» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Reklamat e prijsave per te sotmen e te nesermen , metode e lashte mashtruse !!

Shko poshtė

Reklamat e prijsave per te sotmen e te nesermen , metode e lashte mashtruse !!

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 11 Sep 2011, 16:02

A ugusti , para se te merrete pushtetin .. !!

Mreti August pasi e mori pushtetin .. !!Ai krijoi nje luk shume me te pranueshem edhe nga kundershtaret e tij .. !!


Para Krishtit ne vitin e 40, Roma e lashte , ishte ne fazen finale te shperberjes se madhe .Lufta civile po e shkaterronte , kete qytet shtet qe , per shekuj me radhe kishte lulezuar ne pamjen me te plote , politikisht dhe ekonomikisht . Mirepo , duke qene se edhe njerezit kishin filluar te mendonin disi me shume , per tju shmangur luftes civile , ndodhi ndarja , ne dy kampe te medhenj ; Republikanet qe ne nje fare menyre perbenin shumicen dhe , monarkistet . Keta te dytet jo vetem qe ishin pakice , por perfaqesonin nje menyre tjeter jetese , zakoni , dhe paraqitjeje , qe anonte nga e vjetra per kohen atehere .!!

Mirepo me ndihmen e ushtrise dhe perkrahjen e kastes se larte monarkiste , nje djale i mencur , arriti te marre me force pushtetin , ne vitin 39, para Krishtit .Ky djale vinte nga jeta ushtarake , dhe mbronte me fanatizem monarkine e rrezuar .. Ai quhej AUGUST..!!

E beme te gjithe kete rezume , per te treguar se sa vlejti mencuria , per te reklamuar dhe mashtruar figurativisht dhe vizualisht, e Augustit , qe te bente per vete romaket republikane , qe megjithese shumice , nuk mundehin te merrnin pushtetin .

Mbreti para Augustit, Xeroni, perdori , shume menyra force , per te bere per vete votuesit qe perkrahnin republikanet .Por ne asnjeren prej tyre nuk arriti qe ti bindte ata ose ti neneshtronte , deri sa erdhi momenti, qe rrezikohej ndarja dhe shkaterrimi i Romes se Madhe .
Por , djaloshi August ,sa mori pushtetin , perdori nje menyre krejt te re , dhe shume te mencur .

Ne skulpturat e gjetura , nga germimet arkeologjike ,tregohet ne fillim Augusti , si nje burre i ashper me veshje anarkiste , me paraqitje te vrazhde , me floket e gjata dhe te pakrehura ;pa gusto dhe shije .Kjo pamje i fuste tmerrin kujte do qe e shikonte , ndaj edhe republikanet , e tregonin ne popull si njeri i eger dhe i ashper , duke bere si model pamjen e skulpturave te tij qe ishin hapur kudo ... Kjo irritonte popullin , dhe megjithese Augusti , premtonte drejtesi , barazi dhe demokraci , i duhej te perdorte forcen gjithemon pe te mbajtur turmat e njerezve ,qe po protestonin kunder pushtetit te tij .. !!
Dhe ketu fillon te duket mjeshteria dhe dinakria e Augustit romak .

Ai mblodhi te gjithe skulptoret me te mire te perandorise Romake , dhe u kerkoi te benin skulptura kuta tregonin , me njerezor , me te afert , dhe me te bindur para zotit dhe popullit .Per kete urdheroi bereberet e tij ta qethnin , dhe stilistet ta veshnin qe tu pergjigjej ketyre ritmeve qe kish kerkuar ..!!

Dhe kjo u be . Ne gjithe Romen dhe Perandorine e saj , u shperndane skulptura , ku e paraqisnin prijsin August , si njeriun me te pafajshem , me te forte , me te bindur .. dhe sigurishte me afer popullit ..
Kudo ne popull tellallet filluan te hapnin fjale se , Augusti , ka dhene kete dhe ate ndihme , ka liruar nga burgu kete dhe ate politikan , apo edhe gjera te tjera , qe e bene pershtypjen e tyre ne popull .
gjitheashtu u bene tubime madheshtore ne gjithe territorin e Perandorise , me qellim qe populli te njihej me lukun e ri te prijesit , dhe te besonte se ato qe thoteshin ishin te verteta ..
Ne kete periudhe rreth vitit pese para krishtit , me ne fund Augusti , mund te shetiste i lire dhe i dashuruar nga populli , dhe kudo, ku shkonte pershendetej baraz me Perendine ..
Ne moshen 70 vjecare pra , Augusti u be prijesi me popullor ne Rome , dhe njerezit filluan ta krahasojne me perendine e jetes , Anamonen .... Dhe keshtu vazhdoi kjo pune deri sa ne vitin 6 te Eres sone , pra kur krishti ishte 6 vjec , Augusti , vdiq , dhe pushteti u hodh ne vote ... !! Mbas marrjes se pushtetit nga pasardhesit e tij , filloi te kuptohej se sa shume ishte mashtruar populli i Romes , nga Augusti , prijesi Zot , sic quhej ai.
Reklamohej se kishte demokraci , por ai per shume vjete, pak e nga pake , e zhduku opoziten , duke perdorur metoda nga me te kamufluarat , duke mos perdorur dhunen e dukshme por ne ''emer te ligjit'', arriti ti largoje , mga skena politike , duke i denuar me gjera ordinere .
gjitheashtu edhe mireqenia , kishte rene ne nivele te urise , megjithese , me karizmatiken e tij kishte bere qe populli te paguante me shume tasa . me hir apo edhe me pahir .. Por arkat e Shtetit ishin bosh .. Te gjithe rrjeti i Monarkisteve kishinkrijuar nje jete shume komode , ne kurriz te pjeses tjeter , republikaneve , te cilet e kishin humbur vigjilencen .
Meqenese populli . pati shume besim ne punen e Augustit , asnjehere pothuaj nuk u arrit kontroll per punene e tij ... Augusti ne pushtet krijoi nje shtet qe anonte nga te dy krahet .. nje republike , me nje prijes ne krye .... Ky mashtrim i dha lavdine ketij tirani te demokracise se lashte .. !!

Ne pamje te pare te bie ne sy edhe me ditet tona sot .. Megjithese shteti yne Shqiperia , ka gati 20 vjet , demokraci ,dhe ligjet jane nje per te gjithe , Augustet tane , jetojne si mbreter , duke rreshtuar rreth vetes dhe familjes se tyre , nje kaste shume efikase , ne punen e tyre te mashtrimit .
Te gjithe e shohim , na pelqen ose jo , qe edhe qeveria edhe opozita , perpiqen me menyrat me te ndryshme qe te japin pershtypjen ashtu si e duan ata , dhe jo si eshte ne te vertete ajo qe ata na japin neve . Aspektet dhe shembujt, jane te shumte . pasi ne qeverisjen Berisha 1 ,2 e 3, si dhe ne qeverite e socialisteve , populli me shume ka pare nderrim luku se sa nderrim metodash qeverisese .. Pjesen e luanit e kane marre gjithmone reklamimet dhe vjedhjet , se sa vete investimet per te cilat bien tumbanet per dite , dhe i cajne veshet dhe syte popullit..!!


Kudo jo vetem ne ditet elektorale , por dhe ne jeten e perditshme , qevria na bombardon me lloj lloj reklamash mashtruese , sikur eshte bere nami ne te mira per kete vend .
Por kur per nje moment , perkrahes ose jo te qevrise , shikojme qe jo vetem nuk jane bere ato qe na lodhen syte dhe veshet qeveritaret , por jemi perdite , e me shume te perballur me veshtiresi te reja ne jeten tone .!!!


Kjo gje vlen e dhe per ne shtetin e dyte te shqiptareve , Kosove . Te gjithe i pame , festimet per dyvjetorin e pavaresise , dhe pa diskutim , nga zemra uruam qe te vene 1000 vjetet ne pamvaresi .. Por ne fjalimet qe mbajten kreret drejtuas te Republikes se Kosoves ,Presidenti Sejdiu , dhe kryeministri Thaci folen me shume per arritje . Aty ku nuk mund ta flitej per arritje u perdor fjala sfide .. ose me sakte u reklamuan te pa berat.

E dime qe per dy vjete , sfidat ne nje shtet te ri jane me shume , se arritjet . Por te mos harrojme se: fillimi i mbare eshte gjysma e punes .. Pra zoti Thaci , dhe zoti Sejdiu , duke qene se kane marre shembull nga homologu i tyre , Berisha ne Tirane , folen vetem per arritje .. Per ta nuk kishte probleme por vetem vogelsira , dhe gjera kalimtare qe jane per faj te kohes se shkurter .. !!

Por a mund te flitet keshtu ne nje kohe qe ke neper rruge , sidikatat, duke protestuar , per rritjen e racionit te bukes , ne plote kuptimin e fjales . Se per rrogat qe marrin policet pershembull , behet fjale te hane buke se per gje tjeter nuk u dalin ..Dhe ajo qe kerkojne eshte nje rritje jo per komoditet, por te ken mundesi qe ta rrisin kete racion .. !Ose , sistemi i arsimit , eshte ne nivele rrogash shume te uleta . Ne nje kohe qe Serbia vazhdon diversionin duke paguar rroga dyfish dhe trefish me te larta per , kosovaret serbe , qe bejne te njeten pune ne Kosove ...Shembuj te tille ka me dhjetra , pa permendur pensionistet qe deri tani nuk jane degjuar , por qe edhe atyre, as per bugen e gojes nuk mjafton pensioni qe marrin .. Mos dalja e tyre ne rruge , tregon pikerishte ate qew thame me larte per popullin e Romes se lashte. Pra pjekuri dhe maturi , duke i dhen kohe akoma qeverise te rregulloje disa gjera .!

Pra me pak fjale do te ishte me e udhes qe te flitet me zemren ne dore para popullit dhe ti tregohet qarte e verteta . Jo te reklamojme, se sa rruge u bene ose do te behen . Ato nuk mund te behen, sigurisht , per dy vjet , por te tregohet sa mundesi dhe cilat jane rruget per te zgjidhur gjerat me emengjente ,qe po shqetesojne dhe kane brengosur popullin martir te Kosoves Sone .

Metoda te tilla , sic po duket nuk kane dhene rezultat tani e 20 vjet edhe ne Shqiperi , pasi qeverite e majta e te djathta deri tani , kane vepruar si ato nuset e bukura , qe nuk pranojne te heqin vellon e ti pervishen punes , por per te hequr vemendjen here pas here tregojne buzekuqin apo mantelin qe kane hedhe ne trup ..
E keqja eshte se populli ne shume raste i beson disa gjera ose i merre si gjera ne zhvillim , duke toleruar dhe duke u dhene shpesh mundesira .. Por as Shqiperia dhe as Kosova , nuk kane shume kohe per te pritur , se ne fund te fundit boll kemi pritur , shqiptare ne kete ane dhe ate ane te shtypur e te shfryatezuar . dhe tani qe eshte mundesia , mos na beni te shikojme te tjeret se si gezojne dhe ne gjithemon te fundit ne deshperim dhe te brengosur... !!

Pra leni me njeane reklamat dhe daullet. populli ka nevoja, te medha nuk e ka ate luks qe te shperdoroje kohen duke ju degjuar juve zoterinj qeveritare se si reklamoni cdo gje qe ju ngen larte dhe fshehni gjithshka te pakendshme per ju , por te vuajtshme per popullin ..!

Uroj qe populli te shikoje , te degjoje dhe te verifikoje , pastaj te besoje ..edhe ne Shqiperi edhe ne Kosove ...!!
Flamuri kombetar shqiptar , dhe flamuri i republikes se Kosoves

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17718
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Reklamat e prijsave per te sotmen e te nesermen , metode e lashte mashtruse !!

Mesazh nga stralli prej Mon 12 Sep 2011, 11:50

.....me kete konstatim pajtohem....

Uroj qe populli te shikoje , te degjoje dhe te verifikoje , pastaj te besoje ..edhe ne Shqiperi edhe ne Kosove ...!!
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9395
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi