» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KONGRESI I MANASTIRIT

Shko poshtė

KONGRESI I MANASTIRIT

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 09 Aug 2007, 15:51

Kongresi i Manastirit nuk ishte thjesht,nje mbledheje gjuhesore,por ishte nje kongres kombetar.Ishte nje ngjareje e madhe,jo vetem e gjuhes,por edhe nje ngjarje politike,historike e shkencore,nga se aty nuk u vendos vetem per alfabetin e gjuhes shqipe,por u debatua edhe per shume ēeshje kombetare..Megjithate vendin kryesor ne punimet e tij e zuri ēeshtja gjuhesore,e alfabetit qe kerkonte nje zgjidhje perfundimtare.Per kete Kongresi i Manastirit u pa si nje ngjarje e shenuar ne historine shqiptare.:Ne Manastir u tubuan 50 delegat te njohur shqiptar nga 14-22 nentor 1908.Teme kryesore ishte zgjidhja perfundimtare e alfabetit te gjuhes shqipe.Nder delegatet pjesemarres shquheshin:Mithat Frasheri,Gjergj Fishta,Luigj Gurakuqi,Shahin KolonjaNdre Mjeda, Mihajl Grameno,Gjergj Qiriazi,Fehim Zavalani,Mato Logoreci,Hil Mosi,Sotir Peci,pastaj perfaqesues te shoqatave,klubeve e organeve kombetare te trevave shqiptare,te kolonive te jashtme,shkrimtare,gazetare,levrues dhe mesues te gjuhes shqipe,etj....Pas shume diskutimeve,me gjithe deshiren dhe synimet per te cilat ishin tubuar,nuk u arrit te caktohej nje alfabet i vetem,por u miratuan dy alfabete.:ai i Stambollit dhe alfabeti me shkronja latine,qe ishte shume i afert me alfabetin e shoqerise"Bashkimi" te Shkodres.Ky i fundit u pame praktik dhe me i lehte per te u pervetsuar,dhe u vendos te mbetet alfabeti i vetem i gjuhes shqipe.Xhonturqit nuk i pranuan vendimet e Kongresit te Manastirit.Ata kerkuan per gjuhen shqipe te perdoret alfabeti turko-arab dhe jo ai latin.Patriotet shqiptare i kundershtuan me force keto nderhyreje te Xhon turqeve.U organizuan edhe protesta.Ne Korqe me 1909 u be nje manifestim i madh ne favor te alfabetit te aprovuar nga Kongresi i Manastirit.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14061
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi