» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Historia e Kosovės nga viti 1389 - 1999

Shko poshtė

Historia e Kosovės nga viti 1389 - 1999

Mesazh nga Naki prej Sat 20 Aug 2011, 05:49

Njė histori nė pika tė shkurtėra pėr Kosovėn gjatė viteve tė tmerrit qė prej 1389 (Beteja e Kosovės) e deri nė vitin 1999 (fundi i luftės me Serbinė).

Mė 15 Qershor 1389 – u zhvillua beteja e parė e Kosovės
Nė vitin 1448 – u zhvillua beteja e dytė e Kosovės
Mė 1455 – Kosova gjendet nėn pushtimin otoman
Nė vitin 1785 – Karamahmut Pashė Bushatliu pushton njė pjesė tė madhe tė Kosovės
Mė 3 Mars 1878 – Mbahet marrėveshja e Shėn Stefanit ku njė pjesė e madhe e territoreve shqiptare iu manifestua Bullgarisė dhe Serbisė
Mė 10 Qershor 1878 – Nė kundėr pėrgjigje tė Traktatit tė Shėn Stefanit u mbajt Lidhja e Prizrenit
Mė 1878 – Themelohet Vilajeti i Kosovės
Nė vitin 1881 – Shuhet pothuajse fare aktiviteti i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, vetėm disa prej udhėheqėsve vazhdojnė aktivitetin e tyre deri nė vitin 1885.
Mė 1908 – Revolucioni i xhonturqėve (apo turqit e vegjėl)
Nė vitet 1909 – 1911 – Fillojnė kryengritjet e armatosura tė shqiptarėve tė Kosovės tė udhėhequr nga Isa Boletini, Idriz Seferi, Bajram Curri e Hasan Prishtina kundėr Turqisė
Mė 18 Tetor – Serbia, Bullgari dhe Greqia i shpallin luftė Turqisė dhe fillon kėshtu Lufta e I-rė Ballkanike
Nė Tetor dhe Nėntor - Kosova okupohet nga forcat ushtarake serbe dhe masakrohen 50.000 civilė shqiptarė
Mė 28 Nėntor 1912 – Ismail bej Vlora shpall Pavarėsinė e Shqipėrisė nė Vlorė
Nė Qershor dhe Korrik tė vitit 1913 - nis Lufta e II-tė Ballkanike
Nė Dhjetor tė vitit 1918 – Kosova pushtohet nga serbėt
Konferenca e Paqes nė Paris nė vitin 1919 - 1920 cakton pėrfundimisht qė territori i Kosovės do tė mbetet nėn sundimin e Mbretėrisė tė sapo krijuar Serbo – Kroate – Malazeze. Qeveria Jugosllave bėn planin pėr kolonizimin e Kosovės, pėr tė realizuar kėtė plan nė tokat shqiptare vendosen mbi 70.000 kolonė malazezė dhe serbė.
Mė 1933 – Qeveria Jugosllave fillon negociatat me Qeverinė Turke pėr shpėrnguljen masive tė myslimanėve shqiptarė nė Turqi
Mė 1937 – Vaso Ēubrilloviē i paraqet qeverisė sė serbėve Memorandumin e shpėrnguljes sė shqiptarėve nga Kosova
Mė 7 Prill 1939 – Shqipėria pushtohet nga Italia
Mė 21 Prill 1941 – Kosova bashkohet me Shqipėrinė nėn kontrollin e Italisė ndėrsa Trepēa mbetet nėn kontrollin e Gjermanisė
Mė 1943 - formohet Lidhja e Dytė e Prizrenit me qėllim tė mbrojtjes sė Kosovės nga serbėt
Mė 8 Shkurt 1945 – Kosova okupohet nga forcat Jugosllave
Mė 1968 – Kosova ngrihet nė dėmostratė pėr statusin Republikė.
Njė vit mė pas (1969) – Shqiptarėt e Kosovės e fitojnė tė drejtėn pėr pėrdorimin e flamurit tė tyre Kombėtar
Nė vitin 1970 – themelohet Universiteti i Prishtinės
Ndėrsa nė vitin 1981 – nėnshkruhet marrėveshja pėr marrėdhėnie kulturore dy palėshe , Shqipėri – Jugosllavi.
Nė kėtė vit (1981) nisin demostratat e studentėve shqiptarė tė Kosovės. Gjatė kėtyre demostratave vriten njė numėr i konsiderueshėm shqiptarėsh dhe burgosen me mijėra tė tjerė
Mė 1974 – Kosova fiton Autonominė.
Mė 1986 – Akademia e Serbisė voton Memorandumin qė do tė bėhet program fundamental pėr politikėn diskriminuese tė Qeverise serbe pėr njė periudhė 10 vjeqare.
Mė 1987 – Millosheviēi viziton Kosovėn
Mė 1988 – Organizohen demostrata masive tė shqiptarėve tė Kosovės kundėr politikės sė Millosheviēit
Mė 1989 – Fillon greva e urisė sė 1300 Minatorėve tė Trepēės tė cilėt protestojnė kundėr politikės sė Millosheviēit
Mė 28 Mars – Parlamenti serb suspendon Autonominė e Kosovės
Nė Gusht tė viti 1997 – UĒK-ja merr mbi vete pėrgjegjėsinė kundėr sulmeve serbe dhe bashkėpunėtorėve tė tyre. Nė Mars tė kėtij viti fillon ofenziva e forcave serbe nė Drenicė ku vriten rreth 30 civilė shqiptarė.
Mė 4 Gusht zhvillohet masakra nė Llaushė, Rahovec dhe Drenicė.
Mė 15 Janar 1999 – do tė mbahet mend masakra e 45 civilėve shqiptarė nė Reēak.
Mė 18 Mars firmoset marrėveshja e Rambujesė me palėt Shqiptare por refuzohet nga serbėt. Nė kėtė kohė fillojnė shpėrnguljet masive tė civilėve shqiptarė nga Kosova nė Shqipėri, Maqedoni dhe Mal tė Zi.
Mė 24 Mars 1999 – Aleanca e NATO-s fillon bombardimet kundėr serbėve. Kosova merret nėn Qeverisjen e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara (OKB).

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19259
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi