» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Puthja e Cubit – Migjeni

Shko poshtė

Puthja e Cubit – Migjeni

Mesazh nga Naki prej Wed 17 Aug 2011, 00:52

Edhe njė prandverė ka ardhė. Prandvera e 17-tė pėr Dilen, e cila, e shtrime nė bar, ndjeu se ka taman, as mė pak as mė tepėr se 17 vjet.
- Nano! Savjet kam? - pyeti nanėn nė shtėpi.
- Tashti i mbushė 17, bijo! - I tha nana me njė dorė n’ijė e me tjetrėn mbi sy, pėr m’u mprojtė nga rrezet e diellit.
Edhe Dila, e shtrime nė bar, ndjeu se ka taman 17 vjet. Ashtu e shtrime, shikon qiellėn e kaltėrt dhe ndigjon cingaret, njė tė dashit tė grigjės ma e hollė, dhe tjetra e lopės me za ma tė trashė. Ēohet herė herė e shikon bagtinė dhe prap shtrijet, me njė dėshirė tė vokėt nė gji. Sa fort Dila qė i ndjen tė 17 vjetat nė vete! Kur nė tė kapėrthyemit e dėshirės, ven shplakėt nė krye dhe ma fort shtrihet, ndjen si nder veshė dhe nder tamtha i rreh gjaku rrjedhje tė forta dhe e ban me ndie edhe me dishrue ma tepėr. Atėherė Dila mbyllė sytė. Ashtu me sy mbyllė pret diēka. Buzėt e saj tė lagta e tė ēeluna pėr gjysė i terte flladi i lehtė.
Para ksaj prandvere bani njė dimėn acar. Bora qė tashti shifet si kunorė vetėm nder bjeshkėt e nalta, nė dimėn kish mbulue mbarė tokėn. E stuhia e tmerrshme s’kish lanė pa futė borėn deri ndėr shpella mali dhe zgavrriqe drunjsh. Nė kėt acarim dimri dhe bishėt e malit zbriten nėpėr katunde te njerėzit. Por kta nuk i priten mirė. Bashkė me bishėt e malit zbriti edhe Cubi, i cili ishte tmera pėr ata qė kishin ndigjue pėr tė e qė nuk e njifshin. Nė besė, nė buk’e krypė, i ati i Diles e mbajti cubin si mik. Dhe gjatė njė mueji sa ndenji Cubi nė shtėpi te saj, Diles iu ba se ky Cub nuk asht ai Cub pėr tė cilinflisnin se vret, grabit, pėrdhunon. me tė vėrtet po at emen kishte; por jo nuk ishte ai. Cubit mik njezetekatėrvjeēar i buzqeshej nana, i buzqeshej Prenda, e shoqja e re e vllaut, baba i fliste me za tė butė e vllau kėndonte me te. Cubi-mik ishte i mirė dhe tė gjithė e nderojshin, Dila kanjėherė me dashje dhe pa dashje e shikonte nė sy dhe kuqej, kanjėherė me dashje e pa dashje, tue bamė punė nėpėr shtėpi, nė tė kaluem e prekte me krah dhe nga kjo prekje iu rritshin gjitė.
As nga armėt e tija, rrypat me fishekė, pushka dhe revolja nga tė gjitha kėto Dila s’kish frigė. Njė ndjesi e fshehtė rritej nė zemrėn e Dilės dhe sa ma shum ditė kalojshin aq ma e madhe bahej. Dhe ndiesia u ba dėshirė, dėshirė qė tė len pa gjumė. Por njė ditė, kur dielli sa njė pare e madhe sermi u ēfaq nė qiell, Cubi shkoi. E dila mbet vetėm me dashurinė pėr Cubin.
Asht e flakėt dėshira e Dilės nė njė ditė tė shkėlqyeshme prandvere kur, e shtrime nė bar, ndjen se si i rreh gjaku ndėr dej. Asht edhe ma e flakėt dėshira e Dilės kur i ka syt’e mbyllun e me andrim vezullues don me krijue ate qė s’ka. S’ka… Nuk u pa ma Cubi. E 17 prandvera tė saja janė 17 thirrje tė nxehta tė heshtura drejtue Cubit.
Ashtu e shtrime dhe n’andrim Dila nuk desht t’i ēeli syt’ edhe se ndjeu mbi trupin e vet njė peshė dhe prishi dihatunin e nji mashkulli e mbi buzėt e veta tė pėrvlueme njė njomsi. S’i ēeli syt’. Ndoshta kish frigė tė mos prishi ekstazėn nė tė cilėn kishte ramė… E kur ndjeu lehtėsimin e trupit i ēeli syt. Por aty s’pa kend. U hodh nga ana e majt. Dila u drodh. “Ai asht! tha - Cubi!” dhe u vue nė ndjekje tė gjurmės majtas. Sie dehun, gjithnjė n’ekstazė. La grigjen, as qė i binte ndėr mend, pse kėrkonte Cubin. Doli nė rranxė tė malit shkambuer. E thirri me emėn, por bashkė me kėmbėt e saja qė pėrplaseshin prej shkambit nė shkamb, q’ashtu dhe thirrjet e saja u pėrplaseshin - kot.
Njė parandjenjė i thoshte se ai ėshtė afėr , shumė afėr dhe sikur e ledhatonte me atė shiqimin thumbues, u ndal dhe hodhi njė vėshtrim si tė ishte vėzhguese profesionale, e krehi me shiqim tėr bjeshkėn e lartė qė sikur bashkohej me qiellin. Mbledhi forcė shtrėngoj duar dhe filloi tė thėrrs: o Cubiiii jehona e thirrjes si oshtimė vullkani, pėrplasej nga shpati nė shpat duke krijuar jė eho tė pafund dhe pėrseritej; o Cubiiii, o Cubiiii, o Cubiiii, …. Dilo u step Ju duk e quditshme, se si pėrseritej thirrja e saj. sikur e harroi Cubin u thellua nė mendime dhe mendja i vajti ke gigja nė bregun e shqipes. Hudhi bistekėt anash, u kėrrus ti shtrėngon tė mbathurat, dhe u kthye nga kishte ardhur, bri pėrroit qė kishte njė gurgullimė uji me karakteristikė tė vėqantė. Papritmas dėgjoi njė thirrje tė fuqishme:
Dilooooo, iloooooo, loooooo,
Ėshtė Cubi, tha.
Shiqoi rreth e rrotull por nuk vėrejti askund Cubin, o zot ē’ndodh me mua, ėshtė ky njė ankth ėndrreje apo ē’ėshtė duke ndodhur, nuk kuptonte mė asgjė. Nuk vonoi shumė dhe Dilo shpejtoi hapat rrėzė proit qė thente monotonin qė ia brente shpirtin Dilos, kaloi edhe gurin e Plakės dhe pėr njė ēast filloi ti rrahėn zemra furishėm, drejtoi shiqimin dhe me gjymės zėri tha Cubi, Dilo… Nga ky moment ajo nuk shiqonte nga e bartnin kėmbėt, pėr njė ēast u gjend nė pėrqafimin e Cubit me trup vigani, puthjet e njėpasnjėshme, qetsuen dy zemra qė vlonin nga dashuria.
Cubi ishte kurreshtar dhe e ngacmon Dilon.
O Dilo, ke humbur gigjen apo si erdhe kėtej ke guri i Plakės?
E ajo shkurt.
Mė mungoje ti, e ndjeva se je afėr andaj tė kėrkoja matanė, ke shkėmbi i trimave dhe ja tė gjeta, desha tė tė tregoj se jam rritur, edhe unė mund ta mbaj pushkėn krah pėr krah me ty.
Apo tė dukem ende e re?
Cubi e dėgjoi me vėmendje dhe mburrej me Dilen sa e vendosur qė ishte.
Hė ē’thua fol pyste Dilo?
Cubi u kėrrus lėshoi pushkėn rrėzė njė Bredhi t’badhė, ia vėri njėren dorė mbi krahun e Dilos, u bashkuan shiqimet, sytė e Dilos shkėlqenin, fytyra saj ishte kapluar nga njė zjarr i paparė mė herėt. Dilo je e vetėdijshme se jeta nė male nuk ėshtė e lehtė?! pastaj…. Por Dilo kthej shpinėn dhe nuk dėshronte spjegime, ajo dinte se ēdonte, kishte vendosur. Njė lot i rrėshqiti nga faqja si zjarr, pastaj tjetri. Cubit i erdhi keq pėr Dilon, ai nuk e kishte tė kjartė a janė lot dashurije apo lot vėndosmėrie pėr Liri. Dilo ti po deshe mund tė vishė, por je ende e re andaj prit edhe njė vit e tė hedhėsh shtat dhe njė ēik.
JO Cubi, unė nuk pres dot mė, mjaft kam pritur, unė dua tė jem me ty. Prap njė vrushkull lotėsh vėrshuan faqet e Dilos! Cubi ia vėri duart nė bel me dorėn e majtė ia fshiu lotėt e vakėt dhe i tha unė nuk tė them po pa e marrė pelqimin e prindėrve tė tu, kjo ėshtė luftė Dilo. Ajo e gėzuar shumė iu hodh nė pėrqafim Cubit duke e puthur si e qmendur, ngase e dinte qė prindėrit nuk do e pengonin kurr Dilon tė jet perkrah Cubit trim.

Me ardhjen e Pranverės lindi edhe njė dashuri e re, edhe njė pushkė pėr Liri.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi