» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Rexhep Mala

Shko poshtė

Rexhep Mala

Mesazh nga Naki prej Tue 16 Aug 2011, 19:24

Rexhep Mala, atdhetar, simbol i qėndresės kombtare shqiptare, hero i kombit nga Hogoshti, Komuna e Dardanės lindi me 26 mars 1951 nga e ėma Fahrije dhe i ati Mehmeti familje me kushte mesatare ekonomike por me njė traditė shumė tė pasur atdhedashėse e patriotike. Shkollėn fillore dhe tetėvjeēaren nė tėrėsi Rexhep Mala e kreu nė Hogosht, mė pastaj meqė i ati Mehmeti shpėrngulet nė Gjilan, Rexhep Mala e vazhdoi gjimnazin nė Gjilan.
Si nxėnės i vitit tė III-tė ishte ndėr organizatorėt e parė nė organizimin e demonstratave tė 1968-tės. Nė vitin shkollor 1969/1970 Rexhep Malajn e pėrjashtojnė nga shkolla me ērast Ai gjimnazin e vazhdoi nė Preshevė ku edhe e kreu me sukses. Nė vitin shkollor 1970/71 me knaqėsi tė veēantė ushtroi detyrėn si mėsimdhėnės nė fshatin Marec tė Prishtinės, mirėpo i etur pėr dituri dhe pėr tė studiuar, ndėrpreu punėn dhe u regjistrua nė fakultetin Ekonomik nė Prishtinė, me plot sukses kryen vitin e parė tė studimeve, ishte edhe nė ilegalitet dhe pas njė ndėrprerjeje kaloi nė Shqipėri nga edhe kthehet shumė shpejt me bindjen se duhet vepruar nga afėr, rrugetimi, shkuarja-ardhja e tij nė Shqipėri i kushton me burg qė ndėshkohet nga Gjykata pėr kundėrvajtje e Gjilanit, e burgosėn plot 28 ditė, del nga burgu pėr tė kaluar njė kohė jasht shtetit tė jugosllavisė (Francė, Gjermani, Itali dhe nė Zvicėr) tė cilin Rexhep Mala se njohu kurre si shtet.
Rexhepi kudo qė ishte, kado qė shkonte dhe me kėdo qė ishte nė shoqėri, kishte vetėm idealin e tij pėr njė Kosovė tė lirė dhe tė pavarur por ishte nė pėrndjekje nga barbarėt hap pas hapi, me ērast si pjesėtar i Levizjes Nacional Ēlirimtare ( LNĒ ) pikėrisht ne vitin 1974 sė bashku me Adem Demaēi -n (Grupi i Adem Demaēit) e shumė anėtarė tė tjerė arrestohet dhe pas 9 muaj hetimesh denohet me 9 vite burgim tė rėndė. Nė dosjet e SPB-sė tė Kosovės cekėt kjartė se Rexhep Mala ishte ndėr tė burgosurit mė tė pathyer i cili mė sė gjati kishte mbajtur grevė urie, megjithėkėtė Ai arrin qė edhe pse nė kushte tė vėshtira tė shkruaj ditarin nga burgu "Kujtime nga Burgu" ku paraqet jetėn shumė tė vėshtirė dhe torturat mė ēnjrėzore mesjetare tė UDB-sė qė kishin pėrdorur e ushtruar kundėr tij.
Ndonėse ishte i papėrkulur me qėndrimet e tij prej atdhetari, Rexhėn e shetisin nėpėr shumė burgje tė ish jugosllavisė fashiste si nė Prishtinė, Mitrovicė, Zenicė, Shtip, Idrizovė, Prizren, Foēė e nė Mostar. Mė 23 maj 1983 pas 8 vitesh vuajtje e malltretimesh lirohet nga dyert plot egėrsi dhe vuajtje tė pashlyera ngase pjesėn mė tė madhe tė denimit e kishte kaluar i vetėm nėpėr qeli tė burgjeve tė sipėrpėrmendura tė cilat nuk arritėn dot ta thyejnė apo tė detyrojnė tė jetė i urtė pėr pushtetin komunist qė nuk e njohu kurrė nė jetėn e tij.
Doli nga ato dyer tė ndyta dhe e gjen atdheun, Kosovėn po aty ku e kishte lėnė mė parė, pas 8 vitesh Rexhep Mala nuk kishte dėshmi se diēka kishte ndėrruar, jo sėrish tė robėruar me ērast atė jetė me atė robėri Rexha se deshti kurrė dhe me plot energji futet sėrish nė rrugėn drejt realizimit tė synimeve dhe idealit tė tij, gjen shokun e idealit Nuhi Berisha dhe futen prap nė ilegalitet. Ndonėse nė ēdo hap i pėrcjellur, UDB-ja u bie nė gjurmė por trimat lidhėn besa-besėn pėr t'mos u ra nė dorė tė gjallė gjelatėve. Nė lagjen e trimave tė Prishtinės , nė njė luftė tė pabarabartė por me kėngė dhe refale armėsh me 11/12 janar 1984 ranė heroikisht pėr t'mos vdekur kurrė. Rexhep Mala e Nuhi Berisha shquhen ndėr figurat mė tė ndritura tė qėndresės dhe sakrificės sonė kombėtare. Sot pėr veprėn patriotike tė Rexhep Malės me plot krenari flasin bashkėpunėtorėt, bashkėluftėtarėt, bashkėfshatarėt dhe mbarė Kosova ndonėse emrin e Rexhep Malės e shohim nė ēdo flamur me shqiponjėn dykrenare, e hasim nė shumė rrugė tė cilat me nderė e krenari mbajnė emrin e tij , e hasim nė shumė sheshe e vatra edukativo-arsimore, kazerma e qytetit nė Gjilan me krenari mban emrin e bėrthamės sė UĒK Rexhep Mala e Nuhi Berisha.
Mė 11 janar tė vitit 2008 nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare nė Prishtinė u promovua monografia "Rexhep Mala - Anteu i Lėvizjes Ilegale" , e autorit Selatin Novosella.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19346
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rexhep Mala

Mesazh nga albi prej Wed 26 Feb 2014, 15:25

Rexhep Mala esht nga banja e Sjarines nga nje famile patriotike me kujtohet ajo dit  me 1984 kur ra herijokisht at dit e kishin rrethua me qindra polici serbe me auto blinda  kunder dy shiptarve lavdi i qoft  Rexhes dhe shokve te ti
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12363
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rexhep Mala

Mesazh nga Dardania prej Fri 27 Mar 2015, 13:52

Parathėnie

Zemra e cila kėndonte nė zė edhe nė brendinė e saj nuk mundi kush me ia ndalur dėshirėn pėr tė kėnduar...Edhe nė qeli kur isha, rrėfente Rexhep Mala "nuk kishte ditė qė nuk kėndoja edhe pse ishte rreptėsisht e ndaluar, posa ndėgjonin zėrin gardianėt e burgut , vinin dhe mė ndėrprisnin por nuk mungonin as ndėshkimet nga gjakpirėsit e ndytė, ata posa u largonin unė sėrish filloja me zė tė ultė e dalėngadalė mė buronte njė energji dhe e ngrisja zėrin aq lartė , kujt’ i kėndoja vall..?, popullit tim, heronjėve , dėshmorėve tė rėnė pėr Liri, qėndresės heroike tė vėllezėrve e motrave tė mia shqiptarė". Nga rėniaRexhep Malės e Nuhi Berishės- gjatė pėrleshjes me forcat policore serbe, nė Kodrėn e Trimave nė Prishtinė, natėn ndėrmjet 11 e 12 janarit tė vitit 1984, ranė heroikisht Rexhep Mala e Nuhi Berisha. Me prejardhje nga Komuna e Gjilanit, tė lindur nė Kamenicė, si studentė, me iniciativėn e Rexhep Malės dhe tė bashkėveprimtarėve tė tjerė formohet 'Komiteti i Studentėve nė kuadėr tė Grupit Revolucionar, i cili do t'i shėrbejė Lėvizjes ēlirimtare tė shqiptarėve si bėrthamė e parė pėr lėvizėn e pranverės studentore tė vitit 1981. Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha provuan tė vihen nė themelet e njė organizimi tė lėvizjes ēlirimtare, qė vepronte nė vazhdimėsi, kurse nė vitin 1973 filluan veprimtarinė e tyre nė botimin e gazetės \"Zėri i Kosovės\".Ata kishin vizion tė qartė pėr tė ardhmen e Kosovės dhe guximin e duhur pėr tė vepruar kundėr regjimit tė atėhershėm. Rexhepi e Nuhiu vlerėsohen si dy nga figurat qendrore tė rezistencės dhe pėrpjekjeve tė popullit shqiptarė tė Kosovės pėr liri e pavarėsi, dhe janė ēmuar pėr trimėrinė, sakrificėn e lartė dhe aftėsitė organizative.

Biografia

 • Rexhep Mala, atdhetar, simbol i qėndresės kombtare shqiptare, hero i kombit nga Hogoshti, Komuna e Dardanės lindi me 29 mars 1951 nga e ėma Fahrije dhe i ati Mehmeti familje me kushte mesatare ekonomike por me njė traditė shumė tė pasur atdhedashėse e patriotike. Shkollėn fillore dhe tetėvjeēaren nė tėrėsi Rexhep Mala e kreu nė Hogosht, mė pastaj meqė i ati Mehmeti shpėrngulet nė Gjilan, Rexhep Mala e vazhdoi gjimnazin nė Gjilan.


 • Si nxėnės i vitit tė III-tė ishte ndėr organizatorėt e parė nė organizimin e demonstratave tė 1968-tės.


 • Nė vitin shkollor 1969/1970 Rexhep Malajn e pėrjashtojnė nga shkolla me ērast Ai gjimnazin e vazhdoi nė Preshevė ku edhe e kreu me sukses.


 • Nė vitin shkollor 1970/71 me knaqėsi tė veēantė ushtroi detyrėn si mėsimdhėnės nė fshatin Marec tė Prishtinės, mirėpo i etur pėr dituri dhe pėr tė studiuar, ndėrpreu punėn dhe u regjistrua nė fakultetin Ekonomik nė Prishtinė, me plot sukses kryen vitin e parė tė studimeve, ishte edhe nė ilegalitet dhe pas njė ndėrprerjeje kaloi nė Shqipėri nga edhe kthehet shumė shpejt me bindjen se duhet vepruar nga afėr, rrugetimi, shkuarja-ardhja e tij nė Shqipėri i kushton me burg qė ndėshkohet nga Gjykata pėr kundėrvajtje e Gjilanit, e burgosėn plot 28 ditė, del nga burgu pėr tė kaluar njė kohė jasht shtetit tė jugosllavisė (Francė, Gjermani, Itali dhe nė Zvicėr) tė cilin Rexhep Mala s’e njohu kurr si shtet.
 • Denimi me 9-tė vite burg

 • Rexhepi kudo qė ishte, kado qė shkonte dhe me kėdo qė ishte nė shoqėri, kishte vetėm idealin e tij pėr njė Kosovė tė lirė dhe tė pavarur por ishte nė pėrndjekje nga barbarėt hap pas hapi, me ērast si pjesėtar i Levizjes Nacional Ēlirimtare ( LNĒ ) pikėrisht ne vitin 1974 sė bashku me Adem Demaēi -n (Grupi i Adem Demaēit) e shumė anėtarė tė tjerė arrestohet dhe pas 9 muaj hetimesh denohet me 9 vite burgim tė rėndė. • Nė dosjet e SPB-sė tė Kosovės cekėt kjartė se Rexhep Mala ishte ndėr tė burgosurit mė tė pathyer i cili mė sė gjati kishte mbajtur grevė urie, megjithėkėtė Ai arrin qė edhe pse nė kushte tė vėshtira tė shkruaj ditarin nga burgu “Kujtime nga Burgu” ku paraqet jetėn shumė tė vėshtirė dhe torturat mė ēnjrėzore mesjetare tė UDB-sė qė kishin pėrdorur e ushtruar kundėr tij. • Ndonėse ishte i papėrkulur me qėndrimet e tij prej atdhetari, Rexhėn e shetisin nėpėr shumė burgje tė ish jugosllavisė fashiste si nė Prishtinė, Mitrovicė, Zenicė, Shtip, Idrizovė, Prizren, Foēė e nė Mostar. • Mė 23 maj 1983 pas 8 vitesh vuajtje e malltretimesh lirohet nga dyert plot egėrsi dhe vuajtje tė pashlyera ngase pjesėn mė tė madhe tė denimit e kishte kaluar i vetėm nėpėr qeli tė burgjeve tė sipėrpėrmendura tė cilat nuk arritėn dot ta thyejnė apo tė detyrojnė tė jetė i urtė pėr pushtetin komunist qė nuk e njohu kurrė nė jetėn e tij.
 • Flaka e Janarit 1984

 •  
 • Doli nga ato dyer tė ndyta dhe e gjen atdheun, Kosovėn po aty ku e kishte lėnė mė parė, pas 8 vitesh Rexhep Mala nuk kishte dėshmi se diēka kishte ndėrruar, jo… sėrish tė robėruar me ērast atė jetė me atė robėri Rexha s’e deshti kurrė dhe me plot energji futet sėrish nė rrugėn drejt realizimit tė synimeve dhe idealit tė tij, gjen shokun e idealit Nuhi Berisha dhe futen prap nė ilegalitet. Ndonėse nė ēdo hap i pėrcjellur, UDB-ja u bie nė gjurmė por trimat lidhėn besa-besėn pėr t’mos u ra nė dorė tė gjallė gjelatėve. Nė lagjen e trimave tė Prishtinės , nė njė luftė tė pabarabartė por me kėngė dhe refale armėsh me 11/12 janar 1984 ranė heroikisht pėr t’mos vdekur kurrė.
 • Rexhep Mala e Nuhi Berisha shquhen ndėr figurat mė tė ndritura tė qėndresės dhe sakrificės sonė kombėtare. Sot pėr veprėn patriotike tė Rexhep Malės me plot krenari flasin bashkėpunėtorėt, bashkėluftėtarėt, bashkėfshatarėt dhe mbarė Kosova ndonėse emrin e Rexhep Malės e shohim nė ēdo flamur me shqiponjėn dykrenare, e hasim nė shumė rrugė tė cilat me nderė e krenari mbajnė emrin e tij , e hasim nė shumė sheshe e vatra edukativo-arsimore, kazerma e qytetit nė Gjilan me krenari mban emrin e bėrthamės sė UĒK Rexhep Mala e Nuhi Berisha.
 • Mė 11 janar tė vitit 2008 nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare nė Prishtinė u promovua monografia “Rexhep Mala - Anteu i Lėvizjes Ilegale” , e autorit Selatin Novosella.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11568
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rexhep Mala

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi