» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Burrat e martuar bėhen mė shpejt me zemėr, mjekėt: Fajin e kanė gratė

Shko poshtė

Burrat e martuar bėhen mė shpejt me zemėr, mjekėt: Fajin e kanė gratė

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 06 Aug 2011, 19:28

Studiuesit shkencėtarė dhe mjekėt e psikologėt kanė arritur nė pėrfundimin se burrat e martuar kėrkojnė trajtim pėr zemrėn mė tė shpejtė, falė bezdisė sė grave tė tyre.

Studiuesit kanė zbuluar se burrat e martuar ose qė ndodheshin nė njė marrėdhėnie, kėrkonin njė kujdes mjekėsor mė tė shpejtė krahasuar me burrat beqarė apo tė ve.

Pėrfitimet e shėndetit nga martesa kanė qenė gjithmonė tė njohura, sidomos pėr meshkujt.

Trajtimet e shpejta dhe efektive pėr sulmet nė zemėr kanė bėrė qė vonesat e departamentit tė emergjencave tė jenė ulur ndjeshėm.

Studiuesit zbuluan 4.403 pacientė nė Ontario, Kanada qė kanė pasur sulme nė zemėr. Mosha mesatare ishte 67.3 vjeē dhe vetėm 33.7% ishin femra.

Pothuajse gjysma e pacientėve ( 46 % ) kanė shkuar nė spital brenda 2 orėve, ndėrsa 73.6 kanė shkuar brenda 6 orėve.

Tek njerėzit e martuar, 75.3 % kane shkuar nė spital pas 6 orėve tė shfaqjes sė dhimbjeve tė para tė gjoksit, krahasuar me 67.9 % tek burrat beqarė, 68 % tė divorcuar dhe 70.8 % tė pacientėve tė ve gjatė sė njėjtės periudhė.

Sėmundjet kardiovaskulare janė shkaku mė i shpeshtė i vdekjeve nė Kanada dhe nė botėn perėndimore.

Nga ana tjetėr gratė e martuara ose nė njė marrėdhėnie nuk shohin tė njėjtėn dobi nga martesa nė kėrkimin e trajtimit tė shpejtė tė zemrės.

Studiuesit shpjegojnė se kjo mund tė jetė sepse gratė kanė mė shumė gjasa pėr tė marrė rolin e kujdestarit dhe i kėrkojnė bashkėshortėve tė tyre njė kujdes mė tė shpejtė.

Albanews me informacion nga NOA Very Happy

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17547
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burrat e martuar bėhen mė shpejt me zemėr, mjekėt: Fajin e kanė gratė

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 06 Aug 2011, 19:40

Eshte normale kjo mir po edhe me kete hulumti shtoeht bindja se keshtu ndodh me burrat e martuar per at ende nuk kam vendosur te martohem per shkak qe zemra ime te jet e qet dhe pa probleme, qe mos te ket nevoj per Doktora te ndrysheem, pak shaka...


ju bashkangjitem, keti hulumtimi besoj qe esht keshtuu sipas hulumtimit

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10436
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burrat e martuar bėhen mė shpejt me zemėr, mjekėt: Fajin e kanė gratė

Mesazh nga Naki prej Sun 07 Aug 2011, 20:20

Nuk po me pershatatet e lexova dhe kam mendim tjeter ne kete qe thuhet. Ndoshta por pak per te qene e vertete.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burrat e martuar bėhen mė shpejt me zemėr, mjekėt: Fajin e kanė gratė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi