» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si te sillemi me femijet pas nje divorci

Shko poshtė

Si te sillemi me femijet pas nje divorci

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 09 Jun 2011, 09:54


Tė rrisėsh fėmijė tė lumtur pas njė divorci nuk ėshtė aspak e lehtė, por nuk ėshtė edhe e pamundur. Ja disa kėshilla qė mund t’ua lehtėsojnė punėn ish-bashkėshortėve nė misionin e pėrbashkėt tė lumturisė sė fėmijėve tė tyre edhe nė kushte tė ndryshme nga ato tė mėparshmet. Fillimisht dhe mbi tė gjitha duhet shumė ndershmėri dhe konsiderata pozitive pėr prindin tjetėr...

Tė rrisėsh fėmijė tė lumtur nė pėrgjithėsi ėshtė e vėshtirė pėr ēdo familje dhe kjo detyrė vėshtirėsohet edhe mė nė rastin kur prindėrit janė tė divorcuar. Kur kėta prindėr pėrballen me vėshtirėsitė e komunikimit pas njė drame personale, apo familjare duhet ta dinė se fatura e njė marrėdhėnieje qė nuk funksionoi u shkon fėmijėve. Nė momente tė tilla ata duhet vetėm qė tė pėrqendrohen tek ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme: shėndeti dhe lumturia e fėmijėve dhe tė lėnė pas tė gjitha shkaqet dhe sherret e sė shkuarės. Dhe t’u japėsh fėmijėve prioritet ėshtė shumė e vėshtirė nė kushtet e njė divorci. Por gjithsesi, nuk ėshtė njė betejė e pamundur dhe e dėshtuar qė nė fillim. Me kėshillat dhe drejtimin e duhur edhe prindėrit e divorcuar do tė dinė se do tė sillen nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme me fėmijėt e tyre duke e normalizuar sa mė shumė situatėn. Ka raste kur divorci ėshtė shkatėrrimtar pėr njė familje, por ka edhe raste tė tjera kur ėshtė zgjidhja e mirė e mundshme pėr njė situatė konfliktuale dhe tė trazuar. Ja disa nga kėshillat qė mund tė ndjekin prindėrit e divorcuar pėr tė rritur fėmijė tė qetė dhe tė lumtur.

1. Qėndro larg gjykatės

Tė ripėrcaktosh marrėdhėnien nė njė familje pas njė “tėrmeti” nuk ėshtė ēėshtje qė i takon gjykatės. Gjykata jep njė zgjidhje mbi ēėshtjet ligjore, mbi pasuritė dhe mbi personin qė do tė kujdeset pėr fėmijėt, por nuk mund tė merret kurrsesi me zgjidhjen e problemeve intime mes pjesėtarėve tė njė familjeje, apo tė problemeve personale. Prindėrit e sapodivorcuar duhet qė nė radhė tė parė dhe mbi tė gjitha tė bėjnė njė plan pėr funksionimin e lidhjes me fėmijėt dhe marrėdhėnies me ta. Kurrsesi nuk duhet qė nė mosmarrėveshjet e pronėsisė nė gjykatė tė pėrfshijnė fizikisht fėmijėt e tyre qoftė edhe nė ndonjė seancė tė vetme. Gjykata ėshtė shumė e rėndė pėr njė fėmijė dhe ka njė ndikim mė negativ nga sa mund ta mendojmė. Nė vend qė tė shpenzojmė kohėn nė gjykatė duhet qė tė gjejnė mėnyrėn qė tė rrinė sa mė shumė me fėmijėn qė nė kėtė moment tė vėshtirė ka nevojė tė jashtėzakonshme pėr praninė e prindėrit.

2. Informojini fėmijėt

Ai qė pėr dy tė rritur, nė kėtė rast pėr dy prindėr mund tė jetė njė ndryshim i vogėl, pėr njė fėmijė mund tė jetė ndryshimi i jetės sė tyre. Zakonisht fėmijėve u jepet shumė pak informacion nė lidhje me situatėn e vėrtetė tė marrėdhėnieve familjare veēanėrisht kur ėshtė fjala pėr divorcin. Fėmijėt janė shumė tė aftė qė tė perceptojnė tė gjitha llojet e tensioneve mes prindėrve dhe nėse ata nuk do tė dinė qė t’i shpjegojnė kėto tensione do tė krijojnė probleme me veten dhe mbi tė gjitha do tė krijojnė ide tė gabuara pėr prindėrit qė mund tė jenė larg tė vėrtetės. Mbi tė gjitha mund tė arrijnė qė tė gjykojnė veten, pra ta quajnė veten shkaktarė tė situatave tė rėnda.

Fėmijėt nė radhė tė parė kanė tė drejtė qė tė dinė se nė ēfarė mėnyre situata e re e ndarjes, apo divorcit do tė ndikojė nė jetėn e tyre se si do tė jenė marrėdhėniet e prindėrve me ta dhe kjo ėshtė e domosdoshme pėr tė shmangur zhgėnjime tė panevojshme. Tė marrim pėr shembull rastin e njė ēifti qė ishte i divorcuar qė prej njė viti, por qė nuk u tha gjė nė lidhje me kėtė fėmijėve. Fėmijėt nuk e dinin se prindėrit ishin ndarė edhe pse jetonin veē nga babai dhe njė ditė kur e panė mamanė e tyre nė shoqėrinė e njė mashkulli tjetėr e gjykuan keq, sepse kujtuan se ishte duke tradhtuar babanė. Mbi tė gjitha, fėmijėt kanė gjithmonė shpresėn se prindėrit e tyre mund tė kthehen sėrish bashkė.

3. Krijoni njė jetė tė parashikueshme

Divorci pėr nga vetė ndryshimet qė mbart sjell njė pėshtjellim tė rutinės me tė cilėn fėmijėt kanė qenė mėsuar deri nė atė moment. Pėr ta do tė ishte shumė mė mirė nėse do ta dinin paraprakisht se cili do tė jetė ndryshimi i radhės dhe ēfarė do tė ndodhė. Kėshtu pėr shembull nėse pėr shkak tė divorcit fėmija juaj do tė ndjekė njė shkollė tė re nė njė vend tjetėr nuk i duhet thėnė ditėn e fundit, por nė momentin qė merret vendimi i ndryshimit, sepse vėnia pėrballė tė papriturės do ta shokonte dhe trazonte. Nėse do t’i thuhet fėmijės paraprakisht atėherė gjithēka do tė kalojė pa shumė trauma. Nė njė mėnyrė mė tė thjeshtė mund t’i bėhet njė kalendar me shumė ngjyra nė tė cilin do tė shėnohen ditėt qė ai do tė kalojė me mamin dhe ditėt qė do tė kalojė me babin. Prindėrit qė i parapėrgatitin fėmijėt e tyre pėr ndryshimet me tė cilat do tė pėrballen i pėrgatisin mbi tė gjitha psikologjikisht pėr t’u pėrballur me situata tė reja qė nėse do tė vinin pa pritur do tė ishin tė rėnda dhe jo gjithmonė lehtėsisht tė pėrballueshme nga fėmijėt.

4. Ndihmojini fėmijėt qė tė ndihen “nė shtėpi”

Gjuha ligjore qė ka tė bėjė me divorcin mund t’u krijojė probleme fėmijėve nė jetėn e pėrditshme. Pėr shembull, asnjė fėmijė nuk dėshiron qė tė ndihet si njė vizitor nė shtėpinė e babait, apo nėnės. Fėmijėt pėrfitojnė mė shumė kur ndihen tė lidhur me tė dy vendbanimet. Pra, nė njėfarė mėnyre, nė secilėn prej shtėpive tė prindėrve tė divorcuar fėmija duhet qė tė ketė tė paktėn kėndin e tij nė mos dhomėn ku tė vendosė sendet personale dhe ta dijė qė ato nuk preken nga askush dhe janė tėrėsisht tė tijat.

5. Rikrijim i ndjesisė familjare

Ndėrsa prindėrit ndahen ose divorcohen fėmijėt mbi tė gjitha frikėsohen dhe shqetėsohen nė lidhje me faktin se nuk do tė kenė mė njė familje. Ndaj shumė e rėndėsishme nė rrethanat e menjėhershme pas njė situate tė tillė ėshtė qė t’u krijosh fėmijėve idenė e vazhdimėsisė sė jetės familjare, sepse kjo i bėn qė tė pėrjetojnė njė sens stabiliteti. Por kjo nuk ka tė bėjė vetėm me situatėn menjėherė pas divorcit mes dy prindėrve tė divorcuar, por edhe me tė gjitha situatat e tjera qė do tė vijnė nė tė ardhmen, pra me lidhjet e reja qė do tė kenė prindėrit me tė tjerė partnerė. Kur nga lidhjet ka shumė fėmijė ėshtė edhe mė mirė, sepse fėmijėt gjejnė dhe plotėsojnė njėri-tjetrin dhe kjo i bėn qė tė ndihen mė mirė.

6. Shihi ndryshimet nga kėndvėshtrimi i fėmijės

Njė nga pikat mė tė forta tė lidhjes mes prindėrve tė ndarė ėshtė paraja, pra dhėnia dhe marrja e saj dhe mbajtja e fėmijėve. Zakonisht ata qė janė detyruar qė tė paguajnė mendojnė gjithmonė se janė duke paguar mė tepėr nga sa ėshtė e nevojshme dhe nė tė kundėrt ata qė marrin para mendojnė se po marrin mė pak nga sa ėshtė e nevojshme. Prindėrit nė kėto raste kėshillohen qė tė gjitha sfidat t’i shohin me sytė e fėmijėve tė tyre dhe kjo aplikohet veēanėrisht edhe nė ēėshtjet financiare. Kėshtu pėr shembull, fėmijėt ēmojnė mė shumė kohėn qė u kushtojnė prindėrit sesa paratė qė shpenzojnė pėr ta.

7. Komunikoni me ish-in tuaj

Shkėmbimi i informacionit mund tė jetė i vėshtirė pėr dy njerėz pas divorcit, por imagjinoni se ēfarė situate tė rėndė mund tė pėrjetojė njė adoleshent nėse ka prindėr tė cilėt nuk i drejtojnė asnjė fjalė njėri-tjetrit dhe i kanė prerė mes tyre urat e komunikimit. Pėr fėmijėt kėto janė kohė shumė tė vėshtira. Nė kėto raste kėshillohet qė prindėrit tė pėrpiqen nė tė gjitha mėnyrat qė tė gjejnė mėnyra komunikimi qofshin kėto tė vogla fare pėr hir tė shėndetit shpirtėror tė fėmijėve dhe pėr hir tė komunikimit.

8. Flisni pozitivisht pėr ish-in tuaj

Fėmijėt natyrshėm qė e ndiejnė veten gjysmė tė mamasė dhe gjysmė tė babait. Njė pjesė e madhe dhe e rėndėsishme e vetėvlerėsimit tė fėmijėve vjen pikėrisht pėr shkak tė prindėrve dhe sjelljes qė kanė ata me fėmijėt e tyre. Ndaj kur prindėrit kritikojnė njėri-tjetrin nė thelb janė duke kritikuar fėmijėt e tyre. Ndaj ėshtė e kėshillueshme qė prindėrit e divorcuar tė mos shajnė apo kritikojnė njėri-tjetrin nė sy tė fėmijėve tė tyre dhe nė rastin mė minimal tė paktėn tė mos flasin fare.

9. Fli mirė, ha mirė do tė jesh prind mė i mirė

Nuk mund tė jesh prind i mirė nėse nuk ke kujdes pėr veten tėnde. Mirėqenia e prindėrve ėshtė shumė e rėndėsishme nė vetė mirėqenien e fėmijėve. Fėmijėt marrin shumė energji dhe shembuj nga prindėrit e tyre. Nėse mami dhe babi janė tė stresuar edhe fėmijėt do tė jenė tė tillė dhe do tė ndihen tė ēorientuar. Ėshtė e vėshtirė qė kur divorcohesh je i ezauruar nga nervat dhe mbi tė gjitha je shumė i zėnė me punė, por edhe tė rėndėsishme qė tė kujdesemi pėr veten duke e filluar nga gjėrat e vogla e nga njė kohė e shkurtėr. Ndryshe do tė ndihemi gjithmonė se shkojmė nga njė krizė nė tjetrėn.

Burimi i keti shkrimi ..Shqiperia .Com

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17616
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te sillemi me femijet pas nje divorci

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:26

Divorci nuk eshte thjesht nje ngjarje e shkeputur, por nje proces i tere, i gjate dhe i nderlikuar qe kalon ne nje sere fazash ose etapash (parandarja, ndarja, ambientimi, riorganizimi dhe martesa e re): secila paraqet probleme te ndryshme per familje te vecanta qe vazhdojne per periudha kohe, te varura nga shume faktore. Nga ana tjeter, cdo etape ka ndikim e vet mbi femijet e te gjitha moshave. Sjelljet korrekte te prinderve te divorcuar mund te zbusin shume nga keto pasoja, po asnjehere nuk arrijne te sherojne kete plage te dhimbshme qe mbetet e hapur per tere jeten.

Dy qendrime:
Nje vajze pati fatin te rritet ne shtepine e babait , ne nje familje qe bente shume per te, vec ajo duhej te harronte nenen dhe kurre te mos degjonte as zerin e saj, por ja qe femijes nuk ia zinin syrin dhuratat e shumta e kujdesi i tepruar, ajo kerkonte t'i plotesohej vetem nje deshire, te takohej me mamin. Kur shkoi ne shkolle degjoi vleresime te tjera per nenen e saj, madje gjeten dhe nje 'vend sekret' ku takoheshin rregullisht. Por natyra u tregua teper e rrepteme kete vajze, nje semundje e rende e detyroi te shtrohej neper spitale, por dhe ne keto kushte ato gjeten nje 'vend sekret' ku putheshin, qeshnin e qanin se bashku. Erdhi nje moment qe gjendja u rendua se tepermi. Te gjithe i rrinin mbi koke, por ajo me zerin qe sa vinte e i dobesohej, kerkonte mamin. Ne nje moment dikush e ngriti zerin: lereni more te pershendetet me te emen se po hyni ne gjynah! Sapo hyri nena, syte e vajzes u perqendruan drejt saj dhe nje buzeqeshje feminore u pa ne fytyren e venitur, kete radhe nuk u perqafuan si tek vendi sekret: ky ishte takimi i tyre i fundit: Kjo ndodhi ne pragun e Vitit te Ri te 1989-es.
Ja ky kujtim me pati pushtuar te terin ne kohen qe mbarova viziten e nje vajze me prinder te divorcuar. Ishte pragu i Vitit te Ri. Sa shume i ngjanin njera-tjetres. Ja floket kacurrela, syte e kalter dhe dhembet e bukur,- tamam si te asaj. Mbi tavoline shume dhurata, midis tyre nje kompjuter. Kete, - thote e ema,- ia ka sjelle babai i vet. Ai e do shume, e merr ne plazh dhe vazhdimisht i sjell shume dhurata. 'Kemi qene nje cift i lumtur, por na prishen te tjeret' - perfundon e ema. Duke u larguar ndjeva nje lehtesim te vecante kur pashe se edhe ne vendin tone kane hyre koncepte te reja , midis femijeve dhe prinderve te divorcuar.
Fazat e ndarjes
Parandarja: kjo faze karakterizohet nga tensione emotive dhe konflikte ne rritje midis ciftit. Me thellimin e metejshem te krizes bashkeshortore, shpesh ne keto konflikte perzihen dhe femijet. Ne keto rrethana fillojne crregullimet e para psikologjike te shprehura me forma nga me te ndryshmet.
Ndarja
Kjo faze fillon diten kur njeri nga bashkeshortet largohet nga shtepia. Deri ne aktin final te ndarjes sigurisht qe kalon nje kohe me tensione ne rritje. Sjellje te pajustifikuara e veprime te nxituara ndermerren zakonisht nga te dy palet. Problemet financiare, te pronesise, kujdestarise e ndonje ceshtje tjeter nuk mund te kalojne lehte pa lene gjurme edhe te femijet. Te gjitha keto bejne qe ata te ndihen te pasigurte, vuajne per te ardhmen e jane shume konfuze ne mendime. Kjo gjendje shprehet me shenja te thella trishtimi apo armiqesi te shprehur ose te permbajtur. Te shpeshta jane shperthimet emotive ne shkolle ose ne shtepi e renia ne mesime. Jo rralle kerkojne te vizitohen tek mjeku i tyre per probleme fare pa rendesi: gje qe prinderit e plotesojne me deshire per tu siguruar se nuk ka probleme shendetesore. Ne kete menyre kujtojne se lehtesojne ndergjegjen, duke harruar se e gjithe kjo lidhet me veprimet e tyre.
Ambientimi
Me kalimin e kohes, femija fillon te shikoje ndryshime te tjera. Tani nena, qe me pare pershembull nuk punonte, fillon te shkoje ne pune, ndryshon regjimi familjar e shume rregulla te tjera. Tensionet fillojne te bien, si te thuash gjerat fillojne te sheshohen. Keshtu femija adoptohet me situaten e re. Nese ruhen raporte te drejta midis prinderve, kjo eshte e favorshme. Ne te kundert, nese vazhdojne grindjet, mosmarreveshjet per ceshtje te ndryshme, atehere do te jete me keq per femijen. Ai do te kete probleme me te thella nga sa permendem me lart.
Riorganizimi
Mbasi jane sheshuar shume gjera e jane
'zbutur gjakrat', vjen nje moment ku ndarja konsiderohet si nje fenomen i pranueshem i jetes. Sa here arrihet mirekuptimi i prinderve te ndare, ne raportet me femijet, ata gjithmone e me teper do te ndihen me mire e me te sigurte, duke menduar se per jeten e tyre kane mbeshtetjen e nenes dhe te babait. Megjithe tronditjen e madhe dicka fillon te ndryshoje. Kjo eshte rruga normale, rruga qe duhet te ndjekin te dy prinderit per te ndihmuar femijen e tyre. Cdo sjellje tjeter, cdo nxitje ndjenjash ne sensin e kundert, nuk ben gje tjeter vecse demton keto krijesa te pafajshme.

Martesa e re
Pjesa me e madhe e prinderve te ndare, martohen perseri. Fillimisht ky veprim mund te coje ne shperthime te fuqishme emotive nga ana e femijeve: njerka ose njerku shihen me mosbesim, mbahen qendrime te ashpra ndaj prinderve te vertete, rikthehet si te thush gjendja fillestare mbi gjykimin e ketij veprimi. Ne kete kuader, shpesh femijet nderrmarrin veprime jashte karakterit te tyre, veprime shpesh te ashpra e antishoqerore. Nese femija krijon bindjen se nuk po humbet prinderit e tij, pavaresisht se u martuan, ai fillon te jete i qete dhe te adoptohet me kushtet e reja duke krijuar raporte korrekte e te qendrueshme me 'familjen e re'.
Si reagon femija kundrejt ndarjes
Kunderpergjigjia e femijes ndaj ndarjes varet nga nje sere faktoresh: temperamenti i tij, niveli i zhvillimit, menyra si jane zhvilluar fazat e ndarjes, perzierja e femijeve ne mosmarreveshjet e grindjet midis prinderve, rrethanat dhe reagimet fillestare te prinderve menjehere pas ndarjes,- jane disa nga faktoret qe do te percaktojne menyren e reagimit. Sidoqofte ndarja eshte nje ngjarje e hidhur dhe shume e dhimbshme qe nuk do te kaloje lehte e pa lene gjurme ne jeten e tij. Per ta kuptuar me mire situaten e krijuar, nje pediater me fame boterore, e krahason ate me gjendjen e depresionit reaktiv, gjendje qe besoj e kuptojne fare mire te rriturit. Ata i mundon mendimi: si do te jetoj une midis dy prinderve qe nuk duhen? Shpesh femijet gjenden ne qender te goditjeve per te fituar betejen. Keshtu dashurine e shprehur nga njeri, apo tjetri e komentojne si hipokrizi. Akuzat e kunderakuzat bejne qe femijet te ndihen fajtore te shperthimit te grindjeve cka i ben te vuajne me teper e te thellohen veshtiresite. Por reaksionet specifike, jane te lidhura ne radhe te pare me moshen. Me konkretisht:
Femijet e vegjel (latantet)
Mund te pergjigjen me shqetesime te pergjithshme, grindje te vazhdueshme, prishje te gjumit, mungese oreksi e humbje te gjallerise se meparshme. Femijet pak me te rritur pervec ketyre, mund te humbasin kontrollin mbi urinimin e jashteqitjen, shqetesime per gjera me te zakonshmet e mosbindje ndaj nenes. Femijet e moshes parashkollore keto shqetesime i shprehin duke u bere agresive, demtojne objekte te ndryshme, sillen keq me te tjeret, e shpesh paraqesin crregullime te gjumit. Ata shfaqin ndjenja pakenaqesie ndaj lodrave, mund te krijojne konflikte me moshataret e jo rralle nepermjet lodrave e vizatimeve te moshes, shfaqin ndjenjat e tyre kunder ndarjes.
Femijet e moshes shkollore
ĆƒĘ’Ć¢ā‚¬Ā¹shte mosha kur femijet i shfaqin direkt ato cfare ndjejne: trishtimin e thelle per ate qe ndodhi, dhimbjen dhe deshiren per ribashkim. Ne keto momente te veshtira, ata behen kapricioze, agresive e vuajne nje ankth te vazhdueshem. Shume prej tyre, duke mos duruar gjendjen, mundohen te gjejne veten jashte ambientit familjar. Me te ndjeshmit (qe vuajne me teper) jane femijet e moshes 7- 8 vjec. Ata demostrojne nje trishtim te thelle dhe i mundon ankthi dhe pasiguria per te ardhmen. Nuk u shpetojne ketyre problemeve as ata te moshes se adoleshences. Disa ndryshojne sjelljen ne shkolle, te tjere kerkojne te zene vendin e prindit te larguar, pra te behen ' te paret e familjes'. Nuk mungojne veprimet antishoqerore ne familje, shkolle e jashte saj. Jo rralle behen moraliste te prindit qe e konsiderojne 'te keq', krijojne shoqeri te pakontrolluara, mungojne ne shkolle e shpesh braktisin shtepine. Veprimet e tyre, ndonjehere behen problem per shoqerine.
Shume nga keto probleme mund te zbuten e te kalojne me me pak dhimbje nese veprohet ne menyre korrekte mbas ndarjes. Nese femija bindet jo me fjale por me veprimet e prinderve, se me te vertete ata u ndane per problemet qe paten po te dy jane prinder te mire, femija mund te kete me pak probleme. Ne te kundert, nese prinderit vazhdojne te akuzojne njeri-tjetrin, nese njeri mendon se i ka permbushur detyrimet me ndihme ekonomike, ai nuk ka kuptuar asgje nga ajo cka kerkon femija. Ai kerkon te jete i qete dhe i sigurte ne jete. Jo me leshime e premtime nga njeri prej prinderve, as me moralizime ne kurriz te tjetrit, por me veprime korrekte e te besueshme, e perseris, ai kerkon te ndJeje kujdesin, dashurine, respektin e te dyve,- pavaresisht se jetojne larg njeri- tjetrit.
Roli i pediatrit
Pediatri i familjes duhet te informohet qe ne momentet e para per cka ndodh ne familje. Nga ana tjeter ai duhet te bisedoje me te dy prinderit e nese kjo nuk arrihet, atehere vec e vec, per problemet qe mund te paraqese momentalisht femija. Ai me argumente duhet te beje te qarte te gjitha pasojat e ndarjes si per momentin dhe ne te ardhmen, jo vetem per shendetin, por per te gjithe sferen emocionale dhe devijimet qe mund te ndodhin. Nje bisede e tille mund te qetesoje gjakrat e nxehta e te parandaloje nje ndarje te pamotivuar. Nese kjo nuk arrihet, atehere pediatri mund te ndihmoje me keshillat e tij per te perballuar me sa me pak dhimbje kete gjendje teper te rende. Ai duhet t'i bindi te jene korrekt ndaj femijes dhe te mos e futin ate ne labirintet e luftes midis tyre. Gjithashtu ai duhet te ndikoje tek femija qe te shprehi hapur e pa ndrojtje te gjitha mendimet apo shqetesimet. Vec kesaj mjeku duhet te bisedoje dhe me pjesetaret e te dy familjeve per kujdesin e rolin qe do te kene ne kushtet e krijuara. Pediatri duke njohur nga afer gjendjen, mund te jape mendime per shume probleme perfshi edhe kujdestarine.
Kujdestaria
Lufta per kujdestari, ne shumicen e rasteve eshte e dhimbshme, e eger e me shume shpenzime. Do te ishte mire qe para se te perfundojne ne sallat e gjygjit, shume gjera te zgjidheshin duke u konsultuar me njerez kompetente te ceshtjeve sociale, perfshi pediatrin. Askujt nuk i vlen berja publike e shume problemeve (nganjehere edhe intime), vecse acarojne me tej marredheniet midis tyre dhe ne raport me femijen. Nje problem delikat eshte se me ke do te qendroje femija derisa te perfundoje gjygji. Ne shumicen e rasteve te dy palet mendojne se femija do te jete me mire prane tij , nje tragjedi tjeter per krijesen e pafajshme te degjoje ' te perleshen' dy nga njerezit me te shtrenjte. Do te ishte mire qe ne kete ceshte te merrej dhe mendimi i pediatrit te familjes.

Mendoj qe ka per te ardhur dita qe midis te tjereve ne gjygj te jete edhe mjeku. Roli i tij ne gjykimin e ceshtjes eshte teper i rendesishem prandaj duhet te jete i ndershem, te jape mendime vetem mbi ato qe ka pare apo ka degjuar (larg paragjykimeve), te vleresoje se ku ndjehet me mire femija, bazuar mbi preferencat e femijes. Kapacitetin e cdo prindi, lidhjet e vecanta femije-prind, menyren me te mire per vazhdimin e menyren e jeteses, sigurimin e kontakteve midis femijes dhe prinderve etj.
Si 'avokat' i femijes, pediatri duhet te mbeshtese te drejten e femijes per te vizituar prindin qe nuk jeton me te, te vazhdoje te njejtin stil jetese dhe te kete te drejten ligjore per tu mbrojtur nese njeri prej prinderve merr neper kembe te drejtat e tij. Per shumicen e te ndareve, kujdestaria pranohet si nje zgjidhje e kenaqshme e mbetet e tille perderisa respektohet ' marreveshja' e vendosur midis tyre ne sallen e gjygjit ose jashte saj, duke u larguar nga mendimi i gabuar se njeri e fitoi e tjetri e humbi. Kjo eshte gjeja me e mire qe mund te bejne prinderit per te lehtesuar sadopak traumat qe i sollen krijeses se tyre. Studime te shumta kane vertetuar plotesisht se kur prinderit, qofte dhe me sforcime, arrijne te bashkepunojne, femija i pershtatet me mire e me shpejt situates se krijuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi