikenės, i gjetur nė njė qytet Pyllos, pranė qytetit tė Mikenės nė veri tė Peloponezit, qė nė shqiptarėt e njohim Peloponezin mė tepėr si More, dhe ėshtė njė ujdhesė mbase me territor sa dy Kosova tė sotme, qė shtrihet si ndėrmjet
Greqisė e Italisė Jugore.
“Njė ēėshtje me interes dhe e re pėr ne ėshtė se bashkautorėt e librit "Drite e re mbi pellazgėt dhe gjuhėn e tyre" konstatojnė se shkrimet pellazge nė fillim kanė qenė tė shkruara nga e majta nė tė djathtė, e mandej nga djathta nė tė majtė. Ndėrkaq, shkrimet greke, sipas dijetarėve, u stabilizuan dhe shkruan qė nga shek. V p. e. s. vetėm nga e majta nė tė djathtė”, tha mė tej Doēi.
Sipas tij, bashkautorėt Peza kanė bėrė edhe njė punė tė mirė sidomos qė e kanė botuar kėtė vepėr nė dy pjesė, pjesa e parė nė gjuhėn shqipe dhe nė gjuhėn angleze, sepse, deri mė sot dijetarėt e huaj apo botėrorė janė njoftuar pėr historinė dhe gjuhėn e popullit tonė mė tepėr prej autorėve tė huaj nė gjuhėt e tyre dhe gjuhėt botėrore, kurse me anė tė kėsaj vepre (nga autorėt shqiptarė) tashti mund tė njoftohen edhe nė gjuhėn mė aktuale botėrore – anglishten.
Sipas autorėve, ndėrkaq, u paraqit pėrfundimi i nxjerrė nė kėtė libėr se, gjuha e Mikenės ėshtė gjuhė e vjetėr pellazgjike, pėrkatėsisht pellazgoshqipe, e jo nė gjuhėn e vjetėr greke, sepse nuk pėrkon me tė dhėnat arkeologjike.
Si referuesi Rexhep Doēi po ashtu edhe njėri nga autorėt e librit “Dritė e re mbi pellazgėt dhe gjuhėn e tyre”, “Dritė e re mbi pellazgėt dhe gjuhėn e tyre”, Luftulla H. Peza konstatimet e tyre nė harmoni me gjetjet arkeologjike e nė bazė tė gjuhės shqipe i ilustruan me shembuj tė shumtė.
burimi i shkrimit /zeri.info/
Ragip Sylaj
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12438
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi