» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse jemi kaq tė ndryshėm?

Shko poshtė

Pse jemi kaq tė ndryshėm?

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 20 Jun 2011, 11:47

Edhe pse nuk mund tė jetojnė pa njėri-tjetrin, meshkujt dhe femrat duket se vijnė nga planetė shumė tė ndryshėm.
Kjo gjė ėshtė vėrtetuar dhe nė studimin e fundit tė kryer mbi sjelljet e tė dy gjinive nė Amerikė. Pėr femrat nuk ekzistojnė meshkujt e tjerė nė rast se ato janė tė lumtura nė lidhjet e tyre. Meshkujt, pėrkundrazi vazhdojnė tė mbeten gjuetarė. Fakti qė mund tė jenė tė lidhur me dikė, duket se nuk ėshtė njė pengesė qė tė ndiejnė njė tėrheqje ndaj njė tjetėr femre tė bukur. Kėshtu pra, pasi ajo ka vėnė nė gisht unazėn e martesės, nė kuptimin metaforik, femra e humbet interesin pėr tė tjerė partnerė tė mundshėm, ndėrkohė qė mashkulli qėndron gjithmonė i ndjeshėm ndaj hireve tė "tjetrės". Studimi i fundit nė kėtė aspekt vjen nga "Kinsey Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction", nė Indiana University, SHBA. Kėrkimi i udhėhequr nga Heather Rupp ėshtė publikuar nė "Human Nature" dhe ėshtė realizuar me mbi 59 meshkuj dhe 56 femra tė moshės nga 17 deri nė 26 vjeē. Tė rinjve u janė propozuar 510 foto tė subjekteve tė seksit tė kundėrt, duke u kėrkuar atyre qė tė vlerėsonin sa mė shpejt tė jetė e mundur tėrheqjen dhe efektin e pėrgjithshėm qė i sillte imazhi i mashkullit apo i femrės. Nė momentin e testit, 38% e femrave kanė deklaruar qė ishin tė lidhura sentimentalisht, kundėr 40% tė meshkujve. Nga rezultatet e kėrkimit ka rezultuar se femrat, pavarėsisht nga fakti se kishin ose jo partner, tregonin njė interes tė ngjashėm nė vlerėsimin mbi tė qenit mashkull dhe kėnaqėsisė estetike nga imazhet e treguara. Por, vullnetaret beqare kanė shpenzuar mė shumė kohė nė vlerėsimin e imazheve tė meshkujve nė krahasim me koleget e lidhura, duke treguar mė shumė interes pėr fotot e paraqitura. Ndėrkohė qė ndėr subjektet e seksit mashkullor, pėrkundrazi, nuk ėshtė dalluar asnjė ndryshim mes atyre beqarė dhe atyre tė lidhur: interesi i tyre nė lidhje me fotot ka rezultuar tėrėsisht i pavarur nga fakti qė kishin ose jo njė partnere. "Kėto rezultate mund tė kenė ardhur nga diferencat e lidhura me seksin, nė mėnyrėn e tė vėnit nė pėrdorim tė njė strategjie riprodhimi. Kėto strategji duket se bashkėveprojnė nė nivelin e procesit konjuktiv tė njohjes sė njė partneri potencial, duke kontribuar nė ndryshimet mes meshkujve dhe femrave nė sjelljet dhe mekanizmat e tėrheqjes seksuale", - ka shpjeguar Rupp.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17535
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi