» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si te mposhtni lodhjen dhe te riktheni energjite e munguara

Shko poshtė

Si te mposhtni lodhjen dhe te riktheni energjite e munguara

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 09 Jul 2011, 23:21

Ne keto dite te nxehta vere te gjithe ndihemi me te lodhur se zakonisht dhe cuditerisht ndonjehere ndihemi te tille edhe kur sapo jemi zgjuar nga gjumi i nates. Pra, gjithcka qe ju nevojitet eshte energji shtese, gje qe mund ta arrini ne disa menyra te thjeshta. Lexoni keshillat vijuese dhe filloni t’i “jetesoni”, ndersa jeta juaj shume shpejt do te duket ndryshe.

Me kalimin e viteve keni plane dhe deshira te ndryshme, por kurre nuk i realizoni? Lajmi inkurajues eshte se ju nuk jeni te vetmit me keto probleme, ndersa lajmi me i mire se kete mundeni ta ndryshoni. Nje hulumtim tregoi se njerezit ne realizimin e qellimeve te reja jetesore i “sabotojne” mungesa e energjise. Pra, e tera qe u nevojitet eshte energji shtese te cilen mund ta arrini ne menyra te thjeshta. Lexoni keshillat vijuese dhe filloni t’i “jetesoni”, ndersa jeta juaj shume shpejt do te duket ndryshe.

Tete ore gjume

Pa gjume cilesor nuk ka as energji, dhe as shendet. Tete ore gjume jane te nevojshme per organizmin per rikuperim, por keto duhet te jene tete ore gjume gjate nates. Ideale do te ishte te bini ne gjume ndermjet ores 22 dhe 23. Nese bini me vone vetem do te humbni energji shtese. Nese kjo gje nuk ekziston ne jeten tuaj, duhet te disiplinoheni dhe te mesoheni qe te shkoni ne gjume me heret.

Ne ritem me oren e brendshme

Veproni ne perputhje me oren tuaj te brendshme. Energjia eshte ne kulminacion ne mengjes, me sakte gjysme deri nje ore pas zgjimit. Shfrytezojeni kete per kryerjen e detyrave me te veshtira. Rreth mesdites, relaksohuni dhe qetesohuni pasi qe kete e kerkon trupi juaj.

Kulminacioni i radhes i energjise paraqitet ne oret e mbremjes, ndersa kete mund ta shfrytezoni per veprim konkret per realizimin e gjerave te cilat do t’i sjellin dobi jetes suaj private. Eshte deshmuar se njerezit te cilet veprojne ne perputhje me oren e tyre te brendshme kane shume me shume energji dhe me shpejt i kryejne detyrat.

Ndaloni se piri duhan

Ne rikthimin dhe mbushjen me energji as mos mendoni te pini duhan. Detyra juaj e pare eshte te ndaloni se piri cigare. Ish-duhanpiresit deshmojne se pas ndaljes se pirjes me se shumti i ka befasuar energjia te cilen kohe te gjate nuk e kane ndjere.

Nikotina ndikon ne cilesine e gjumit, per kete nuk mund te flini mire. Per kete diten vijuese jeni nervoz, dhe ju nevojiten edhe me shume cigare qe t’ju qetesojne. Shkurt, gjendeni ne “rrethin e deshperuar” nga i cili duhet sa me pare te dilni.

Ushtrimet per shpirt dhe trup

Tashme eshte e njohur se ushtrimet trupore organizmit te njeriut i sjellin shume dobi, ndermjet te tjerash edhe me shume energji.

Kushtojini vemendje edhe shpirtit pasi eshte deshmuar se njerezit te cilet rregullisht meditojne kane shume me shume energji nga ata qe kete nuk e bejne.

Libri, filmi, shoqeria, natyra…

Libri i mire apo filmi, shoqeria cilesore apo qendrimi ne natyre do ta pasurojne jeten tuaj, ndersa se bashku me kete do t’ju sjell energji shtese. Madje edhe kur te mendoni se nuk keni kohe, gjejeni per keto gjera te cilat jane te deshmuara si sjelles te energjise se re.

Koha jone

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi