» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kur frika kaplon ndjenjat e tij.

Shko poshtė

Kur frika kaplon ndjenjat e tij.

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 11 Sep 2011, 16:07

Kur ka qenė hera e fundit qė je ulur me partnerin tėnd pėr tė biseduar rreth diēkaje qė tė shqetėsonte?
Ti mund tė jesh ndjerė keq ngaqė ai tha, bėri ose nuk bėri dhe ti deshe qė t'ia bėje tė ditur shqetėsimin tėnd.
A tė dėgjoi? A t'i hodhi krahėt nė qafė? A u ndjeve e kuptuar? (Nėse i bėri tė gjitha kėto, atėherė mbaje fort).

Apo bėri atė ashtu siē bėjnė shumė meshkuj pa mend? A mos tė tha vallė, "Nuk e di se ē’kėrkon prej meje?" Apo ta hodhi fajin ty, a thua se problemi ėshtė i yti dhe pastaj tė tha, "s’e kuptoj, zemėr, pse nuk je asnjėherė e lumtur?"

A e ke vallė atė ndjesinė se partneri yt ėshtė i paaftė qė ta menaxhojė situatėn kur ti ndjehesh keq. Qė ai do tė donte asgjė mė shumė sesa njė robot pa ndjenja, qė nuk ka asnjėherė asnjė ditė tė keqe dhe nuk ėshtė asnjėherė e mėrzitur?

Ėshtė me tė vėrtetė shkurajuese kur ke ndjesinė se partnerit tėnd as qė i intereson ajo qė bėn apo ndjen ti dhe se si ėshtė bota jote e brendshme. Tė duket sikur ti as qė ekziston pėr tė, sikur ndjenjat, mendimet dhe dėshirat e tua nuk kanė ndonjė rėndėsi.

E keqja e kėsaj ėshtė se me kalimin e kohės fillon tė kesh frikė t'i thuash ēfarėdolloj gjėje negative, edhe atė mė tė voglėn, ose nguron t'i kėrkosh ndonjė gjė nga ato qė janė normale pėr ty, nga frika se mos e shtyn akoma edhe mė shumė larg teje.

Ėshtė shumė e vėshtirė tė marrėsh nga njė mashkull gjithė kėto ndjenja negative, mėrzi, largėsi, zymtėsi, sepse nuk di ēfarė tė bėsh, pasi gjithēka duket sikur punon kundėr instiktive dhe intuitės.

Zgjidhja mė e mirė ėshtė pikėrisht ajo qė duket mė e palogjikshmja, tė hapesh mė shumė, sikur ai tė ishte nė duke bėrė tė kundėrtėn e asaj qė po bėn. Fakti ėshtė se ai ėshtė i ēoroditur dhe kjo ēoroditje nuk ka aspak lidhje me ty.

Ka mundėsi qė ai interesohet pėr ty, madje mė shumė se ē'mendon ti. Mirėpo, frika jote prej zhgėnjimit po krijon njė hendek mes jush. Ti tashmė je e bindur qė ai nuk interesohet pėr ty prandaj flet dhe pėrqasesh sikur ta dije se ēdo tė mendojė ai edhe para se tė flasė.

Po sikur ta ndryshoje sjelljen e tij duke u sjellė vetė nė njė mėnyrė tė tillė qė kjo tė ndodhte? Ja njė kėshillė pėr ty:

Para se t'i flasėsh, mendo me mendjen tėnde qė dėshira mė e madhe e tij ėshtė qė ti tė jesh e lumtur. Mendo qė ai dėshiron tė ta bėjė qejfin dhe tė tė dėgjojė dhe tė jetė njė partner i mirė pėr ty. Mendo qė ai tė dashuron, tė dėshiron dhe tė respekton. Pėrpiqu qė ta imagjinosh si do tė ishte kjo ndjesi. Kur t'i afrohesh pėr ndonjė gjė tė rėndėsishme, mendo fytyrėn e tij.

Tani. Si mendon se do tė flisje me tė nėse sinqerisht do tė besoje nė zemrėn tėnde se ai dėshiron mė tė mirėn pėr ty? Nėse mendon qė ai mezi po priste qė tė bėnte diēka pėr ty?
Kur i drejtohesh njė personi nė mėnyrėn e duhur, ka shumė mė shumė gjasa qė personi tė sillet pikėrisht ashti siē dėshiron ti.
E njėjta gjė ndodh nė tė dyja rastet.

Nėse ti i drejtohesh atij me mendimin se ėshtė dembel, rrėmujaxhi, etj, atėherė nuk ėshtė vėshtirė ta pėrfytyrosh sjelljen tėnde kur i kėrkon ndonjė gjė. Toni dhe fjalėt qė pėrdor e pėrcaktojnė qartė atė qė ke nė kokė (sikur tė mė ndihmojė pak, nuk do tė ishte keq) dhe padyshim qė rezultati do tė jetė pikėrisht ai qė po mendon.

Nėse ai tė thotė "pastaj", ti do tė mendosh se ėshtė dembel, nė vend qė tė mendosh "sa mirė, mė dėgjoi. Do ta bėjė mė vonė atė qė i kėrkova". Herėn tjetėr qė do tė shkojė nė mendje t'i kėrkosh ndonjė gjė, sillu me tė pozitivisht, mendo qė kėrkesa jote do tė plotėsohet, mendo qė ai mezi po pret qė tė ta plotėsojė dėshirėn se dėshiron qė tė tė shohė tė lumtur.

Do tė ēuditesh kur tė shohėsh se si ai do tė vihet menjėherė nė lėvizje, krejt ndryshe nga ēka bėrė mė pėrpara. Gjithashtu, vėri re reagimet e tua tani qė pret mė shumė pozitivitet prej tij. Kjo ėshtė njė kėshillė e shkėlqyer, e megjithatė kaq e thjeshtė.


B_tiranaobserver..

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17541
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi