» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Serbia i ka borxh Kosovės territor rreth dy Kosova (1804 – 1878)

Shko poshtė

Serbia i ka borxh Kosovės territor rreth dy Kosova (1804 – 1878)

Mesazh nga Naki prej Sat 20 Aug 2011, 06:28

Harta ėshtė marrė nga libri Dėbimet e shqiptarėve dhe kolonizimi i Kosovės (1877-1995), Instituti i Historisė Prishtinė, QIK 1997
Libri Historia e shteteve dhe e tė drejtave tė popujve jugosllavė bot. Beograd, pėrkth. Prishtinė 1979 grup aut. serbosllavė f. 7 shkruan : Nė gjysmėn e dytė tė shek. VI fiset sllave gradualisht e populluan edhe krahinėn e Alpeve Lindore ; nė decenien e fundit tė shek. VI ata kishin arritur deri nė vijėn nga burimi i Dravės deri nė Danub. F. 329 Nė propozim tė autorizuarit austriak kufijtė e Serbisė u zgjeruan; Serbisė iu bashkėngjitėn edhe 4 qarqe; i Nishit, Pirotit, Vrajės dhe i Toplicės, kėshtu qė ndėr tė tjerėt, nė kuadrin e shtetit serb hyjnė edhe Piroti dhe Vraja. F. 403. Me vendimet e traktatit tė paqes sė Berlinit (1878) territori i Malit tė Zi u zgjerua dukshėm . Ai gati u dyfishua …. Mali i Zi fitoi edhe disa qytete (Nikshiqin, Podgoricėn, Spuzhin, Koloshinin, Ulqinin). Ngjashėm shkruan edhe libri Crna Gora i Boka Kotorska aut. Vuk St. Karaxhiq bot. Nolit Beograd 1977 f. 9.
Libri Srbija Zemlja i Stanovnistvo ( Serbia Shteti dhe Popullsia) aut. Feliks Kanic bot. nė serbokr. Beograd 1986. F. 5 Mė 1878 me vendimin e Kongresit tė Berlinit qarqet : Nishi, Piroti, Vraja dhe Toplica iu bashkėngjitėn Serbisė dhe kryesisht nė ēdo pikėpamje ishin terra incognita dhe pėr hulumtuesit e huaj nė njė mėnyrė mbetet kėshtu deri tash. F. 126 Aleksinci ra nė duar tė serbėve me 1833. Qeveria turko-shqiptare nga Aleksinci u hoq nė vitin 1833. F. 238 Fillimi i shek XIX Leskovci ishte qendėr e pashallėkut tė madh, kufijtė e tė cilit pėrfshinė edhe qarqet e larta: Kryshevcin, Ēuprinė dhe Aleksincin (qė nga viti 1833 i takojnė Serbisė). F. 251 Nė tėrė luginėn e Veternicės para vitit 1878 kishte shumė fshatra shqiptare nuk mbeti asnjė shqiptarė, tė gjithė u shpėrngulėn nė territoret turke. F. 293 Mė 1858 edhe ana e djathtė e Moravės kishte 11 fshatra tė pastra shqiptare. F. 294 Mė 1858 Prokupja kishte 500 familje myslimane (shqiptare ), 300 kristiane, 10 hebreje 20 rome. Mė 1877 kishte 620 familje shqiptare – ēerkeze, 36 rome, 325 shtėpi serbe, 3 hebreje. F. 298 Deri mė 1878 Lugina e Toplicės ishte e mbuluar gati kryesisht me fshatra shqiptare. F. 311 Mė 1877 nė Kurshumli kur erdhėn serbėt kėtu gjetėn vetėm 2 tė krishterė. Kurshumlia merret nga serbėt me 19 janar 1878. F. 317 Qeveria serbe me tė gjitha mjetet u pėrpoq ta populloj qarkun e Toplicės tė cilin mė 1878 e morri gati tė shkretuar, nė 2839 km² tė tij, nė vitin 1905 u regjistruan nė 37 komuna me 341 vendbanime me 102.954 ban.( 36 ban. nė 1 km²), Kosanica ( 19 ban. 1km²).
Libri Istorija Srba Kulturna Istorija Knjiga aut. K. Jireēek, J. Radoniē bot. Beograd 1978, nė serbokr. f. 7 shkruan: Qyteti Nish nuk pėrmendet kurrsesi nė episkopinė serbe nė shek. e XIII-XIV veēse mė 1336 pėrmendet si vend i Bullgarisė kralevine.
Nė Enciklopedinė e Jugosllavisė 1, A – Bib bot. Zagreb 1984 nė gj. shqipe f. 206 shkruan: Kosova prej vitit 297 ishte pjesa qendrore e Dardanisė….Krishterimi kėtu ishte herėt i pranishėm. Hierarkia kishtare ekziston prej shek. III (me ipeshkvin nė Ulpianė). F. 638 shkruan : nga turqit mė 06.04.1867 iu dorėzuan Knjaz Milloshit ēelėsat e qytetit tė Beogradit.
Nova Enciklopedia I, A – K bot. V. Karaxhiē Beograd 1977 f. 34 nė serbokr. shkruan: Shqiptarėt popull i vjetėr i Ballkanit, afėr 3 mil. jetojnė nė Shqipėri, nė Jugosllavi ka mbi 1 mil. 300 mijė, njė numėr nė Greqi, Bullgari, Rumani, SSSR, Itali, nė Lindjen e Afėrme nė veri e nė jug tė Amerikės. F. 689 Ilirėt (Ilirikum) emėrtim antik nė Ballkan qė nga deti Adriatik deri nė Moravė dhe prej Epirit deri nė Danub. F. 929 Kosova e banuar qysh nė kohėn e neolitit. Nė Kosovė shqiptarėt janė shpėrngulur gjatė luftės sė parė e dytė serbe. 1918 Kosova iu ėshtė bashkangjitur SKS-sė. Nė LDB nga Kosova kanė marrė pjesė 50 mijė luftėtarė, Kosova 1945 iu ėshtė bashkangjitur Serbisė. F. 459 Territori Grek u zgjerua kah Epiri dhe Thesalia…
Jugoslovenski Leksikografski Zavod A – Z – Zagreb 1974 nė serbokr. f. 500 mė 1912 Kosova iu bashkėngjit Serbisė me vendimin e marrėveshjes paqėsore tė Londrės 1913, ashtu me 1918. Kosova nė LDB ka dhėnė 50 mijė luftėtarė. F. 922 serbėt nė shek. IX janė kristanizue. Fundi i shek. XVIII shumica e serbėve nė shtetin turk kanė qenė tė grumbulluar nė pashallėkun e Beogradit. 1876 Serbia ka qenė e dėrmuar, mirėpo me ndihmėn e Rusisė nė luftė ēliroi vendet Nish, Pirot, Leskovc dhe Vrajė. Nė kongresin e Berlinit (1878) Serbia fitoi pavarėsinė e plotė. F. 335 Nė paqen e Jedrenit 1829 Turqia i njeh pavarėsinė Greqisė. Greqia mė 1864 fiton nga B. e Madhe ujdhesat e Jonit, prej Turqisė 1878 fiton Thesalinė, gjatė L. Ballk. 1912-13 Greqia fitoi Kretėn, Epirin pjesė nga Maqedonia e Trakia.
Libri Kosovo nekad i danas ( Kosova dikur e sot) grup aut. serb e shqiptarė bot. Beograd 1973 f. 416 shkruar serbokr. e shqip shkruan: Graēanica e tashme xhindet nė themelet e njė kishe mė tė vjetėr, nė tė cilėn ka qenė selia e ipeshkvisė sė Lipjanit. Kisha e Graēanicės objekti mė i vjetėr i konstatuar ėshtė themeli i bazilikės tri pjesėsh tė Bizantit tė hershėm. Nė gėrmadhat e kėsaj bazilike mbreti serb Uroshi I (1243-1276) e ndoshta edhe i ati i tij Stevan Pėrvoveēani dhe xhaxhai Sava Nemanjiē, kanė ndėrtuar edhe njė Kishė. F. 399 po ashtu shkruan edhe pėr Patrikanėn e Pejės dhe f. 404 pėr Kishėn e Lėvishkės etj. siē shkruan edhe ak. M. Krasniqi nė librin Rrėnjėt tona etnike, Prishtinė, 2002 f. 219-220 Graēanica, Patrikana e Pejės, Levishka nė Prizren etj. kėto janė ndėrtuar nė kohėn e sundimit bizantin para ardhjes sė serbėve. Po aty f. 250 Perandoria e Car Dushanit nė shek. XIV pėrfshinte Shqipėrinė njė pjesė tė madhe tė Greqisė dhe njė pjesė tė vogėl tė Bullgarisė. Por kjo perandori nuk zgjati as 10 vjet dhe u bė copė e grimė …..Nė mėnyrė tė njėjtė dhe objektive shkruhet edhe nė disa libra tjera serbokroate dhe te tjera tė huaja. Nga kėto padrejtėsi sot mė shumė ka shqiptarė nė botė se nė Ballkan (pėrreth Shqipėrisė).Mu pėr kėtė 1. Fuqitė e mėdha pa kurrfarė hezitimi duhet ta njohin tė paktėn pavarėsinė e Kosovės pasi qė janė fajtorė nė copėtimin e popullit shqiptarė siē u cekė mė lartė bile nga autorėt serbė. 2. Pas LDB nga 50 shtete, tash janė rreth 200 shtete, gati gjysma e tyre janė sa apo mė tė vogla se Kosova. 3. Kosova pėrkundėr okupimit serb 1912, e riokupimit 1918, 1945, 1989, 1999 i ka pasur kufijtė njėsi e veēantė, e sdm. me Kushtetutėn e 74-ės ka pasur min. tė jashtme, tė mbrojtjes etj. ministri tė shtetėsisė. Mu pėr kėtė Millosheviqi me dhunė, tanke e gjendje tė jashtėzakonshme e suspendoi Kushtetutėn e 74 – ės. 4. Ti bėhet apel Serbisė mjaft je zgjeruar nė tokat shqiptare mė se 200 vjet. 5. Ti bėhet apel Rusisė ju nuk keni tė drejtė tė pėrziheni nė ēėshtjen shqiptare tė Kosovės pasi ajo gjithherė e ka ndihmuar Serbinė nė tkurrjen, shpėrnguljen dhe gjenocidin ndaj popullit shqiptarė nė minimum. 6. Ēėshtja shqiptare sdm. kosovare nė Ballkan dhe Europė ėshtė mė e diskredituara dhe mė e dėmtuara. 7. Tė anulohet – shfuqizohet decentralizimi ( komunat serbe – njė etnike ) pasi qė Kosova pėrkundėr kolonizimeve serbe nė Kosovė dhe shpėrnguljet e shqiptarėve, Kosova ne ish Jugosllavi e mė gjerė nė Europė ka qenė dhe ėshtė sė paku shumė etnike lexo librin dr. Milovan Obradoviq Reforma Agrare dhe Kolonizimi nė Kosovė (1918-1941) bot. Prishtinė 1981 serbokr. dhe nė shqip 2005. Mbi 60 mijė serbė tė ardhur nė Kosovė, po aq serbė kanė ardhur 1945-1966 pastaj nė vitet e 90 – ta . Kosova para vitit 1918 serb ka pasur rreth 3 %. 8. Tė anulohet trashėgimia (kulturore kishtare serbe), pasi kjo trashėgimi ėshtė shqiptare siē u potencua mė lartė nga vetė aut. serbosllavė tė cilėt janė kristanizue nė shekullin e IX e shqiptarėt nė shek. I-III. 9. Tė anulohet termi – fjalia Kosova shumė etnike, standardet, rezoluta 1244 etj. 10. Tė kthehen shqiptarėt nė Mitrovicėn e veriut tė shkatėrrohen strukturat paralele serbe (policore – ushtarake), Dėbellde, Mahalla e Zahirajve ti kthehen Kosovės etj. Tė gjitha kėto pika nė rast se nuk shqyrtohen dhe nuk anulohen – shfuqizohen si mund tė besohet nė pavarėsi apo ēfarė pavarėsie ėshtė ajo me te gjitha kėto tė meta.
Rakip Megjuani

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19346
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi