» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


7 Gabimet prindėrit e bėjnė lidhje me fėmijėt e tyre dhe Internet

Shko poshtė

7 Gabimet prindėrit e bėjnė lidhje me fėmijėt e tyre dhe Internet

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 06 Aug 2011, 19:14

Nė kėtė ditė prindėrit dhe moshė shumė tė njohin rreziqet nė dhėnien e fėmijėve tė tyre tė lirisė tė kalojnė kohėn e izoluar nė internet. Por kur fėmijėt kanė kompjuterat e tyre dhe tė kenė qasje tė pakufizuar nė to, prindėrit nuk janė gjithmonė tė vetėdijshėm pėr pikėrisht ajo qė koha e tyre nė internet ėshtė bėrė pėr tė emocionale mirėqenien e tyre.

Shumica prej jush prindėrve janė shumė tė zėnė pėr tė monitoruar tė gjitha projektet nė internet kec tuaj dhe argėtuese. Nė njė shumė tė njėsive familjare tė dy prindėrit janė sjellė nė njė tė ardhurave, plus njė herė ju jeni me me ditėn e tyre tė punės nuk janė aktivitete nė shtėpi qė duhet kujdesur pėr tė, tė tilla si ndreqim ushqim, larjen e rrobave, apo vetėm relaksuar pas njė ditė tė gjatė. Pra, ėshtė e kuptueshme qė ju mund tė dėshironi tė lejojė qė fėmija juaj tė lirisė pėr tė shkuar nė dhomėn e tij apo tė saj dhe tė shpenzojnė nė mbrėmje tė gjithė nė kompjuter nė jetėn private, duke ju lėnė pėr t'u ēlodhur nė paqe. Por kjo "paqe" mund tė pėrfundojnė nė fatkeqėsi, ose nė disa raste, njė bir tė dėmtuara emocionalisht apo vajza.

Kėtu janė disa gabime prindėr mund tė bėjė nė lidhje me djalin e tyre apo qasje nė internet vajza:

1. Supozojmė se qė tė gjitha kontaktet ėshtė bėrė thjesht me anė tė kompjuterit, fėmijėt tuaj nuk mund tė lėnduar fizikisht nga tė gjithė internet. Kjo ėshtė njė gabim pėr tė marrė kėtė. Jo vetėm ata mund tė jenė tė shqetėsuar emocionalisht nga ajo qė ata shohin, lexojnė dhe dėgjojnė, por ka pasur edhe raste nė tė cilėn fėmijėt kanė qenė tė gatshėm pėr t'u takuar me njė prani nė internet nė njė vend tė veēantė rendevouz, tė cilat mund tė pėrfundojnė nė njė katastrofė.

2. Lejo fėmijėt tuaj tė jenė vetėm duke kaluar kohė nė kompjuterėt e tyre. Shumica e fėmijėve nuk duan prindėrit e tyre tė dinė mendimet e tyre private dhe tė atyre qė bisedojnė me internet dhe tė rriturit duan tė siguruar atyre intimitetit ata duan. Por, si njė prind, ėshtė pėrgjegjėsia juaj pėr tė mbrojtur vajzėn apo djalin tuaj nga rreziqet e pornografisė, grabitqarėt seksual pretenduar tė jetė dikush qė nuk janė, ose kibernetike bullies.

3. Ignore rreziqet tek pėrgjojnė nė chat dhomat dhe nė faqet e internetit shumė. Unė besoj se njė shumė e prindėrve ose tė marrin fėmijėt e tyre tashmė e dinė nė lidhje me rreziqet e mundshme tė gjendet nė internet, ose ata nuk mendojnė se janė aq tė kėqija tė mjaftueshme apo tė denjė pėr diskutim. Merrni kohė si prind pėr tė theksuar rreziqet e vizituar faqet qė janė seksualisht eksplicite, dhe shpjegojnė rreziqet e dhėnė personale askujt nė internet informacione tė tilla si njė adresė apo numėr telefoni. Fėmija juaj duhet tė jetė nė gjendje pėr tė ardhur tek ju, nėse ai ose ajo ėshtė i mėrzitur nga asgjė parė online. Ata duhet tė kuptojnė se grownups me qėllime tė kėqija do tė bėjnė gjithė ēka munden pėr tė fituar besimin e tyre.

4. Duke besuar fėmija juaj ėshtė i pėlqyer nga tė gjithė dhe tė imunizuar ndaj tė qėllimshme nė internet ngacmimi. Fėmijėt mund tė jenė jashtėzakonisht tė thotė me njėri-tjetrin herė pas here. Ajo mund tė shkojė mė tej se vėshtirėsi shkollės, duke u bėrė kėrcėnime cyberspace - thėnė gėnjeshtra nė lidhje me, ose pėrhapja fotografi tė fėmijės suaj me anė tė email dhe rrugėt e tjera. Unė do tė doja tė theksoj pėrsėri se sa e rėndėsishme ėshtė pėr t'u siguruar qė fėmija juaj e di ai ose ajo mund tė vijė te ju me ndonjė frikė nė lidhje me ngacmimin online. Si prind ju duhet tė ruani tė gjitha dokumentet e sjelljes frikėsuese dhe kontaktoni presė faqen tuaj te internetit, ofruesin e email-it ose ofruesin e shėrbimit nė lidhje me kėtė problem.

5. Supozojmė se ēdo person bisedat e fėmijės tuaj me internet ėshtė e ligjshme dhe tė ndershme. Grabitqarėt seksual do tė merrni pėr fėmijėn tuaj nė ēdo mėnyrė qė munden. Ata mund tė premtojnė paraqet mrekullueshme, udhėtime nė "parajsė", apo edhe thjesht dashuri dhe vlefshmėrinė se fėmija ndihet i mungon nė jetėn e tij ose tė saj. Ai mund tė pretendojnė tė jenė njė fėmijė tė njėjtėn moshė si tuajat. Ai mund tė japin njė emėr bėrė plotėsisht, adresa, dhe ēdo gjė tjetėr pėr veten, duke u pėrpjekur pėr tė marrė fėmijėn tuaj pėr t'i dhėnė atij informacion personal nė kthim. Bėjnė tė qartė me fėmijėt tuaj qė shumė gjėra ata do tė lexoni nė internet nuk janė tė sinqertė.

6. Supozojmė nuk ka asnjė mėnyrė pėr tė mbajtur nėn aktivitetet online tė fėmijės suaj. Disa programe software ekzistojnė tani pėr tė gjetur se si fėmija juaj ėshtė duke e kaluar kohėn e tij ose tė saj online. Kėto do tė jetė tėrėsisht i panjohur pėr fėmijėn tuaj dhe do tė mbajnė gjurmėt e ēdo gjė fėmija juaj nė internet, dhe gjithashtu do tė marrė fotografitė e asaj qė fėmija juaj ėshtė duke kėrkuar. Ju mund tė ndjeheni ky ėshtė njė shkelje tė intimitetit tė fėmijės suaj, por gjithashtu mund tė shpėtojė jetėn e fėmijės suaj.

7. Leje fėmijėn tuaj pėr tė ngritur njė kompjuter nė dhomėn e tyre. Pa njė mėnyrė pėr tė ndjekur aktivitetin e internetit, ju mund tė mendoj vetėm nė faqet e internetit qė fėmija juaj ėshtė duke vizituar dhe sa orė e ēdo ditė ėshtė marrė nga zakonin e tyre kompjuterike. Djali apo vajza juaj mund tė jetė tė gjithė internet natėn dhe ju kurrė nuk do tė dinė. Mbajtja kompjuter nė njė ēerdhe familjare apo dhomė tė gjallė do t'ju ndihmojė tė jenė mė tė vetėdijshėm pėr atė qė ėshtė nė ekran dhe tė kufizojnė kohėn e kaluar atje.

Kompjutera dhe teknologji moderne kanė hapur njė botė krejt tė re pėr fėmijėt e tė gjitha moshave. Pėr fat tė keq, ka rreziqe gjatė rrugės. Duke qenė tė kujdesshėm, prindėrit mund tė mbajnė larg fėmijėt e tyre nga rreziqet qė rri online.

Burimi i Temes FX6.NET

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17460
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 7 Gabimet prindėrit e bėjnė lidhje me fėmijėt e tyre dhe Internet

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:24

3. Ignore rreziqet tek pėrgjojnė nė chat dhomat dhe nė faqet e internetit shumė. Unė besoj se njė shumė e prindėrve ose tė marrin fėmijėt e tyre tashmė e dinė nė lidhje me rreziqet e mundshme tė gjendet nė internet, ose ata nuk mendojnė se janė aq tė kėqija tė mjaftueshme apo tė denjė pėr diskutim. Merrni kohė si prind pėr tė theksuar rreziqet e vizituar faqet qė janė seksualisht eksplicite, dhe shpjegojnė rreziqet e dhėnė personale askujt nė internet informacione tė tilla si njė adresė apo numėr telefoni. Fėmija juaj duhet tė jetė nė gjendje pėr tė ardhur tek ju, nėse ai ose ajo ėshtė i mėrzitur nga asgjė parė online. Ata duhet tė kuptojnė se grownups me qėllime tė kėqija do tė bėjnė gjithė ēka munden pėr tė fituar besimin e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7114
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi