» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sėmundjet qė mund t' iu prekin gjatė verės

Shko poshtė

Sėmundjet qė mund t' iu prekin gjatė verės

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 13 Jun 2011, 11:09

Temperaturat vazhdimisht tė larta, shkaktojnė njė ulje tė nivelit tė kujdesshmėrisė sė trurit dhe dobėsim tė madh tė kujtesės njerėzore. Jo vetėm dimri na bėn tė ankohemi dhe tė zėmė shtratin prej sėmundjeve. Por edhe stina e verės, ka “avazet” e saj. Sipas ekspertėve, ato po shtohen edhe mė tepėr nė kuadrin e ngrohjes sė pėrgjithshme globale, e cila po na sjell ēdo vit stina verore edhe mė tė nxehta se tė tjerat.

Ēdo stinė vere, nuk kalon pa shfaqur patologjitė e saj tė zakonshme te njerėzit, por edhe tė tilla tė reja pėr ēdo vit. Nė kėtė kuadėr, kėrkuesit e Kolegjit “Imperial” nė Londėr kanė studiuar rastet e sėmundjeve tipike qė shfaqen nėn tė nxehtin e madh. E para nė listėn e tyre ėshtė astma, e cila njihet edhe si vėshtirėsia e qarkullimit te ajrit nė rrugėt e frymėmarrjes. Po kaq problematike nė stinėn e verės janė edhe dhimbjet e kokės si dhe sėmundjet e zemrės.

Stina e verės
Stina e verės ėshtė njė nga periudhat mė tė parapėlqyera pėr njeriun. Megjithatė, edhe kjo stinė ka ndikimet e veta nė shėndetin e njerėzve, e veēanėrisht problemet qė lidhen me ndryshimet klimatike qė ndodhin gjatė kėsaj periudhe. Ėshtė e njohur prej tė gjithėve se gjendja shėndetėsore e popullsisė nė pėrgjithėsi varet shumė nga ndryshimet fizike tė mjedisit atmosferik, pra ndotjes sė kėtij mjedisi, pa nėnvlerėsuar edhe faktorėt e tjerė me ndikim. Shmangia e vetive fizike tė ambientit nga kornizat normale ka pėr pasojė njė numėr mė tė madh tė sėmundjeve, ose ndikon nė shfaqjen e patologjive tė ndryshme.

Kjo fillimisht si pasojė e reagimit tė organizmit tė njeriut ndaj hyrjes sė substancave tė jashtme nė brendi tė tij. Nė situata tė kėtilla organizmi reagon ndaj kėtyre substancave dhe bėhet i ndjeshėm ndaj tyre. Njė “sulm” i dytė i tyre bėn qė reagimi i organizmit tė jetė mė i shpejtė dhe mė i fortė. Nė kėtė rast kemi tė bėjmė ose me njė funksion mbrojtės duke formuar bazėn e rezistencės sė organizmit ose me njė funksion tė dėmshėm qė shkakton shfaqjen e ndonjė sėmundjeje. Nė vendet e industrializuara ekziston njė rritje e shpeshtėsisė sė kėtyre sėmundjeve qė nė fakt janė reagim i organizmit ndaj ndryshimeve nė ambient.

Niveli i tyre ėshtė mė i lartė nė zonat urbane se nė ato rurale apo ato mė me lartėsi mbidetare mė tė lartė. Kjo do tė thotė se kemi tė bėjmė me njė ndikim tė dukshėm tė ndotjes sė ambientit nė intensitetin e shfaqjes sė sėmundjeve tė kėtilla tė njohura si alergji. Dikujt i bie tė fikėt, njė tjetrit i dhemb gjoksi, dikush ka tė dridhura, diku ėshtė bėrė njė aksident, pra tė gjitha kėto situata kėrkojnė ndihmėn urgjente mjekėsore. Vetė fjala urgjence vjen nga anglishjta (emergency) qė do tė thotė veprim i shpejtė pėr ndihmė.

Kėshilla, pėr tė qenė nė formė gjithė verėn
Vera imponon rregulla tė forta edhe pėr linjat e trupit. Nga njėra anė joshin ushqimet kalorike, nga ana tjetėr rrobat e banjės kėrkojnė trup tė bukur dhe tė rregullt. Por si mund tė realizohet diēka e tillė? Ja, rregullat qė vendosin dietologėt pėr kėtė sezon tė nxehtė: Pėrpiquni tė ruani tė njėjtin racion ditor. Mund tė tregoheni maniak, vetėm pas lėngjeve dhe frutave. Pini sa mė shumė ujė natyral apo tė gazuar. Kėshillohet dhe pak limon ose mente, sipas preferencės Pėrdorni sa mė shumė sallata tė freskėta me perimet e stinės, veēse pėrdorni sa mė pak vaj. Nė restorant, porosisni peshk ose mish me garniturė perimesh dhe nė vend tė makaronave merrni fruta deti.

Hani sa mė shumė fruta, por mos e privoni veten dhe nga akulloret Lėvizni sa mė shumė, bėni sa mė shumė shėtitje, not dhe aktivitet fizik. Mos i lini pas dorė lėngjet. Uji ėshtė ndihmėsi mė i mirė pėr t“i shpėtuar vapės, sepse vera ėshtė stina qė than mė tepėr lėngjet e trupit Pini sa mė shumė edhe lėngje tė tjera natyrale (qumėsht, ēaj, lėng supe). Shmangni ushqimet e rėnda dhe hani sa mė shumė perime, sallata dhe fruta. Lajini me kujdes Dilni sa mė pak nė diell mes orėve 10.00-16.00. Ėshtė mirė qė tė sėmurėt me tension, fėmijėt dhe tė moshuarit tė mos dalin fare jashtė nė kėto orare. Mbani sa mė shpesh kapele dhe syze dielli Vishni rroba tė lehta dhe tė pambukta, qė t’ju pinė djersėn..

E mar ne Indeksonline..

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17442
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi