» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shpėrngulja e shqiptarėve nga Kosova pėr nė Turqi, 1912-1915

Shko poshtė

Shpėrngulja e shqiptarėve nga Kosova pėr nė Turqi, 1912-1915

Mesazh nga Naki prej Sat 20 Aug 2011, 05:42

Sipas dokumenteve qė gjenden nė Arkivin e Sekretariatit Federativ tė Punėve tė Jashtme nė Beograd, nė Fondin PO (Politēko Odelenje) nga Konsulati gjeneral jepen kėto tė dhėna pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nėpėr Selanik nė Turqi.
Sipas dokumentit numėr 1246 tė pėrpiluar mė 12 prill 1914 jepen kėto shifra:
Nėntor 1912 nė Turqi shpėrngulen 8866 shqiptarė,
Dhjetor 1912 nė Turqi shpėrngulen 11493 shqiptarė,
Gjatė Janarit 1913 shpėrngulen 12087 shqiptarė,
Gjatė Shkurtit shpėrngulen 1288 shqiptarė,
Gjatė Marsit shpėrngulen 7553 shqiptarė,
Gjatė Prillit shpėngulen 6725 shqiptarė,
Gjatė Majit shpėrngulen 12813 shqiptarė,
Gjatė Qershorit shpėrngulen 9386 shqiptarė,
Gjatė Korrikut shpėrngulen 21045 shqiptarė,
Gjatė Gushtit shpėrngulen 29312 shqiptarė,
Gjatė Shtatorit shpėrngulen 13380 shqitparė,
Gjatė Tetorit janė shpėrngulur 14764 shqiptarė,
Gjatė Nėntorit shpėrngulen 17313 shqiptarė,
Gjatė Dhjetorit shpėrngulen 15502 shqiptarė,
Gjatė janarit tė vitit 1914 nė Turqi shpėrngulen 10182 shqiptarė,
Gjatė Shkurtit nė Turqi shpėrngulen 25060 shqitparė,
Gjatė Marsit nė Turqi shpėrngulen 12346 shqiptarė,

Gjithsej, sipas dokumentit, vetėm nė Turqi, janė shpėrngulur 239807 persona. Nė kėtė shifėr theksohet se nuk hyjnė fėmijėt qė ishin nėn moshėn 6 vjeēare. Gjithashtu, theksohet nė kėto dokumente, se nėpėr Kavallė kanė kaluar edhe 4 mijė familje myslimane, por edhe po aq pėrmes rrugės tokėsore. Tė gjithė kėta persona thuhet se i kanė ēuar nė Turqi me 395 anije evropiane.
Sipas tė dhėnave tė “Komitetit tė Kosovės”, gjatė Prillit tė vitit 1914 pėr nė Turqi janė shpėrngulur: 6520 shqiptarė.
Gjatė majit pėr nė Turqi janė shpėrnguljur 15414 shqiptarė,
Gjatė Qershorit pėr nė Turqi janė shpėrngulur 14821 shqiptarė,
Gjatė Korrikut pėr nė Turqi janė shpėrngulur 26237 shqiptarė,
Tė gjitha kėto tė dhėna i ka botuar Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve, seksioni i Shkencave Historike (“Dokumenta o spolnjoj politici kraljevine serbije”, K.VII Sv.1 Beograd 1980.f.617-618).
Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Punėve tė brendshme tė mbretėrisė serbe (1912-1915) nė Kosovė ishte planifikuar tė kolonizohen 20 mijė serbė nė zonėn e okupuar nga serbėt dhe 5 mijė malazezė nė zonėn e Kosovės tė okupuar nga malazezėt.

Burimi: www.kosovaelire.com

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19346
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi