» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ėshtė apo nuk ėshtė kripa e rrezikshme.

Shko poshtė

Ėshtė apo nuk ėshtė kripa e rrezikshme.

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 06 Aug 2011, 19:08

Pas njė studimi nėntėvjeēar shkencėtarėt evropianė kanė ardhur nė pėrfundim se konsumimi i lart i kripės nuk ėshtė i rrezikshėm, pėrkundrazi mund tė ketė efekt tė dobishėm nė organizėm.
Njė konkludim i tillė kundėrshtohet nė tėrėsi nga Shoqata amerikane dietetike, Shoqata amerikane e kardiologjisė dhe Qendra pėr parandalimin e sėmundjeve- sipas tė cilėve, konsumimi i sasisė sė lartė tė kripės mund tė shtojė rrezikun pėr zhvillimin e sėmundjeve tė zemrės.
Nė studim kanė marrė pjesė 3.681 evropianė tė moshave tė mesme, tė cilėt nė fillim tė studimit nuk kanė pasur as tension tė rritur tė gjakut e as ndonjė sėmundje tė zemrės. Participantėt janė ndarė nė tre grupe, nė vartėsi nga konsumimi i kripės: konsumim tė ulėt, tė mesėm dhe tė lartė.
Nė grupin qė kanė konsumuar sasi tė vogėl tė kripės janė regjistruar 50 raste tė vdekurish, nė grupin me konsumim mesatar tė kripės 24 raste, ndėrsa nė grupin me konsumim tė lartė tė kripės vetėm 10 participantė kanė vdekur deri nė fund tė studimit.
Krahas kėsaj, ėshtė vlerėsuar se rreziku nga zhvillimi i sėmundjeve tė zemrės te grupi qė kanė pėrdorur pakėz kripė ishte 56 pėr qind mė i lartės nė krahasim me grupin qė kanė konsumuar sasi tė madhe tė kripės.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17619
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi